Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılların Eskitemediği Efsane Marka Jaguar Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

Her zaman ilgi çekmeyi başaran Jaguar, İngiltere merkezli Hint bir şirkete ait. Eğer hakkında daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız listemize bakın!
Yılların Eskitemediği Efsane Marka Jaguar Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Lüksün simgesi haline gelmiş 60’lardaki spor arabaları ile başlayıp, dergi ve gazetelerde sık sık rastladığımız bir otomotiv firması Jaguar. Yaklaşık 90 yıldır otomobil sektörünün nabzını tutan marka, gücün ve gösterişin sembolüdür. 20’li yılların başında Swallow Sidecar Company ismiyle kurulan Jaguar, 20. ve 21. yüzyılın en sevilen otomobillerinden bazılarına imzasını attı. İlk yıllarında bildiğimiz tarzda yuvarlak hatlı modeller çıkaran firma, öncülüğü rahatlığa ve sportifliğe verdiğini her otomobilinde ispatlamayı başardı. 50’li yıllarda Lan Fleming tarafından kurgulanan James Bond karakterinin sinemaya uyarlanması da Jaguar’ın bugün hemen herkes tarafından bilinmesinde büyük rol oynadı. Çünkü ünlü İngiliz ajanın otomobilleri o tarihte özel Jaguar modellerinden oluşmaktaydı.

İngiltere merkezli Jaguar, günümüzde Hindistan’ın en büyük otomotiv şirketlerinden Tata’ya ait. Ama marka buraya gelene kadar birçok kez el değiştirdi. 2008 yılına kadar Ford’un elinde bulunan firma, kuruluşundan bugüne kadar hiçbir zaman kalitesinden taviz vermedi. İngiliz’lerin haklı gururu olan Jaguar, her ne kadar eski klasik modelleriyle daha çok tanınsa da yeni modellerinin de oldukça sevildiğini söylemeliyiz. Aslına bakarsanız firmanın her hangi bir aracına sahip olmanız, model ayırmaksızın lüksü ve gösterişi taşıdığınız anlamına gelir. Düşünsenize, birisine “arabanın markası ne?” gibi bir soru yönelttiğinizde; bu soruyu “Jaguar” olarak cevaplarsa, artık peşinden gelecek hiçbir sorunun önemi yoktur. İşte bugün sizlerle böylesine güçlü bir prestije sahip markanın saklı kalmış taraflarına daha yakından göz atacağız. Ne dersiniz, Jaguar ile nefes kesen yolculuğumuza başlayalım mı?

İşte karşınızda Jaguar hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız, görmedikleriniz!

Jaguar Tarihi Boyunca Hangi İsimlerle Anıldı?

Jaguar Tarihi Boyunca Hangi İsimlerle Anıldı?1945 yılına kadar Jaguar, araç isimlerinin birçoğunda SS harflerini kullanıldığı Swallow Sidecar Company adıyla biliyordu. Alman Nazi SS’lerinden dolayı müşteriler, şirkete tedirginlikle yaklaşıyordu. Bu nedenle hissedarlar şirketin adını değiştirmeye karar verdi. Bu durumda Hawk ve Gazelle isimlerinin de yer aldığı birkaç ilginç öneri ortaya atıldı. Sonunda hissedarlar, kendine özgü ve herhangi bir yabancı isimle bağlantılı olmayan, kimsenin kafasının karışmayacağı “Jaguar” isminde karara vardılar.

Steve McQueen Eşine Az Rastlanır Bir Jaguar Sahibiydi

Steve McQueen Eşine Az Rastlanır Bir Jaguar SahibiydiHollywood’da ün kazandığı 1960 ve 70’li yıllarda “Havalı Kral” adıyla bilinen Steve McQueen, motosikletler ve spor arabaların da bulunduğu oldukça büyük bir koleksiyona sahip tutkulu bir yarış hayranıydı. Yıldız ismin favorilerinden biri, yarış arabası olarak tasarlanan Jaguar XK-SS’ti. Eşine az rastlanır bu arabanın, ünlü starın polisle başını derde soktuğu da bilinmektedir.

Jaguar Amblemi

Jaguar AmblemiMarkanın sembolü haline gelmiş figürlerden biri de araçların kaputunda bulunan krom Jaguar amblemi. Ama bu çarpıcı amblemi yeni tasarımlarında görmeniz birazcık zor. Çünkü amblemin şekil itibariyle yayların güvenliğini tehlikeye attığı düşünülmüş. O nedenle de ileriye atılan Jaguar yerine, bu yırtıcının resmi olan logo kullanmayı uygun görmüş. Jaguar firması bu olayın yaşandığı o tarihte ilk tepki olarak araçların ön kısımlarına rozet benzeri bir arma koymak yerine, bütün araçlarını piyasadan geri toplamıştır.

90’lı ve 40’lı Yıllarda Dünyanın En Hızlı Arabası Bir Jaguar İdi

90’lı ve 40’lı Yıllarda Dünyanın En Hızlı Arabası Bir Jaguar İdiBugünlerde en iyi spor ve lüks otomobilleri ile tanıdığımız Jaguar firması, 1940 ve 1990’a dünyanın en hızlı arabalarıyla damgasını vurmuştu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan XK120, 203 km/s hızı ile dünyanın en hızlı arabasıydı. Yarış ve günlük kullanım için tasarlanan bu araba, 1948 yılında üretildi ve ardından 1954 yılında üretimi durduruldu. 40 yıl sonra Jaguar, bir kez daha dünyanın en hızlı otomobilini üretti. 1992 yılında tanıtılan XJ220, unvanını ertesi yıl üretilen McLaren F1 aracına kaybedene kadar dünyanın en hızlı seri üretim otomobili oldu.

Jaguar Hangi Firmaya Ait?

Jaguar Hangi Firmaya Ait?Jaguar, İngiltere ile yakın ilişkiler içerisinde olmasına ve 1950’lerden bu yana İngiliz spor araba sembolleri arasında yer almasına rağmen, 2008 yılında Hindistanlı motor devi Tata Motors firmasına satıldı. Tata aynı zamanda Land Rover ve Daewoo gibi otomotiv şirketlerinin de sahibi.

Jaguar’ın En Gösterişli, En Ayrıcalıklı Arabası!

Jaguar’ın En Gösterişli, En Ayrıcalıklı Arabası!E-Tipi Jaguar, “İngiliz Kültür İşgali” olarak tanımlanan 1960’larda, Beatlemania ve James Bond ile birlikte İngiltere’nin kültürel ihracatlarından biriydi. Daha önce böylesine güzel bir araba üretilmediği için bu araç birçok kişi tarafından incelendi. Ferrari şirketinin kurucularından Enzo Ferrari, yeni üretilen E-tipi XKE’nin motorunu gördükten sonra; “bugüne kadar yapılmış en güzel araba” ifadesini kullanmıştı.

Jaguar XJ’de Dünyanın En İyi Boğa Derisi Kullanıldı

Jaguar XJ’de Dünyanın En İyi Boğa Derisi KullanıldıJaguar dış görünüşü ile olağanüstü güzellikte bir araba. Fakat iç tasarım daha fazla işçilik gerektiriyor. Jaguar XJ modelinin en iyi görünüme sahip olması için, döşemelerinde sadece İskoç Angus boğalarının derileri kullanıldı. Peki, neden inek derisi değil? Jaguar’ın iç kısmını tasarlayan takım, ineklerin hamilelik sırasında derilerindeki çatlakların daha da büyüyeceğini ve lüks bir araç için yeteri kadar kaliteli olmadığını söylemektedir.

Jaguar’ın Rekor Kıran Hız Testi

Jaguar’ın Rekor Kıran Hız TestiYıllar içerisinde hızlı arabaların bazılarını Jaguar tasarladı. Ancak hiçbiri saatte 1260 kilometrelik bir hızın yanına bile yaklaşamadı. Buna rağmen şirketin mühendisleri, yapmış oldukları arabaları yüksek bir hızla test edip simülasyon olsa bile, titreşim ve gürültüyü ölçebilmek için saatte 1260 km/s hıza çıktılar. Yüksek hız, düşük hızdaki sürüş kalitesine etki edecek; gürültüyü, titreşimi ve problemleri anlamak amacıyla kullanıldı. Yüksek hız testi hem düşük sıcaklık testi için hem de Jaguar’ın kalite kontrolünün bir parçası olarak önem taşımaktadır.

Jaguar Markalı Motosikletler

Jaguar Markalı MotosikletlerJaguar firması spor ve lüks arabalar üretmeye başlamadan önce sepetli motosikletler üretmesiyle tanınıyordu. Swallow Sider Company olarak kurulan Jaguar, ilk beş yılında yüksek kalitede motosikletler üretmiştir. Şirket 1927 yılında, iki koltuklu coupe üreterek farklı bir alana doğru yöneldi. Zamanla spor ve lüks arabalar üretmeye başlayan firma, bugünlerde yüksek kaliteli otomobil markası olarak müşterilerine hizmet vermekte.

Hollywood Yıldızlarının Tercihi Jaguar!

Hollywood Yıldızlarının Tercihi Jaguar!Kendi döneminde dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olmasının yanı sıra Jaguar XK120, 1940’larda ve 50’lerde “Hollywood’un Altın Çağı” zamanlarında birçok yıldız tarafından popüler bulunan bir araç oldu. “Hollywood Kralı” olarak bilinen Clark Gable, bu arabanın en bilindik hayranlarından bir tanesiydi. “Küçük bir çocuğun şekeri sevmesi” gibi istediği ve sevdiği otomobil, şuanda İsviçre’de sergilenmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın