Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konuşma Engeli Olanların Seslerini Duyurabilecek Muhteşem İcat!

Konuşma engeli olanların seslerini duyurabileceği muhteşem bir icat tasarlandı. İşte “Microsoft Imagine Cup” yarışmasında birinci olan icat:
Konuşma Engeli Olanların Seslerini Duyurabilecek Muhteşem İcat!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Daha önce hiç işaret dili öğrenme gereği duydunuz mu? Pek sanmıyorum. Zaten insanların işaret dilinde bildikleri de genellikle “A, B, C, D, E”den oluşmaktadır. Bunun sebebi ise öğrencilik yıllarında arkadaşlarıyla rahatça kopya çekebilmek içindir. Bunun dışında birçok insan, belki ihtiyacım olur diye düşünmemektedir. Yalnızca engeli olan arkadaşlara öğretmenlik yapanlar veya aileleri bilmektedir. Oysaki, ne kadar güzel bir dil. Hele ki bu dili konuşan ve engeli olan arkadaşınız varsa çok daha başarılı olabilirsiniz. En azından onun için yapma ihtiyacı duyarsınız. Sizin çabalarınız, onu da çok mutlu edecektir. İnanın bana, arkadaşınızın mutlu olma sebebi olmak, sizi ondan katbekat daha fazla mutlu edecektir.

Konuşma engelinin oluşmasında birçok neden vardır. Bunlara bir göz atalım:

  • Sağlık: Ağır geçirilen veya uzun süren hastalıklar, çocuklarda gelişimi engelleyebilir. Ses telleri üzerinde oluşan iltihaplar ve çeşitli mikrobik hastalıklar, sesin kısık ve boğuk çıkmasına yol açarak konuşmayı zor hale getirebilir.
  • İşitme: İşitme engeli olan kişiler gerekli olan özel eğitimi alamazlarsa konuşmayı da öğrenemezler. Çünkü işitme ve konuşma arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Bu nedenle özel eğitim, işitme engeli olan insanlarda çok büyük bir rol oynamaktadır.
  • Duygusal Durum: Travmatik olaylar, korkunç kazalar ve duygusal şok geçirenlerde de konuşmanın kaybedildiği görülebilir. Özellikle çocukluk evresinde bu durumun yaşanma ihtimali ileriki yaşlara kıyasla daha fazladır.

Bunların yanı sıra, konuşma organlarında yaşanabilecek problemler ve dış etkenler de konuşma engeline sebep olan şeylerin arasındadır. Halk arasında seslerini duyurmakta zorlanan insanlar için bir öğrenci grubu tarafından yapılan çalışma, bu duruma son verilmesi konusunda atılan büyük bir adımdır. Enable Talk adı verilen bu icat, 2012 yılında “Microsoft Imagine Cup” yarışmasında birincilik ödülü kazanarak tüm dikkatleri üstüne çekmiştir.

Sistem, 2 eldiven ve bir mobil cihazdan oluşmaktadır. Eldivenlerin bilek ve parmak üstlerinde hareket tanıyıcı sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler sayesinde gösterdiğiniz harfler ve kelimeler, giydiğiniz eldivenlerin Bluetooth ile bağlı olduğu mobil cihazdan sesli bir şekilde yansıtılır. Dediğim gibi kullanımı oldukça kolay ve tamamen ihtiyaca yönelik olması, eldivenleri ilgi çekici hale getiriyor. Projeyi gerçekleştiren öğrenciler, ilk başlarda maliyetinin 75 dolar civarında olduğunu açıklamıştı. Ancak proje ilerledikçe, bu eldivenleri elde etmek ne kadara mal olur, bilemiyorum.

“Enable Talk” eldivenlerinin tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Videoda kullanımı ve yapım aşaması tanıtılmaktadır. Yapım aşaması her ne kadar zor da olsa öğrenciler, konuşma engeli olan insanlar için güzel bir şeyler yapmak istemiş ve bunu da başarmışlardır. Ayrıca bu eldivenler bazı çalışma grupları tarafından değiştirilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra farklı amaçlar için de kullanılabileceğini düşünenler çıkmıştır. Öyle ki şu an bu eldivenden alınan ilham, müzik sektöründe dahi kullanılmakta!

Sizleri bilmem ancak mükemmel bir icat olduğunu düşünüyorum. Konuşma engeli olan insanları topluma kazandırabilecek muhteşem bir cihaz. Tek sıkıntı olan konunu ise tasarımı. Görseli hakkında biraz daha değişim yapılarak estetik bir hale getirilirse, fark edilmeyecek bir şekilde dahi kullanılabilir. Buna rağmen inanılmaz bir icat. Çalışma grubuna teşekkürler! Umarız daha iyi projelerle karşımıza çıkarlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın