Dünyanın En İlgi Çekici ve Kapsamlı Toyota Müzesi!

Toyota, Amerika'da ve dünyanın bir çok ülkesine oldukça büyük bir müzeler açtı. Toyota'nın modelleri ve serilerine yer verildiği bu müzeler, yüzlerce aracın buluşma noktası olmuş. Japon markanın oldukça tarih kokan müzeleri gerçekten büyük ilgi görüyor. Şimdi, sizlerle bu güzel müzede gezintiye çıkalım!

Sizler için Toyota’nın gerçek tarihini yansıtan, Japon firmanın özellikle eski yıllarda ürettiği, hayranlık uyandıran tüm modellerini bir araya getirdik. Dünyanın farklı ülkelerinden birbirinden şahane, belki de hiç görmediğiniz arabaları göreceksiniz.

Bazen TV‘lerde rastlamışsınızdır; araba sevdalısı birinin garajına gidilir ve dünyada eşi benzeri olmayan otomobiller ile karşılaşılır. O kişinin işi sadece eski kalmış arabaları bulmak, kötüyse restore etmek iyiyse garajına çekmek! Bazen de sahibinin bile unuttuğu arabalar olabiliyor.

Bir defasında Eric Flynn adlı bir kişi 1950 model Rolls Royce Phantom marka aracını garajında unutmuş ve yaklaşık 58 sene sonra garajdan çıkartılmıştı.

Bulunan bu araç kapsamlı bir restorasyon işlemine tabi tutularak, müzayede satışı için gönderilmişti. Ve bu şekilde garajında 2 adet daha otomobili olduğu çıkmıştı. Şu an ne kadar ilginç geliyor değil mi? Bence o kişiden Rolls Royce hakkında ilgi çekici tüm bilgilere ulaşabilirsiniz! Gördüğüm kadarı ile bu tip insanlar bi hayli fazla. Daha da ilginç olanıysa; otomobil firmalarının zamanında üretime aldığı ancak sonradan kendinin bile bulamadığı modeller oluyor.

Araba üreticileri ürettikleri tüm modellerin birer örneklerini müzelerine çekmektedir. Ancak müze kuruluşları daha erken bir tarihte olduğu zaman, geriye dönük araba serileride tamamlanamıyor. Bu durumda kapsamlı bir araştırma yapılarak garajlarda unutulmuş veya halen kullanılan şahıs araçlarına müracaat ediliyor. Firmaların önlem alamadığı bir şey varsa, Brezilyalı iş adamı Thane Chiquinho Scarpa gibi Bentley Continental marka aracını toprağın altına gömmesidir!

Şimdiki galerimizde Toyota‘nın Amerika’da açmış olduğu ve eskiden üretilen sonradan unutulan bir çok otomobili bir araya getirdiğini göreceğiz. Toyota’nın açmış olduğu bu müzede Lexus araçlarda mevcut. Müzede, ilk üretime alınan spor arabalardan, prototip arabalara kadar saklı kalmış tüm modeller sergilenmiş. Bu müzede Toyota hakkında bilmediğiniz tüm bilgilere ve araçlara ulaşabiliyorsunuz.

Müzenin diğer bir önemli ayrıntısı ise bu arabalardan bazıları ünlü isimlere ait olmasıdır. Toyota müzesinde Rally Car araçları, arazi araçları, LeMans araçları ve lüks segmente dair tüm araçları bir araya getirilmiş. Gerçekten müze mazi kokuyor. Biraz sonra sizlere sunacağımız resimlerde beni en çok etkileyen Toyota Model AA ve resmen Toyota Land Cruiser‘ın eşsiz tarihini sunmuşlar.

Toyota’nın organize ettiği bu müzede oldukça fazla araç olduğunu gördük. Neredeyse her döneme ait araçlarını görebiliyorsunuz. Müzenin bulunduğu alana raf sistemi dahi yapılmış! Nascar araçları ve F1 araçları genelde ranzaların üzerine koyulmuş. Müzenin en can alıcı yerlerinden bir taneside Corolla araçların olduğu kısım! Dünyanın en çok satışı gerçekleşen Corolla‘nın tarihini net bir şekilde buradan öğrenebilirsiniz.

Baktığımızda gayet karma bir müze olmuş. İşin içine Lexus markasınıda katmaları alandaki araç sayılarının neredeyse 2 katına çıkmasına neden olmuş. Araçların değeri hakkında bir bilgi verilmesede, içlerinde eminim ki onlarca modelin fiyatları paha biçilemezdir.

Toyota’nın ABD’de açtığı müze en kapsamlı olanıdır.
1

Toyota’nın 90’lı ve 2000’li yıllarda çıkarttığı spor arabalarını görmektesiniz.
2

Toyota’nın yarış pistleri için hazırladığı Nascar ve F1 arabaları.
3

Formula 1’in en güçlülerinden gösterilen F1 arabası.
4

Zamanın en iyi spor otomobillerinden birisi kabul edilen ve milyon dolar fiyatlara satılan GT-2000 modeli.
5

Resimde 1988-1997 yılları arasında üretilmiş 5. nesil Hilux Pick-up modelini görüyoruz
6

Lüks otomobil markası Lexus’un SUV modelleri.
7

Toyota’nın zorlu Dakar Ralli yarışlarında boy gösteren açık kasa modelleri.
8

Hilux Pick-up modelinin 1972-1978 yılları arasında üretilen 2. jenerasyonunu görmekteyiz.
9

Toyota’nın normalde MPV sınıfında çıkarttığı Matrix modelinin modifiyeli şeklini görmekteyiz.
10

11

12

Toyota’nın 1950’li yıllarda üretime aldığı bir modeli.
13

14

15

Toyota müzesinin en ilgi çekici arabası Celica’nın, yarış versiyonu serilerini görüyoruz.
16

17

Lexus’un hangi amaç için çıkardığını bilmediğimiz ilginç arabası!
18

19

20

21

Sciron’da Toyota’ya ait bir marka olduğu için belli modelleri müzede yerini almış.
22

23

24

25

26

1990’lı yılların ve dünyanın efsaneleşmiş spor arabası Toyota Supra.
27

28

29

30

Toyota’nın ülkemizde fazla bilinmeyen kapalı kasa kamyonet modeli ve SUV serilerini görüyoruz.
31

32

33

34

Toyota’nın genç kesme hitap için kurmuş olduğu Scion markasına ait araçlar görmekteyiz.
35

36

37

Toyota’nın FJ Serilerine ait olan FJ75V modeli ve onun uzantısı olan Sequoia
38

39

40

41

1983 Toyota Tercel Wagon 4×4 modeli.
42

43

Toyota’nın Corolla şasisi üzerine konumlandırılan spor arabası AE86 Serisini görmekteyiz.
44

45

46

47

48

49

50

Ralli’de Toyota’yı temsil eden Corolla WRC’ler
51

52

53

54

55

Toyota’nın oldukça şık, kapıları yukarı açılan Sera modelini görmekteyiz.
56

57

58

59

60Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı