Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karaborsada Satılan En Değerli Vücut Organları ve Sıvıları

Kornealar, akciğerler, böbrekler, kalp... Ayı safrası, yılan zehri ve dahası! Listemizde karaborsada satışa sunulan insan ve hayvan organları yer alıyor!
Karaborsada Satılan En Değerli Vücut Organları ve Sıvıları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sizce sağlıklı bir insanın vücudunun değeri, ne kadar eder? Wired Magazine adlı bir dergi tarafından yapılan ABD’deki araştırmalarda, bir insan vücudundaki parçaların ve sıvıların ayrı ayrı satılması halinde, yaklaşık olarak 45 milyon dolarlık uçuk bir değere ulaşabileceği belirtiliyor. Elbette ki, bu araştırmalar ABD’de geçerli. Ancak sağlıklı bir insanın karaborsadaki değeri, tahmininizden çok daha yüksektir. Sayısız listelerden oluşan organ nakli ve kan transfüzyonu bekleyen bir dolu insan olduğunu düşününce, vücudumuzun değerini çok daha iyi anlayabiliriz.

Elbette ki, bu durum, sadece insanlarla sınırlı değil. Çeşitli egzotik hayvanların hem sağlık hem de endüstriyel alanda kullanılan vücut parçaları da karaborsada oldukça rağbet görüyor. Bu durum her geçen gün daha da can sıkıcı hale geliyor. Özellikle de üçüncü dünya ülkelerinde oluşan karaborsa organ pazarları, insan ve canlı hayatının hiçe sayıldığını gözler önüne seriyor. Karaborsada fahiş fiyatlara satılan bu vücut parçalarından ve sıvılarından sadece zengin hastalar yararlanırken, halihazırda hasta yatağına düşmeden bile yaşam mücadelesi vermek zorunda kalan, bireyler ölüme mahkum oluyorlar.

Endüstriyel alanda yaşanan hayvan katliamları ise yine varlıklı bireylerin gönlünü hoş ederken, çaresiz canlıların yaşamlarına mal oluyor. Elbette ki, karaborsa organ piyasası, oldukça can sıkıcı bir durum fakat yine de bu can pazarının var oluş nedeni ve piyasada yer alan değerli ögeler merak konusudur. Bizler de hayvan ve insan yaşamına neden olan bu değerli parçaların hangileri olduklarını meraklıları için derledik. Umarız kimsenin listemizde yer alan parça ve sıvılara hiçbir zaman ihtiyacı olmaz ve lüks ürünler için gerçekleşen hayvan katliamları da son bulur.

15 İnsan Kanı

Yarım Litresi 335 Dolar

İnsan Kanı“Kızıl Market” olarak da adlandırılan, el altından insan kanı satışlarının gerçekleştiği bu düzende, aramış olduğunuz hemen hemen her gruptan kanı bulabilirsiniz. Radyolarla, televizyonlarla ya da çeşitli yollarla ihtiyacınız olan kana ulaşamadığınız takdirde, yarım litresi yaklaşık olarak 335 dolar olan karaborsa kanını son çare olarak kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 4 ila 6 litre kan ile dolu olan vücudumuzda, 1 ila 1,5 litrelik bir kan kaybı kolay kolay geri döndürülemez. Hayati önem taşıyan bu sıvının sadece yarım litresinin bile bu kadar pahalı olmasının başlıca nedeni de budur.

14 Kar Leoparının Kürkü

Post Fiyatı 1000 Dolar

Kar Leoparının KürküGeniş bir bölge dağılımına sahip olan, özellikle de Afganistan’da bulunan kurnaz ve sinsi kar leoparlarının soyunun tükenmesinden endişe ediliyor. 1000 dolar değerindeki kalın, gri tonlarındaki güzel postları için avlanılan bu eşsiz hayvanlar, karaborsada çok daha yüksek rakamlı fiyatlarla rağbet görüyorlar. Bitmek tükenmek bilmeyen lüks ürünleri daha da pahalı hale getirebilmek için ölüme mahkum edilen bu büyüleyici canlılar, sadece kürkleri için değil, aynı zamanda kafatasları, etleri ve geniş pençeleri için de paragöz canavarlar tarafından katlediliyorlar.

13 Fildişi

Kilosu 3000 Dolar

FildişiListemizdeki en trajik kar elde edilen canlılardan bir tanesi de Afrika topraklarında varlığını sürdüren ve karada yaşayan en büyük hayvan olarak bilinen, sevimli fillerdir. Afrika’da her gün yaklaşık 100 civarında fil, yasa dışı bir şekilde öldürülüyor. Bu sarsıcı istatistiğin dışında; protezler, müzik aletleri, bilardo topları ve hatta heykellerin gözlerinde bulunan beyaz kısımlar için kullanılan fildişleri, bu canlıların genç yaşta hayata veda etmelerine neden oluyor. Kilosu yaklaşık olarak 3000 dolara satılan bu fildişleri, köklü tarihin izlerini taşıyan bu güzel canlıların gelecekte yasa dışı bir şekilde yok olacağını gözler önüne seriyor.

12 Pangolin Pulu

Kilosu 3000 Dolar

Pangolin PuluPangolin adı verilen ve genellikle Malaya Federasyonu’nda yaşayan bu tuhaf ve güzel hayvanların tıbbi alanda kullanılan pullarının kilosu yaklaşık 3 bin dolara satılmaktadır. Gözü paradan başka bir şeyi görmeyen karaborsada Pangolin pulu satan kişiler, 31 ila 38 kilogram ağırlığındaki bir hayvandan yaklaşık 10 dolarlık kazanç elde edebiliyorlar. 2014 yılında, Kamboçya’da ticareti yapılmak istenilen 3500 Pangolin kurtarıldı ve bu hayvanları yasadışı öldürmek isteyen 125 avcı tutuklandı.  

11 Sperm

Tek Örneği 5000 Dolar

SpermKaraborsa satışı gerçekleşen ve listemizde yer alan belki de iyi niyetli tek hayati madde olabilir. Erektil disfonksiyon ve iktidarsızlık, dünya çapında çok sayıda bireyin yaşamış olduğu sorunlardır. Karaborsada tek örneği 5 bin dolara satılan spermlere yasal yollardan erişmek, biraz daha pahalıya patlayabilir. Eğer bu yararlı maddeyi yasal yollarla elde etmek isterseniz, herhangi bir sperm bankasından 10 bin ila 12 bin dolar ödeyerek ulaşabilirsiniz.

10 Kutup Ayısının Postu

Post Fiyatı 10 Bin Dolar

Kutup Ayısının PostuYaşayan en büyük kara etoburu ve kutup bölgesindeki süper yırtıcı olarak tanıdığımız kutup ayıları, bir yandan eriyen buzullarla ve yok olan yaşam alanlarıyla cebelleşirken bir yandan da kalın ve beyaz kürkleri yüzünden av olmamak için zorlu bir mücadele veriyorlar. Zengin ve ünlü isimlerin lüks hayatlarının vazgeçilmezi olan vizon mantoların farklı versiyonlarını süsleyen kürkleri için canlarından oluyorlar. Çeşitli çevre ve doğal yaşamı koruma kuruluşları bu canlıları koruyabilmek için büyük bir özveri ile çalışıyor olsalar da bu yasadışı avlanma ile ilgili pratik önlemler ve kanunlar çıkarılmadığı sürece, yasadışı avlananlar 10 bin dolarlık kürkleri için bu güzel yaratıkları katletmeye devam edeceklerdir.    

9 Kornea ve Göz Bebekleri

Tanesi 15 Bin Dolar

Kornea ve Göz BebekleriDoğru okudunuz. Kornealar ve gözbebekleri, yeraltı piyasasında en çok talep gören vücut parçalarındandır. Özellikle Çin Halk Cumhuriyeti gibi kalabalık ülkelerde “organ mafyaları”, bu parçalardan kazanç elde edebilmek için küçük çocukların gözlerini oyabiliyorlar. Son yıllarda bu konuyla ilgili birçok ihbar yapıldı ve sadece birkaç şanslı çocuk ailelerine kavuşabildi. Şu anda dünya çapında 300 binin üzerinde insan, organ nakli için sırada bekliyor ve sadece yılda 10 bin kişi ihtiyacı olan bu nakli gerçekleştirebiliyor. Gerçek göz nakli henüz yapılamıyor olsa da kornealar nakledilebiliyorlar. Yaklaşık 15 bin dolara satılan bu vücut parçalarını satın almadan önce nereden geldiklerini ve nasıl elde edildiklerini bir kez daha düşünün.

8 Gergedan Boynuzu

Kilosu 65 Bin Dolar

Gergedan BoynuzuÖzellikle de izlenme oranı düşük olan televizyon kanallarında ve çeşitli internet sitelerinde reklamı çıkan gergedan boynuzunun toz haline getirildiğinde afrodizyak etkisi yaptığı belirtiliyor. Yemen ve Çin başta olmak üzere, daha birçok ülkede talep gören gergedan boynuzları, hançer saplarının ve alternatif tıp ilaçlarının yapımında da kullanılıyorlar. Kilosu 65 bin dolara satılan bu boynuzlar için 2012 yılında 668 gergedan katledildi ve Güney Afrika’da 13 saatte bir gergedan, yasa dışı avlanan avcılar tarafından öldürülüyor.

7 İnsan Böbreği

Tanesi 200 Bin Dolar

İnsan BöbreğiDünya çapında en çok nakli gerçekleşen iç organ, böbreklerimizdir. Aslında karaborsada yaygın bir satış ağına sahip olan bu hayati organ, 200 bin dolar gibi yüksek rakamlı bir satış fiyatına sahip. Organ mafyaları tarafından da oldukça rağbet gören böbrekler, kaçırılan kurbanlardan çeşitli cerrahi operasyonlarla söküp alınıyor. Böbreklerin karaborsada bu kadar yaygın olmasının sebebi ise vücutta iki adet bulunması ve sadece bir tanesinin bile yaşamak için yeterli olmasıdır.

6 Yılan Zehri

Litresi 215 Bin Dolar

Yılan Zehriİlk bakışta, yılan zehrinin karaborsada satılıyor olması, sizlere biraz farklı gelebilir. Ancak “Bilim Adamı Bill Nye” programı gibi bilimle ilgili programlar izliyorsanız, yılan zehrini toplamak için oldukça pahalı aletler gerektiğini ve fazlasıyla zor bir meşgale olduğunu biliyorsunuz demektir. Hem ölümcül hem de kurtarıcı etkilere sahip eşsiz toksinleri bünyesinde barındıran yılan zehri, özellikle de bazı kanser hastalıklarının tedavisinde kullanışlı olabiliyor.

5 Ayı Safrası

Yarım Kilosu 220 Bin Dolar

Ayı SafrasıEn az kutuplarda yaşayan mutasyona uğramış kardeşleri kadar, boz ayılar da karaborsasının zulmünden payına düşeni alıyorlar. Boz ayılar, yarım kilosu 200 bin dolar değerinde olan safraları için katlediliyorlar. Gelecek için yapılan tıbbi araştırmalarda kullanılan bu ayı safraları, bünyelerinde yüksek dozda ursodeoksikolik asit barındırdıklarından dolayı, ayıların 3 ila 8 ay boyunca kış uykusuna yatabilmelerini sağlıyorlar. Bu nedenle de meraklı ve çılgın bilim insanlarının gazabından kurtulamıyorlar.

4 Totoaba Balığının Mesanesi

Tanesi 250 Bin Dolar

Totoaba Balığının MesanesiAslında bu balık türü, 250 bin dolarlık mesanesinden dolayı paragöz balıkçılar tarafından avlanıldığı için yok olmaya çok yakındır. Çinliler, bu tuhaf balığın mesanesinin kolajen açısından fazlasıyla zengin olduğuna ve cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanıyorlar. Aynı zamanda eklem ağrılarının, çok sayıda kemik hastalıklarının tedavisinde de büyük bir rol oynuyor. Eğer bu kadarı sizler için yeterli gelmediyse, Totoaba balığının mesanesi, Meksika’da büyük miktarda kokainin taşınmasında da kullanılıyor.

3 İnsan Akciğerleri

Tanesi 312 Bin Dolar

İnsan AkciğerleriŞimdiye kadar farkına varmamış olabilirsiniz, fakat vücudunuz düşündüğünüzden çok daha değerli. Akciğerler, karaborsada satılan en pahalı vücut parçaları listesinde ilk üçte yer alıyor. Tanesi 312 bin dolara satılan akciğerler, oldukça hassas operasyonlarla nakledilmesi gereken organlardandır. Hayati açıdan en önemli organlardan biri olan akciğerler için sadece iki seçenek vardır. Ya bu organı bulup naklettirirsiniz ya da ölürsünüz. İşte tam da bu nedenle, yeraltı dünyasının iştahını kabartan akciğerler, oldukça fahiş fiyatlara satılıyorlar. Nereden geldiklerini ise inanın duymak dahi istemezsiniz.  

2 İnsan Karaciğeri

Tanesi 600 Bin Dolar

İnsan KaraciğeriEğer çok fazla alkol tüketmiyorsanız, karaciğerinizi yarım milyon dolardan daha fazla bir fiyata satabilirsiniz. Karaciğer, dünyanın en çok talep gören organlarından bir tanesidir. Bir yılda en az 6000 kişi, karaciğer nakli için sıra bekliyor. Bu nedenle, karaciğerin karaborsa fiyatının 600 bin dolar olması bizleri şaşırtmıyor. Çıkmaza girmiş birçok birey, gelir elde etmek adına kendi organlarını kullanmak zorunda kalıyor.

1 Kalp

Tanesi 997 Bin Dolar

KalpHayati önem taşıyan insan organlarının birçoğu, zaten listemizin ilk sıralarında yer alıyor ve geriye karaborsada satılan en pahalı organ olarak kalp kalıyor. Yılda yaklaşık 2 bin ila 30 bin arasında nakli gerçekleşen kalbin tanesi, neredeyse 1 milyon dolara satılıyor. Fakat elbette ki, bu nakiller yeterli gelmiyor ve yılda en az 122 bin insanın kalp nakli için beklediği bildiriliyor.

Tabiatın en vahşi yaratığı olarak kazanç elde etmek uğruna doğayı katletleden insanoğlu, yakın zamanda bu gezegende tek başına kalacak. 2020 yılında omurgalı canlıların üçte ikisinin yok olacağı söyleniyor ve bunun sorumlusu da bizleriz. Dünyanın virüsü olmaya devam eden ve kendisini gezegendeki en zeki tür olarak atfeden insan, gelecekte kendisiyle baş başa kalacak. Yasa dışı avlanmalar, izinsiz ağaç kesimleri ve rant uğruna betonlaşan yeşillikler artık yok olacak. Sizce de bu duruma artık “dur” demenin zamanı gelmedi mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın