Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak

Yaşam koçluğu yaparak para kazanan çok sayıda insan var. Peki, çağımızın en kazançlı ve popüler işlerinden olan yaşam koçluğu nasıl yapılır? İşte yanıtı:
Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şu son 20-30 yılı bir düşünün! Hem yaşayanlar hem de dünya ne kadar değişti. Farklılaşan yaşayışlar, maddiyata olan bağımlılığın artması, materyalist yaklaşımlar insanların üzerinde büyük bir baskı oluşturdu. Paranın güç ve mevki kazanmasıyla birlikte, insani değerlere yüz çevrilmeye başlandı. Bazıları bu durumu bile isteyerek yaşarken, bazıları da ortaya çıkan kaosta ister istemez yolunu kaybetti. Demek istediğim, günümüzde çoğu insanın mutsuzluk uçurumunun kıyısında durduğudur.

Elbette bu durumun nedenini sadece çağımızın gerektirdiği hayat koşullarına bağlayamayız. Ancak zamanımız, pek çok insanı dertleriyle baş edemeyecek durumlara sürüklemektedir. Sürekli bir koşuşturma içinde olunması, zorlaşan hayat şartları, insanların bitmek bilmez istekleri, lüks yaşamlara özenilmesi; kişilerin mutsuzluğuna gayet uygun ortamlar hazırlamaktadır. Tabii etrafında yaşanan olayların farkında olan insanlar, bu durumun farkına varmakta ve hayata karşı verilen mücadelede tek başlarına durabilmekteler. Ancak ne yazık ki büyük çoğunluğun açıkça desteğe ihtiyacı olduğunu görüyoruz.

Evet, destek! Zira yine zamanımızın getirilerinden biri olan bireysellik kavramı, kişilerin gittikçe daha da yalnızlaşmasına neden olmaktadır. Aile bağları her geçen gün biraz daha zayıflamakta; arkadaşlık, akrabalık ilişkileri sadece yüzeysel bağlamda sürdürülmekte ya da sürdürülüyor gibi gösterilmektedir. İnsanların maddiyata olan bağımlılığı arttıkça maneviyat zayıflamış, kişiler arası güven duygusu büyük oranda zarar görmüştür. Yani bir derdiniz olsa ve bunu biriyle paylaşmak isteseniz bile aklınıza gelen ilk soru “acaba ona ne kadar güvenebilirim?” oluyor. Dolayısıyla çekimser davranıyor ve kendimizi dünyaya karşı kapatmaya başlıyoruz. Ancak bir noktadan sonra dayanamayacak durumlara geliyor ve atacağımız adımlara karar verebilmek, ilişkilerimizde daha başarılı olmak, kısacası ne konuda istiyorsak o konuda yardım almak için birilerine ihtiyaç duyuyoruz. İşte o noktada, son zamanların en popüler mesleklerinden biri olan yaşam koçluğu devreye giriyor. Yani değişen hayat ortaya hem bir sorun çıkardı hem de sorunu tedavi edecek şeyin doğmasını sağladı. Neyin mi? Elbette, yaşam koçlarının!

Sıklıkla duyduğumuz söz öbeklerinden bir tanesi, yaşam koçları! İnternette, televizyonlarda, gazetelerde, özellikle de ünlü kişiliklerin yanında görüyoruz bu işi yapanları. Peki, yaşam koçluğu tam olarak ne anlama geliyor biliyor musunuz? Bilmeyenler için yaşam koçluğunu şu şekilde tanımlayabiliriz. Kişilere işlerinde, hayatlarında, ilişkilerinde başarılı olmalarını sağlamak, yol gösterici olmak, insanın gerçek potansiyelini fark edebilmesi için destek olmak, kısacası her anlamda farkındalığı arttırmak için çalışmalar yapmak, yaşam koçluğu olarak ifade edilebilir. Tamam bunu öğrendik. Peki, yaşam koçları bunu başarabilmek için ne yapıyor? Yani bunun bir okulu ya da kursu mu var?

Aslına bakarsanız, üniversitelerde yaşam koçluğu adı altında eğitim veren bir bölüm yok. Ya da henüz yok! Ancak bu mesleği yapabilmek için bir eğitim almanız ve yaşam koçluğu sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Öte yandan yaşam koçu olabilmeniz için lisans mezunu olma şartı aranmasa bile, karşınızdaki insanlar tarafından ciddiye alınmanız için mutlaka üniversite mezunu olmanız gerektiğini belirteyim. Çünkü yaşam koçundan destek alan kişiler çoğu zaman yüksek lisans ya da doktora yapmış kişiler arasından çıkmaktadır. İşçi maaşıyla geçinmeye çalışan ve eğitim seviyesi düşük olan bir kişinin, yaşam koçundan destek almasını beklemek biraz yersiz olur çünkü. Gelelim, konu hakkındaki diğer detaylara. Yani yaşam koçu olmak için izlenmesi gereken yöntemlere; kimler yaşam koçluğu yaparak para kazanabilir, yaşam koçluğu yaparak ne kadar para kazanılır gibi ayrıntılara!

Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?

Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?Evet, sertifikanızı aldınız, yaşam koçu olabileceğinizi düşünüyorsunuz; peki ama tüm şartları sağlayıp sağlamadığınızdan emin misiniz? Gelin, yaşam koçluğu yaparak para kazanmak için hangi niteliklere sahip olmanız gerektiğini tek tek inceleyelim. Bu alanda kalıcı olarak çalışmak istiyorsanız, kendinizi geliştirmek için her türlü fırsatı değerlendirmelisiniz. Çünkü insanlara yardım edeceksiniz ve kendisine yardımı dokunmayan birinin bu işi yapabilmesi beklenilemez. Yaşam koçluğu sertifikası aldıktan sonra hemen kapınıza müşteriler dizilmeyeceği için; kendinizi geliştirmek, araştırma yapmak ve deneyim kazanmak için yeterince vaktiniz olacak.

Örneğin; ülkemizdeki başarılı yaşam koçlarının bloglarını inceleyebilir, çalışma stillerini araştırabilir, ilgili konularda verilen seminerlere katılabilirsiniz. Alanınızda ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, müşterilerine aynı oranda yardım edeceksiniz. Müşteri memnuniyetinin size olan getirisi de yüksek miktarlarda kazançlar olacaktır. Ama her işte olduğu gibi bu işte de önce çalışmalı ve deneyim kazanmalısınız. Öte yandan, özel olarak yoğunlaşmak ve uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlemeniz gerektiğini söyleyeyim. Örneğin; ilişki koçluğu mu yapacaksınız, nefes koçluğu mu, kariyer koçluğu alanına yönelmeyi mi tercih edersiniz, yoksa kurumsal koçluğa mı? Tabii ki belirli bir alanda uzmanlaşma şartınız yok, ancak işinizi belirlemeniz yararınıza olacaktır. Buna da değindikten sonra gelelim yaşam koçluğu yaparak para kazanmak için izlemeniz gereken diğer yöntemlere.

Araştırmalarınızı yapıyor, makaleler-kitaplar okuyor, kendinizi geliştiriyorsunuz. Bunların yanında yapmanız gereken bir diğer şey ise deneyim kazanmak için yaşam koçluğu yapacak kişiler bulmanız. Tanıdığınız kişilerden yardım isteyebilir, desteğe ihtiyacı olanlara ücretsiz olarak yaşam koçluğu yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Böylelikle çalışma tarzınızın nasıl olması gerektiği konusunda fikir sahibi olursunuz. Nitekim farklı kişileri tanımak, farklı sorunlarla uğraşmak, farklı alanlarda fikir vermek yeteneklerinizi pekiştirecek ve başarılı bir yaşam koçu olmanıza katkı sağlayacaktır. Ücretsiz bir biçimde deneyim kazandıktan sonra bir süre piyasadaki yaşam koçlarından daha düşük ücretlerde çalışmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem sizin müşteri portfolyosu oluşturmanızı kolaylaştıracaktır. Zaten geçen zaman içerisinde isminiz kulaktan kulağa yayılır ve müşteriler kapınızı çalmaya başlar.

Bu işten para kazanmak için izlemeniz gereken bir diğer yöntem ise reklamınızı ve pazarlamanızı akıllıca yapmanızdır. Örneğin; “uygun fiyata yaşam koçluğu yapılır” tarzında el ilanları ya da broşürler hazırlamak, pek akıllıca bir tercih olmaz. Reklamınızı yapmak için internet ortamından faydalanmayı denemelisiniz. Bunun için bir blog oluşturabilir, sosyal medyadan faydalanabilir ve müşterilerin size ulaşmasını bekleyebilirsiniz. Gelelim, müşterilerinizi de bulduktan sonra nasıl çalışmanız gerektiğine.

İnceleyebilirsiniz:
Ek Gelir Elde Etmenin 14 Basit Yöntemi

İlk etapta karşınızdaki insanı tanımak için çok geniş kapsamlı bir görüşme yapmalısınız. Çünkü bundan sonra yapacağınız görüşmeler veya seanslar, ilk görüşmede elde ettiğiniz izlenimler neticesinde şekillenecektir. Mesela; sizden ne gibi beklentileri var? Yaşamlarının hangi alanından memnun değiller? Ulaşmak istedikleri hedefleri neler? Gibi sorulara cevap aramalı, müşterinize en iyi şekilde yardım edebilmek için bunları titizlikle incelemelisiniz. Ayrıca her müşteriniz için listeler hazırlamalı, beklentileri, yaşayışları, yapmak istedikleri gibi kriterleri tek tek not etmeli, bunlar üzerine çözümleme yapmalı, her bir müşteriniz için kafa yormalısınız. Yoksa böyle anlatınca, yaşam koçluğu yaparak para kazanmak gözünüzde büyüdü mü? Ama siz zaten insanlara yardım etmeyi sevdiğiniz için tüm bunları kendinize yük olarak görmeyeceksiniz diye düşünüyorum. Zaten işe başlamadan tüm bunları bir dert olarak görüyorsanız, yaşam koçluğunun size ne kadar uygun olduğunu tekrar gözden geçirmelisiniz. Bu iş öyle ekranlarda gördüğünüz gibi iki tavsiye verip binlerce lira almak değildir. Karşınızdaki kişiye yardım etmeyi öncelikli göreviniz olarak belirlerseniz, gerisi kendiliğinden gerçekleşecektir. Yani işinizi iyi yaptığınız sürece hem maddi hem de manevi anlamda kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

İşinizi iyi yapmak için müşterilerinizin istekleri üzerinde uzun uzun düşünmeli, geniş bir bakış açısına sahip olmalısınız. Sonuçta size bu yüzden ihtiyaç duyuluyor. İnsanlar çözebilecekleri basit sorunlar ya da ulaşabilecekleri basit hedefler için yaşam koçlarına ihtiyaç duymazlar. Zaten çalışıp çabalamışlardır, ama çözümü bulamamışlardır. Bu noktada sizin, müşterinizin göremediği x, y, z planlarını görmeniz ve bunları en doğru biçimde anlatmanız gerekmektedir.

Öte yandan, iyi bir yaşam koçunun tıpkı bir öğretmen gibi müşterisine ödevler vermesi gerektiğini unutmayın. Mesela; eşiyle arasını düzeltmek isteyen ve monotonluktan sıkılmış bir kişiye, küçük bir kaçamak yapın tarzında bir hafta sonu ödevi verebilirsiniz. Veya konservatuar okumak isteyen bir gence, onun için farklı çalışma metotları bularak bunları uygulamasını söyleyebilirsiniz. Neticede dediklerim sadece örnek. Siz bunlardan çok daha yaratıcı ödevler bulmalı ve işinizde ne kadar usta olduğunuzu göstermelisiniz. Ne kadar çok müşterinizi memnun ederseniz, adınız o kadar hızlı ve sağlam biçimde duyulur. Yaşam koçluğu yaparak para kazanmak için müşterinizi memnun etmeyi bilmelisiniz.

Karşınıza, isteklerinize karşı çıkacak ya da düşüncelerinizin saçma olduğunu söyleyecek kişiler de çıkacaktır. Ama siz onlara karşı hazırlıklı olacaksınız. Herkesi her konuda memnun edemeyeceğinizi hesaplayacak, insanların tepkilerine karşı duygusal değil mantıksal yaklaşacaksınız. Örneğin; özel hayatınızda asla arkadaşlık etmeyeceğiniz bir kişiye yaşam koçluğu yaparken de aynı olmalısınız, hayat tarzını beğendiğiniz bir müşterinize tavsiye verirken de. Profesyonellikten ne kadar uzaklaşırsanız “Güzin Ablalığa” o kadar yaklaşırsınız. Haliyle insanların size yaklaşımı da bayağılaşır. Bu duruma izin vermemek için müşterilerinizle mesafenizi her zaman korumalı, profesyonelliğinizden asla ödün vermemelisiniz.

Kimler Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanabilir?Yukarıda da belirttiğim gibi, bu işin eğitimini alarak sertifikaya sahip olan herkes yaşam koçluğu yaparak para kazanabilir. Tabii, yaşam koçu olabilmek için bazı kriterlere uyduğunuzu düşünerek herkes dediğimi belirtmeliyim. Şöyle ki insanlara yardım etmeyi sevmeyen ya da iletişimi güçlü olmayan kişilerin yaşam koçu olması beklenemez. Bu para kazanma yöntemini kullanabilmek için hayata pozitif bakmayı bilmeli, yaratıcılık konusunda kendinize sınır tanımamalı ve insanları dinleme yeteneğinizin gelişmiş olması gerekiyor. Ayrıca yaşam koçluğuna sadece hızlı ve kolay bir biçimde para kazanabileceğiniz iş olarak bakmamalısınız. Şayet böyle bir yaklaşım içindeyseniz, kısa zaman içinde hayal kırıklığı yaşama ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyeyim.

Başkalarına tavsiye vererek, insanları dinleyerek para kazanmak uzaktan kolay bir işmiş gibi görünebilir. Ama atalarımızın da dediği gibi davulun sesi uzaktan hoş gelir. İşin içine girdiğinizde, yaşam koçluğunun bu kadar basite indirgenemeyecek bir alan olduğunu görürsünüz. Bu yüzden yapacağınız işin ne kadar önemli ve titiz çalışma isteyen bir iş olduğunu bilirseniz, adımlarınızı buna göre atar, sonradan pişmanlık yaşamazsınız. Neticede bu iş tam da bana göre diyorsanız, size şimdiden başarılar diliyorum.

Yaşam Koçluğu Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Yaşam Koçluğu Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Yaşam koçluğu yaparak ne kadar para kazanılır? Yine işin en can alıcı noktasına geldik. Ama buna verilecek en doğru cevap kazancın kişiden kişiye değişkenlik göstereceğidir. Ayrıca kazancınız sizin çalışma sisteminize bağlı olarak değişecektir. Mesela bazı yaşam koçları saat ücreti karşılığında hizmet verirken, bazıları haftalık bazıları da aylık ücret talebinde bulunurlar. Bunların içinden saat başına ücret talep eden yaşam koçlarının en az 150-200 lira karşılığında hizmet verdiğini söyleyebilirim. Tabii alanınızda ne kadar iyi bir üne kavuşur ve ne kadar kaliteli bir müşteri portfolyosuna sahip olursanız, talep edeceğiniz ücret de doğru orantılı olarak artacaktır.

Bu işte göz önünde bulundurulması gereken bir diğer kazancınız ise insanlara yardım etmiş olmanın verdiği mutluluktur. Yani yaşam koçluğundan hem sizi tatmin edecek oranda maddi kazanç hem de manevi kazanç elde edersiniz. Bu işin bir diğer avantajı ise yaşam koçluğunun esnek olarak yapılabilecek işlerden bir tanesi olmasıdır. Yani çalışacağınız zamanı ve sitili belirleyecek olan yine sizsiniz. Yaşam koçluğunda tekdüzeliğe yer yoktur, çünkü her müşteri sizin için yeni bir dünya olacaktır. Sonuçta, bu iş için gereken tüm koşullara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, hiç düşünmeden sertifikanızı almak için kurum arayışına başlamalısınız derim. Uzun lafın kısası, yaşam koçluğu yaparak para kazanmak hakkında ilk etapta edinmeniz gereken bilgilere artık sahipsiniz. Gerisi tamamen size kalıyor. Ne diyorsunuz, sizden başarılı bir yaşam koçu olur mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın