Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapımcısı Selena Gomez Aksini Söylese de 13 Reasons Why İntihara Teşvik Ediyor!

13 Reasons Why, tartışmalı haberlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Öyle ki uzmanlar yapımın tamamen kaldırılmasını, dizinin gençleri intihara sürüklediğini öne sürüyor.
Yapımcısı Selena Gomez Aksini Söylese de 13 Reasons Why İntihara Teşvik Ediyor!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

En iyi Netflix dizileri denildiğinde akla ilk gelenlerden olan 13 Reasons Why, yine tartışmalı yorumlarla gündeme geldi. Kısa süre önce ikinci sezon tarihi açıklanan ve bu tarih neticesinde uzmanların olumsuz eleştiriyle manşetlerde yer eden dizi, yine benzer ama bu kez çok daha sert iddialarla itham edildi.

Öyle ki İngiltere’de öğrencilerin sınav dönemine denk gelen dizinin, gençleri intihara sürüklediği ve yapımın tamamen kaldırılması gerektiği yönünde yorumlar yapıldı. Yapımcı Selena Gomez diziyi “insanlara yardım edebilecek bir şey yapmak istediğini” söyleyerek savunsa da uzmanların görüşleri gerçekten de endişe vericiydi.

Hannah Baker’ın intiharının nedenlerini açıkladığı 13 kasetin odak noktasında olduğu ilk sezon, Netflix’in en popüler serileri arasına girmeyi başarmıştı.

Hannah Baker'ın İntiharı Gençleri ÖzendiriyorFakat bu popülarite uzmanların diziyle ilgili olumsuz yorumlar yapmasına engel olmuyor. Aksine serinin bu kadar çok kişi tarafından izlenmesi durumu daha da vahim hale getirerek daha çok kişiyi harekete geçiriyor. Tıpkı birkaç gün önce Netflix’in 13 Reasons Why’ın ikinci sezonu nedeniyle sorumsuz ilan edilmesi gibi şimdi de dizinin gençleri nasıl etkilediği konuşuluyor.

Kaiser Permanente isimli sağlık kuruluşunun lideri Don Mordecai da yaptığı son açıklamada serinin tehlikeleri üzerine konuşmuş.

13 Reasons Why Gençleri İntihara Teşvik Ediyor Mordecai dizinin en büyük sorununun; karşısındaki kişiye intihar edebileceği, ölebileceği ama buna rağmen bir anlamda ölü olmayabileceği fikrini aşılaması olduğunu söylüyor. Çünkü Hannah Baker, intihar etmesine rağmen bir karakter olarak varlığını sürdürüyor ve işin özü öldükten sonra çok daha güçlü biri olarak boy gösteriyor.

Yani hayattayken kendisine karşı yapılanlara ses çıkarmayıp kurban rolüne bürünen Hannah, öldükten sonra çok daha güçlü ve dominant bir karakter olarak gösteriliyor.

Hannah Baker'ın Öldükten Sonra Dizide Yer Alması Gençleri Kötü EtkiliyorMordecai de bu durumun gençlerin intiharla ilgili yanlış düşüncelere kapılmalarına neden olabileceğini söylüyor. Yaratıcıların intiharı romantik ve intikamla dolu bir olaymış gibi göstermesini eleştiren uzmanlar, dizinin zamanlaması ile ilgili sorunları da ortaya seriyor.

Keza Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre 2008 ile 2015 yılları arasındaki intihar vakalarının üçe katladığı kaydedilmiş ve en büyük çoğunluğun genç kızlarda olduğu görülmüş. Bunun yanında geçen yıl yayınlanan bir araştırmada da dizinin prömiyerinden sonra bazı seyircilerin Google’da “kendini nasıl öldürürsün” gibi aramalar yaptığı anlaşılmış.

Aramalar arasında intiharı önlemek için yapılanlar olsa da çoğu aramanın intihar yöntemleri üzerine yapıldığı belirtilmiş. Sonuçta; yeni sezon bölümlerinin başına uyarıcı bir video eklense de uzmanlar bunun yetersiz olduğunu ve 13 Reasons Why’ın gençleri bilinçlendirmek yerine onları intihara özendirdiğini savunmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın