Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanmak

Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Günümüzde genç yaşlı, kadın erkek herkes bir şekilde para kazanmak için uğraş veriyor. Kimileri alaylı ya da mektepli olarak kazandıkları meslekleri icra ederken, kimileri de “ne iş olsa yaparım” mantığıyla bulduğu her işte çalışıyor. Bazıları kendi işinin başına geçme hayalleri kurarken, bazıları da başkasının himayesi altında yani bir bakıma en az riski alarak para kazanma mücadelesi veriyor. Evet günümüz insanının çoğu bu şekilde yaşıyor. Peki, siz bu gruplardan hangisine dahilsiniz? Şu anda yaptığınız işi seviyor musunuz, yoksa işinize istemeye istemeye mi gidiyorsunuz? Hani şöyle açık bir kapı olsa da kaçsam mı diyorsunuz? Açıkça demek istediğim siz de başkaları içi çalışmaktan yorulanlar arasında mısınız?

Bu soruya vereceğiniz cevap büyük harflerle yazılacak bir evet ise birazdan vereceğim tavsiyeleri mutlaka düşünmelisiniz. Çünkü şu 3 günlük dünyada, sizi mutsuz eden bir işte çalışmanın hiçbir getirisi olmayacaktır. Evet, elinizdeki banka kartına her ay düzenli olarak maaş yatıyor olabilir. Ya da primleriniz, sigortanız hiç aksatılmıyor da olabilir. Ancak tüm bunlar size keyif vermeyen bir işte çalışmanız için yeterli değildir. Olmamalıdır da! Zira hayattaki en önemli şey, yaptığınız her işin içinize sinmesi, size bir yük değil eğlence gibi görünmesidir. Bu dediğim, özellikle para kazanma yönteminizde benimsemeniz gereken altın bir kural niteliğindedir.

Yaptığınız işten keyif almalısınız derken, siz polyannacılık oynayın demediğimin altını çizmek isterim. Yani tabii ki her işte sıkıntılar olacak, olumsuzluklar yaşanacaktır. Her işin bir zorluğu, katlanılması gereken güçlükleri vardır. Ancak dediğim şey, bu değildir. Yani hiçbir şekilde öğretmeyi sevmeyen, sabırsız, aceleci, insanlarla iletişimi güçsüz bir kişinin öğretmenlik yaptığını düşünün. Bu kişi karşısındaki kişiye ne öğretebilir ya da belki nefret ederek yaptığı bu işten kazandığı paradan ne kadar mutlu olabilir? İşte demek istediğim bu. Yeri gelmişken Martin Luther King‘in şu ünlü sözünü sizlere hatırlatmak isterim: “Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse; Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’in beste yaptığı veya Shakespeare’nin şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup ‘burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.

Yaptığınız işi en iyi şekilde yapmak içinse o işi sevmeniz, benimsemeniz, onun sizin için en doğru iş olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Zaten bir işi sevdikten sonra, onu en iyi şekilde yapmak için özel bir uğraş vermeye ihtiyacınız da kalmayacaktır. Çünkü o noktada işler kendiliğinden rayına girecek, içinizden gelen o bitmek bilmez enerji sayesinde var gücünüzle çalışmaya başlayacaksınız. İşte demek istediğim bu! O halde şimdiye kadar ne yaptığınızı bir kenara bırakın ve gerçekte ne yapmak istediğinizi kendinize yalan söylemeden düşünün. İşinizi ne kadar seviyorsunuz? Eğer sevmiyorsanız neden başka bir alandan para kazanmayı hiç düşünmediniz? Başka bir alan derken neyi mi kast ediyorum? Mesela, kendi işinizi kurmayı.

Kendi işini kurmak ya da kendi kendinin patronu olmak çoğu kişinin aklında olan ama bir türlü hayata geçirilemeyen düşünceler arasında en yaygınıdır. Şöyle ki: “hele bir kendi işimi kurayım, sen o zaman gör bak nasıl canla başla çalışacağım…” tarzında cümleleri pek çok kişinin ağzından duymuşuzdur. Ancak ne yazık ki çoğu kişi böyle bir girişimde bulunmaz ve kendi işinin patronu olmak havada asılı kalan hayaller arasında yitip gider. Ama siz onlardan biri olmayacaksınız. Tabii kendi işinizi kurmak istiyorsanız!

Bunun için belirlediğiniz özel bir alan var mı, yoksa aklınıza yatan herhangi bir yöntemi kullanabilir misiniz? Yani belki hayatınız boyunca bebek ürünleri satan bir butik açmak istemiş olabilirsiniz. Eğer bu şekilde düşünüyorsanız, bebek ürünleri satarak para kazanmak başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Ya da şöyle işlek bir caddede restoran işletmeciliği yapmak hayaliniz olabilir. Buna karar vermek size kalmış. Ama ben bugün sizlere, düşük sermayeyle yapılabilecek ve gayet eğlenceli görünen popüler bir işten bahsetmek istiyorum. Peki, nedir bu “bir iş“? Tamam tamam sabırsızlanmayın söylüyorum. Hemen şimdi detayları hakkında konuşacağımız iş meyve suyu barı işletmeciliği! Sizin de ilginizi çekti değil mi? O halde hemen ayrıntılara geçelim.

Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bu alanda izlenebilecek yöntemler temel olarak ikiye ayrılabilir. Kendi markanızı yaratarak meyve suyu barı açabilir ya da bu alanda adını duyurmuş markaların bayiliğini alabilirsiniz. Her iki yöntemin de kendie göre avantajları ve dezavantajları vardır. Mesela kendi markanızı yaratırken, çok daha fazla emek harcamanız gerekirken bayilik aldığınızda ürün çeşitliliği, tedarikçi, malzeme gibi alanlarda kafa yormanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü bu alanda bayilik veren çoğu firma, işletmenin dekorundan tutun da reklamına, menüsünden tutun da ürün tedarikçilerine varana kadar pek çok detayında bayisine destek olmaktadır. İsterseniz bunları alt başlıklarımızda detaylandıralım.

Meyve suyu barları 90’lı yılların ortasından itibaren yaygınlaşmaya başlamış ve bu alana gösterilen talep gittikçe daha çok artmıştır. Bunun nedenleri arasında, insanların yoğun koşuşturmaları içerisinde hem soluklanmak hem de sağlıklı bir şeyler içmek adına meyve suyu barlarını uğrak noktası olarak kullanmaları gelmektedir. Hem hızlı hem de pratik olarak tüketilen bu içecekler sadece sağlıklı oldukları için değil lezzetleriyle de çoğu insanın müptelası olduğu içecekler arasındadır. Hem sağlıklı hem leziz hem hızlı! Bir insan bir içecekten daha fazla ne bekleyebilir ki değil mi?

İnceleyebilirsiniz:
Güzellik Salonu Açarak Para Kazanmak

Hal böyle olunca meyve suyu barları da birbiri ardına açılmaya, insanlar için yeni ekmek kapıları oluşturmaya başladı. Gelelim bu yöntemden sizin nasıl para kazanacağınıza. Öncelikle meyve suyu barı alanında çok sayıda rakibiniz olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Yani işinizi kuracağınız bölgeyi iyi seçmeli, en az birkaç blok boyunca başka meyve suyu barı olmaması gerektiğini unutmamalısınız. İlaveten; meyve suyu barınızı açacağınız yerin işlek caddeler üzerinde, alışveriş merkezleri yakınında ya da içinde, insanların yaya olarak sık kullandığı yol kenarlarında, okul, üniversite civarında, site içinde gibi müşteri potansiyeli olan mekanlarda yer almasını sağlamalısınız.

Başarılı meyve suyu barlarının çalışma sistemlerini incelemek de kullanabileceğiniz bir yöntem. Bu şekilde belki aklınıza gelmeyen bir ürünü menünüze koyabilir ya da farklı bir reklam kampanyasını uygulayabilirsiniz. Satın alacağınız ekipmanlarda ise detaylı bir araştırma yaparak piyasanın hem en ucuz hem de en kaliteli malzemelerini, araç gereçlerini satın almayı deneyebilirsiniz. Ayrıca piyasada en çok satan meyve sularının ne olduğunu araştırabilir, çok satan kokteylleri eğlenceli isimlerle menünüze koyabilirsiniz. Personelinizi seçerken de tercihinizi eğlenceli ve cana yakın kişilerden yana yapmanızın yararınıza olacağını belirteyim. Detaylı bir pazar araştırması, uygun personel, kaliteli ve güler yüzlü bir hizmet karşılığında bu alandan gayet iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Bu alanda kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de sektörde isim yapmış meyve suyu barı firmalarının bayiliğini almaktır. Bu şekilde yukarıda bahsettiğim detaylarla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü bayiliğini aldığınız firmalar size ihtiyacınız olan konularda (reklam, ürün çeşitliliği, tedarikçi gibi) destek olacaktır. Buna ek olarak bazı firmaların bayilik verirken klasik franchising modelini kullandığını, bazılarının yatırım ortaklığı seçeneğini tercih ettiğini, bazılarınınsa kiralama modeliyle çalıştığını söyleyebilirim. Bunların içinden size uygun olanı seçerseniz, severek yapabileceğiniz işinizin patronu olarak rahatlıkla para kazanabilirsiniz.

Kimler Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanabilir?

Kimler Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanabilir?Yukarıda bahsettiğim gibi kendi işinin patronu olmak isteyen herkes meyve suyu barı açarak para kazanabilir. Tabii bir işletmecinin sahip olması gereken nitelikleri taşıdığınızı söyleyerek herkes dediğimi belirteyim. Bu iş eğlenceli olarak görünmekle birlikte; gerektiği zamanlarda ciddi bir yönetici gibi davranmalı, işlerinizi iyi takip etmeli ve meyve suyu barınıza daha fazla kazandırabilmek için her türlü fırsatı değerlendirmelisiniz. Neticede siz de insanlara taze meyve ve sebzelerden hazırlanmış içecekler sunmak istiyor ve mutlu olabileceğiniz bir iş kurmayı düşünüyorsanız, meyve suyu barı açmak neden size göre olmasın, değil mi?

Meyve Suyu Barı Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Meyve Suyu Barı Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?Meyve suyu barı açarak ne kadar para kazanacağınızı düşünüyorsanız, şunları söyleyebilirim. Bu işte kazancınızı belirleyecek olan faktör; işletmenizin reklamını ne kadar iyi yaptığınıza, ne derecede hizmet verdiğinize ve en önemlisi mekanınızı nerede açtığınıza bağlı olarak değişecektir. Çünkü meyve suyu barlarındaki fiyatların arasında öyle uçuk farklar yoktur. Örneğin; bir nar suyu x işletmesinde 10 lira iken y işletmesinde 50 lira olmaz. Bu sektörde fiyatlarda çok fazla fark yaratamazsınız. Piyasadaki meyve suyu barlarında uygulanan tarifelere hemen hemen birbirinin aynıdır. Ancak yeni kazanç kapınızda kaç kişiye içecek sattığınız sizin cironuzu belirleyecek olan temel faktördür.

Kaliteli iş yaparsanız, bir meyve suyu barından aylık 10.000-15.000 lira civarında ciro elde edebilirsiniz. Sonuçta artık kazancınızı belirleyecek olan sizsiniz değil mi? Mutsuz olduğunuz işi bırakıp, kendi işinizin patronu olma hayalinizi gerçeğe dönüştürdüğünüze göre; dişinizi tırnağınıza takıp çalışmalı ve ne kadar istiyorsanız o kadar çok para kazanmalısınız. Şayet meyve suyu barı açma fikrini sevdiyseniz, size şimdiden bol kazançlı ve bol müşterili günler diliyorum…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu