Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

“Aklımın Ucundan Bile Geçmezdi” Diyeceğiniz Sıra Dışı 15 İş Önerisi

Para kazanmak için birbirinden farklı yollar deneniyor. Ancak birazdan görecekleriniz daha önce hiç de aklınıza gelmemiş olabilir!
“Aklımın Ucundan Bile Geçmezdi” Diyeceğiniz Sıra Dışı 15 İş Önerisi
Son Güncelleme: 
Yorum

Para kazanmak konusunda insanların yaratıcılığının ve yapabileceklerinin sonu yoktur. Ekstra para kazanmak, geleneksel yöntemlere kıyasla “alışılmamış” olarak tanımlanabilir. Listemizin amacı, hepimizin biraz kırmızı çizgilerden uzaklaşması ve yasalara bağlı kalarak asgari ücretten daha az gelirimize maksimum katkıyı sağlamaktır. Aslına bakarsanız, kolay yoldan para tasarrufu yapmanın klasik yolları daha önce de sizlerle konuştuğumuz bir konuydu. Ancak bu kez tasarruf etmenin sıra dışı yöntemlerine birlikte göz atacağız. Ekstra paralar kazanmanın öylesine ilginç yolları var ki bazılarını gördüğünüzde, “neden daha önce aklıma gelmedi?” diyerek kendinizi yargılayacaksınız.

Bu liste ayrıca yüksek risk ya da kumar oyunları, günlük krediler, nakit avans gibi yüksek faizli, kısa vadeli ve ihtiyatsız önerilerden kaçınarak alternatif bir kazanç yolu arayanlara hitap etmektedir. En nihayetinde bu bir finans yazısı değil, ancak kazanç sağlamanın tuhaf ve nadir bir koleksiyonu ya da alternatifidir. Listemizde insanların kendi gelirlerine ekstra kazanç sağlamak için başvurduğu en alışılmamış yollardan 15 tanesi bulunmaktadır. Para ağaçta yetişmiyor olabilir, fakat bu listeyi okuduktan sonra paranın yetişebileceği yeni yerleri keşfedebileceksiniz.

İşte karşınızda para kazanmanın sıra dışı 15 yolu:

15 eBay veya Craigslist’de Satıcı Olmak

eBay veya Craigslist'de Satıcı OlmakOnline satış ya da online açık arttırma, günümüzde çok fazla olağandışı bir yol olarak görünmeyebilir; ancak rehin dükkanındaki gerekli olmayan eşyaları nakit paraya dönüştürmek az da olsa sıra dışı bir durum olarak görünebilir. Umutsuz durumdaki insanlar, onda biri değerine eşyalarını rehin dükkanlarına satıyor. Sonrasında ise bir açık arttırmada onda bir değerine sattıkları eşyaların ihaleleri ile karşılaşıyorlardı. eBay ve Craigslist gibi online müzayede siteleri, rehin dükkanlarından daha az istismarcı olabilirler ve  satmak istediğiniz eşyaların değerlerini de kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak bu siteler, kimsenin almak istemeyeceği eşyaları satmak isteyeceği son yerdir.

Kullanmadığınız Eşyaları Satarak Para Kazanmak Hakkında Detaylı Bilgiye Ulaşabilmek İçin Tıklayınız.

14 Elişi ya da El Örgüsü Eşyalar Satmak

Elişi ya da El Örgüsü Eşyalar SatmakAçık olmak gerekirse, bizler kamyonun arkasına yiyecek yükleyip satmaktan ya da ışıkta duran araçların camlarını silmekten bahsetmiyoruz. Burada anlatmak istediğimiz, bunların dışında küçük bir işletme sahibi olmanız. Bu eşyalar, zanaatkarlığın yasal olarak işletilmesi gerektiğini gösterir ve ruhsat için başvuru yaptıktan sonra uygunluk izni alınır. Bu işlemlerin hepsi, el emeği göz nuru eşyalarınızı kaldırım kenarında ya da cadde boyunda kurulan bir stant aracılığıyla seyyar satıcılık yapabilmeniz için gereklidir.

Ülkemizde birçok büyük caddede ya da tatil beldesinde gezinirken, cadde kenarlarındaki seyyar tezgahları görebilmeniz muhtemeldir. Etsy gibi online satış siteleri de el işi ve örgü yaparak para kazanmak için biçilmiş kaftandır. Tabi ki el işi dediğimizde aklınıza sadece dantel ya da yünden örülmüş eşyalar gelmemeli. Aynı zamanda sokak ressamlığı ya da karikatüristliği de aynı benzerliğe sahip el işleri arasındadır. Genellikle bir üretici bu tür işlerde kendi mallarını satabildiği için mağazalar gibi satış elemanlarına ihtiyaç duymazlar.

13 Serbest Çalışan Bir Yazar Olmak

Serbest Çalışan Bir Yazar OlmakFreelance çalışmak, yazdığınız yazının dünya çapına ulaşması anlamına gelir. Sadece bir insan; reklam müzikleri, reklamlar, billboardlar, broşürler, kataloglar yazabilir ya da freelance olarak gazete, dergi ya da bloglara katkıda bulunabilir. İnternet ve Upwork gibi siteler sayesinde, daha profesyonel olarak yazarlık yapabilirler. “Freelance” yani “Serbest Çalışmak” kelimesi etrafınızdaki insanlar tarafından biraz aşağılayıcı olarak kullanılsa da katkıda bulunduğunuz kurum için ödeme alıyorsunuz ve teknik olarak o kurumun bir işçisi de değilsiniz. Yani sizler Steve-O ya da Johnny Knoxville gibi profesyonel bir Jackass değilsiniz, siz bir serbest çalışan “Jackass’siniz.”

12 Ortaklaşa Seyahat Etmek

Ortaklaşa Seyahat EtmekHer yerde profesyonel taksi sürücüleri umutsuzluğa düşmüş durumdalar ve bazı şirketler ortaklaşa kullanımı getirerek, ulaşıma yeni bir soluk kazandırdı. Bu seyahat türü genellikle, ağırlama sektöründe hiçbir deneyimi olmayan ve genellikle ticari kullanımı kapsayan alanlarda yaygın olarak görülüyor. Aslına bakarsanız bu durumdan herkes karlı çıkıyor.

11 Kanepe, Park Yeri, Oda Kiralamak

Kanepe, Park Yeri, Oda KiralamakAsırlık para kazanma yöntemlerinden bir tanesi olan kiraya vermek ya da kiralamak, İnternet Çağı ile beklentilerin de ötesinde bir alana yayıldı. Böylece; ev, oda ya da pansiyon kiralamanın yanı sıra kısıtlı alana sahip şehrin işlek yerlerinden park yeri, hatta elinizin altındaki koltuk, dolap, çekyat gibi eşyaların kiralanmasına kadar yayıldı. Bu kategori sıra dışı olmasının yanı sıra, sizlere düzenli bir gelir kaynağı olarak da hizmet sunabilmektedir. Eşya kiralayarak para kazanmak, ekstra gelir elde etmenin en mantıklı yollarından bir tanesidir.

10 Reklam Maskotluğu Yapmak

Reklam Maskotluğu YapmakBütün bir endüstriden bağımsız olup satış ya da tanıtım yapabileceğiniz reklam maskotluğu, ekstra para kazanabilmenin en tuhaf yöntemlerinden bir tanesidir. Gerçi, bazı ajanslar bu tür işler için müşteriler ile bağlantı halinde olabilir. Bazı küçük işletme sahipleri maskotları işe almak için özel reklamlar kullanma eğilimindedirler. İlgili bir girişimci, “kampanyasında uzman” birisine danışıp stratejik bir işaret ya da tabela ile müşteri tabanını genişletebilir.

9 Kan veya Organ Bağışı Yapmak

Kan veya Organ Bağışı YapmakTrombosit, saç, sperm, anne sütü ve kemik iliği gibi daha birçok tıbbi bağış gereksinimi olanca hızıyla artmaktadır. Anne sütü sizlere biraz olsun tuhaf gelmiş olabilir; ancak 2011 yılında anne sütü stoklayan bir yer, California’da açılmıştır. Temyiz Gezici Mahkemesi, kemik iliğinin bir organ olmadığına hükmetti. Bu yüzden ilik donörleri ile bu gereksinim artık karşılanabiliyor. Kan, plazma ve süt bağışçıları nispeten sağlıklı, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulunmaması ve iyi beslenme gibi özellikleri taşımaktadır.

Bağışlanan saçların uzunluğu en az 10 inç olup, kimyasal bulunmaması ve iyi bakılmış olmaması gerekmektedir. Kan ve trombosit, yurt dışında tek bir bağış için 35 dolar kazandırırken; sperm 40 dolar, anne sütü her defasında 1 dolar ve kalitesine, nadirliğine, bakımına göre değişkenlik gösteren saç 300 dolardan başlamaktadır. Yasal olmasına rağmen kemik iliği donörlerinin, iliklerinin dengelenmesi için hiçbir altyapı halen daha bulunmamaktadır. Yine de MoreMarrowDonors.org, kar amacı gütmeden tek bir ilik bağışına 3 bin dolar vermektedir.

8 Tıbbi Araştırma Kobayı Olmak

Tıbbi Araştırma Kobayı OlmakTestico adında bir şirket, insan kobaylar için gelir desteği olarak testis ile ilgili deneyler hazırladı. ABD’nin Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yeni bir veri tabanı bulunmaktadır. Bu veri tabanında; “tanı, işaret, belirti ya da diğer anahtar sözcük veya kelime gruplarını” yazıp, insan sağlığına nasıl bir etkisi olduğunu ve her biri için listelenen uygunluk şartlarına müdahaleler ya da tedavi dışı test çalışmalarının bir listesini bulabilirsiniz. Mayo Clinic gibi özel sağlık araştırma merkezleri ve daha büyük araştırma üniversiteleri, devamlı olarak araştırma katılımcıları almaktadırlar. Devlet kurumları, okullar ve araştırma grupları arasında deneysel ilaçların potansiyel yan etkilerinin risk analizlerinde kobay olarak ekstra bir gelire sahip olabilirsiniz.

7 Kitle Kaynaklı ve Mikro İşlerde Çalışmak

Kitle Kaynaklı ve Mikro İşlerde ÇalışmakEkstra para kazanmanın internet öncesi versiyonu; pazar araştırması yapıp, odak grupları bulup, onlara katılmak ya da tüketici anketlerini doldurmaktan ibaretti. Şimdilerde ise kitlelerin bir gecede bilgilerine ulaşılabilmekte ve pazar payı “beğeni” ve “tıklamalar” ile belirlenmektedir. Bazı siteler, 20 dolarlık herhangi bir iş için 1 cent kazanmak isteyen ya da kolay yoldan ek gelir elde etmek isteyen insanların merkezi halini alarak fazlasıyla rağbet görmektedirler. Öte yandan kamuoyu araştırma şirketleri, market araştırmacıları, sosyal bilimciler, bu sitelerdeki katılımcıları çalışmalarında kullanabilir ya da Facebook veya Twitter gibi sosyal medya araçlarındaki belirli reklamlara tıklamaları için kullanabilirler.

6 Kişisel Web Sitesinde Reklam Yayınlamak

Kişisel Web Sitesinde Reklam YayınlamakBazı içerik; blog, podcast, YouTube veya Vine yıldızları tarafından kendi sosyal medya platformlarından yapılan web kaynaklı reklamcılık, bir diğer internete özel para kazanma fırsatıdır. Mesela Apple şirketi; iTunes mağazası ürünlerine, şarkılara, filmlere, kitaplara kitleleri ulaştırabilen ve her satıştan küçük bir yüzde kazanan podcast yayıncıları ile bir ortaklık içerisindedir. Aynı prensipler diğer sosyal medya kanallarında da uygulanabilir.

5 Hurda Metaller Satmak

Hurda Metaller SatmakBu konuda asıl soru halihazırda kullanılmayan metalleri nereden temin edebileceğiniz ve kimlerin bu metallere para ödemek isteyeceğidir. Kısa cevap ise; kendi binanız ya da çöpünüzde bu metallere rastlayabilirsiniz. Ev yenileme projeleri; demir ve bakır boru, alüminyum dış cephe kaplaması, hava kanalları ve çelik duvar çivilerini bulabilmeniz için iyi bir kaynak olabilir. Diğer bir seçenek ise çöp kutularıdır ve geri dönüşümlü bu metalleri satarak çift taraflı  yarar sağlanabilir. Ayrıca geri dönüşümden para kazanmak, çevremize de faydası dokunabilecek bir ek gelir kaynağıdır. 

4 Gizli Müşteri ya da Satıcı Olmak

Gizli Müşteri ya da Satıcı OlmakGizli müşteriler pazar araştırması yapan şirketler, tüketici gözlem kuruluşları tarafından istihdam edilmektedir. Şirket hizmetinin kalitesini değerlendirmek için ya da verdikleri hizmetler hakkında bilgi toplamak amacıyla işe alımları gerçekleşmektedir. Tüketici ve şirket, başlangıçta ilişkilerini çalışanlardan gizlerler. İnternet öncesi, gizli bir alışveriş dünyasına bağlı olarak yaşamak oldukça zordu; fakat şimdilerde online kayıtlar ile süreç daha kolay ve sezgisel bir hale geldi. Eğer ekstra paralar kazanmak istiyorsanız, gizli müşteri olmak ek gelir elde etmenin basit yöntemleri arasında yer almaktadır.

3 Kredi Almak için Teminat Olarak Hayat Sigortasını Göstermek

Kredi Almak İçin Teminat Olarak Hayat Sigortasını GöstermekBu yol açık ara en tuhaf para kazanma yöntemlerinden bir tanesi olsa da bir kişinin ekstra kazanç sağlayabilmesi için mali açıdan iyi bir hamle olabilir. Ekstra nakit para ihtiyacı olan bir poliçe sahibi için avantajlı olduğu gibi, ayrıca hayat sigortasından para almak için ölmüş olmanız da gerekmez. Yüksek primli ve son kullanma tarihi olmayan “hayat boyu” adı verilen poliçeler ile sigorta şirketleri istikrarlı hisseleri ile yüksek primli yatırımlar yapacak ve sonrasında öngörülen istikrara göre poliçe sahipleri kredi alabilecekler.

2 Profesyonel Sarılmacı Olmak

Profesyonel Sarılmacı Olmak“Platonik” olarak sarılan, dokunan, rahatlatan profesyoneller; yasal olarak fiziksel temas satan insanlardır. Bireysel ve profesyonel rahatlatıcılar eskort değillerdir, genelev çalışanı gibi faaliyet göstermezler. Yatak odasının dışında, tamamen giyinik bir şekilde, onaylanabilir bir halde kalpleri ısıtmak için görev yaparlar.

Ne yazık ki bazı müşteriler sınırı geçme eğiliminde olabilir, bu durumlarda yanınızda göz yaşartıcı sprey taşımanız mantıklı olur. Bunun dışında, evlerinde gizlilik içerisinde hizmet almak isteyen müşterilerin istismar riskiyle karşılaşabileceğiniz için ödemeyi önceden almalı ve herhangi bir nedenle veya herhangi bir zamanda bu sarılmayı sona erdirebilmelisiniz. Tabi ki bu riskler sağlayıcı kadar müşteri için de geçerlidir. Listemizde bulunan bu yöntem tuhaf olduğu kadar, riski yüksek para kazanma biçimlerinden bir tanesidir. Bu etkinliği, tembel insanlara en çok para kazandıran meslekler arasında da sayabiliriz.

1 Profesyonel Sağdıç, Nedime veya Ağıtçı Olmak

Profesyonel Sağdıç, Nedime veya Ağıtçı OlmakListemizdeki bu son öğe için belki de en uygun başlıklardan biri Profesyonel Aile Üyesi olabilirdi. Bu sıra dışı ekstra para kazanma şekli için bazıları etikliğinin sorgulanması gerektiğini söylüyor. Gelinler veya damatlar için hizmet sunduğunuzda, onların hizmetçisi olmayıp en yakın arkadaşlarından bir tanesi olmanız gerekmektedir.

Günümüzde, profesyonel nedime ya da sağdıç olabilmek için çeşitli siteler veya bloglar bulunurken; cenazeler için kiralanabilecek profesyonel ağıtçılar için de online mağazalar bulunmaktadır. Bu hizmeti sunan insanlar çoğunlukla aile üyelerinin endişelerini giderip, o an ki işlerini kolaylaştırmak için hizmet sunarlar. Etik ya da değil; ekstra para kazanmak için çok sık görülmeyen bir yol olduğundan, bu mesleği yaparak yüksek miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

Günümüz şartlarında geçimimizi sürdürmek giderek zorlaşmakta. Bu nedenle de yeni geçim kaynakları bulmak ve gelirimize katkıda bulunacak ikinci bir işte çalışmak gerekebilir. İkinci işler genellikle asgari ücretin çok altında bir kazanç sağlar. Listemizde bulunan ekstra kazanç sağlayabileceğiniz etkinliklerin tamamı sıra dışı oldukları kadar, oldukça ender rastlanan işlerdir. En başta da dediğimiz gibi, para kazanmak için insanların yaratıcılıklarının sınırı yoktur ve bu meslekler de fazlasıyla tuhaflar; ancak bir o kadar da yaratıcılığa sahip fikirlerdir. Bizlere içlerinden en uygunu, en ilginci kiralık sağdıç ve nedime olma fikri gibi geldi. Peki, listemizde bulunan ekstra para kazanmak için yapılabilecek en sıra dışı yöntemlerden, sizlere hangilerinin mantıklı geldiğini yorumlarınız ile bizlerle paylaşabilir misiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu