Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alaçatı’da Yeni Bir İş Modeli Doğdu

Alaçatı’da Yeni Bir İş Modeli Doğdu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Alaçatı İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı, şirin mi şirin bir belde. Alaçatı’ya özellik katan en önemli unsurlardan biri de tarihi taş evleridir. İşte bazı girişimciler bu tarihi evlere yeni bir renk, yeni bir soluk getirme fikriyle bir projeyi hayata geçirdi.

Veryeriler Yönetim Kurulu Başkanı Alper Veryeri, Alaçatı’nın en bilinen özelliği olan bu evlerin doğal yapısını koruyarak, kişiye özel evler inşa ettiklerini, bu sayede de bölgede yeni bir iş kolu doğduğunu belirtti.
Alper Veryeri Alaçatı’ya olan büyük ilgi nedeniyle birçok lüks taş evler inşa ettiklerini söyledi. Başlarda fikrine çok sıcak bakılmadığını ifade eden Veryeri, “Tek tek eski evleri inceledik. İnceleme devam ettikçe taş ustalarını, diğer ustaları seçtik. Mimarlarımızla birlikte iyi bir ekip oluşturduk. O dönemde bir 3D görsel yapıp insanlara, belediye başkanına gösterdik ve bunu yapacağız, bunu hayal ediyoruz dedik. İlk evlerimizi 2003’te teslim ettik. Burada yaşayan insanları, diğer insanları çok dinledik ve kendi tarzımızı oluşturduk,” dedi.

Veryeri, yaptıkları evlerin beğenilmesiyle arsa fiyatlarının yükseldiğini, oluşan iş kolu nedeniyle de Alaçatı’nın daha cazip bir turizm yerleşim yeri haline geldiğini belirtti. Alper Veryeri, şimdiye kadar tamamladıkları 400 evde geleneksel unsurlardan uzaklaşmadıklarını, mahalle kavramından çıkmadan ancak birbirini tekrar etmeyen evler inşa ettiklerini söyledi.

Hayata geçirdikleri bu projeyi ‘kişiye özel geleneksel mimari’ olarak tanımlayan Veryeri, sözlerine şöyle devam ediyor; “Birebir taklit değil ama geleneksel mimari korunuyor. 1800’leri 2000’lere taşıyoruz ama dışarıda. İçinde her türlü konfor oluyor ama geleneksel unsurlara da bağlı kalıyoruz. Bildiğimiz doğruları uyguladık. Bugüne kadar 400’e yakın taş ev yaptık,” dedi.

Alper Veryeri Alaçatı’nın köy içi olarak adlandırılan yerlerinde arsaların azaldığını dolayısıyla da fiyatlarının hızla yükseldiğini belirtti. Çalışmalarına ve projelerine devam eden Veryeriler İnşaat, Çeşme’de merkezin yanında, deniz kıyısına uygun bir ortamda, özel iskeleli bir projenin de kaba inşaatını tamamladı. Proje kapsamında 8 dubleks villa ve 6 rezidans yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.