Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moto Guzzi Hakkında Bilmeniz Gereken 17 Ayrıcalıklı Bilgi

Moto Guzzi Hakkında Bilmeniz Gereken 17 Ayrıcalıklı Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Moto Guzzi, en eski İtalyan motor markalarından biridir. Motor severler zaten bu marka hakkında bilgi sahibi; ama henüz keşfetmeyenler için biraz bilgi vermek istiyoruz. 1921 yılında Mandello del Lario, İtalya’da kurulmuş olan bu şirket; sayısız başarıya imza atmış bir motosiklet üreticisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu motosiklet üreticisinin kurucularının isimlerine baktığımızda ise Carlo Guzzi ile Giorgio Parodi’yi görüyoruz. 2004 yılında Piaggio&C. SpA’nın satın aldığı şirket, hala Piaggio Grubu hakimiyeti altındadır.

Moto Guzzi’nin en belirgin özelliklerinden birisi, hava soğutmalı ve 90 derece açılı V twin motorlarıdır. Ayrıca V8 tipli motorlarıyla birçok kara rekoru kırmış olan Moto Guzzi, en efsanevi motosiklet üreticileri arasında gösterilmektedir. Ünlü isimlerin pahalı motor tutkuları herkes tarafından bilinir, işte Guzzi de onların tercihlerinde ilk sıralarda yer alır.

İsterseniz sizleri daha fazla bekletmeyelim ve Moto Guzzi hakkındaki 17 ilginç bilgiyi içeren yazımıza başlayalım.

İşte karşınızda Moto Guzzi Hakkında öğrenilmesi gereken 17 ayrıcalıklı bilgi:

Moto Guzzi, 2. Dünya Savaşı’nda yer alan iki pilot ve bir makine ustası tarafından kurulmuştur.

Moto Guzzi, 2. Dünya Savaşı’nda yer alan iki pilot ve bir makine ustası tarafından kurulmuştur.İkisi uçak pilotu ve bir tanesi makine ustası olan 3 asker, 2. Dünya Savaşı sırasında sürekli motosikletler hakkında konuşuyor ve ileride ortak bir şirket kuracaklarını düşlüyorlardı. Hatta askerler aralarında iş paylaşımı bile yapmışlardı. Bir tanesi motosikletleri tasarımını yapacak, bir tanesi bu motorlarla yarışacak ve bir tanesi de şirket için gereken sermayeyi sağlayacak olan ekip, Moto Guzzi’nin temellerini daha o zamanlardan atmıştı.

Moto Guzzi’nin üzerinde kartal bulunan logosu!

Moto Guzzi’nin üzerinde kartal bulunan logosuÜçlü ekibin motor yarışçılığını yapacak olan üyesi Giovanni Ravelli, talihsiz bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Ancak Carlo Guzzi ve Giordio Parodi hayallerinin peşinden gitmeye devam ettiler ve Moto Guzzi ismini verdikleri şirketlerini kurmayı başardılar. Bununla birlikte, arkadaşlarını hiçbir zaman unutmayan Carlo Guzzi ve Giordio Parodi, şirketlerinin logosunda İtalyan Hava Kuvvetleri’nin simgesi olan kartal amblemini Giovanni Ravelli anısına seçmişlerdir.

Moto Guzzi’nin ilk ismini biliyor musunuz?

Moto Guzzi’nin ilk ismini biliyor musunuzMoto Guzzi ilk kurulduğunda şirketin ismi GP yani Guzzi-Parodi olarak belirlenmişti. Ancak Paradi’nin ailesi denizcilik sektöründe büyük bir finansal çöküş yaşayınca, şirketin isminde değişiklik yapılmıştır.

Moto Guzzi’nin ürettiği ilk motor!

Moto Guzzi’nin ürettiği ilk motorTek silindirli olarak tasarlanmış Moto Guzzi’nin ilk motoru, yaklaşık 50 yıl boyunca geliştirilerek kullanılmıştır.

Carlo Guzzi’nin erkek kardeşi Moto Guzzi’nin üretmiş olduğu bir motosikletle Kuzey Kutupu’na gitmiştir.

Carlo Guzzi’nin erkek kardeşi Moto Guzzi’nin üretmiş olduğu bir motosikletle Kuzey Kutupu’na gitmiştir1928 yılında şirketin İtalya’da bulunan fabrikasından yolan çıkan Guzzi, Norveç’in tepelerine yaptığı yolculuğunu 4 hafta içerisinde tamamlamıştır. Böylece, Moto Guzzi’nin yeni motosikletinin ne kadar sağlam bir gövdeye ve tasarıma sahip olduğu herkese kanıtlanmıştır.

Moto Guzzi ve The Isle of Man Time Trial!

Moto Guzzi ve The Isle of Man Time TrialDünyanın en çekişmeli, en ünlü ve en efsanevi motor yarışlarından biri olan The Isle of Man Time Trial’a katılan Moto Guzzi, 2 kategoride 1. olmayı başarmıştır. 1935 yılında Stanley Woods isimli yarışçının kullandığı Moto Guzzi, Senior Class and the Lightweight Class ödüllerini almaya hak kazanmıştır.

Senior Class, Dewey Defeats Truman haberi kadar önem taşıyordu.

Senior Class, Dewey Defeats Truman haberi kadar önem taşıyorduSenior Class ödülü, gazetelerin 150 yıllık tarihi içinde en çarpıcı haberlerinden biri olarak gösterilen Dewey Defeats Truman başlıklı haberi kadar önem taşımaktaydı. Zira Moto Guzzi’nin kullanan Stanley Wood, bitiş çizgisine 26 saniyelik uzaklıktayken; birden öne geçerek, tam 4 saniye farkla yarışı bitirmiş ve yeni bir tur rekoruna imza atmıştır.

Moto Guzzi ile Ferrari’nin benzerliği

Moto Guzzi ile Ferrari’nin benzerliğiNitekim Moto Guzzi de Ferrari gibi birçok efsanevi yarışa imzasını atmış ve Dünya şampiyonlukları, Isle of Man ödülleri gibi birçok ödül kazanmayı başarmıştır.

1950 yılında yapılan büyük yenilik neydi?

1950 yılında yapılan büyük yenilik neydiMoto Guzzi 1950 yılında motosikletlere özgü ilk rüzgar tünelini tasarlayan şirket olmuştur. Şirket, tam ölçülerde tasarlanmış olan bu rüzgar tünelinde üretmiş olduğu motorların gücünü test edebiliyordu.

1950’lerde tasarlanmış olan çağ ötesi V8 motor!

1950’lerde tasarlanmış olan çağ ötesi V8 motor1950’li yıllarda tasarlanmış olan V8 motorlu The Otto Cilindri, saatte yaklaşık 275 kilometre hız yapabilen oldukça hızlı bir motosikletti. Ancak 1970’li yıllara kadar görülmeyen bu motosiklet, yarış dünyasında pek başarılı olamamıştır. Zira dünyanın en iyi motor yarışçıları bile, bu kadar hızlı bir motosikleti kullanmaktan çekinmişler.

Moto Guzzi’nin efsanevi V8 motoru!

Moto Guzzi’nin efsanevi V8 motoruÇoğu İtalyan performans motorları gibi, Guzzi’nin V8 motorunda da karşı konulmaz bir çekicilik var. Ancak tüm bunların ötesinde olan V8’in olağanüstü motor sesi insanları adeta mest ediyor.

Moto Guzzi’nin Nibbio 2 başarısı

Moto Guzzi’nin Nibbio 2 başarısıİtalya’nın efsanevi yarış pisti Monza Race Truck’da yarışan ve rekor hızlara imza atan Nibbio 2’nin Batman’in aracı olan Batmobile’dan bile üstün olduğu söylenmektedir.

Guzzi’nin mükemmel tasarımı!

Guzzi’nin mükemmel tasarımıMoto Guzzi’nin Stanguellini Colibri’si saatte 200 kilometre hız yaparak, Avrupa’nın tüm kara rekorlarına imza atmayı başarmıştır.

Moto Guzzi’nin Yük Taşıma Motosikleti!

Moto Guzzi’nin Yük Taşıma MotosikletiBenzer versiyonu ülkemizde Pat Pat olarak bilinen yük taşıma motosikleti, Moto Guzzi tarafından tasarlanmıştır. Anadolu’nun çoğu bölgesinde, eski olan bu araçlardan görebilmeniz mümkün. Hayranlarının da hala oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. İlaveten, bu aracın tarımsal ürünleri taşımak amacıyla genel olarak kırsal bölgelerde kullanıldığını söyleyebiliriz.

İtalya motosiklet ve scooter üreticileri arasındaki büyük rekabet

İtalya motosiklet ve scooter üreticileri arasındaki büyük rekabetMoto Guzzi, küçük tekerlekli scooterler üretmeye başladığında, İtalyan bir scooter üreticisi de Guzzi’ye karşılık vermek için motosiklet üretim işine girmiştir. Ortaya çıkan bu büyük rekabet sonucunda, her 2 şirket de hızlarını yavaşlatmış ve birbirlerinin yolundan çekilmeye karar vermişlerdir.

Moto Guzzi üretim işine devam etmiştir.

Moto Guzzi üretim işine devam etmiştirMoto Guzzi scooter üretim işine devam etmiş, ancak bu sefer büyük tekerlekli scooterler üretmiştir. Diğer firmalar, bu scooterleri kendilerine rakip olarak görmese de Guzzi’nin scooterleri küçük tekerlekli olan scooterlere göre çukurlu ve bozuk yollarda çok daha iyi performans göstermiştir.

Moto Guzzi ile DeTomaso Pantera

Moto Guzzi ile DeTomaso PanteraMoto Guzzi,1973 yılında efsanevi otomobil DeTomaso Pantera’nın üreticisi olan DeTomaso tarafından satın alınmış ve şirket 27 yıl boyunca De Tomaso’nun hakimiyeti altında kalmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.