Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgürlüğün Şehri New York Hakkında Öğrenmeniz Gereken 25 Gerçek

New York’taki bir taksi plakasının milyon dolarlık maliyeti olduğunu biliyor muydunuz? Peki, İsrail’den sonra en fazla Yahudi nüfusuna sahip olduğunu?
Özgürlüğün Şehri New York Hakkında Öğrenmeniz Gereken 25 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Özgürlük Heykeli, Empire State Binası, Central Park, Times Meydanı. Bu önemli isimlerin hangi şehri çağrıştırdığını hepimiz biliyoruz değil mi? Elbette, biliyorsunuzdur; zira bu isimler hemen hemen tüm insanların rüyalarını süsleyen New York’ta bulunmaktadır. Bir şansınız olsaydı, dünyanın hangi şehrine gitmek istersiniz, sorusuna büyük çoğunluğun New York cevabını vermesi bizi pek de şaşırtmaz. Hal böyle olunca da bu ünlü şehir araştırılacak bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim her insan hayalini kurduğu şeyin özelliklerini en ince ayrıntısına kadar bilmek, onun tüm niteliklerini öğrenmek ister.

Çağımızın sunduğu imkanlar artık neredeyse sınırsız olduğundan, bilmediğiniz bir şey ya da bir yer hakkında bilgi sahibi olmak oldukça kolay bir hal almıştır. İlaveten, New York hakkında özel bir araştırma yapmamış olsak bile, etrafımızdan görüp duyduklarımız ve hatta izlediğimiz filmler sayesinde bu şehri, neredeyse daha önce ziyaret etmiş kadar iyi bilebiliriz. Ancak yine de bugün hazırladığımız yazıda New York ile ilgili başlıkları daha önce duymamış olduğunuzdan eminiz. İşte bu yüzden de sizlerle bu eğlenceli ve bilgilendirici yazımızı paylaşıyoruz.

İsterseniz, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri olan New York hakkındaki yazımıza bir an önce başlayarak, aşağıdaki ilginç başlıkları inceleyelim. Alicia Keys yorumuyla Empire State of Mind (New York) şarkısını dinlemeyi de ihmal etmeyin.

İşte karşınızda özgürlüğün sembolü rüya şehir New York!

New York’ta taksi plakaları!

New York’ta taksi plakalarıEğer New York’ta bir taksi plakası satın almayı planlıyorsanız, bunun size 1 milyon dolara mal olacağını bilmeniz gerekiyor.

New York’un ilklerinden bir tanesi neydi?

New York’un ilklerinden bir tanesi neydiAmerika’nın ilk pizza restoranı New York’ta açılmıştı.

New York ve Yahudiler!

New York ve YahudilerNew York’un İsrail’den sonra en büyük Yahudi nüfusuna ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz?

New York’ta evsiz insanların ne kadar çok olduğunu biliyor musunuz?

New York’ta evsiz insanların ne kadar çok olduğunu biliyor musunuzDünyanın en ünlü başkentlerinden biri olan New York için bu büyük bir utanç kaynağı olmalıdır, zira eyaletin tamamındaki evsizlerin sayısı yalnızca kayıt altında olanlar ile 60.000’i buluyor.

Albert Einstein’in gözlerinin nerede olduğunu duyduğunuzda çok şaşıracaksınız.

Albert Einstein’in gözlerinin nerede olduğunu duyduğunuzda çok şaşıracaksınızZira ünlü mucidin gözleri New York’ta bir kasada saklanıyor.

New York yaşayanları ve onların vazgeçilmez kahve tutkuları!

New York yaşayanları ve onların vazgeçilmez kahve tutkularıBir New Yorklunun, Amerika’nın diğer herhangi bir şehrinde yaşayan insanların kahve tüketiminin 7 kat üzerinde kahve tükettiğini biliyor muydunuz?

New York’un şaşırtıcı yapılarından bir tanesi!

New York’un şaşırtıcı yapılarından bir tanesiNew York’taki enteresan yapılardan bir tanesinin de hiç camı olmayan bir gökdelen olduğunu görüyoruz.

Teslimat şirketleri ve park cezaları!

Teslimat şirketleri ve park cezalarıŞehirde bulunan teslimat şirketlerinin her gün 7.000’den daha fazla park cezası aldığını biliyor muydunuz? Bu park cezalarının maddi karşılığı ise 120 milyon doların üzerinde bir miktara tekabül etmektedir.

Central Park’ta bir sosisli sandviç tezgahı açmak için ne kadar para gerekiyor?

Central Park’ta bir sosisli sandviç tezgahı açmak için ne kadar para gerekiyorEğer siz de Central Park’ta bir sosisli sandviç tezgahı açmak için izin istiyorsanız, bunun size 289.000 dolara mal olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Teksas Eyaleti ve New York nüfusu bir araya gelirse ne olur?

Teksas Eyaleti ve New York nüfusu bir araya gelirse ne olurEğer Teksas eyaleti, New York kadar yoğun bir nüfusa sahip olsaydı, bu yoğunlukla eyalete dünyadaki bütün insanlar sığabilirdi.

Başkentin 2018’de açılışını yapacağı park

Başkentin 2018’de açılışını yapacağı parkNew York’un ilk yer altı parkının açılışını 2018 yılında yapması bekleniyor.

New Yorklu milyonerler!

New Yorklu milyonerlerHer 21 New Yorklu arasından bir kişinin milyoner olduğunu biliyor muydunuz?

Amerika’nın en mutsuz şehri

Amerika’nın en mutsuz şehriNew York görünen güzelliklerinin ardında insanların mutsuzluklarını da saklıyor. Zira bu şehir, Amerika’nın en mutsuz insanlarına ev sahipliği yapan şehir olarak bilinmektedir.

New York Times için kesilen ağaçlar!

New York Times için kesilen ağaçlarNew York Times’in Pazar baskısı için 75.000 ağaç kesiliyor.

Şehirde üstsüz dolaşmak yasal mıdır?

Şehirde üstsüz dolaşmak yasal mıdırNew York’ta yaşayanların üstsüz sokağa çıkması illegal değildir.

Şehrin metro müzisyenleri!

Şehrin metro müzisyenleriNew York’un metrolarında çalan müzisyenlerin belirli seçmelerden geçirildiğini biliyor muydunuz? Evet, bu seçmelerden geçemeyen müzisyenler New York metrolarında müzik yapamıyorlar.

New York’ta sigara satışı!

New York’ta sigara satışıNew York’ta satılan sigaraların %60’ının yasa dışı yollarla eyalete sokulduğunu biliyor muydunuz?

Empire State binasının inşası ne kadar sürdü?

Empire State binasının inşası ne kadar sürdüNew York’un en ünlü binalarından biri olan Empire State binası bir yıl ve 45 günde inşa edilmiştir. Empire State’nin yapım maliyeti tahmin edilen fiyatının yarısı kadar tutmuştur.

New Yorkluların ayrıcalıklı şansları!

New Yorkluların ayrıcalıklı şanslarıEğer sizin de New York’ta bir eviniz varsa, evinizin önüne ücretsiz olarak bir ağaç dikilmesini isteyebilirsiniz.

Başkentteki lüks sığınak!

Başkentteki lüks sığınakNew York’ta Flushing Meadows Park’ın altında lüks bir bomba sığınağı bulunmaktadır.

22 baskentteki ilginç yasalardan birinin ne olduğunu biliyor musunuz?

22 baskentteki ilginç yasalardan birinin ne olduğunu biliyor musunuzNew York’ta acil bir durum haricinde, araba kornası çalmak illegal sayılmaktadır.

New York’un renkli gece hayatı!

New York’un renkli gece hayatıNew York’ta akşamları sıradan bir mekana gidebilmek için ortalama 82 dolar harcarsınız.

Manhattan’da bir oda kiralamanın aylık ücreti nedir?

Manhattan’da bir oda kiralamanın aylık ücreti nedirEğer Manhattan’da bir oda kiralamayı düşünüyorsanız, aylık olarak ödemeniz gereken ücretin ortalama 3.500 dolar olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

New York’un etkileyici sanat müzesi

New York’un etkileyici sanat müzesiNew York’ta bulunan The Metropolitan Museum of Art isimli sanat müzesinde, 2 milyondan fazla sanat eseri bulunmaktadır. Bu özelliği, The Metropolitan Museum of Art’ı dünyanın en büyük ve en önemli sanat müzelerinden biri haline getirmiştir.

New York’un kaba ve sinirli insanları!

New York’un kaba ve sinirli insanlarıNew York’un kaba ve saldırgan insanlarıyla da ün yapmış bir şehir olarak bilinmektedir. Hatta bu şehirde yaşayan insanların, bir köpekbalığının insanlara yaptığı saldırı sayısından 10 kat daha fazla sayıda başka insanlara saldırdığı söylenmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.