Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerika’nın En Büyük Çiftliği The Waggoner Ranch Alıcısını Bekliyor!

Hayaliniz bir çiftlikte yaşamaksa bunu sizin için çok daha anlamlı ve eksiksiz kılacak The Waggoner Ranch ile tanışmaya hazır olun!
Amerika’nın En Büyük Çiftliği The Waggoner Ranch Alıcısını Bekliyor!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çoğu insanın hayallerinden biridir çiftlik sahibi olmak! Şehir yaşantısının zorluğundan bıkıp usananları başka hangi fikir dinlendirebilir ki? Fakat bu düşünce çoğunlukla gerçekleştirilemeyen hayaller sınıfına ekleniyor. Sonuçta büyük bir çiftlik satın almak herkesin üstesinden geleceği bir şey değil. Hele ki hayalleriniz, birazdan inceleyeceğime şansı elde edeceğimiz kadar büyükse… Ama benim “kefen parası” olarak biriktirdiğim 725 milyon dolarım var diyenler için bir şey diyemeyeceğim.

Evet, Amerika’nın en büyük çiftliği unvanını elinde bulunduran bu yer, geçtiğimiz sene tam 725 milyon dolara satışa çıkartılmıştı. The Waggoner Ranch ismiyle anılan bu devasa çiftlik 1849 yılında kurulmuş. Yaklaşık 510.000 dönüm alan içerisinde kurulan çiftlik, yıllarca bir ailenin yaşam alanı olarak kullanılmış. Dan Waggoner’den sonra oğlu W.T. Waggoner’e, ondan sonra da torunu Electra Waggoner Biggs’e geçmiş olan devasa tasarım, şimdilerde satış haberleriyle gündemde. Sebebiyse bizim satılığa çıkardığımız gayrimenkullerle hemen hemen aynı. Fark sadece 725 milyon dolarlık fiyat etiketinde. Şimdi dilerseniz bu muazzam çiftliğin neden satılığa çıkartıldığına ve özelliklerine daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda satış haberiyle gündeme gelen Amerika’nın en büyük çiftliği:

The Waggoner Ranch Yeni Sahibini Bekliyor

The Waggoner Ranch Yeni Sahibini BekliyorSatış gerekçesinin bizimkilere oldukça yakın olduğundan bahsetmiştim. Mevzu ise miras kavgası! Devasa çiftlik, mirasçıları arasında paylaşılamayınca dava mahkemeye taşınmış ve hakim en sonunda çiftliğin satışa çıkartılmasına karar vermiş. Geçen sene 725 milyon dolardan satışa çıkartılan çiftlik, geçtiğimiz günlerde son tekliflerini aldı. Komisyoncuya göre alıcı adaylarının yarısı çiftliği şahsen gezmiş, yaklaşık bir düzinesi ise yazılı teklif vermiş. Tabi, çiftliğin ne kadara satılacağı henüz netlik kazanmadı; ancak sonuçları öğrenmek için fazla beklemeyeceğimizi söyleyebiliriz. Zira çiftliğin yeni alıcısının, bu yılın sonuna kadar belli olacağı açıklanmış.

The Waggoner Ranch Yeni Sahibini BekliyorGelelim The Waggoner Ranch’in dikkat çeken özelliklerine. Bu çiftliğin yaklaşık 30.000 dönümlük alanı ekili araziden oluşuyor. Çiftlik, Teksas’taki birçok kişiye de istihdam sağlıyor. Ekilenler arasında ise buğday, yulaf gibi ürünler bulunuyor. Buna ek olarak, büyük arazide birçok nehir ve göl olduğunu da belirtelim. Bu göllerden bir tanesinin de çiftliği sahiplerinden Electra Waggoner Biggs Lake Electra olarak adlandırıldığını da söyleyeyim. Ayrıca satışa sunulan çiftliğin içerisinde tam 500 adet de at bulunuyor. Bunların çoğu da şampiyon bir at olan Poco Bueno’nun soyundan gelmektedir. The Waggoner Ranch’de 7.500 adet büyükbaş hayvan bulunduğunu da ekleyelim.

The Waggoner Ranch Yeni Sahibini BekliyorSaydığımız özelliklerinin yanında; geyik, hindi, bıldırcın, güvercin, su kuşları, domuz gibi türler de çiftliğin diğer sakinleri. Devasa çiftliğin en can alıcı özelliğiyse yüzlerce petrol kuyusuna sahip olması. The Waggoner Ranch’de şu anda 1.200 adet petrol çıkartılan aktif kuyu bulunuyor ve bu kuyulardan her yıl 675.000 varil petrol elde ediliyor. Ki çiftliğin yalnızca %10’luk alanında petrol araması yapılmış. Yani geriye kalan % 90’lık alanda ne kadar petrol rezervi olduğu henüz bilinmiyor. Sonuçta bunu araştırmak da çiftliğin sahibi olacak kişiye düşüyor. Bakalım 725 milyon dolardan satışa çıkartılan mülk, ne kadar fiyata yeni alıcısını bulacak…

İnsan çiftlik denilince sayısız hayvanın yaşadığı, uçsuz bucaksız topraklara sahip olan bir yeri hayal ediyor. Böyle bastığınız yerden petrol fışkıran bir toprak değil elbette. Böyle bir yere sahip olduğunuzu hayal edebiliyor musunuz? Sanırım ünlü dizi Dallas’taki bir karakterden farkınız kalmazdı, değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın