Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Satılan En Pahalı 10 Film Kostümü

Sizler için satışa sunulmuş en değerli 10 kostümü ve filmleri araştırdık. Gelin hep birlikte göz atalım...
Satılan En Pahalı 10 Film Kostümü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazı insanlar, hayranı olduğu ünlülerin çekimler sırasında giydiği kostümlere binlerce dolar ödemeye hazır. Aslında bu durum, birazda filmin başarısıyla yakından alakalıdır. Bunun yanında kostümün film içindeki yeri de oldukça önemlidir. Elizabeth Taylor’ın oynadığı “Kleopatra filmi” gibi tarihsel yapılardaki kostümler, filmin önemli bir parçasıdır. Bu filmdeki 65 kostüm, en az 194.800 $ ile 1.4 milyon $ arasında bir değere sahiptir.

Bazı filmlerin bütçeleri büyük ölçüde kostümlere ayrılmaktadır. Bunda belirleyici etken filmin konusudur. Kostüm ne kadar orijinale yakın olursa, seyirci o derecede filmi ilgi çekici bulur ve ona gerekli değeri verir. Avatar’ı izlemeyen yoktur aramızda. Peki, Avatar filmini bu kadar ilgi çekici yapan nedir? Bu sorunun cevabı hiç şüphesiz konusu ve buna uyarlanmış görselliğinden geçmektedir.

10 Bruce Lee’nin Ceketi

77.000 Dolar

Bruce Lee'nin CeketiBruce Lee bu ceketi, 1973 çekimi, ünlü “Ölüm Oyunu” filminde giydi. Lee, ceketi film tanıtım çekimlerinde ve “Enter the Dragon” filminin galasında sergiledi. Lee, bu filmden bir sonraki yıl 32 yaşında öldü.

Kürk astarlı ceket, 77.000 $ fiyat etiketiyle 2011 yılında Hong Kong’da satıldı.

9 John Wayne’in True Grit Kostümü

167.300 Dolar

John Wayne’in True Grit KostümüJohn Wayne kostümü, Rooster Cogburn rolünü oynadığı kovboy filminde giydi. Kostüm; şapka, gömlek, ceket, ismi yazılı yelek, pantolon ve bottan oluşmaktadır.

Wayne, 1979 yılında 72 yaşındayken vefat etti. Kostümün toplamı 167.000 $’a satıldı.

8 John Wayne’in Yeşil Bereliler Filmindeki Şapkası

179.250 Dolar

John Wayne'in Yeşil Bereliler Filmindeki Şapkası1968 Amerikan yapımı savaş filminde John Wayne, başrolü oynadı. Filmin, eleştirmenler tarafından iyi yorumlar almamasına rağmen, John Wayne’in canlandırdığı Mike Kirby karakteri hayranları tarafından çok sevildi. Amerika’nın Vietnam Savaşı’na katılımını konu alan filmde John Wayne, savaş karşıtı bir rolle karşımıza çıkıyor.

Bere, kapalı ihalede 179.250 $’a satıldı. Açık artırma gelirleri, John Wayne Kanser Vakfı tarafından yürütülen kanser araştırma ve tedavileri için bağışlandı. Aktör, 1979 yılında mide kanserinden öldü.

7 Marilyn Monroe’nun Erkekler Sarışınları Sever Filmi’ndeki Pembe Kostümü

310.000 Dolar

Marilyn Monroe’nun Erkekler Sarışınları Sever Filmi'ndeki Pembe KostümüMarilyn Monroe, 1953 yapımı Erkekler Sarışınları Sever filminde, bu parlak pembe elbiseyi giydi. Bu film, Marilyn Monroe’nin oynadığı zamanının en popüler filmlerinden biridir.

Bu kostümü daha sonra Jane Russell, “Diamonds are a Girl’s Best Friend” müzikalinde giydi. Elbisenin, 150.000 $ – 250.000 $ arasında gelir getirmesi beklenirken, 310.000 $’a satılmıştır.

6 Judy Garland’ın Oz Büyücüsü’nde Giydiği Yakut Ayakkabı

612.000 Dolar

Judy Garland’ın Oz Büyücüsü’nde Giydiği Yakut AyakkabıYakut rengindeki ayakkabı, Oz Büyücüsü filminde Judy Garland’ın kostümünün bir parçasıydı. Filmden kalan sadece 4 parça iyi durumdadır. Bu ayakkabılar, dünyanın en iyi bilinen ayakkabıları arasındadır.

Ayakkabıyı, MGM’nin baş kostüm tasarımcısı Gilbert Adrian tasarlamıştır. Ayakkabının üstünde yaklaşık 2.300 tane yakut vardır. Ayrıca, ayakkabının altına ses çıkarmaması için özel sarı bir kumaş yapıştırılmıştır. Unutanlar için hatırlatalım; Oz Büyücüsü filminde Garland’ın oynadığı “Dorothy” karakteri, topuklarını birbirine vurarak dileklerini gerçekleştiriyordu.

Yakut ayakkabı 2011 yılının Mayıs ayında 612.000 dolara satıldı.

5 Judy Garland’ın Oz Büyücüsü’nde Giydiği Kostümü

910.000 Dolar

Judy Garland’ın Oz Büyücüsü’nde Giydiği KostümüMavi ve beyaz damalı şemsiye elbise, MGM Studios tarafından 1939 yılında tasarlandı. Bu elbiseyi Judy Garland, Oz Büyücüsü filminde giydi. Kostümü, MGM baş kostüm tasarımcısı Gilbert Adrian tasarlamıştır.

Pamuktan yapılan kostüm, kısmen elle dikilmiştir. Elbisenin iç yakasına Judy Garland’ın adı etiketlenmiştir. Kostüm 910.000 $’a alıcı bulmuştur.

4 Steve McQueen’in Le Mans Filmi için Giydiği Yarış Kostümü

984.000 Dolar

Steve McQueen'in Le Mans Filmi için Giydiği Yarış KostümüSteve McQueen, 1971 yapımı Le Mans filminde bu yarış elbisesini giydi. Takımın cebinde, McQueen’in oynadığı karakter olan Michael Delaney’in ismi yazıyor.

Kostüm, Indianapolis Hinchman tarafından yapılmıştır. Tam 984.000 $’a satılan bu yarış elbisesi, bir otomobil dışında satılan en pahalı yarış objesi olarak kayda geçti.

3 Michael Jackson’ın Thriller Kostümü

1.8 Milyon Dolar

Michael Jackson’ın Thriller KostümüMichael Jackson, oldukça ünlü olan bu ceketi 1983 yılında yayımlanan Thriller Albümü’nün çekimlerinde giydi. Kırmızı ve siyah renkteki ceket, kanatlı omuzlara ve dik yakaya sahiptir.

Kostüm tasarımcıları Dennis Tompkins ve Michael Bush, ceketi Jackson’a hediye etti. Kol astarına “Michael Jackson’a Sevgiler” notunu yazdı.

Açık artırmada, yaklaşık 200.000 $ – 400.000 $ arası satılacağı tahmin edilmiştir. Fakat herkesi şaşırtarak 1.800.000 $’a satılmıştır. Şarkıcı, aşırı dozda uyuşturucu kullanımından 25 Haziran 2009 tarihinde vefat etmiştir.

2 Audrey Hepburn’ün Ascot Kostümü

3.7 Milyon Dolar

Audrey Hepburn’ün Ascot KostümüAudrey Hepburn Ascot Kostümü, Benim Güzel Meleğim filminde giydi. Siyah ve beyaz elbisenin şapkayla uyumu göz kamaştırıcı duruyor. Elbise, keten üzerine dantel dikilerek yapılmıştır.

1964 yılında vizyona giren filmde, Rex Harrison ve Audrey Hepburn rol aldı. George Bernard’ın Pygmalion oyunundan esinlenilen film, En İyi Film ve En İyi Kostüm Tasarımı dahil olmak üzere sekiz dalda Oscar kazandı. Açık artırmada 3.700.000 $ teklif alması elbisenin çok ünlü olduğunu anlatmaya yeterlidir.

1 Marilyn Monroe’nun Yaz Bekarı Filmindeki Kostümü

4.6 Milyon Dolar

Marilyn Monroe’nun Yaz Bekarı Filmindeki KostümüMarilyn Monroe bu beyaz elbiseyi, 1955 yapımı Billy Wilder tarafından yönetilen Yaz Bekarı filminde giydi. William Travilla, sinema tarihinin simgesi haline gelen bu elbiseyi ünlü yıldız için tasarladı.

Monroe’nun kocası Joe DiMaggio, film sırasında bu elbiseden nefret ediyordu. Açık artırmada kostüm, 4.6 milyon dolara satılarak, satılan en pahalı kostüm listesinde 1 numara olmuştur.

Hepimizin defalarca izlediği bir başyapıt vardır elbette. Çoğu zaman düşünmüşümdür aslında sevdiğim oyuncu için mi oynadığı filme hayran kaldım yoksa filmin konusu mu beni o yıldıza hayran bıraktı? Bu sorunun cevabı hala bende yok… Hayran olduğu ünlülerin kostümlerine verdikleri milyon dolarla, sanırım bu sorunun cevabını bulanlar var… Siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın