Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dedikoducudan Fesata, Çalışkandan Tembele İş Hayatında Karşılaşabileceğiniz 21 Karakter

Elbette herkesin özellikleri farklı ama iş hayatında ortak özellikleri olan belli başlı karakterler olduğu rahatlıkla söylenebilir. İşte o karakterler;
Dedikoducudan Fesata, Çalışkandan Tembele İş Hayatında Karşılaşabileceğiniz 21 Karakter
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İş dünyasında birbirinden farklı karakterlerle kolayca karşılaşabilirsiniz. Hatta bu durum karşılıklı olarak karakterlere dayalıdır. Yani siz dedikoducu bir çalışansanız, karşınızdaki kişi de fesat bir insan olabilir. Yani tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır sözünü iş hayatında aklınızdan çıkartmayın. Elbette iş hayatı ile ilgili daha birçok atasözü kullanabiliriz; ama yine de siz siz olun işinizi yapın, insanlarla iyi ilişkiler kurun ve doğru bir insan olarak saygı görün.

Çalıştığınız iş yerinde, birilerinin fazla çalışırken, birilerinin tembellik etmesi sinirlerinizi bozuyor olabilir. Aynı şekilde bakışlarından çekindiğiniz yan masanızda oturan gözlüklü beyefendiyi sevmiyor, arka masanızda oturan uzun siyah saçlı kadının fettan olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Miskin ve sürekli slowmotion hareket eden fotokopici çocuğu boğasınız, “ay canım nabers” diye konuşan sekreter kızı camdan atasınız geliyor olabilir. Sonuçta iş dünyasındasınız ve çalışan herkesin kendince bir karakteri bulunuyor. Tüm bu çalışan tipleriyle aynı ortamı paylaşıyor ve işinizi en iyi şekilde icra etmelisiniz.

İş odaklı düşündüğünüz zaman, sizin ağırkanlı diye nitelendirdiğiniz kişi beli nedenlerden dolayı orada bulunuyor olabilir. Aynı şekilde sekreter kızın kokoşluk durumu da ortam gereğidir. Haftanızın uzunca bir zamanını bu çalışan tipleriyle geçirmek, bazen canınızı sıkabilir, bazen de bozuk moralinizi düzeltebilir. Eğer işinizi seviyorsanız bu kişilerin hepsiyle baş edebilir ve aynı ortamı paylaşabilirsiniz. Ama iş hayatında tükenmiş sendromu ile karşı karşıya iseniz her şey daha tahammül edilemez bir boyuta gelebilir.

Şimdi sizlerle iş hayatında karşılaşabileceğiniz, bazen sinirlerinizi bozan, bazen de size enerji veren 25 karakterden bahsetmek istiyorum:

Bay ve Bayan Jargon

Bay ve Bayan Jargonİş hayatında jargon kullananlar genellikle yöneticilerinizdir. Onların sizi yönetmek için tahtlarında oturduğunu, buyruklarını yerine getirmediğiniz zaman “alın kellesini” diyeceklerini düşünürsünüz. Genellikle statü nedeniyle, saygı uyandırmak, korkutmak gibi amaçlarla anlaşılmayan kelimeler kullanırlar. Ama asıl sorun bu kelimelerin, birçoğunun bir şey ifade etmemesidir. Ayrıca bazı kişiler bu jargonu, bilgisizliklerini ve acizliklerini örtbas etmek için kullanırlar. Bu kişiler için işleri oldukça yavaşlatırlar. Bu kişilerle baş etmek için mutlaka dillerini öğrenmelisiniz. Söyledikleri her şeyin anlamlı olduğunu düşündüğünüz için fazladan zaman harcayabilirsiniz; ama sorarak bu süreyi kısaltabilirsiniz.

Bay ve Bayan Mükemmel

Bay ve Bayan MükemmelBu kişiler çok çalışan, çok yetenekli olan, kanatsız bir melek veya kusursuz yaratılmış kişiler… Kötü olan nokta ise şu; size kendinizi kötü hissettirmeleri. Bu kişilerin yanında kendinizi bomboş hissedebilirsiniz, kötü göründüğünüzü düşünebilirsiniz. Hiçbir zaman yanılmadıklarını, yaptıkları her işin hatasız olduğunu görerek sinirlerinizi bozabilir ve kendi performansınızdan endişe etmeye başlarsınız. Kendi işinize odaklanarak moralinizi hiçbir şekilde bozmamalısınız. Sizin de usta olduğunuz konular var ve kendinize bunu kanıtlamak için fırsat verin.

Bilgi Paylaşım Çılgını Çalışan Tipi

Bilgi Paylaşım Çılgını Çalışan TipiKendisi hakkında fazlasıyla detaya giren, dün akşam yemekte ne yiyip kimle ne konuştuğuna kadar her bilgiyi size aktarmaya çalışan tipler. Elinizi alnınıza koyup kafanızı iki yana salladığınızı görür gibiyim. Gerçekten baş ağrıtıcı olabiliyorlar, değil mi? Nelerin iş yerinde konuşulup, nelerin konuşulmayacağını henüz öğrenememiş olan bu kişiler, rahatsız edici bir kıvama gelebilirler. Bu kişilerin anlattıklarıyla ilgilenmeyerek ve bu konuların özel olduğunu, herkesle paylaşmaması gerektiğini, işyerinde olduğunuzu hatırlatabilirsiniz.

Bilgi Yoksunu Çalışan Tipi

Bilgi Yoksunu Çalışan Tipi“Ofisin yolunu buluyor en azından” dediğimiz bu çalışan tipleri, sizi çileden çıkarabilir. Yapılması gereken en basit işte bile, kafaları karışabilir ve enerjinizi sömürebilirler. Herhangi bir işi yapmasını istediğiniz zaman şaşkın bakışlar saçabilirler. Tüm bunlar yetmezmiş gibi yaptıkları yanlışları düzeltmek de size patlar. Bu kişilerle baş etmek için sakinliğinizi mutlaka korumaya çalışmalısınız. Sabır, en önemli silahınızdır. Bir şeyi bin kere anlatabilir; ama sonucunda sıfıra sıfır elde var sıfır moduyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca o kadar emek vermenize rağmen hala bir değişiklik yoksa şefinizi bilgilendirebilirsiniz.

Dedikoducu Çalışan Tipi

Dedikoducu Çalışan TipiOfislerin olmazsa olmazıdır, onlar. Kim, nerede, ne yapmış, kimle, ne konuşmuş… Hepsinin tek tek haberini alabilirsiniz. Ofisin en üst katının en son sırasında yaşanan bir skandalı, en alt kattan hissedebilen bir güce sahiptir. Yaşananların gerçek olup olmadığına, en ince ayrıntılarına kadar her noktayı bu kişilerden öğrenebilirsiniz. Ama unutmayın, çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz demişler. Dedikoduculara itibar etmeyin ve dediklerine kulak asmayın. Herhangi bir sırrınızı ele geçirirlerse, işyerinin önündeki simit satan amcaya kadar herkese yayılabilir. Baş etmenin en kolay yolu ise görmezden gelmektir.

Demirbaş Çalışan Tipi

Demirbaş Çalışan TipiŞirketin kurulduğu günden beri var olan bu kişiler, şirket demirbaşları arasına girmiştir. Ayrıca bu süreçte nelerle karşılaştığını anlatmaktan da hiçbir zaman çekinmezler, üşenmezler. Hep aynı işi yapan, neden diye sorgulamayan kişilerdir. Bende mi böyle olacağım diye düşünebilir ve hayallerinizi mahvedebilirler. Bu demirbaşlar, şirket hakkında hemen her bilgiye sahiptirler. Bu noktada işinize de yarayabilirler aslında.

Eli Uzun Çalışan Tipi

Eli Uzun Çalışan TipiBir hastalık olarak görülen hırsızlık, yalnızca cebinizi, çantanızı karıştıran tipler değillerdir. Ödünç verdiğiniz kaleme çöken, getirdiğiniz tatlıyı size danışmadan götüren kişilerdir. Ayrıca ofislerde fikir hırsızları ile de sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu kişileri genelde yüzünüze gülüp sırtınızdan bıçaklayan kişiler olarak da tanımlayabilirsiniz. Bir hastalık bile olsa sinir bozuculardır. Bu kişilerle baş etmek için; “aman ne kıymetli malın varmış” sözlerine maruz kalsanız bile eşyalarınızın izini sürün. Hatta eğer bir eşyanızı aşırdığını yakalarsanız utandırarak bu hastalıktan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Güler Yüz Sembolü Çalışan Tipi

Güler Yüz Sembolü Çalışan TipiSiz her pazartesi yakınırken, onu ofisten içeri cıvıl cıvıl girerken görmek sinirlerinizi bozabilir. Her daim neşeli, gülücük saçan bu kişiler, sizi yeteri kadar heyecanlı olmadığınız için eleştirip suçlayabilirler. Bu kişiler için hiç mi derdi, tasası yok diye düşünebilirsiniz. Hatta onun bir insan olup olmadığını sorgulamaya başlayabilirsiniz. Bu kişilerle baş etmek istiyorsanız, görmezden gelmeniz en iyi yoldur. Ama bu kişileri enerji kaynağı olarak kullanabilir ve sizi canlandırmasını sağlayabilirsiniz.

Kontrol Delisi Çalışan Tipi

Kontrol Delisi Çalışan TipiGörev paylaşımından bihaber olan bu kişilerin, her konu hakkında mutlaka bir fikri vardır. Ofiste bardakların nasıl sıralandırılması gerektiğinden, attığınız adımın büyüklüğüne kadar karışabilme yetenekleri vardır. Bu kişilerle baş etmek için gerçekten önemli işleriniz olduğunu ve önemsiz ayrıntılarla boğuştuğunu ona hatırlatmalısınız. Onlarla sakin, sabırlı ve nazik bir dille konuşmalısınız.

Melek Yüzlü Şeytan Çalışan Tipi

Melek Yüzlü Şeytan Çalışan TipiOysaki daha sabah birbirinize gülümseyip selamlaşmıştınız. Birkaç saat sonra arkanızdan çevirdiği işleri gördüğünüz zaman anlarsınız, gülümsemesinin ardındaki gerçekleri. Karşılaşabileceğiniz en kötü ofis arkadaşıdır. Diğer kişilerden kaçma şansınız vardır; çünkü açıkça tavırlarıyla kendilerini belli ederler. Ama melek yüzlü şeytanlar hiç de öyle değildir. Bir anda kuyunuzu kazabilir ve ayağınıza çelme takabilir. Canınızı gerçekten acıtabilirler. İhanet konusunda son derece usta olan bu kişiler, yapabileceğiniz çok bir şey yoktur. Ama kim olduğunu tam olarak öğrenene kadar fazla samimiyet kurmamalısınız. Yine de bu kişiler o kadar ustadır ki, kim olduklarını öğrendiğiniz zaman iş işten geçmiş olabilir. Yine de bir daha güvenmemek için elinizde gerçekçi nedenleriniz olacak.

Sabahlar Olmasın Çalışan Tipi

Sabahlar Olmasın Çalışan TipiOnlar için en ufak bir durum bile kocaman bir partiye dönüştürülebilir. Yeter ki işin içinde eğlence ve sabaha kadar dans olsun. Ofis partileri, üst mevki dışı çalışanlar gibi kendinizi gösterebileceğiniz yerlerdir. Kendisini gecenin yıldızı ilan eden bu çalışanlar, kendilerini kolayca maymuna çevirebilirler. Partilerin dozunu fazla kaçıran çalışanlar, maskara olabilir ve şirketi lekeleyebilirler. Bu kişilerle baş etmek için yaptıklarını kameraya çekebilir ve yöneticilerinize iletebilirsiniz. Yapabileceğiniz fazla da bir şey yoktur açıkçası…

Şakacı Çalışan Tipi

Şakacı Çalışan TipiSürekli olarak komik olduklarını düşünerek, eğlenceli, gamsız takılan çalışan tipleridir. Yaptıkları şakalar, hiç eğlenceli olmasa bile sahte bir gülüş atmak zorunda kalırsınız. Gereksiz bir enerji ve sizi rahatsız edici aktivitelerle karşınıza çıkan bu tipler, üretkenliği de düşürebilirler. Bu kişilerin sürekli olarak ortamı hareketlendirme girişimleri olduğunu unutmayın ve çok daha iyi bir espriyle karşılık verin. Ayrıca ofiste yapılan şakalar gerçekten profesyonellik ister.

Sex Bomb Çalışan Tipi

Sex Bomb Çalışan TipiOfislerin en yakışıklısı veya güzeli olmayabilirler. Ama onlar gerek bakışları, gerek tavırları ile birçok kişiyi baştan çıkarabilirler. Bu kişilerin yalnızca kadınlar olduğunu düşünmemeniz gerekiyor. Çünkü havuzdan çıkarken saçlarını savurup kaslarından su damlaları süzülen erkek edasıyla takılan beyler de bulunuyor. Dikkat etmeniz gerekiyor ki; bu kişiler şirketin cinsel taciz politikasına uyup uymadığını test etmek için gönderilmiş olabilirler. Her daim kılık kıyafetleriyle dikkat çeken, sizinle konuşurken sergiledikleri tavırları ile yoldan çıkarmaya çalışan tiplerle çalışıyor olabilirsiniz. Bu kişilere kesinlikle dikkat etmeli, uyarmalı ve gerekiyorsa şefi ile konuşmalısınız.

Şikayetçi Çalışan Tipi

Şikayetçi Çalışan TipiSürekli bir şeylerden şikayet eden, karşısındaki insanı çıldırtmak için dünyaya geldiğini düşündüğünüz çalışan tipleri, şikayetçilerdir. Kötü yanı şikayetçileri durdurmak neredeyse imkansızdır. Tüm gün ofiste rahat bir şekilde takılması söylense bile şikayet edecek bir konu mutlaka bulurlar. Neşelendirmeye çalışsanız bir türlü, kızsanız başka türlü karşılık görürsünüz. Ama yapabileceğiniz bir şey var! Samimiyetle bir cümle ile desteklerseniz, ‘gerçekten çok kötü’ diyerek eşlik ederseniz, onları gerçekten şaşırtıp sessizleşmelerini sağlayabilirsiniz.

Sulu Göz Çalışan Tipi

Sulu Göz Çalışan TipiOnlar için her şey bir trajedidir. Mutlu, üzgün, başarılı, gururlu, tükenmiş, … Onları her durumda duygulanmış, gözpınarlarında hazır bekleyen bir damla ile bulabilirsiniz. Oldukça küçük şeylerden kolayca etkilenebilirler. Onlar için televizyonda çıkan bir reklam bile yeterlidir. Bu kişilerin kasıtlı olarak böyle davrandığını düşünmeyin. Olaylar karşısında sergiledikleri aşırı tepkiler, kendi içlerinde yaşadıkları karanlık mücadelenin bir dışavurumudur. Bu kişilerle birlikte çalışmak zorundaysanız, onlara aşırı tepkiler vermeyin; kötü bir durum karşısında böyle şeylerin olabileceğini, yardımcı olacağınızı söyleyin. Ama bu iyiliğiniz karşısında muslukları yine açabileceklerini unutmayın.

Superman – Superwoman Çalışan Tipi

Superman – Superwoman Çalışan TipiKahramanlar, her yerde… Geç saatlere kadar çalışabilirler, zorlu projelerin temel taşlarından biridirler. En çok ihtiyaç duyduğunuz anda aklınızdan geçirdiğiniz gibi yanınızda biten tipler. Şirketinizi çalışarak en iyi hale getirmek için uğraşır dururlar. Clark Kent gibi gözlükleri arkasında saklanırken, ihtiyaç anında superman olurlar. Bu iyi bir durum gibi görünürken, bu kişileri izlemek yorucu ve kıskançlık duygusunu hat safhaya taşıyabilir. Kendinizi dizginleyin ve kıskançlığın sizi yiyip bitirmesine izin vermeyin. Bu kişileri, rol model, akıl hocası olarak kullanın, birlikte yemeğe çıkın ve muhabbet edin. Kıskanmak yerine ondan bir şeyler kapmaya çalışın.

Susmak Bilmeyen Çalışan Tipi

Susmak Bilmeyen Çalışan TipiBitmek tükenmek bilmeyen sözcükleri ağzından bir bir dışarı döküyor, kafanızı sabahtan akşama kadar ütülüyor, ne zaman görseniz ağzı açık konuşuyor. Konuştuklarını bir tartarak bile vakit kaybetmeye gerek yoktur. Her zaman söyleyecek bir lafı olan, dinlensin veya dinlenmesin sürekli konuşan, siz ilgilenmeyince telefonu eline alıp saatlerce konuşan bu kişiler, sanki bu iş doğmuşlardır. Bu kişilere bir limit vererek ve 5 dakika boş vaktim var diye geçiştirici sözler kullanın. Kırmadan ve kibar bir şekilde konuşmasını bölebilir ve gitmeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Tembel Teneke Çalışan Tipi

Tembel Teneke Çalışan TipiBu tembellikle nasıl bu noktaya kadar gelebildiğini bir türlü anlayamadığınız bu kişiler, belki de en sinir bozucu karakterlerdir. Siz işlerle boğuşurken, onları uykulu gözlerle etrafa baktığını görebilir, kafanızı bir anda çevirdiğinizde masada uyuyakalmış kişilerdir. “Nasıl olsa başkaları çalışıyor, benim çalışmama gerek yok,” düşüncesini benimsemişlerdir. Yapmanız gereken ise bitirilmesi gereken; ama bitmek ne kelime el bile sürülmemiş işleri belgeleyin. Siz yapacağınızı en iyi şekilde yapın ve mesuliyetin sizde olmadığını kanıtlayın.

Utangaç Çalışan Tipi

Utangaç Çalışan TipiSizinle aynı yerde çalıştığından eminsiniz; ama ne bir sözünü ne bir toplantıdaki düşüncesini hatırlıyorsunuz. Düzenlenen partilerde ise kalabalık yüzünden değil, gelmedikleri için görmediniz. Ortadan kaybolma konusunda oldukça başarılı olan bu çalışan tiplerini, konuşturmakta, fikirlerini öğrenmekte oldukça zorlanırsınız. İletişim özelliklerinden yoksun olan bu kişiler, bazen işinizi bayabilirler. Fikir sunmalarını istersiniz; ama fikirleri olsa da susmayı tercih edebilirler. Ama ortaya attıkları fikirlerin de kusursuz olabileceği ihtimalini unutmamalısınız.

Yalaka Çalışan Tipi

Yalaka Çalışan Tipiİşte tahammül edilmez bir tipi tip daha. Çalışarak yükselemeyeceklerini düşünen, bu yüzden üst düzey yöneticilere baldan tatlı yalakalıklar yapan bu kişiler, bir kaşık suda boğmak isteyeceklerinizdendir. Ama bilmeniz gerekiyor ki, yöneticiler bu kişilerin yalakalığının farkındadır ve böyle laflara prim vermezler. Bu nedenle siz işinizi yapın ve gerisiniz düşünmeyin.

Zilli Kokoş Çalışan Tipi

Zilli Kokoş Çalışan TipiBelki de kadın çalışanlar arasında en çok dikkat etmeniz gereken çalışan tipidir. Geldiğini topuk seslerinden ve parfüm kokusundan hemen anlayabilirsiniz. Arsız, zilli tavırları ile herkesi bezdiren, dediğini yaptırtmak için tüm edasıyla salınan, ofise sürekli selfie çeken bu çalışan tipini, her gün camdan atmak isteyebilirsiniz. Ama bu kızcağızın da kendince haklı sebepleri var. Ne yapalım, o da öyle yaratılmış!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.