Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Kazanıyorum Ama Bir Türlü Para Biriktiremiyorum” Diyenlere 8 Etkili Öneri

Finansal okuryazarlık hakkında az çok bir şeyler duymuşsunuzdur. Ancak bu yazıdan birikim yapamıyor oluşunuzla ilgisini öğrenebilirsiniz.
“Kazanıyorum Ama Bir Türlü Para Biriktiremiyorum” Diyenlere 8 Etkili Öneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tatmin edici bir gelire sahip olan kişilerin, varlıklı insanlar olduğunu söyleyebilir miyiz? Söyleyemeyiz, çünkü varlıklı kişilerin gelecekleri için tasarrufları ve yatırımları vardır. Gelirleri ne kadar yüksek olursa olsun, mutlaka bir kısmını gelecek faaliyetleri için ayırmalı ve yatırım yapmalıdırlar. İyi bir gelire sahip olan ama para biriktiremeyen insanların, varlıklı olması pek mümkün değildir. Çünkü paraları geldiği gibi gidecektir!

İyi bir kazancınız varsa, bunun bir kısmını mutlaka biriktirmelisiniz. “Ne yaparsam yapayım biriktiremiyorum, bende para biriktirme disiplini yok” diyorsanız, eksik kalan bir yönünüz olduğunu bilmelisiniz. Eksik olan bu yön de, finansal okuryazarlıktır. Pek ilgi çekici gelmeyebilir; ama bu yönünüz eksikse geliriniz sizi hiçbir şekilde tatmin etmeyecektir. Tüm maaşınızı bir ay boyunca harcıyor ve geriye hiçbir şey kalmıyorsanız, birazdan sizlerle paylaşacaklarıma kulak verseniz iyi edersiniz.

İşte “aslında kazanıyorum ama bir türlü para biriktiremiyorum” diyenler için etkili öneriler:

1 Finansal Okuryazarlığınızı Geliştirin

Finansal Okuryazarlığınızı GeliştirinNedir, bu finansal okuryazarlık? Para kullanımı ve yönetimi hakkında sahip olunan bilgilerle değerlendirme yapılması, etkili kararların verilebilmesine finansal okuryazarlık adı veriliyor. Daha açıklayıcı olması için bir ülkede yaşayan birey olarak enflasyondan, faiz oranlarından, altın yatırımından, mortgage sisteminden, forex ve borsadan haberdar olması demektir. Bunu bir genel kültür olarak da düşünebilirsiniz. Paranızın değerini anlamak, doğru kullanmak ve gelecek ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmak için bu bilgilere ihtiyacınız vardır. Bu bilgiler gözünüzü hemen korkutmasın. Son derece basit olan ama önyargılı olduğumuz için baştan aklımızı karıştıran terimlerdir.

Finansal okuryazarlığını geliştirmek için interneti kolayca kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden altın yatırımı nasıl yapılır, borsada nasıl para kazanılır, mortgage nedir, faiz oranları, enflasyon gibi konularda bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgiler paranızı daha iyi kontrol etmenizi sağlayacaktır.

2 Araba Yerine Hisse Senedi Alın

Araba Yerine Hisse Senedi AlınPara biriktiremeyen kişiler, bunun rahatsızlığını hissettikleri için, “para biriktiremiyorum, bari bir araba alayım da yatırım yapayım” diye düşünürler. Ama araba iyi bir yatırım değildir. Sıfır aldığınız araba marşına ilk basmanızla birlikte ikinci el piyasasına düşer ve değerini ilk günden kaybeder. Ama bir hisse senedi alarak 1 yılsonunda hem değer artışından hem de kar payı dağıtımından para kazanabilirsiniz. Sizce de arabadan daha karlı değil mi?

Günümüzde hisse senedi yatırımı yapmak için illa borsalarla haşır neşir olmanıza gerek yoktur. İnternetten kolayca hisse senedi alıp satabilirsiniz. Elbette yalnızca hisse senedi değil, altın, petrol, dolar gibi birçok enstrüman alıp satarak paranızı değerlendirmiş olursunuz.

3 Hayal Kurun

Hayal KurunAlbert Einstein hayaller üzerine; “Hayal gücü güç verir: Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”

Hayal kurmak, sizi geleceğe bağlayan en önemli şeydir. Eğer bir hayaliniz yoksa yaşamak için de pek bir amacınız kalmamıştır. Herkesin bir hayali vardır ve bunun için çabalar. En basitinden daha güzel bir araba, ev, kıyafetler almak ister. Bu hayallerinizi büyük tutun. Paranızı bu hayaller üzerine biriktirme isteğiniz kendiliğinden gelecektir. Daha iyi büyük bir evde yaşamayı kim istemez veya daha lüks son model bir araba…

4 Birikim Motivasyonu

Birikim MotivasyonuBen para biriktiremiyorum bahanesinden kurtulmak için kendinize bunun bir bahaneden başka bir şey olmadığına inandırın. Biriktiren insanlarla aranızda bir fark yok ve hayalleriniz, geleceğiniz için bunu yapmanız gerektiğini düşünün. Bu motivasyonu içinizde bulmak için kendinize küçük bir hedef koyun. Bu hedefe ulaşmak için çaba gösterin. Küçük hedeflerle başlamak her zaman daha motive edici olacaktır. Hedefinize ulaştıktan sonra da, kendinize küçük bir ödül verin. Daha büyük ödüller için daha büyük hedefler koymayı da ihmal etmeyin.

5 Kredi Kartıyla Biriktirmek

Kredi Kartıyla BiriktirmekBiraz ilginç gelebilir ama para biriktirememe sorununuz varsa kredi kartıyla buna bir çözüm bulabilirsiniz. Yapmanız gereken bankanıza gitmek ve bu durumdan bahsetmek. Daha sonra her ay düzenli olarak bir miktar kredi kartınızdan otomatik olarak birikim hesabınıza kesilecektir. Bu şekilde siz farkına varmadan para biriktirmiş olacaksınız.

6 Kendiniz İçin Doğru Yöntemi Araştırın

Kendiniz İçin Doğru Yöntemi AraştırınPara biriktirmenin birçok teşvik edici yöntemi vardır. Bu yöntemlerden birisi mutlaka sizin derdinize deva olacaktır. Doğru yöntemi ararken de, her yöntemi en azından 1 ay kadar denemek size iyi bir deneyim olacaktır. Belki de bu şekilde hiç beklemediğiniz bir birikiminiz bile olabilir.

7 Emeklilik için Hesap Açın

Emeklilik için Hesap AçınEmeklilik herkesin hayalidir. Bu nedenle bir emeklilik hesabı açarak bu hesaba para yatırmak da sizin için iyi bir birikim yöntemi olacaktır. Bireysel emeklilik hesapları, ülkemizde henüz tam olarak ilgi görmüyor. Ama oldukça geç yaşta emekli olacak kişilerin bu konuda biraz bilgi sahibi olmasında fayda var. Çünkü emeklilik yaşınızı beklemeden hayallerinizi gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.

8 Kararlı Olun

Kararlı OlunGenellikle bir işi yapmak için inatlaşmak ve şartlandırmak iyi sonuçların alınmasına yardımcı olabilir. Hele ki inatçı bir kişiyseniz, para biriktirmek için gerekli adımı atabilirsiniz. Para biriktirmeniz gerektiğine kendinizi hazırlayın ve her ne olursa olsun, her maaşınızı aldığınız zaman kenara belli miktarı atacağınıza şartlanın. Bunu bir süre yaptıktan sonra kendiliğinden devam ettiğini göreceksiniz.

Para biriktirme disiplinine sahip olmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu tamamen sizin elinizde olan bir konudur. Siz kendinizi para biriktirmeye ne kadar hazırlarsanız, o kadar başarılı olacaksınız. Farklı yolları deneyin ve asla vazgeçmeyin. Birikim yaptığınız zaman elinize geçeceklerin hayalini kurun ve kendinize gerekli motivasyonu verin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.