Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahvil Nedir, Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tahvil nasıl alınır ve satılır bunun cevabını veriyoruz. Ayrıntılar yazının devamında...
Tahvil Nedir, Yatırımı Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Tahviller, menkul kıymetler arasında yer alan yatırım amaçlı kullanılan değerli evraklardır. Hisse senetleri gibi yüksek risk içermezler. Borçlanma senedi olarak görülen tahviller, güvenilir yatırım aracıdır. Çoğu yatırımcının risk dengesi sağlamak için portföyünde bulundurduğu, vade sonu geldiğinde ise istenilen getirilerin elde edilmesini mümkün kılan tahvillerin yatırımı hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşmak istiyoruz:

Tahvil, Anonim şirketlerinin sermayelerini arttırmak için kaynak bulma amacıyla çıkarmış oldukları borçlanma senedidir. Vade süreleri 360 günün üzerindedir. İtibari değerleri eşit ve ibareleri aynıdır. Ticaret ve sermaye piyasası kurallarına uygun olarak çıkartılır. Üzerinde yazılı olan kupon yahut anaparanın vade süresi olduğunda, borçlu olan şirketin borcunu faiziyle ödemesi esasına dayanır. Ucuz ve uzun vadeli şirketlere kaynak sağlayan tahviller, şirketler tarafından basıldığı gibi devlet tarafından da çıkartılmaktadır.

Devlet kurumları tarafından basılan değerli evraklara “devlet tahvilleri” denir. Bir diğer adı ise faiz sertifikalarıdır. Kar riski bulunmayan tahviller en güvenilir yatırım araçları içinde yer alır. Bunun nedeni vade sonu geldiğinde, devletin borcunu faiziyle ödemesidir. Böylece risk almanızı gerektirecek bir durum yoktur. Vade sonuna kadar tahvili elinizde tutarsanız, herhangi bir riskle karşılaşmadan birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Şirket tahvillerine yatırım yapmak istiyorsanız, kesinlikle mali analiz raporlarını incelemelisiniz. Kar getireceğine güvendiğiniz şirketlerin menkul kıymetlerine yatırım yapmalısınız. Onun yerine devlet tahvillerini alıp satarak, güvenilir şekilde kazanç elde edebilirsiniz.

Şimdi, tahvil nasıl alınır, nasıl satılır gelin hep beraber bakalım:

Portföyünüze ekleyerek risk dengesi kurmak istediğiniz devlet veya şirketlere ait olan tahvillere borsa aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz. Bunun için borsa aracı kurumuna giderek hesap açtırmanız gerekir. Borsa nasıl oynanır tam anlamıyla bilgi ve tecrübe sahibi olmadan gerçek hesap açtırma talebinde bulunmamalısınız. Öncelikle bilgiler edinmeli, deneyim kazanmalısınız ve borsa alım – satım tekniklerinizi geliştirmelisiniz.

İlgili banka veya piyasada faaliyette bulunan kurumların birini seçmeniz, istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde iletmeniz dahilinde borsa yatırımcı hesabınız aktif hale gelir. İçine istediğiniz miktarda para yatırarak alım – satıma başlayabilirsiniz. Hesabınızda yatırım yapacağınız tahvilin minimum değeri kadar para bulunmalıdır.

Faiz getiren sertifikalara sahip olarak başarılı olmak istiyorsanız; öncelikle tahvil nedir, yatırım yaparken nelere dikkat edilmelidir bilmelisiniz. Aynı zamanda yatırımlarınızı yürütecek olduğunuz piyasayı tanımalısınız. Tahvillerde genellikle 6 ayda bir sabit faiz tutarı ödenir. Bu da sabit getiri sağladığı için güvenilir olduğunun kanıtıdır. Devlet tahvillerinde faiz ödeme riski yoktur. Ama şirketlerin çıkarmış oldukları tahviller için aynı durum söz konusu değildir. Faiz, anapara ve temerrüt gibi riskler mevcuttur. Bu nedenle zarara uğranmaması için tahviller hakkında bilmeniz gereken birkaç püf noktanın üzerinde durmak istiyoruz:

  • Borçlanma senetlerinin faiz ödemeleri ayın 1’i ve 15’i arasında yapılır.
  • Tahvilin itibari değeri şirket kar payı ödemelerinden ayrılarak, vade sonu geldiğinde pay sahibine ödenir. Vade süresi basılan tahvilin değerinin itfa edildiği tarihtir.
  • Tahvilin verimi, pazar fiyatına göre yüzdelik oranla belirlenir.
  • Kupon değeri ise tahvilin nominal değeri baz alınır. Değeri yüzdelik verimine göre hesaplanır. Örnek vermek gerekirse; 5000 TL nominal değere sahip olan tahvilin kupon oranı %12 ise bir yılda 600 TL faiz kazancı getirir.

Tahvillere yatırım yapmak isteyenler genellikle risk almayı sevmeyen yatırımcılardır. Özellikle borsanın anlık çöküş ve yükseliş yaşaması yatırımcıların çoğunu panikleterek yanlış adımlar atmaya sevk etmektedir. Borsa riskleri nelerdir, öğrenmek için tıklayın. Bu nedenle yüksek getiri sağlayan hisse senetleri yerine, sabit getiri sağlayan tahvillere yönelmişlerdir. Para kazanılan her yerde risk vardır. Riskleri yönetmek için hem piyasa hem de tahviller hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Bunun için aracı kurumlarının eğitim hizmetlerinden yararlanabileceğiniz gibi, piyasada bulunan uzmanlar tarafından yazılan yatırım ve tahvil içerikli kitapları okumalısınız. Böylece edindiğiniz püf noktalar sayesinde adımlarınızı daha sağlıklı şekillerde atabilirsiniz.

Faiz oranları ve tahviller genellikle ters orantılıdır. Yani faizler arttırıldığında, tahvillerin değeri düşmektedir. Tam tersi azaltıldığında, değerleri yükselmektedir. Bunun nedeni ülke ekonomilerinin büyümesi ve daralmasıyla alakalıdır. Bunu anlamak içinse mikro ve makroekonomik veriler içerisinde yer alan gösterge takibinin yapılması gerekir. Özellikle tarım dışı istihdam ve işsiz oranları; merkez bankalarının kararlarını olumlu veya olumsuz etkilediği gibi fiyat oluşumlarını da etkilemektedir. Oranların arttırılmasıyla ülkenin para birimi değer kazanacağı için yatırımcılar tahvillerden vazgeçerek, dövizlere yönelir. Bunun nedeni faiz kazancı elde edilmesidir.

Faiz oranlarının uzun vadede % 10 yükseldiğini varsayarsak; tahvillerde ters etki görüleceği için % 10 düşüş yaşanacaktır. Bu da yatırımcıların zarar etmesine neden olacaktır. Bu nedenle hangi şirketin veya ülkenin tahvillerini satın almak istiyorsanız, ekonomik durumlarının analizini yapmalısınız ve merkez bankalarının açıklamalarını sürekli olarak takip etmelisiniz. Buna göre alım mı, satım mı yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Borsada alım – satım faaliyetlerini yürüten aracı kurumları yapılan yatırımlar için ek komisyon ücreti almaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar; yasal, güvenilir ve düşük komisyon oranı uygulayan kurumlar ile anlaşmış olmanızdır. Aksi halde dolandırılabilirsiniz veya elde edeceğiniz karların oranı düşebilir. Bu nedenle yatırım mantığınıza uygun hizmette bulunan kurumları tercih etmelisiniz. Genellikle ön fikre sahip olmanız açısından tahvil başına en az 1 dolar komisyon alınmaktadır. Bu oran 5 dolara kadar yükselmektedir. Her işlem başına ek ücret ödendiği için kazanılan miktarlar azalmaktadır. Bu nedenle emin olduğunuz tahvillere yatırım yapmalısınız.

Aracı kurumların uzmanları tarafından her yatırım aracının analizleri yapılır. Bunların listelerini inceleyebilir, birkaçını portföyünüze ekleyebilirsiniz. Özellikle S&P, Moody’s gibi uluslararası düzeyde kredi derecelendirme kurumları arasında yer alan kurumların yayınladıkları tahvil değerlerini yakından takip etmelisiniz. Böylece faiz oranları ve yatırılan anaparaya göre tahvillere yatırım yapmak ne derece güvenli olduğunu görebilirsiniz. Fakat yine de yazılan raporlara ilişkin hareket etmemelisiniz. Kendi sistemlerinizi oluşturmalısınız. Bilhassa temel ve teknik analizler yardımıyla performans ölçümlerini yapabilirsiniz. Aldığınız sinyallere göre hareket etmelisiniz.

Tahvil çok fazla çeşide sahiptir. Hangi değerli kağıda yatırım yapacaksanız özelliklerini bilmelisiniz. Özel olarak vade tarihi, faiz ödeme tarihi, kazanç oranı, faiz kapsamı, toplam faiz ücretleri, sermaye oranı, karlılık bilgileri, uzun vadeli borç oranı, verimi gibi kıstasları göze almalısınız. Buna göre birikimlerinizi değerlendirecek tahvil seçiminde bulunabilirsiniz.

Son olarak, yatırıma konu olan tahvil çeşitlerine kısaca değinelim:

Devlet tahvilleri, diğer adıyla hazine tahvilleri, en çok tercih edilen ve en güvenilir olan yatırımlardır. Özellikle Enflasyon Korumalı Hazine Tahvilleri (TIPS)’e yatırım yapılmaktadır. Enflasyon riskinden korunmak için tercih edilmektedir ve 1997 yılında oluşturulmuştur. Tahvillerin nominal değeri 1000 dolardan başlamaktadır. Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE)’nin göstermiş olduğu performansa göre yüzdelik dilimlerinde artış veya azalışlar görülmektedir. Kredi ve enflasyon riskini en aza indirdiği için portföyde yer alan güvenilir enstrümandır.

İndirimli Tahviller, iskontolu olarak alınıp satılmaktadır. Bunun nedeni faiz oranlarının, tahvil ihracının sonunda yükselmesiyle alakalıdır. Geçerli verim ve kalitesini göz önüne alarak yatırım yapıp yapmamaya karar vermelisiniz.

Hisse Senedine Dönüştürülebilir Tahviller, bu tahvil çeşidinin verimi diğerlerine göre % 2 daha yüksektir. Bu yüzden iyi bir alternatiftir. Hisse senedi haline getirilebilen tahviller, pay sahibine piyasa değeri üstünde bir fiyata aynı şirkete ortak olma gibi avantajlı seçenek sunar.

Vergiden Muaf Tahviller, vergi oranına tabi olan tahvillere nazaran daha düşük getiriye sahiptir. Fakat yüksek vergi oranına sahip olanlara yatırım yaparak, daha çok kazanç elde edebilirsiniz.

Tahvillere yatırım yapacağınızda faiz oranlarını dikkate almalısınız. Aynı zamanda işlem yapacağınız piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için aracı kurumlarının eğitimleri iyi bir fırsattır. Bu sayede uzmanlar yardımıyla tahviller hakkında dikkat edilmesi gereken püf noktaları öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde sanal borsa hesapları aracılığıyla kar getirecek adımlar nasıl atılmalıdır, kendi stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Zaman geçtikçe tecrübelerinizin artmasıyla başarılı borsacılar gibi borsa yatırım yöntemleri ile hareket ederek avantajlı pozisyonları değerlendirebilir, yüksek kazanç elde eder hale gelebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu