Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kozmetik ve Parfüm Standı Açarak Para Kazanmak

Kozmetik ve Parfüm Standı Açarak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyamız ne kadar da değişti değil mi? İşimiz gücümüz, aile hayatımız, evlerimiz, arabalarımız, maddiyat ve maneviyatımız… Her şey ama her şey farklılaştı. Tabii yaşanan bu değişim, farklı farklı para kazanma fikirlerinin doğmasına da zemin hazırladı. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan o kadar farklı iş fikri var ki! Bu fikirleri yıllar önce duysak belki gülüp geçerdik. Ama şimdi öyle mi? Mesela, her yerde karşımıza çıkan standlar! Eminim çoğu kişi stand açarak para kazanmanın ne kadar karlı olabileceği üzerine kafa yormuştur. Eğer bu işi daha önce düşünmediyseniz bile, bu yazıdan sonra stand işi üzerine yoğunlaşma ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Neden mi?

Bunun en açık nedeni, stand açma fikrinin günümüzün en gözde fikirlerinden biri olması. Çünkü bir dükkan açmaya göre çok daha az maliyetli olan stand işi, adımlar doğru atıldığı zaman bir dükkandan elde edeceğinizden çok daha fazla kazanç getirebilir. Zaten iş bu yönüyle girişimcilerin iştahını kabartmaktadır. Ayrıca stand işinin daha pek çok avantajı olduğunu bilmelisiniz. Çalıştırılacak personel sayısının azlığı, gereken sermayenin az olması, doğru ürün satıldığı takdirde gayet iyi miktarlarda ciro yapması; bu avantajlardan bazıları. İsterseniz bu işin tüm detaylarını aşağıdaki başlıklarımızda daha detaylı olarak inceleyelim.

Kozmetik ve Parfüm Standı Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Kozmetik ve Parfüm Standı Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Evet, son dönemlerin popüler para kazanma yöntemlerinden bir tanesi de kozmetik ve parfüm standları. Genellikle alışveriş merkezlerinde karşımıza çıkan ve ağırlıklı olarak kadın müşterilerin akınına uğrayan kozmetik ve parfüm standları, pek çok yönden yeni bir iş yapmak isteyenlerin ilgisini çekmektedir. Zira insanların kozmetik ve parfüm için ne kadar çok para harcadıkları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Çünkü biliyorsunuz; konu güzellik olduğu zaman, kadınların istekleri hiçbir zaman bitmez. Hele de zamanın getirdiği çeşitlilik sayesinde, farklı markalarda ve farklı özelliklerde üretilen kozmetik ürünlerine ve parfümlere karşı koymak imkansız. Peki, kozmetik ve parfüm standı açmak için hangi faktörlere dikkat etmelisiniz?

İnceleyebilirsiniz:
Güzellik Salonu Açarak Para Kazanmak

Öncelikle bu işi yapmak için gerekli ruhsat ve izin belgesi gibi evrak işlemlerini halletmelisiniz. Tabii bundan daha önce stand açacağınız alışveriş merkezinin yönetimiyle konuşmalı ve bir anlaşma yapmalısınız. Bu anlaşmada ne kadar kira ödeyeceğiniz, çalışma saatleri, uyulması gereken çalışma şartları, standın ne kadar süreyle sizin olacağı gibi başlıklar olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, alışveriş merkezi yönetiminin sizin tahmini kazancınızdan daha yüksek meblağlarda ücret istememesidir. Eğer çok yoğun olmayan bir alışveriş merkezine 5000 lira kira öderseniz, büyük ihtimalle cebinizde hiçbir şey kalmayacaktır. Bu yüzden makul bir anlaşma yaptığınızdan emin olmalısınız. Öte yandan, çalıştıracağınız personele de ekstra özen göstermelisiniz. Çünkü siz bir dükkan değil, stand işleteceksiniz ve müşteriler stand kuyruklarında beklemekten hoşlanmazlar. Bu nedenle hem eli çabuk hem güler yüzlü hem de çalışkan bir personel çalıştırmanız, kazancınızı otomatik olarak arttıracaktır.

Standınızda sattığınız ürünlerin  kaliteli olmasına da özen göstermelisiniz. Eğer ucuz ürün satacağım diye kalitesiz ürünler almışsanız, ilk etapta belki yoğun olarak satış yaparsınız; ancak sizden bir kez alışveriş yapanlar bir daha standınıza uğramayacaklardır. Hatta bazı müşteriler standınızın başına dikilerek, belki sizden hesap soracak ve çok sayıda insanın durumdan haberdar olmasına neden olacaklardır. Hem de bile isteye! Sonuçta kadınları kızdırmanın ne kadar tehlikeli olabileceğini biliyorsunuzdur. O yüzden, müşterilerinizi hem kalite hem de fiyat yönünden memnun edecek ürünler satmaya odaklanmalısınız.

Kozmetik ve parfüm standı açarken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise şudur. Belli bir firmanın bayiliğini alarak mı, yoksa kendi isminizi kullanarak satış yapacaksınız? Çünkü her iki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Mesela; alanında ün yapmış bir markanın bayiliğini alırsanız, zaten halihazırda o markayı kullanan birçok müşteriye de sahip olursunuz. Zira çoğu kişi kozmetik ve parfüm alışverişi yaparken, yeni markalar yerine duyulmuş ve köklü firmaların ürünlerini kullanmayı tercih eder. Öte yandan, bayiliğini alacağınız firma size pek çok konuda destek çıkacaktır. Ürün çeşitliliği, reklam, stand düzeni gibi işlerle uğraşmak zorunda da kalmazsınız. Ancak ünlü markaların bayiliğini almak için epey yüksek miktarlarda ücret ödemeniz gerekebilir. Yani gözden çıkarmanız gereken miktar en az 50.000 lira olacaktır. Tabii bu rakamların kozmetik markasının kalitesine göre çok daha yüksek rakamlara ulaştığını söyleyebiliriz. Zaten internetten bayilik veren kozmetik firmaları hakkında yazılanları incelerseniz, siz de rakamları açıkça görürsünüz. Tabii daha net bilgi almak için bu kozmetik markalarıyla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bayilik seçeneği aklınıza yatmadıysa, istediğiniz toptancılarla anlaşarak kendi markanızı yaratabilirsiniz. Elbette bu yöntemde her ayrıntıyla siz uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden kendi markanızı yaratırken çok daha fazla araştırma yapmanız gerektiğini hatırlatayım.

Kimler Kozmetik ve Parfüm Standı Açarak Para Kazanabilir?

Kimler Kozmetik ve Parfüm Standı Açarak Para Kazanabilir?Farklı bir iş alanına yönelmek isteyen ve stand işini cazip bulan herkes, kozmetik ve parfüm standı açarak para kazanabilir. Ama bu işe yönelirken kulaktan dolma bilgilerle işe öyle balıklama atlamazsanız, iyi edersiniz. Yani “stand işinde çok para varmış” deyip, hemen bir alışveriş merkeziyle anlaşıp işe girişirseniz, beklediğiniz kazancı elde edememeniz kuvvetle muhtemeldir. Yani bu işi yapanların en çok dikkat edeceği nokta, işe başlamadan önce titiz bir hesaplama yapmaktır. Alışveriş merkezinin müşteri potansiyeli, hangi kozmetik ürünlerinin daha çok sattığı, kira için ödeyeceğiniz ücret, personel giderleri… Tüm bunları tek tek araştırmalı ve bu işten ne kadar kazanacağınızı aşağı yukarı hesaplayarak adımınızı atmalısınız. Ayrıca birkaç tane stand işletmecisi ile konuşmanız da işinize yarayacaktır. Elde ettiğiniz bilgiler ışığında, stand işinin size göre olup olmadığı hakkında kesin bir yargıya varabilirsiniz.

Kozmetik ve Parfüm Standı Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Kozmetik ve Parfüm Standı Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?Gelelim bu işten ne kadar para kazanacağınıza. Kozmetik ve stand işinden ne kadar para kazanacağınız; mekanınıza, sattığınız ürünlerin kalitesine, hizmetinize ve kullandığınız yöntemlere göre değişkenlik gösterecektir. Yani bu işten net şu kadar para kazanırsınız dersem, sizi yanlış yönlendirmiş olurum. Bu işin kazançlı olduğu açık bir gerçektir; ancak yukarıda bahsettiğim faktörlere dikkat etmezseniz, birkaç ay içinde cebiniz tamamen boşaldığında bu işe girdiğiniz için pişmanlık yaşayabilirsiniz.

Sonuçta kozmetik ve parfüm standından elde edilecek kazanç, kullanacağınız yöntemlere ve işinize ne kadar akıllıca yaptığınıza bağlı olarak belirlenecektir. Bu işten aylık 3.000 lira ciro yapanlar da var 10.000 lira ciro yapanlar da! Nihai olarak şunu diyebilirim. Cüzdanınıza girecek miktarı belirleyecek olan kesinlikle sizsiniz!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu