Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yarı Zamanlı (Part-Time) İş Nasıl Bulunur?

Yarı zamanlı iş nerden bulunur, part time iş bulmak için neler yapmak gerekir sorularının ve daha fazlasının yanıtı bu yazıda! İşte detaylar:
Yarı Zamanlı (Part-Time) İş Nasıl Bulunur?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Genellikle geçimini kendi sağlamak isteyen öğrenciler, ek gelir ihtiyacı olan kişiler, kendilerine yarı zamanlı iş ararlar. Aynı zamanda ev hanımları da ev ekonomisine destek olmak içi part-time bir işte çalışmaktadır. Geçim sıkıntısı yaşayan kişiler için yarı zamanlı işler son derece mantıklıdır. Ek gelir elde edeceğiniz ve seveceğiniz alanlarla seçebileceğiniz birçok iş bulabilirsiniz.

Öğrenciler ise keşfetmek istedikleri sektörleri bu yarı zamanlı işlerle yakından tanıyabilirler. Ayrıca belli bir deneyim de kazanmış olacakları için; mezun olduktan sonra iş arayışında gösterebilecekleri bir deneyim olacaktır. Bu aynı zamanda işle ne kadar ilgili olduğunuzu da gösterecektir. CV’nize ekleyeceğiniz bu iş tecrübesi belki de sizi iyi fırsatlar getirecektir.

Part-time işler önceden yalnızca öğrenciler için geçerli iken günümüzde öğretmenlerin bile yarı zamanlı iş aradıklarını görebiliyoruz. Çünkü zorlaşan hayat koşulları karşısında bir ek gelir, hiç de kötü olmayacaktır. Aynı zamanda ders saati fazla yoğun olmayan öğretmenler için özel ders vermek gibi iyi alternatifler de bulunuyor. Gelişen teknoloji sayesinde ise internet üzerinden yapabileceğiniz part time işler de bulunmaktadır. Peki, yarı zamanlı iş nasıl bulunur?

Eğer yarı zamanlı bir iş bulmak istiyorsanız, öncelikle nasıl bir iş istediğinize karar vermelisiniz. İşte bu doğrultuda sizlerle dikkat etmeniz gereken bazı noktaları paylaşmak istiyoruz:

Yarı Zamanlı (Part-Time) İş Nerede Aranmalı?

Yarı Zamanlı (Part-Time) İş Nerede Aranmalı?Yarı zamanlı iş aranması gereken ilk yer, yakın çevrenizdir. Eğer yakın çevrenizde, kafeteryalar, fotokopi merkezleri, satış büroları ve fast food restoranları varsa, buralara gidebilirsiniz. Eleman ihtiyaçları olup olmadığını sormalı ve varsa talip olduğunuzu söylemelisiniz. Yakın çevrenizde böyle imkanlar yoksa sürekli bulunduğunuz yerlere yakın çevrelere bakabilirsiniz. Örneğin zaten bir işiniz varsa oraya yakın bir yer seçebilirsiniz. Ayrıca öğrenciyseniz, okulda yapabileceğiniz bir iş olup olmadığını da araştırabilirsiniz.

Mağaza ve alışveriş merkezlerini de bu amaçla ziyaret edebilirsiniz. Özellikle tanıtım günlerini yakalayacak olursanız, birkaç saat çalışarak paranızı cebinize koyup evinize gidebilirsiniz. En çok tercih edilen işler genellikle bunlardı. Ayrıca internet sitelerinde editörlük, biraz deneyiminiz varsa yazarlık ve yöneticilik de yapabilirsiniz.

İş aramak için günümüzde en iyi alternatifinizi internettir. İnternetten online olarak iş aramak, istediğiniz ve karşı tarafın istediği kriterlerin açıkça görülmesini sağlar. Bu sayede gerçekten o işi mi istiyorsunuz, cazip yönleri neler, hangi olanaklardan faydalanacaksınız hepsini öğrenmiş olursunuz. Ayrıca Facebook, Twitter gibi sosyal medya siteleri aracılığıyla da part-time işler bulabilir veya kendi işinizi yapabilirsiniz.

Üniversitelerin kantinlerinde, yemekhanelerinde, kütüphane ve bilgi işlem merkezlerinde de kendinize göre yarı zamanlı işler bulabilirsiniz. Ayrıca bu işler, okul hayatınızı da etkileme konusunda diğer işlerden daha iyi olacaktır. Çünkü okuldan çıkıp başka bir ortamda çalışmak, düzen konusunda bazı sorunlar çıkarabilir. Ama okulda bulacağınız bir iş zaman kazanma konusunda da işinize yarayabilir.

Tanıtım ve stand işleri için ajanslara kayıt olabilirsiniz. Çıkan yeni ürünlerin tanımında, açılışlarda görev alabilirsiniz. Eğlence sektörü de oldukça kazançlı bir yarı zamanlı iştir. Kafeteryalar, barlar ve çeşitli eğlence merkezleri, part-time çalışanlara çoğunlukla ihtiyaç duyarlar. Ayrıca bir öğrenci için oldukça sosyal bir ortam olduğu da kesindir.

Yarı Zamanlı (Part-Time) İş Ararken Nelere Dikkat Etmeli?

Yarı Zamanlı (Part-Time) İş Ararken Nelere Dikkat Etmeli?Part-time iş ararken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise cesaretiniz ve ilgi alanlarınız olmalıdır. Sırf para kazanmak istediğiniz için sevdiğiniz bir işi tercih etmeyin. İnternet benden sorulur diyorsanız, interneti; güler yüzümle tanıtımların aranan yüzüyüm diyorsanız, mağazaları araştırmalısınız. Ajanslara başvurarak, stand hostesliği yapabilir, mağazaların tanıtım günlerine modellik yapabilirsiniz. İnternette aktif olarak freelance yazarlık işlerini kovalayabilir ve sosyal medyada güçlü bir profil oluşturabilirsiniz.

İlgi alanlarınıza ve yeteneklerinize uygun yarı zamanları işleri tercih etmek, hem size para kazandıracak hem kendinizi göstermenizi sağlayacak hem de sosyalleşmenizi sağlayacaktır. Para kazanma işini bir işkenceye dönüştürmeden, başarılı olabileceğiniz alanlar mutlaka olacaktır. Örneğin, Avon gibi kozmetik markalarının satış danışmanlığını da yapabilirsiniz. Bu işi severek yapan ve gerçekten sosyalliği ile iyi bir gelir elde eden kişiler var.

Eğer bir öğrenciyseniz, para kazanmak için yapılan iş ve geleceğinizi belirleyecek olan akademik kariyeriniz arasındaki dengeyi iyi kurmalısınız. İş yüzünden derslerinizi aksatmanız, hiç iyi olmayacaktır. Bu nedenle öğrencilerin, hem çalışıp hem okuması durumu biraz zorlayıcı olabiliyor. İş hayatınız ve derslerinizdeki başarıyı birbiriyle eş değer tutmalısınız.

Bir çalışansanız, devamlı işinizdeki performansınızı etkilememesi de part-time iş seçiminde bir kriterdir. Her iki işi bir arada yürütemeyeceğinize inanıyorsanız, yarı zamanlı iş sahibi olmayın ya da yorucu olmayan işleri tercih edin. Sırf ekstra para kazanmak için tüm hayatınızı mahvetmeyin ve daha akıllıcı çözümler arayın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.