Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahvil Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Tahvil, bono gibi hem sabit hem de faiz getirisi sağlayan güvenilir araçlardır. Daha fazlası haberin devamında...
Tahvil Yatırımı Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Borç senedi olarak tanımlanan tahviller paraya dönüştürülebildikleri için menkul kıymettir. Devlet veya özel şirketler tarafından çıkarılabilirler. Borç senetlerin vade süreleri 1 yıldan az olmamak kaydıyla tahvili piyasa süren kurum veya kuruluşlar tarafından istenilen vakit aralığında serbestçe belirlenir. Satışları halka duyurularak veya duyurulmadan da yapılabilir.

Borç senetleri, kurumların finansal kaynak arayışlarını karşılamak için çıkarılır. Fakat hisse senetlerinde olduğu gibi kişiye ortaklık hakkı sağlamaz. Sadece nakit teminini sağlarsınız. Ödeme günü geldiğinde de paranızı faiziyle geri alırsınız. Bu nedenle tahviller yatırım araçları içerisinde zarar ihtimali düşük olan enstrümanlardır. Vade sürelerinin uzunluğuna göre bono veya tahvil olmak üzere farklı şekilde işlem görür. Bonoların vade tarihleri 365 günden kısadır ve 60 günden uzundur. Tahviller ise 1 yılın üzerinde süreci kapsar. Çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Fakat süre bakımından farklılık sağladıkları için kolayca ayırt edilebilirler. Tahvillerin süresi uzun vadeyi kapsadığı için elde edilen kazançların miktarı daha yüksektir.

Tahviller, borsa piyasasında hisse senetleri gibi uzun vadede ciddi anlamda değer kazanan ürünlerdir. Hisse senedi yatırımı nasıl yapılır, öğrenmek için burayı tıklayınız. Yatırımlarınızı bankalar aracılığıyla yapabileceğiniz gibi borsa yoluyla da yapabilirsiniz. Borsada işlem gören tahviller, SPK’nın onayından geçmiştir. Çünkü kamu tahvillerinin dışındakilerin alınıp satılması için belli prosedürlere uygun olması gerekir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla işlemlerinizi gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz. Bu konuda borsanın yapısını bilerek prensipli bir şekilde hareket etmenizde fayda vardır.

Tahvil Yatırımı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Tahvil Yatırımı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Tahvil yatırımı yaparak para kazanmak için izleyeceğiniz yöntemlerin başında ülke ekonomilerinin takibi gelir. Çünkü tahviller faiz getiri sağlar. Bu nedenle faiz oranlarının düşüş veya yükselişlerin fiyatlar üzerinde etkisi büyüktür. Çoğu zaman faiz oranlarıyla zıt ilişkide olan borçlanma senetlerinin değerleri oranları düşmesiyle hareketlenerek yükselirken, yükselmesiyle de düşerler. Bu yüzden birikimlerinizi sağlıklı bir şekilde değerlendirmek için bu hususa dikkat etmelisiniz. Özellikle biliyorsunuz ki kredi derecelendirme kuruluşları tarafından dönem dönem ülkelerin ekonomik yapıları değerlendirilir. Kesinlikle bunları takip etmelisiniz. Böylece ilerleyen tarihte tahvillerin fiyat oluşumlarını tahmin edebilirsiniz. Değerlenecek olana yatırım yaparak para kazanabilirsiniz.

Borç senetlerine yatırım yaparken illa ki elinizde bulundurduğunuz senedin vade bitimini beklemenize gerek yoktur. Faiz oranları düşüşe geçtiği zaman, tahvilin değeri yükseleceği için satış yaparak anaparanızı faiziyle birlikte alabilirsiniz. Fakat bu konuda tahvil nedir, yatırımı nasıl yapılır hususunda iyi bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Çünkü tahviller farklı çeşitlere ayrılır. Bunlar; devlet, banka, vergiden muaf, hisse senedine dönüştürülebilir ve iskontolu olmak üzere beş tanedir. Hepsinin de getirisi farklıdır. Örneğin, devlet tahvilleri az ama güvenilir bir şekilde kazanç imkanı sunarken, özel şirketlerin tahvilleri riskli olduğu için getirisi yüksektir. Bu nedenle önce kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Ardından hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak olanlara yatırımlarınızı yapmalısınız.

Tahvillere yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Özellikle faiz ödeme ve vade sürelerinin belirlenmiş olması gerekiyor. Kazanç ve faiz oranlarının ileriye dönük araştırılması yapılmalıdır. Bu konuda temel ve teknik analizlerden faydalanmanızı önerebilirim. Böylece özel göstergeler sayesinde geçmiş yönelik çalışmalar yaparak ilerleyen zamanlarda karşılaşılması beklenen fiyat hareketlerini tahmin edebilirsiniz.

Kimler Tahvil Yatırımı Yaparak Para Kazanır?

Kimler Tahvil Yatırımı Yaparak Para Kazanır?Tahvil yatırımı yaparak para kazanmak isteyenlerin bir miktar birikime sahip olması gerektiği gibi yaşının da tutmuş olması gerekiyor. Bu konuda belirlenen kriter sadece kafa kağıdında 18 yaşını doldurmuş olmanızdır. Onun dışındaki hususları kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Ama öncelikle paranızı borsada mı yoksa bankada mı değerlendireceğinize karar vermelisiniz. Ardından yatırım yapabilmek için hesap açtırmalısınız. Paranızı açılan hesabın içine yatırarak fiilen işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. Tahvillerin takibini borsa veya bankanın işlem platformları üzerinden yapabilirsiniz. Fiyatlarındaki değişmeleri izleyebilirsiniz. Buna göre beklentinizi karşılayacak olanları portföyünüze ekleyerek, güvenilir bir şekilde kazanç elde edebilirsiniz.

Tahvil Yatırımı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Tahvil Yatırımı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Tahviller, piyasalarda işlem gören diğer araçlar gibi yüksek kazanç getirebilirler. Tabii ki bu konuda faiz oranlarının etkisini unutmamanız gerekiyor. Güvenilir araç oldukları için genelde altın gibi ekonomik kriz zamanlarında talepleri artmaktadır. Biliyorsunuz ki yatırım piyasalarında işlem gören araçların fiyatlarının seyri arz ve taleplerine bağlantılı bir şekilde değişmektedir. Bu nedenle ülkelerin ekonomik yöndeki gidişatlarını yorumlayarak, değer kazanacak tahvillere yatırım yapabilirsiniz. Sonucundan da beklediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Bu konuda her zaman planlı olarak hareket etmelisiniz. İleriyi görmeden, kazanacağınıza kesin gözüyle bakmadığınız borç senetlerini portföyünüze eklememenizi öneririm.

Sonuç olarak, tahviller bankalar veya borsa piyasası aracılığıyla alınıp satılan, yatırımcılar için portföydeki risk oluşumlarını dengeleyen araçlardır. Bu nedenle çoğu yatırımcının portföyünde tahvil bulunur. Bunun nedeni risk düşük getirininse yüksek olmasıdır. Tabii bunun için alım – satım yapılacak zaman aralığının iyi belirlenmiş olması gerekir. Bilhassa faiz oranlarının düşeceğini öngördüğünüzde borç senetlerine yönelmeniz doğru bir atılım olacaktır. Çünkü oranların düşmesi, tahvil fiyatlarına olumlu olarak yansıyacaktır. Böylece vade sonunu beklemenize gerek kalmadan beklentilerinizi karşılamanız mümkündür. Bunun için belli bir tecrübeye sahip olmalısınız. Böylelikle diğer başarılı yatırımcılar gibi yatırımlarınızı bilinçli bir şekilde yöneterek para kazanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu