Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maskülen Nedir? Giyim Tarzı, Saç ve Kombinler için Öneriler

Maskülen nedir, biliyor musunuz? Evet, Fransızca’da erkeğin karşılığı olan “masculin” kelimesinden türetilen ve erkeksi anlamına gelen bu sözcüğü pek çoğumuz kullanıyoruz. Peki, sözcüğün ne ifade ettiğini gerçekten biliyor muyuz?
Maskülen Nedir? Giyim Tarzı, Saç ve Kombinler için Öneriler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Mesela; hemen her yerde maskülen olarak yazılmasına, çoğunluk tarafından da aynı şekilde ifade edilmesine rağmen sözcüğün doğrusunun “maskulen” olduğunu bilmiyoruz. Evet, Türk Dil Kurumu sözlüğünde kelime maskülen değil de maskulen olarak ifade edilmiş. Yani konuyla ilgili ilk bilinmeyen sözcüğün doğru yazım şekli! O zaman gelelim diğer detaylara!

Maskülenin Fransızca kökenli bir kelime olduğunu söyledik. Ancak gerçek şu ki maskülen Fransızca’ya da Latince “masculinus” sözcüğünden geçmiştir. Ve erkeği andıran, erkeğe benzeyen, erkeksi, eril gibi anlamlara gelen bu kelimenin ülkemizdeki kullanımına baktığımızda tarihinin çok da eskiye gitmediğini görüyoruz. Hatta sayısız yurdum insanının maskülen kelimesiyle, hepimizin bildiği ünlü tarz yarışmasında tanıştığını söyleyebiliriz, diye düşünüyorum.

Bol kesim pantolonlar, kısa ya da keskin hatlara sahip saçlar, kravatlar, parfümler, ceketler, ayakkabılar ve benzerleriyle maskülen tarza sahip ne kadar çok kadın olduğu açıkça ortada! Etrafımıza baktığımızda sayısız kadının tercihini feminenlikten yana değil de maskülenlikten yana yaptığını görebiliyoruz.

Mağazalarda da bol bol maskülen eşya ile karşılaşıyor, kadınsı olanlardan daha ziyade gözümüzü erkeksi çizgileri olan ürünlere dikiyoruz. Çalışanlara “ben daha çok maskülen bir ceket aramıştım” diyor, gün içinde sık sık bu havalı kelimeyi kullanıyoruz. O zaman, gelin dilimizden düşürmediğimiz maskülenin gerçekten ne olduğunu, nerelerde kullanıldığını, maskülen tarz için yapılması gerekenleri aşağıda daha detaylı bir şekilde sırayla inceleyelim.

Maskülen Ne Demektir?

Maskülen Ne Demektir?Maskulen kelimesinin erkeksi, erkeğe benzeyen gibi anlamlara geldiğini biliyoruz. Peki, daha çok moda literatüründe geçen maskulen kelimesini ne kadar doğru kullanıyoruz? Örneğin; erkek kıyafetlerini giymenin maskulenlik olduğunu mu zannediyoruz? Yoksa maskülen tarzın erkek kıyafetlerinin kadınlar için tasarlanmış olması anlamına geldiğinin farkında mıyız? Modanın kalbi olarak da bilinen Fransa’da ortaya çıkan ve ülkemizde epey sevilen maskülen tarz hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Peki, bu sözcüğün zıt anlamlısı olan feminenin ne demek olduğunu biliyor muyuz? Birçoğunuzun feminen kelimesinin ne anlama geldiğini bildiğinizden eminim ama ben merak edenler için kısaca söyleyeyim. Az önce de belirttiğim gibi feminen maskulenin zıt anlamlısı, yani kadınsı anlamına gelen bir sözcük!

Kadınsı, kadını andıran, kadına benzeyen gibi ifadeleri olan feminen dişil özelliklere sahip olanlar ya da bu özelliklerini ortaya çıkartanlar için kullanılıyor. İşin özü maskülen nedir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. O zaman gelin, sizin en çok merak ettiğiniz konuya, yani maskülen şıklığın nasıl elde edilebileceği meselesine geçelim. Çünkü eminim aranızda maskülen bir tarzla ortalığı kasıp kavurmak isteyen sayısız hemcinsim bulunuyordur.

Tavsiye İçerik: Marjinal Nedir? Kime Denir? Marjinallik Ne Demek?

Maskülen Giyim Tarzı Nasıl Olmalıdır?

Maskülen Giyim Tarzı Nasıl Olmalıdır?Kadın kıyafetlerinin erkeksi çizgilerle tasarlanmasıyla ortaya çıkan maskülen eşyalar ve aksesuarlarla erkeksi giyim tarzına sahip olmak mümkün! Tamam, bunu biliyoruz ama maskulen tarzın üzerimizde eğreti durmaması için ne yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Çünkü dışarıda maskülen olmaya çalışırken kendini komik duruma düşüren ya da üzerindeki kıyafetleri taşıyamayan sayısız kadın var. İşte bu nedenle; maskülen giyim tarzının nasıl olması gerektiğinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Öncelikle; kişiliğinizin maskülen tarza uygun olması gerektiğini belirtmek isterim. Çünkü bir prenses gibiyseniz, naif ve kırılgansanız, ses tonunuz ve dış görünüşünüzle dişil özelliklerinizi ön plandaysa, maskulen tarzda giyinip kuşanmanız yersiz olabilir. Çünkü tarzınız aynı zamanda kişiliğinizi de yansıtmalı, karakterinizle uyum içerisinde olmalıdır.

İşte tam da bu nedenle, maskulen tarz kıyafetler, aksesuarlar satın almadan önce bir kez daha düşünmelisiniz derim. Aksi takdirde, istemediğiniz olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız. Hem içinde rahat hissetmediğiniz kıyafetlerle kendinizi kötü hissetmek, hem de etrafınızdan beklediğiniz güzel tepkileri alamamak gibi!

İlginizi Çekebilir: Tarzınıza Uygun Lüks Aksesuarları Seçebilmeniz için Küçük Tüyolar

Örnek Maskülen Saç Modelleri

Örnek Maskülen Saç ModelleriÖzgür ruhunuzu, kararlığınızı ve güçlü kişiliğinizi maskulen tarzınızla harmanlamaya ne dersiniz? O zaman değişime saçınızdan başlayın derim. Örneğin; Rapunzel gibi upuzun saçlara sahipseniz, onları kestirerek işe başlayabilirsiniz. Sonuçta; saçlarınızı kuleden aşağıda sarkıtmak için kullanmayacaksanız, o kadar ağırlığı kafanızda taşımanıza gerek de yok, öyle değil mi?

Şaka bir yana, bu zamana kadar kısa saç kullanmamış olabilirsiniz ama hem rahatlığı hem modernliği hem de maskulen tarzda uzun saça kıyasla çok daha iyi duracağı için aşağıdaki modelleri dikkatlice incelemelisiniz derim. Ayrıca sakın burada “bana kısa saç yakışmıyor” diye düşünüp, önyargılarınızın esiri olmayın. Çünkü doğru bir araştırma ve iyi bir kuaförle birlikte yüzünüze yakışacak kısa saç modelini bulacağınızdan eminim.

Erkek gibi kısacık, omuzlarda ama diğerlerine göre daha maskülen ya da küt kesimler arasından ihtiyacınız olan maskülen saç modelini seçebilir, stilinizi yeni saç kesiminizle tamamlayabilirsiniz. Evet, aşağıda sizlere fikir verebilecek bazı saç modelleri bulunuyor. Ve resimlerde göreceğiniz üzere sayısız ünlü isim de tercihini kısa ve daha maskülen saç kesimlerinden yana yapmış. Siz neden yapmayasınız ki?

İşte örnek maskülen saç modelleri:

Charlize Theron ve Kısacık Saçları

Charlize Theron ve Kısacık SaçlarıÜnlü isme hayran olmayan var mı ki? Sık sık kısa saç kesimi kullanan güzel oyuncu, resimde de gördüğünüz gibi maskülen kesim saçlarıyla havasına hava katmış. Peki, böyle bir saç kesimi sizde nasıl durur, dersiniz?

Rihanna ve Şekilden Şekile Soktuğu Saçları

Rihanna ve Şekilde Şekile Soktuğu SaçlarıBelki de uzun saçlarınızdan vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorsunuz. Eğer düşünceniz bu yöndeyse, o zaman Rihanna gibi uzun olan saçlarınızla maskülen tarzınızı tamamlamayı deneyin. Yapmanız gereken tek şey dağınık bıraktığınız saçlarınızı arkaya doğru tarayıp, spreylemek!

Keira Knightley ve Kısacık Küt Saçları

Keira Knightley ve Kısacık Küt SaçlarıGerçekten çok rahat bir kullanımı olan bu tarz küt bir kesimle erkeksi tarzınızı tamamlayabilirsiniz. Hem dalgalı hem de düz saçlılar tarafından kullanılabilecek böyle bir maskülen kesim, bir yandan hayatınızı kolaylaştırırken bir diğer yandan da size farklı bir hava katacaktır.

Jennifer Lopez ve Sıkıca Toplanmış Uzun Saçları

Jennifer Lopez ve Sıkıca Toplanmış Uzun SaçlarıYukarıdaki örnek gibi bu öneri de saçlarından vazgeçemeyen kadınlara hitap ediyor. Evet, uzun kullanmak istediğiniz saçları arkadan sımsıkı bağlayarak elde edeceğiniz görüntüyle maskülen tarzınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan bu saç modelini ister günlük isterseniz de özel toplantılar için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Maskülen Kombinler Yapmak için Öneriler

Maskülen Kombinler Yapmak için ÖnerilerSaç modellerinden de bahsettiğimize göre gelelim maskülen kombinler yapmak için dikkat edilmesi gereken noktalara! Aşağıdaki başlıklarda hem maskülen tarz hakkında bazı ipuçlarını öğrenecek hem de resimlere bakarak nasıl erkeksi bir tarzda giyinmeniz gerektiği konusunda fikir edineceksiniz. İşte başlıyoruz:

Koyu Renkler ve Pastel Tonlar Kullanın!

Koyu Renkler ve Pastel Tonlar Kullanın!Maskulen kombinler yapmak istiyorsanız, kullandığınız renklere dikkat etmelisiniz. Fazla canlı ya da parlak tonlar, ulaşmak istediğiniz erkeksi tarz için uygun olmayabilir. Bu nedenle daha çok koyu renklere ya da pastel tonlara yönelmelisiniz. Ayrıca çiçekli böcekli desenleri değil de çizgili desenleri tercih etmeli, renk ve desen konularına özen göstermelisiniz.

Maskülen Gömleklerin Kullanışlılığından Faydalanın!

Maskülen Gömleklerin Kullanışlılığından Faydalanın!Maskülen tarz denildiğinde, gömlekler akla ilk gelenler arasında. Ama tabii öyle allı pullu olan gömlekler falan değil! Daha çok düz renkli, erkeksi çizgileri olan gömleklerle hem etek hem de pantolonunuzu tamamlayabilirsiniz. Ve gömleğinizin bütün düğmelerinin kapalı olmasına dikkat ederseniz, daha maskülen görüneceğinizi ayrıca söylemek isterim.

Aksesuarlarınıza Dikkat Edin!

Aksesuarlarınıza Dikkat Edin!Örneğin; bazen bir şapkayla kıyafetinizin bütün havasını değiştirebilirsiniz. Ya da pantolon askıları kullanarak tarzınızı daha maskülen hale getirebilirsiniz. Kemer, kravat, papyon gibi aksesuarla stilinizi konuşturabilir, minik detaylarla görünümünüzü tamamlayabilirsiniz. Tabii, bunların yanı sıra kullanacağınız aksesuarlar arasına yerine göre oxford ayakkabınızı eklemeyi de unutmayın.

Günlük Hayattaki Kurtarıcınızla Tanışın: Boyfriend Pantolonlar!

Günlük Hayattaki Kurtarıcınızla Tanışın: Boyfriend Pantolonlar!Ve tabii ki son dönemlere damgasını vuran boyfriend jeansler! Günlük hayatınızda kurtarıcı olabilecek boyfreind pantolonunuzla da maskülen tarz yaratabilirsiniz. Üzerinize giyeceğiniz bir tişört, bir blazer ceketle gayet hoş bir görünüm kazanabilirsiniz. Yani maskülen kombin yapmak istiyorsanız, siz siz olun özellikle de sokak stilinde boyfriend jeanslerden faydalanmayı unutmayın derim.

Feminen Unsurlarla Birleştirin!

Feminen Unsurlarla Birleştirin!Maskulen kombin yapmanın, baştan aşağıya her bir detayınızın erkeksi çizgilere sahip olması anlamına gelmediğini bilmelisiniz. Yani kombinizde feminen detaylara da yer verebilirsiniz. Örneğin; yüksek bel pantolonunuzun altına şık bir stiletto giyerek, mükemmel bir görünüme ulaşabilirsiniz. Ya da feminen çizgilerle tasarlanmış bir elbisenin altına topuksuz bir oxford ayakkabı giyebilirsiniz.

Dolabınızda Mutlaka Yüksek Bel ve Pileli Kumaş Pantolon Bulundurun!

Dolabınızda Mutlaka Yüksek Bel ve Pileli Kumaş Pantolon Bulundurun!Çünkü kurtarıcı niteliğindeler! Böyle bir pantolonu pek çok farklı şekilde kombinleyebilirsiniz. Mesela; düz bir bluzla da dar bir gömlekle de maskülen bir stil yaratabilirsiniz. Ayrıca ayakkabı olarak isterseniz stiletto isterseniz de Oxford kullanabilirsiniz. Uzun lafın kısası; maskülen olacağım diye işin dozunu kaçırmamalı, maskülen ile feminen parçaları birlikte kullanmayı öğrenmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.