Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota Hakkında Bilmediğiniz 15 Gerçek

Japon otomotiv devi Toyota'nın sağlamlığını biliyor olabilirsiniz. Ancak bu listeyle dünya devi hakkında şaşırtıcı gerçekleri öğreneceksiniz.
Toyota Hakkında Bilmediğiniz 15 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, sevgili araba severler. Yine, oldukça ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir yazıyı sizlere keyifle sunuyoruz. Bugünkü konumuz da dünya markalarından birisi olan ve ülkemizde de oldukça sık tercih edilen bir otomobil markası olan Toyota. Elbette ki bu ünlü marka da tıpkı diğer başarılı otomobil üreticileri gibi bu işe en başından başlamış ve öyle pat diye şu anda olduğu konuma gelmemiş. Özellikle markanın Avrupa pazarında kendini kabul ettirmesi epey bir zaman almış. Kurulduğu dönemde yarışmak zorunda olduğu oldukça köklü ve zengin şirketler, Japonya’nın dev markasını oldukça zorlamış. Fakat şirket zorlukların üstesinden gelerek, bugün dünyanın kabul ettiği bir marka haline geldi.

Uzun yıllar çalışmanın ürünü olan başarı, Toyota’nın da en sonunda ulaşmayı başardığı bir hedef olmuştur. Zaten sadece etrafımıza baktığımızda bile bu markanın yakaladığı popülerliği açık seçik görebiliyoruz, değil mi? İşte bizler de birazdan, Kiichiro Toyoda’nın kurmuş olduğu bu başarılı şirketin hakkında, daha önce hiç duymadığınız 15 ilginç bilgiyi sizlere sunuyor olacağız. İsterseniz, meraklı okuyucularımızı daha fazla bekletmeden, hemen yazımızı incelemeye başlayalım.

İşte Toyota’nın pek fazla bilinmeyen 15 şaşırtıcı özelliği:

1 Şirket, ilk başlarda “d” harfi kullanılarak, yani Toyoda olarak isimlendirilmişti.

Şirket, ilk başlarda "d" harfi kullanılarak, yani Toyoda olarak isimlendirilmişti.Şirketin kurucusunun soy ismini alan Toyoda, daha sonra değiştirilerek Toyota olmuştur. Nitekim; Kiichiro Toyoda, Toyota isminin görsel ve işitsel olarak çok daha çekici olduğunu düşündüğü için şirketin adını değiştirmiştir.

2 Toyota otomobillerini üretme fikri Amerika’dan alınmıştır.

Toyota otomobillerini üretme fikri Amerika'dan alınmıştırKiichiro Toyoda, 1929 yılında otomobil üretimlerini incelemek amacıyla ilk kez Amerika’ya gitmiştir. Dodge Power Wagon ve Chevrolet’ten oldukça etkilenen Toyoda, üretimlerinde bu arabaları ilham kaynağı olarak görmüştür.

GCM Yatırım Banner

3 Toyota’da modifiye edilmiş bir Chevrolet motoru kullanılmıştır.

Toyota'da modifiye edilmiş bir Chevrolet motoru kullanılmıştır.İlk Toyota, Amerikan üretimi motorlardan %10 daha güçlü olan 65 beygir gücünde motora sahip bir otomobildir.

4 Dönemin yenilikçisi Toyota!

Dönemin yenilikçisi Toyota!Toyota; otomobillerinde kullanacağı parçaların üretimine bir son vererek, bunları dışarıdan satın almaya başlamıştır. Şirket zaman içerisinde, üretilen otomobillerden daha fazla tekerleğe ya da kaportaya ihtiyacı olmadığını anlayarak, bunların üretimine bir son vermiştir. Şu an bize oldukça mantıklı ve normal gelen bu fikir, o zamanlarda epey yenilikçi bir adım olarak görülmüştür.

5 Şirket, Kore Savaşı sayesinde iflastan kurtuldu.

Şirket, Kore Savaşı sayesinde iflastan kurtulduŞirket, 1950 yılında tam iflas etmek üzereyken; Amerika’nın 5.000 araç talep etmesi üzerine tüm borçlarından kurtulmayı başardı.

6 Toyota, her bir saatlik araştırması için 1 milyon dolar para harcıyor.

Toyota, her bir saatlik araştırması için 1 milyon dolar para harcıyor.Toyota, dünyadaki diğer otomobil şirketlerinden daha fazla araştırmaya önem vererek; her bir saatlik araştırması için 1 milyon dolar harcıyor. Zira başarılı şirket, araçlarını daha güvenli ve daha iyi bir hale getirmek için; durmadan yeni araştırmalar yaparak, denenmemiş yöntemler üzerinde çalışıyor.

7 Toyota marka otomobiller, inanılmaz derecede sağlam çıkıyor.

Toyota markalı otomobiller, inanılmaz derecede sağlam çıkıyor.Yirmi sene önce üretilmiş olan Toyota otomobillerinden yaklaşık olarak %80’i, hala caddelerde geziyor.

8 Japonya’daki ilk otoyol açıldığında Toyota bu olayı harika bir yöntemle kutladı.

Japonya'daki ilk otoyol açıldığında Toyota bu olayı harika bir yöntemle kutladıJaponya’nın ilk otoyolu açıldığında, Toyota bu durumu kutlamak için tam 100.000 mil boyunca hiç durmadan yola devam etti. O da yaklaşık 160.934 kilometreye tekabül ediyor.

9 Toyota Corolla, harika bir kış arabası olma niteliğine sahip.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Şirket, Kanada’ya ihraç edilmeye hazırlanan Toyoto Corolla’yı üst düzey bir teste tabi tutarak, bu otomobili mevsim kış iken ülke genelini kapsayan bir yolculukta test etti. Oldukça başarılı bir sonucu olan bu test, 1967 kışında yapılmıştı.

10 Toyota Prius gerçek bir başarı örneği oldu.

Toyota Prius gerçek bir başarı örneği oldu.Toyota Prius, piyasaya sunulduğu ilk andan itibaren insanlar tarafından oldukça talep edilerek, büyük bir başarı yakaladı. Ayrıca bu Toyota Prius 10 yıl içinde 1 milyondan fazla satarak, beğenilen bir araç olduğunu açıkça kanıtladı.

11 İlk Lexus üretilene kadar, tam 450 prototipi yapılmıştı.

İlk Lexus üretilene kadar, tam 450 prototipi yapılmıştı.Bu kadar büyük bir şirket için bile 450 prototip demek, oldukça fazla zaman ve para harcamak demektir. Ancak dürüst olmak gerekirse ilk Lexus, bu kadar beklenilmesinin hakkını vererek oldukça başarılı bir otomobil olmuştur.

12 Japonya’da, markanın ismi verilmiş bir şehir bulunuyor.

Japonya'da, markanın ismi verilmiş bir şehir bulunuyor.Koroma isimli şehrin ismi, başarılı şirketi onurlandırmak için 1959 yılında değiştirilerek Toyota ismini aldı. Ayrıca bir yıl sonra da bu şehir, Detroit’in kardeş şehri olarak da anılmaya başlandı.

13 Toyota “robot partner” ismini verdiği bir proje üzerinde çalışıyor.

Toyota "robot partner" ismini verdiği bir proje üzerinde çalışıyor.Proje aşamasında olan bu “robot partner” birçok özelliğinin yanında, bir de müzik enstrümanı da çalabilecek olması çok ilginç değil mi? İlaveten, bu fikir kulağa bilim kurgu ürünü gibi gelse de kim milyar dolarlık bir şirketi bu projeyi yapmaktan alıkoyabilir ki?

14 İlk Toyota jeepi, Amerikan hükümeti için üretilmişti.

İlk Toyota jeepi, Amerikan hükümeti için üretilmişti.Kore Savaşı patlak verdiğinde, Sam Amca yani ABD Hükümeti, Toyota’dan 100 adet arazi taşıtı üretmesini istedi.

15 Toyota ve BMW, yeni bir otomobil üzerinde birlikte çalışıyorlar.

Toyota ve BMW, yeni bir otomobil üzerinde birlikte çalışıyorlarOldukça sıra dışı olan bu ortaklık, kulağa biraz tuhaf geliyor değil mi? Ancak, kendimizden emin olarak söylemeliyiz ki bu ortak çalışmanın ürünü kesinlikle bir şaheser olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın