Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalyanlar ve Kültürleri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 İlginç Bilgi

İtalya’nın pizza ile ünlü olduğu bilinir. Ancak misafirlere pizza sunulduğu pek bilinmez. İşte İtalyanlar hakkında şaşırtıcı bilinmeyenler;
İtalyanlar ve Kültürleri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 İlginç Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İtalyanlar hakkında çok farklı şekilde tasfirler mevcut. Fakat birçok insanın ortak düşüncesine göre İtalyanlar, “okulun en popüler çocuklarından bir tanesi” gibi düşünülebilir.. Zengin kültürleri, geniş mutfakları, farklı tatlar arama alışkanlıkları, ürettikleri spor arabalar ve inanılmaz romantik tatil mekanları ile İtalya, sürekli olarak gündemimize gelmektedir. Bunların yanı sıra İtalya, dünyanın en önemli ressamlarının ve yazarlarının ana vatanı olarak da bilinmektedir.

İtalyanlar hakkında herkesin sağdan soldan duyma fikirleri vardır. En belirgin özellikleri yemeye ve içmeye bayılmaları desek, pek de yanlış olmaz. Peki, gerçekten İtalyanlar hakkında ne kadar bilgiliyiz? Çin’de bulunduğum süre içerisinde birçok İtalyan arkadaşım oldu. Bu arkadaşlarımdan biraz da olsa kültürleri, insanları ve bazı alışkanlıkları hakkında bilgiler edindim. Aralarından birkaç dikkat çekici olanı da sizlerle paylaşmak adına bu yazıyı düzenledim.

İşte, İtalyanlar ve kültürleri hakkında bilmeniz gereken birbirinden ilginç bilgiler:

“Yemek Yedin mi?” En Çok Sorulan Sorudur.

"Yemek Yedin mi?" En Çok Sorulan Sorudur.Tıpkı bizim “ne yapıyorsun?” sorusuna “iyi” şeklinde cevap vermemiz gibi, İtalyanların da “yemek yedin mi?” sorusunu sorması artık bir refleks haline gelmiştir. Misafir geldiğinde yiyecek olarak tatlı tabağı veya pizza önerilir. Evet, pizza olmazsa olmazlardandır. İtalyanlar, konuksever olma konusunda ise şu görüşü benimsemişlerdir: “Cennet, misafirlerimizin üzerinde kötü izlenim bırakmayı bize yasaklamıştır.

Davetlerden Sonra Evde Arta Kalan Yemek Olmadığını Görmek, Onları Endişelendirir.

Davetlerden Sonra Evde Arta Kalan Yemek Olmadığını Görmek, Onları Endişelendirir.Aslında bizim kültürümüzde davetlerden sonra evde yemek kalmaması iyiye işarettir. Tüm yemeklerin bitmiş olması, yemeğin herkes tarafından beğenildiğini göstermektedir. Fakat İtalyanlarda ise bu durum tam tersidir. Davetlerden sonra arta kalan yemek olmaması kötü olarak nitelendirilir. Bunun nedeni ise; insanların evlerine aç gittiklerine inanmalarıdır. Şöyle ki, arta kalan yemek olmaması, insanların ikinci veya üçüncü tabakları için yeterli yemek kalmadığını göstermektedir. Yani, birisi istediğinde ekstradan yiyememiş ve evine aç dönmüştür. Bu nedenle İtalyanlar, yemek yaparken “davet bittiğinde tabaklar boşsa, demek ki bir şeyler yanlış” felsefesi ile hareket ederler.

Arkadaşların Evine Yemeğe Gidileceği Zaman Ne Götürülmesi Gerektiği Ev Sahibine Sorulur.

Arkadaşların Evine Yemeğe Gidileceği Zaman Ne Götürülmesi Gerektiği Ev Sahibine Sorulur.Söz konusu İtalyanlar olduğunda seçenek çok fazla oluyor tabii. Fakat ne götürüleceğine karar vermeden önce mutlaka ev sahibiyle konuşulur ve neye ihtiyacı olduğu sorulur. Eğer ev sahibi herhangi bir şeye ihtiyacı olmadığını söylerse, bu direkt olarak “şarap” almaya yönlendirir. İtalyanların en büyük zevklerinden bir tanesi de yemeklerin yanına yakışacak kalitede şarap içmeleridir.

Şarap İçmek için Herhangi Bir Bahaneye İhtiyaçları Yoktur.

Şarap İçmek için Herhangi Bir Bahaneye İhtiyaçları Yoktur.İtalyanlar söz konusu şarap olduğunda ikinci bir düşünceyi asla akıllarından geçirmezler. Sadece bir kere şarap içeceklerini düşünmeleri bile içmeleri için yeterlidir. İtalyan arkadaşlarımdan bir tanesinin anlattığına göre; ilk banyosunu yaptığı ve ilk yemeğini yediği zamanda ailecek kutlama amaçlı şarap içtikleri videoları halen daha sakladıklarını söylemektedir. Özetleyecek olursak, şarap kelimesini kullanmak, içmek için yeterlidir.

Ara Sıcak Kavramları Değişiktir.

Ara Sıcak Kavramları Değişiktir.Ara sıcak olarak yediklerini en iyi şu şekilde anlatabileceğimi düşünüyorum; spagettiden sonra pizza yemeyi düşünün. İşte, o aradaki spagetti, sizin ara sıcağınız oluyor. Yani, yemekten önce yemek gibi düşünebilirsiniz. Tabii, yemek seçeneklerini kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Fakat aşçılara bırakacak olursanız yalnızca ara sıcaklarla doyma ihtimaliniz çok yüksektir.

Şehriyeyi Neredeyse Her Yemekte Kullanabilirler.

Şehriyeyi Neredeyse Her Yemekte Kullanabilirler.İnanılmaz bir şekilde şehriyeye önem verirler. Beyaz bir tişörtü nasıl her şeyle giyebiliyor ve her kıyafetinizle kombinleyebiliyorsanız, şehriye de İtalyanlar için aynı işlevi görmektedir. İstedikleri an, herhangi bir yemeğin içerisine koyabilirler. Vejetaryen yemekleri, tavuk, soslar… Yani yemeğin ne olduğu pek de bir şey değiştirmiyor.

Parti Yapma Konusunda Herkese Ders Verebileceklerine İnanırlar.

Parti Yapma Konusunda Herkese Ders Verebileceklerine İnanırlar.Parti yapma konusunda üstlerine yok, denilebilir. Alkolü seven ve onsuz yaşayamayanlar için bu, çok da şaşırtıcı sayılamaz. 40 gün 40 gece boyunca eğlence halini devam ettirebilirler. Tek yapmaları gereken ise uyandıklarında kahve ve kruvasan yemektir. Ardından aynı şekilde parti yapmaya geri dönebilirler. Alkol alma ve sabahlara kadar sürecek partiler konusunda onlarla yarışmaya çalışmak, oldukça mantıksızdır. İtalyanlar neredeyse hayatlarının tamamını buna adamışlardır.

Sicilya’da Kalan İtalyanlar ile Aksanlarından Dolayı Dalga Geçilir.

Sicilya’da Kalan İtalyanlar ile Aksanlarından Dolayı Dalga Geçilir.Mafyaların doğum yeri olarak bilinen Sicilya, ülkenin güneyinde kalmaktadır. Güneyde kalan insanların birçoğu kuzeydeki, kuzeydekiler ise güneylileri pek sevmezler. Öyle ki kuzey tarafta yaşayanlar, Sicilya tarafında kalan insanlarla aksanlarından ötürü dalga geçmektedirler.

Kültürleri, Rönesans etkisini yaşatan tarihi eserleri ve inanılmaz yapıları ile İtalya, dünyadaki zenginliklerin birçoğunu içerisinde barındırırlar. Coğrafi konumları gerekçesiyle mükemmel bir tatil beldesi haline gelen ülke, romantizmi arayanların ilk durağı olarak da bilinmektedir. Bunun yanı sıra İtalya, Türklere dış görünüş olarak en çok benzeyen ülkeler arasında birinci sıradadır. Özellikle Sicilya’daki erkeklerin davranışları, Türk erkekleri ile neredeyse aynıdır. Bunlar benim ilginç gördüğüm ve bildiğim birkaç bilgiydi. Eğer sizlerin de İtalyanlar ve kültürü hakkında bildiğiniz dikkat çekici şeyler varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.