Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstifa Etmek İstiyorum Diyenlerin Kendilerine Sormaları Gereken Sorular

İstifa etmeyi düşünüyorsanız, öncelikle kararınızdan ve gerekçenizden emin olmalısınız. Bunun için kendinize sormanız gereken sorular aşağıda:
İstifa Etmek İstiyorum Diyenlerin Kendilerine Sormaları Gereken Sorular
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İstifa etme kararı aldığınızda, cevaplamanız gereken bazı sorular vardır. Bu soruların en başında da “Neden istifa etmek istiyorum?” gelmektedir. Devamında ise “Ne kadar süre sonra bir iş bulabilirim?”, “İşsizlik sürecinde maddi sıkıntı yaşar mıyım?” ya da “Sonraki işim daha mı iyi olacak?” gibi sorulara karşılık bulmak, belki de kaderinizi belirleyecektir.

Dünyadaki insanların sadece küçük bir kısmı, istediği ve keyif aldığı bir işte çalışmakta. İstifa etmeden önce bunu aklınızdan çıkarmamanızı öneririm. İş hayatında, ufak tefek sorunlar elbette olacaktır. Ancak üstesinden gelmeyi bilmek de sizin elinizdedir. İş yerinizde yaşadığınız problemler nedeniyle ani kararlar vermemelisiniz. Yaptığınız işe saygı gösterilmiyor ya da iş arkadaşlarınızla sorunlar yaşıyor olabilirsiniz, fakat tüm bunlar, belki de istifa etmeniz için geçerli sebepler değillerdir. En önemlisi, istifa kararını vermeden önce kendinize, “Bu şekilde yürütebilir miyim?” diye sormalısınız.

Patronunuz veya çalışma arkadaşlarınız, hangi noktalarda zorlandığınız konusunda fikir sahibi olmayabilirler. Bu nedenle, kimin yüzünden istifa etme kararı aldıysanız o kişiyle konuşabilir, sorunlarınız için çözüm arayabilirsiniz. Eğer sorunlarınıza çözüm bulmak yerine sadece dert yanıyor ve işinizden ayrılmak istiyorsanız, ‘istifa etmek istiyorum’ demeden önce yanıtlamanız gereken sorulara bir göz atalım:

Gün İçerisinde Kendimi Nerede Hayal Ediyorum?

Gün İçerisinde Kendimi Nerede Hayal Ediyorum?İş yerinde bulunduğunuz süre içerisinde, başka yerlerde olduğunuzu mu hayal ediyorsunuz? Evet bu, herkes tarafından anlaşılabilecek bir durum. Belirli zamanlarda güzel rüyalara dalmak ve hayal dünyasında yaşamak, yeri geldiğinde herkesin yaptığı bir şeylerdir. Ancak bu hayalleriniz, başka bir iş yerinde ve başka bir işle uğraşmak üzerineyse tehlike çanları, sizin için çalmaya başlamış demektir.

Bonus soru: Dikkatim kolay dağılıyor mu?

Bazı insanlar, odaklanma konusunda profesyonel değillerdir. Ancak sizin bu konuda bir probleminiz yoksa, sadece işinizi severek yapmadığınız için zorlanıyorsanız, yaptığınız hataların sayısı gün geçtikçe artacaktır. Bu nedenle, odaklanma konusunda kendinizi geliştirerek çözüme yönelik aktiviteler içerisinde bulunabilirsiniz. Öncelikle, sorunun sizde mi yoksa işte mi olduğunu anlayarak hareket ederseniz, istifa etmenize neden olan gerçekleri bulabilirsiniz.

İşimin Beni Mutlu Etmesi için Ne Gerekiyor?

İşimin Beni Mutlu Etmesi için Ne Gerekiyor?Bir liste yaparak, iş yerinizde mutsuz olduğunuz ve değişmesini istediğiniz şeyleri bir araya toplayın. Maaşınız, iş arkadaşlarınız veya patronunuz, sorununuzun çıkış noktası olabilirler. Hele ki sabah uyandığınızda ayaklarınızın geriye gittiğini hissediyorsanız, ortada bir sorun olduğu açık bir şekilde bellidir.

Bonus soru: Mutlu olmak için yapmak istediğiniz değişiklikler, “sizden” mi yoksa “işinizden” mi kaynaklı?

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda, istifa etmek isteyenlerin fikirlerini değiştirmek için iş yerlerinde nelerin değişmesi gerektiğini sormuşlardır. Aldıkları cevaplar doğrultusunda ise sorunun çalışanlardan kaynaklı olduğunu ortaya koymuşlardır. Aynı testi, kendinize de uygulayabilirsiniz. Elinize bir kağıt kalem alın ve iş yerinizde değişmesini istediğiniz şeyleri bir liste haline getirin. Sonrasında ise bu değişikliklerden kaç tanesinin sizle alakalı olduğuna bir göz atın. Böylelikle, “sorun” olarak adlandırdığınız şeylerin birçoğunun, aslında sizden kaynaklı olduğunun farkına varacaksınız.

Para Konusunda Endişeli miyim?

Para Konusunda Endişeli miyim?İşinizden ayrılmayı düşünüyor ancak para konusunda endişeleniyorsanız, öncelikle “İstifa ettikten ne kadar süre sonra iş bulabilirim?” ve “İşsiz kalırsam maddi olarak sıkıntı yaşar mıyım?” sorularının cevaplarını bulmalısınız. İstifa etmeden önce, kendinizi garanti altına almalısınız. Türkiye’de her beş kişiden biri işsizken, sizi onlardan ayıran farkların neler olduğunu düşünmelisiniz. Hele ki ödenmesi gereken kredi ve kredi kartı borçlarınız varsa, işsiz kalınca temel ihtiyaçlarınızı bile karşılayamayacak duruma gelebilirsiniz.

Bonus soru: Kendimi finansal açıdan zayıf hissettiğim için mi mutsuzum?

Yaptığı işten memnun olmayan insanların çoğunun performansı, olumsuz yönde etkilenir. Düşük performansları nedeniyle maaşlarının azalmadığını gören çalışanlar, yüksek başarı gösterdiklerinde de aynı ücreti aldıklarını düşünürler ve maaşlarının aslında ne kadar az olduğundan yakınırlar. Sizi istifa etmeye yönelten şey eğer finansal konularsa, bir karar vermeden önce “daha iyisini bulabilir miyim” diye düşünmelisiniz. Vereceğiniz cevap sizi tatmin etmiyorsa, zor durumlara düşmemek için işinize sıkı sıkıya sarılmalısınız.

İstifa etmek kavramı, kulağa oldukça kolay geliyor fakat devamında neler olacağını maalesef kimse düşünmüyor. Kararınızı vermeden önce, mutlaka ama mutlaka geleceği düşünmelisiniz. Eğer sizin için hazırladığımız soruları, olumlu yönde cevaplayabiliyorsanız, kendinizi garantiye aldıktan sonra mutsuz olduğunuz işten bir an önce uzaklaşmalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.