Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaz Tatilinde Evden Kıpırdayamayanlar için 8 Ucuz Eğlence Yöntemi

Aşağıdaki önerilere göz atıp, yaz tatilinizde kullanabileceğiniz seçenekleri bir araya topladık.
Yaz Tatilinde Evden Kıpırdayamayanlar için 8 Ucuz Eğlence Yöntemi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de yaz tatilinizi evde geçirmek zorunda olduğunuz için hayıflanıp duruyor musunuz? Arkadaşlarınızın sosyal medya paylaşımlarına bakıp bakıp “yine hiçbir yere gidemedim” diye düşünüyor ve kendinize acıyor musunuz? Televizyonda karşınıza çıkan her deniz, kum, güneş üçlüsüne özlemle bakıp, iç geçiriyor musunuz? Kısacası siz de evden bir yere kıpırdayamadığınız için kendinizi bedbaht mı bedbaht hissediyor musunuz? Peki, neden içinde bulunduğunuz durumu lehinize çevirmeyi düşünmüyorsunuz? Diyorum ki neden yaz eğlencelerini sadece pahalı otellerde kalmaya ya da ünlü tatil beldelerinde gezip tozmaya bağlıyorsunuz? Mademki bazı nedenlerden dolayı tatilinizi istediğiniz lüks otellerde, hayatın hiç durmadığı ün yapmış mekanlarda geçiremiyorsunuz. O zaman neden durumu kabullenip, tatilinizi sıra dışı eğlencelerle süsleyerek geçirmeyi tercih etmiyorsunuz?

Evet, siz de yukarıda dediğim durumları yaşıyor ve tanıdıklarınızın sosyal medya paylaşımlarına bakarak kendinizi üzüyorsanız, öncelikle bu hareketinizin gerçekten yersiz olduğunu anlamalısınız. Zira düşlediğiniz tatili yapamadınız diye, güzelim yaz aylarını kendinize zehir ederek geçirmenin ufacık bir yerinde bile mantık yok. Kaldı ki eğlence demek, sizin o özlemle baktığınız fotoğraflarda gördüğünüz tablolardan ibaret değil. Zaten emin olun ki, o fotoğrafları paylaşanların çoğu kendini sıkıntıdan fotoğraf çekmeye vermiş durumda. Diğer bir deyişle, onlar belki sizin olmak istediğiniz yerdeler ama emin olun öyle deliler gibi falan eğlenmiyorlar. Sonuçta; eğlenebilmek kişinin bulunduğu yere bağlı olan bir şey değil ki! İsterseniz; evinizde hayatınızın en eğlenceli yazını geçirebilir, bembeyaz kumlara uzanmadan da rüzgarın o dinlendirici melodisini duyabilirsiniz.

Demek istediğim o ki; yaz tatilinde eğlenmek demek, ille de klişe denilebilecek aktivitelerle günlerinizi doldurmak demek değil. Dilerseniz, kimileri için her zaman yapılabilecek şeyler olan ama bir türlü fırsat bulunup da yapılamayan aktivitelerle yaz tatilinizi neşeli kahkahalarla süsleyebilirsiniz. Hem kendinizi hem de ailenizi mutlu edebileceğiniz bu aktivitelerle eğlenmek için sadece birazcık yaratıcı olmanız lazım. Nitekim günlerinizi renklendirmek için kullanabileceğiniz sayısız farklı yöntem var. İstediğinizde günlük işlerle uğraşırken bile olaydan tahmin edemeyeceğiniz kadar çok eğlence çıkartabilirsiniz. Söylediğim gibi; yalnızca birazcık istekli olmalı ve yaratıcı düşünmelisiniz.

Su Savaşları, Havuz Oyunları!

Su Savaşları, Havuz Oyunları!Yazın sıcak günlerinde yapılabilecek en eğlenceli şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz su savaşlarıdır. Hani tıpkı çocukluğumuzdaki gibi su savaşları yapmaktan bahsediyorum. Özellikle de bunun için uygun alanınız varsa, mesela bahçeli bir eviniz ya da rahatlıkla kullanabileceğiniz boş bir alanınız varsa, kesinlikle su savaşçısı olmayı düşünmelisiniz. İsterseniz kovalarla, isterseniz de bakkallarda bile bulabileceğiniz su tabancalarıyla eğlenmeyi denemelisiniz.

Ya da parklarda açılan su fıskiyelerinin tadını çıkarmalısınız. Yapabilecekleriniz sadece bunlarla sınırlı da değil. Yine uygun bir alan bulup, şişme havuzunuzu doldurarak eğlenebilirsiniz. Emin olun, bu aktivite sadece çocuklar için değil yetişkinler için de mükemmel olacaktır. Sonuçta; denize giremiyorsunuz diye suyun tadını çıkartamazsınız diye bir kural falan yok, değil mi? Öyleyse, haydi! Üzerinizdeki şu miskinlikten kurtulun ve suyla nasıl eğleniliyormuş herkese gösterin.

Piknikler!

Piknikler!Yaz tatilinde piknik eğlencesine kim hayır diyebilir ki? Arkadaşlar veya akrabalarla yapılan neşeli mangal partileri herkes için sevilebilir değil midir? Evet, kabul etmeliyiz ki hemen hepimiz pikniklere, diğer bir deyişle mangal partilerine bayılırız. Kış aylarındaki soğuk havalarda bile mangal yakar, mis gibi pişen etlerle midemize bayram ettiririz. Hele de piknik yapılacak alan, ayağımızın altındaysa anında haberleşip toplanır, kalabalık gruplar halinde bu eğlenceli partilerin tadını çıkartırız. İşte ben de bu nedenle size diyorum ki, yaz tatilinizde ucuza eğlenmek istiyorsanız sık sık piknik yapın.

Tabii, burada size kilo kilo pirzolalar, biftekler pişirip yiyin demediğimi de belirtmeliyim. Sonuçta; etin ne kadar pahalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun yerine daha uygun fiyata satın alabileceğiniz beyaz eti tercih edebilirsiniz. Ya da mangal işine hiç bulaşmadan, evinizde hazırladığınız pastalar, börekler, salatalarla da pekala piknikler yapabilirsiniz. Neticede; amaç karnınızı doyururken aynı zamanda sevdiklerinizle birlikte olup eğlenmek. Ve bunu bir sürü farklı yöntem kullanarak yapabilirsiniz.

Balkonda Yapılan Kahvaltı Sefaları!

Balkonda Yapılan Kahvaltı Sefaları!Yaz tatilinde hiçbir yere gidemediğiniz için üzülüp duruyor musunuz? Arkadaşlarınızın paylaşımlarına bakıp bakıp iç mi çekiyorsunuz? Sabah kalktığınızda ilk iş olarak telefonunuza sarılıyor ve arkadaşlarınızın denize sıfır mekanlarda yaptığı kahvaltı keyiflerini görüp kafanızı tekrar yastığa gömüyor musunuz? O halde üzerinize yapışıp kalmış şu tembellikten kurtulma zamanınız gelmiş demektir. Sonuçta; deniz kenarında kahvaltı yapamıyorsunuz diye güneşli güzel günleri kendinize zehir mi etmelisiniz? Elbette, hayır.Bunun yerine, kalkıp güzel bir kahvaltı hazırlamalı, istiyorsanız hazırlayacağınız mis gibi kahvaltı sofrasına arkadaşlarınızı da çağırmalı, balkonunuz ya da terasınızda serin yaz sabahlarının keyfini çıkarmalısınız. Evet, her gün kullanabileceğiniz bu yöntemi yaz tatilinizin güne başlama seremonisi ilan edebilir, neşeli kahvaltı sefalarınızla eşi dostu kıskançlıktan çatlatabilirsiniz.

Kültür Gezileri!

Kültür Gezileri!Yaz tatilinizi evde geçirmek zorundaysanız yararlanabileceğiniz bir diğer aktivitenin de kültür gezileri olduğunu bilmelisiniz. Yani evde boş boş oturmak yerine bulunduğunuz şehrin müzelerini, tarihi mekanlarını, anıtlarını gezin diyorum. Sonuçta; pek çoğumuz böyle kültür gezileri için zaman ayıramıyoruz. Hatta belki de yanı başımızdaki müzelere, tarihi mekanlara bile gitmiyor, her gün önünden geçtiğimiz tarihi güzelliklere karşı gözümüzü kapatıyoruz.

İşte ben de size diyorum ki, hazır tatil yapıyorken ve zamanınızı akıllıca değerlendirmek için fırsat arıyorken, tek başınıza ya da sevdiklerinizle birlikte kültür gezilerine çıkın. Bulunduğunuz yerdeki müzelere, tarihi yapılara, sokaklara doğru ufak yolculuklar yapın. Böylelikle hem yeni şeyler öğrenmiş olacak hem de kazanacağınız yeni deneyimlerinizle düşündüğünüzden çok daha fazla eğleneceksiniz.

Farklı Dünyalara Seyahat Etmenizi Sağlayacak Kitaplarla Buluşmak!

Farklı Dünyalara Seyahat Etmenizi Sağlayacak Kitaplarla Buluşmak!Yaz tatilinizde evde oturup durmaktan sıkıldınız mı? Peki, neden kitapların büyülü gücünden faydalanmıyorsunuz? Neden kılınızı bile kımıldatmadan farklı dünyalara seyahat etmenin ayrıcalığını siz de yaşamıyorsunuz? Sonuçta; bunun için bir kuruş para harcamanıza bile gerek yok. Kaldı ki pek çok kişinin günlerce kitap okuma zevki yaşamayı tıklım tıklım tatil beldelerinde yorulmaya tercih edeceğinden de eminim.

O halde hemen küçük bir araştırma yapın ve okumak istediğiniz kitapların listesini çıkartın. İsterseniz son zamanların popüler kitaplarını isterseniz de yıllardır okumak isteyip de bir türlü fırsat bulamadığınız klasikleri edinebilirsiniz. Bunun için size en yakın kütüphaneye giderek üye olabilir, okuyacağınız kitaplara da ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Evet, ne diyorsunuz? Evinizde en sevdiğiniz köşeye kurularak ya da yemyeşil çimenlerin üzerine uzanarak kitap okumak yaz tatili için sizce de gayet eğlenceli görünmüyor mu?

Film Keyfine Doyma Geceleri!

Film Keyfine Doyma Geceleri!Aylardır çalışıyor olduğunuzu ya da eğitiminize devam ettiğinizi düşünecek olursak, film izlemeyi epey özlemiş olmalısınız. Sonuçta; iş günlerinde erken kalkmak zorunda olduğunuz için büyük ihtimalle çok geç saatlere kadar oturamıyordunuz. Ama şimdi hazır boştayken istediğiniz saate kadar oturabilir, istediğiniz kadar film izleyebilirsiniz. Yani bu fırsatı kesinlikle değerlendirmelisiniz.

Güzel yaz akşamlarını bir kat daha güzelleştirmek için arkadaşlarınızı ya da aile üyelerinizi bir araya toplayarak, eğlenceli film geceleri düzenleyebilirsiniz. Ellerinizle hazırlayacağınız sağlıklı ve ekonomik ikramlıklarla film organizasyonlarınızı daha da renklendirebilir, yaratıcılığınızı kullanarak bu eğlencenizi daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Mesela; merak ettiğiniz seri filmleri arka arkaya izleyebilir, sinema tarihinde yer edinmiş kült yapımları izleyerek film kültürünüzü genişletebilirsiniz.

Akraba Ziyaretleri!

Akraba Ziyaretleri!Akraba ziyaretleri de yaz tatilinizde kullanabileceğiniz eğlence yöntemlerinden bir diğeri! Böylelikle hem büyüklerinizin gönlünü yapmış olur hem yeni insanlarla tanışma fırsatı bulur hem de çok fazla para harcamadan mekan değişikliği yapabilirsiniz. Örneğin; şehir dışında yaşayan aile büyüklerinizi, kuzenlerinizi ya da aile dostlarınızı ziyaret ederek, yeni yeni mekanlar görebilirsiniz. Onların yaşam alanlarındaki güzelliklerle tanışır, yeni bir yer tanımanın verdiği keyfi ekonominize zarar vermeden yaşayabilirsiniz.

Düşünsenize; belki aylardır belki de yıllardır görmediğiniz akrabalarınızla bir araya geleceksiniz. Konuşacak ya da yapacak ne kadar çok şey bulursunuz, değil mi? Uzun lafın kısası; bu eğlence yöntemiyle hem adetlerimizi yerine getirecek hem akrabalık bağlarınızı güçlendirecek hem de yaz tatilinizi eğlenceli bir şekilde geçirebileceksiniz. Sizce de bu tıkış tıkış plajlarda sıkıntıdan patlamaktan daha iyi bir fikir değil mi?

Gizli Mekanlara Doğru Yapılan Keşif Gezileri!

Gizli Mekanlara Doğru Yapılan Keşif Gezileri!Tabii, burada öncelikle gizli mekanlarla neyi kast ettiğimi belirtmeliyim. Yani gizli derken öyle fantastik filmlerdeki gibi mekanlardan bahsetmiyorum. Ya da burada size Indiana Jones gibi bir hazine avına çıkmanızı falan da önermeyeceğim. Demek istediğim şey, yanınıza sevdiğiniz birkaç kişiyi de alarak daha önce hiç gitmediğiniz yerlere doğru yolculuk etmeniz. Hem size öyle yüzlerce kilometre uzaklara gitmelisiniz de demiyorum. Ne bileyim, evinize yakın olan yerlerdeki köylere, ovalara doğru keşif gezilerine çıkabilirsiniz. Daha önce hiç gitmediğiniz bir yolda nereye gittiğinizi bilmeden ilerleyebilir, beğendiğiniz noktalarda duraksayarak ilk kez gördüğünüz yerlerin tadını çıkartabilirsiniz.

Mesela; hep ismini duyduğunuz bir yaylaya çıkabilir, yıllardır yanı başınızda olan doğa harikalarıyla hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Sonuçta; çoğumuz şehir hayatının betonluğundan ve soğukluğundan şikayet etmiyor muyuz? O halde, neden elimizde zamanımızı istediğimiz gibi geçirme gibi bir fırsatımız varken bunu değerlendirmeyelim ki? Mis gibi dağ havasıyla, yemyeşil ovalarla, usta bir sanatçı tarafından şekillendirilmiş gibi duran kayalıklarla ya da nefes kesen göllerle neden kendimizi şımartmayalım? Dediklerime katılıyorsanız, bir an önce hazırlığınızı yapın ve yakınlarınızda sizin keşfinizi bekleyen güzelliklere doğru yol almaya başlayın derim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.