Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İskoçların Hayat Suyu: Bowmore 1961 – 50 Year Old Single Malt Viski

50 yıl boyunca meşe fıçılarda bekletilip, şişelenmiş bir sihir haline gelen Bowmore 1961 - 50 Year Old Single Malt viskisi hakkında detaylar aşağıda;
İskoçların Hayat Suyu: Bowmore 1961 – 50 Year Old Single Malt Viski
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

En az rakı kadar karakterli ve şaraplardan daha meşakkatli işlemlere tabi tutulan viski, bir içkiden daha çok enfes bir kültürün ürünüdür. Kelt dilinde “hayat suyu” anlamına gelen “usquebaugh” kelimesinden türemiştir. Çeşitli işlemlerden sonraki yapılan dinlendirme süresinde azalan kısmı “meleklerin payı” olarak adlandırılmıştır. Elbette ki böylesine masalsı deyişlerle meydana getirilmiş bir içkinin tadının ve içiş tarzının da normal olması söylenemez.

Tahıl maltının mayalandırılıp damıtılmasıyla oluşan viski, genellikle ahşap fıçılarda demlendirilip; aromalarına kavuştuktan sonra enfes tadıyla damaklarımızı şenlendiriyor. Tamı tamına 800 kimyasalın etki ettiği leziz tadı, meyve suları, kola ya da çeşitli tonikler ekleyerek heba etmemelisiniz. Ancak viskinin bünyesinde barındırdığı aromaları keşfetmek adına birkaç tatlı kaşığı su ekleyebilirsiniz. Büyüleyici aromaların kokusu eşliğinde bu enfes içkiyi yudumlayabilirsiniz.

Ufak ipuçlarından ve viskinin oluşumundan bir parça bahsettikten sonra, konumuza geri dönelim. Özellikle 120 adet viski damıtım evinin bulunduğu İskoçya, “Scotch” olarak adlandırılan kaliteli viskiler ile özdeşlemiş bir ülkedir. Islay, Highland, Lowland ve Speyside gibi bölgelere göre farklılık gösteren lüks İskoç viskisinin arkasındaki tarihe buradan ulaşabilirsiniz. Ülkenin Islay bölgesinde hizmet veren ve en köklü viski üreticilerinden olan Bowmore, fıçıda 50 yıldır demlenen 1961 – 50 Year Old Single Malt viskisiyle keyifli bir gün geçirmenize imkan tanıyacaktır.

İşte karşınızda şişelenmiş bir sihir: Bowmore 1961 – 50 Year Old Single Malt viskisi karşınızda;

Bowmore 1961 – 50 Year Old Single Malt: 50 Şişeden Oluşan 50 Yıllık Tek Malt Viski

Bowmore 1961 - 50 Year Old Single Malt: 50 Şişeden Oluşan 50 Yıllık Tek Malt ViskiSon derece nadir ve kaliteli viskiler her zaman için meraklılarını heyecanlandırmayı başarmıştır. Dünyanın en pahalı viskileri arasında yer almaya aday olan bu Bowmore viskisi 50 yıllık demlenmenin ardından şişelenerek, şanslı sahiplerini bekliyor. Islay bölgesinin en eski viski dağıtım evi olan Bowmore, 50 yıllık tek malt viskisini sadece 50 şişe ile sınırlandırmış. Deniz seviyesinin altında bulunan bir mahzende geçen 50 yılın ardından, enfes aromalarla harmanlanarak, damaklarınıza şenlik yaşatacak olan Bowmore 1961 50 Year Old Single Malt viskisi, pahası ve özenle hazırlanmış kutusuyla da dikkat çekiyor.

Bowmore 1961 – 50 Year Old Single Malt Viskisinin Enfes Aroması

Bowmore 1961 - 50 Year Old Single Malt Viskisinin Enfes AromasıYarım asırdır ahşap fıçılarda saklanan Bowmore viskisinden aslında 200 şişe bulunuyor. Ancak marka bu şişelerin sadece ilk 150’sini geçtiğimiz üç yıl içerisinde piyasaya sürmüştü. Şimdi ise hindistan cevizi sütü, tatlı badem, kayısı, kristalize portakal, siyah trüf mantarı, çay ağacı yağı, olgun tropikal meyveler, incir, papaya, nar ve ananas muhteşem harmanından oluşmuş son 50 şişeyi bizlerle buluşturuyor. Elbette ki böylesine eski, leziz ve nadir bir viskinin değeri de fazlasıyla yüksek olacaktır.

Bowmore 1961 – 50 Year Old Single Malt Viskisinin Fiyatı

Bowmore 1961 - 50 Year Old Single Malt Viskisinin FiyatıFattorini Silversmiths adlı gümüş şirketi tarafından hazırlanan özel kapağı, Glasstorm cam heykel stüdyosunun üfleme tekniğiyle oluşturduğu şişesi ve Peter Toaig’in İskoç karaağacından el emeğiyle meydana getirdiği kutusuyla tam bir başyapıt haline gelmiş. Bowmore 1961 50 Year Old Single Malt viskisi, özellikle koleksiyoncuların hayallerini süslemeyi başarıyor. Oldukça nadir yapıda bir içki olan Bowmore 1961 50 Year Old Single Malt viskisinin fiyatı 23 bin dolar yani yaklaşık olarak 86.4 bin Türk Lirası’dır.

Üretilen viski veya diğer karakterli içkilerin bekletilme süreleri, aromaları ve damıtım teknikleri gibi yapım süreçlerinde uğradıkları işlemler oldukça önemlidir. Genellikle köklü içkilerin belirli bir karakteri vardır. Bu karaktere uygun olarak içildiklerinde, barındırdıkları enfes aromaların enfes tadına varabilirsiniz. Peki kendinizi, birlikte incelemiş olduğumuz bu Bowmore viskilerinin büyüsüne kaptırmak istemez miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın