Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yıldızlar Şehri Hollywood Hakkında Bilinmeyen 25 Gerçek

Yıldızlar şehri Hollywood hakkında mutlaka bir şeyler biliyorsunuzdur. Ancak aşağıdaki maddelerde yer alan gerçekleri duyduğunuzda şaşıracaksınız!
Yıldızlar Şehri Hollywood Hakkında Bilinmeyen 25 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şöhretin en yüksek basamağı, Hollywood! Sanırım dünyanın bütün sinema yıldızları, sinemanın kalbi olan ve Kaliforniya, Los Angeles’te bulunan bu muazzam şehirde bulunmayı hayal eder. Aslında bunun nedeni basittir. Çok da uzağa gitmeye gerek yok. Bizde bir zamanlar, Yeşilçam neyse; dünya içinde Hollywood odur. Kestirmeden bunu söyleyebiliriz. Yeşilçam, Hollywood benzetmemizi absürt bulmuş olabilirsiniz; fakat inanın süreç içindeki gelişmeleri çok da farklı değil. Sonuçta, eğlencenin ve lüksün egemen olduğu şehre, fırsat özelliğinden dolayı her yıl yüzlerce yıldız adayı geliyor.

Aslında, Amerika’nın ilk filmleri 1900’lü yıllarda New York civarında sahneleniyordu. Daha sonra Kaliforniya’nın doğal yapısı ve açık havası yapımcıları bu bölgeye itti. Zamanla film yıldızlarının da bu bölgeye yerleşmesi, Hollywood’u dünyanın sinema merkezine yerleştirdi. Aslında bu anlattıklarımızın çoğunu bildiğinizden şüphem yok. Bizim asıl derdimiz, ünlü şehrin gizli kalmış, çok fazla duyulmamış yönleri. İşte öyle bir yazıyla karşınızdayız ve iddialıyız; bence Hollywood hakkında çoğu özelliği ilk defa bizden duyacaksınız.

İşte karşınızda bilinmedik yönleriyle Hollywood:

En pahalı Hollywood filminin hangisi olduğunu biliyor musunuz?

En pahalı Hollywood filminin hangisi olduğunu biliyor musunuzHollywood filmleri arasındaki en pahalı filmin, Pirates Of the Caribbean: At World’s End (Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu) olduğu bilinen bir gerçek. Bu yapımın maliyeti 300 milyon doları bulmuştur.

Hollywood’un ilk sesli filmi!

Hollywood’un ilk sesli filmi1927 yılında çekilmiş The Jazz Singer, Hollywood’un ilk sesli filmi olarak bilinmektedir. Bu filmin çekilebilmesi için, tam 442.000 dolar harcanmıştır.

Ünlü Hollywood yazısı!

Ünlü Hollywood yazısıHollywood’un en ünlü simgelerinden biri olan Hollywood yazısı, 1923 yılında yapılmış ve o zamanın parasıyla 21.000 dolara mal olmuştur.

Warner Bros.

Warner BrosHollywood’un ilk film stüdyolarından biri olan Warner Bros; 1918 yılında, önceden sabun ticaretiyle uğraşan 4 kardeş tarafından kurulmuştur.

Ünlü Diplomat Hotel!

Ünlü Diplomat HotelBölgenin en ünlü otellerinden biri olan Diplomat Hotel, Hollywood’un ünlü kişiliklerine kalacak yer sağlamak için 1958 yılında açılmıştır.

İlk Hollywood filminin ne olduğunu biliyor musunuz?

İlk Hollywood filminin ne olduğunu biliyor musunuzHollywood’da çekilen ilk film, sadece 17 dakika uzunluğunda olan 1910 yapımı In Old California’dır.

Hollywood’un ünlü hayaleti!

Hollywood’un ünlü hayaleti1932 yılında, 24 yaşında olan aktris Peg Entwistle, Hollywood’un ünlü yazısındaki H harfinin üzerine çıkmış ve kendisini aşağıya bırakarak intihar etmiştir. Bugün birçok insan, bu simgenin aktrisin hayaletiyle lanetlendiğini düşünmektedir.

Hugh Hefner’ın Hollywood’a verdiği destek

Hugh Hefner’ın Hollywood’a verdiği destekHugh Hefner, Hollywood dünyasının büyük bir hayranı olarak bilinmektedir. Bu isim, yenilenmesi gereken ünlü Hollywood yazısı için, tam 27.000 dolar bağış yapmıştır.

Hollywood vandalları!

Hollywood vandalları1976 yılında bazı vandallar, Hollywood yazısını değiştirerek bu ünlü simgeyi; “Hollyweed” haline çevirmişlerdir.

Hollywood ne zaman kuruldu?

Hollywood ne zaman kurulduHollywood ismi verilen bölge, Horace ve Daeida Wilcox tarafından 1887 yılında kurulmuştur. Dini bir topluluk olması gereken bölge, bu beklentinin aksine; dünyanın en ünlü eğlence sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

The Godfather filminin ünlü John Marley çığlığı!

The Godfather filminin ünlü John Marley çığlığıThe Godfather filminde, John Marley’in attığı çığlığın tamamen gerçek olduğunu biliyor muydunuz? John Marley, bu sahnede gerçek bir at kafasının kullanılacağını bilmiyormuş!

Dünya çapında başarı kazanmış en kazançlı Hollywood filmleri nelerdir?

Dünya çapında başarı kazanmış en kazançlı Hollywood filmleri nelerdirBu yapıtlar; Avatar, Titanic (Titanik) ve Lord of the Rings: The return of the King (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü) isimli filmlerdir.

En başarısız Hollywood filmleri!

En başarısız Hollywood filmleriTown&Country, Stealth ve The Adventures of Pluto Nash ise en çok zarar eden filmler olarak gösterilmektedir.

2014’ün en çok kazanan aktörü!

2014’ün en çok kazanan aktörü2014 yılının en çok kazanan aktörü, 75 milyon dolar ödeme alan başarılı Robert Downey Jr.’dir.

Gone with the Wind isimli filmin ünlü repliği!

Gone with the Wind isimli filmin ünlü repliğiGone with the Wind’ın en ünlü repliklerinden biri olan “Frankly my dear, I don’t give a damn” cümlesinin “canım, umurumda bile değilsin” anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Ancak filmin yapımcısı David O. Selznick, cümlede yer alan “damn” kelimesi yüzünden, 5.000 dolar para cezasına çarptırılmıştır. Nitekim Jesus, Christ, Lord, God gibi kelimelerin yanı sıra damn kelimesinin de kullanımı, saygı çerçevesi içinde olmadığı sürece yasaklı kelimeler arasındadır.

Ünlü Hollywood yapımı Jaws!

Ünlü Hollywood yapımı JawsHepimizin bildiği Jaws’ın, 100 milyon dolardan fazla hasılat yapan ilk Hollywood filmi olduğunu biliyor muydunuz?

The Passion of the Christ ne kadar gişe hasılatı yaptı?

The Passion of the Christ ne kadar gişe hasılatı yaptıThe Passion of the Christ (Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi) isimli ünlü film, gişe rekorları kırarak; tam 370 milyon doların üzerinde hasılat yapmıştır.

The Twilligt Saga başarısı!

The Twilligt Saga başarısıThe Twilligt Saga: New Moon (Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay), 100 milyon dolarlık gişe hasılatını en kısa sürede kazanan film olmuştur.

Hollywood Bulvarı’na ismini yazdıran ilk isim kimdi?

Hollywood Bulvarı’na ismini yazdıran ilk isim kimdiBu isim çoğu kişi tarafından Joanne Woodward olarak bilinmesine rağmen, Hollywood Bulvarı’na ismini yazdıran ilk kişinin Stanley Kramer olduğu biliniyor.

1994 yılında bazı isimlerin Hollywood Bulvarı’ndan kaldırıldığını biliyor muydunuz?

1994 yılında bazı isimlerin Hollywood Bulvarı’ndan kaldırıldığını biliyor muydunuzEvet, 450’ye yakın isim, Hollywood Bulvarı’ndan caddedeki altyapı çalışmaları nedeniyle kaldırılmıştır.

Hollywood yapımcısı ve Adolph Hitler!

Hollywood yapımcısı ve Adolph HitlerNazi karşıtı bir film olarak karşımıza çıkan Confessions of a Nazi Spy’ın yapımcısı Jack Warner, bu filmi yüzünden Hitler’in ölüm listesinde yer alan isimlerden biri olmuştur.

Hollywood’un en pahalı siyah beyaz filmi

Hollywood’un en pahalı siyah beyaz filmiHollywood’da çekilen en pahalı siyah beyaz filmin, 7.5 milyon dolarlık bütçeye sahip Who’s Afraid of Virginia Woolf isimli yapım olduğunu görüyoruz.

Planet of the Apes hakkındaki önemli bilgi!

Planet of the Apes hakkındaki önemli bilgiPlanet of the Apes (Maymunlar Cehennemi) isimli ünlü filmin en yüksek makyaj bütçesine sahip olan Hollywood yapımı olduğunu biliyor muydunuz? Bu film için harcanan makyaj bütçesinin 1 milyon dolar olduğu bilinmektedir.

Hollywood’un ünlü kurgusal karakterleri!

Hollywood’un ünlü kurgusal karakterleriHollywood Bulvarı’nda Mickey Mouse gibi bazı kurgusal karakterler de yer almaktadır.

Aktris Rebel Wilson’un tuhaf sanrıları!

Aktris Rebel Wilson’un tuhaf sanrılarıRebel Wilson yakalandığı sıtma hastalığı sırasındaki sanrılarından sonra, aktris olmaya karar vermiştir. Ünlü isim halüsinasyonlarında, Oscar ödülü kazanmış bir aktris olduğunu görüyormuş!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.