Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlaç Deneği Olarak Para Kazanmak

İlaç deneği olarak para kazanmak hakkında neler biliyorsunuz? İşte ilaç deneği olarak para kazanmak hakkında bilinmesi gerekenlerden oluşan içeriğimiz:
İlaç Deneği Olarak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kolay yoldan para kazanmayı kim istemez ki ya da rahatlıkla yapabileceği bir işi ek gelir kaynağı olarak kullanmayı? Sonuçta para kazanmak, tüm insanları ilgilendiren ortak konuların başında geliyor. Nitekim tek maaşla çalışarak istediğiniz hayat şartlarında yaşamınız neredeyse imkansız. Tabii yüksek kazancı olan küçük azınlığa dahil değilseniz! Her neyse, neticede ülkemizdeki geçim şartlarının ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Asgari ücretle veya memur maaşıyla geçinmeye çalışan o kadar insan var ki… Yani ekmeğin aslanın ağzında değil midesinde olduğu gerçeği, yüzümüze her gün bir tokat gibi çarpıyor. Peki, bu durumla nasıl başa çıkmalıyız? Yani daha fazla para kazanmak için ne yapmalıyız?

Tabii ki daha fazla para kazanmak için yeni yöntemler bulacağız. Mesela televizyonun karşısında geçirdiğimiz saatleri azaltacak, hatta tamamen ortadan kaldıracağız. İnternette saçma sapan videolarla vakit kaybetmek yerine, para kazanma yöntemleri hakkında araştırma yapacağız ve hangi alana yöneliyorsak, o iş için çaba harcayacağız. Kısacası evde boş boş oturmak, hiçbirimize bir şey kazandırmıyor. Aksine bizden bir şeyler götürüyor. Ödenmemiş faturalar, yapılamayan istekler, gidilemeyen tatiller bizi ardı arkası gelmeyen bir mutsuzluğa sürüklüyor. Oysaki bu durumu tersine değiştirecek olan yine bizleriz. Mesela, bugün sizlere belki de daha önce hiç aklınıza gelmeyen bir para kazanma yönteminden bahsedeceğim. Nedir bu? İlaç deneği olmak ya da ilaç araştırmalarında yer almak!

“Yok artık, kobay mı olacağız” diyerek hemen kestirip atmayın lütfen. Çünkü bu işi daha önce hiç yapmamış ve fikre sıcak bakmayan pek çok kişinin bir kez denek olduktan sonra ilaç denekliğini sürekli kullandığı bir ek gelir yöntemi haline getirdiğini söyleyebilirim. Zaten konu hakkında birazcık araştırma yaparsanız, bu dediğimin doğru olduğunu siz de göreceksiniz.

Ülkemizde ilaç denekliği yapmak çok yaygın olmamasına rağmen, bu alanda yapılan çalışmalar giderek daha çok artmaktadır. İşte bu yüzden her gün daha fazla deneğe ihtiyaç duyulmaktadır. Tabii, ilk aşamada ilaç denekliğine biraz korkuyla bakmanız doğaldır. Ancak işin inceliklerini öğrendikten sonra, seve seve denek olmak isteyebilirsiniz. Öte yandan; nasıl bir deneyde yer alacağınız, olası riskler, kaç gün hastanede kalmanız gerektiği gibi tüm konularda önceden bilgilendirileceksiniz. Yani kimse sizi kolunuzdan tutarak bir hücreye kilitlemeyecek. Ya da yapılan deneyin sonunda mutasyon falan geçirmeyeceksiniz. İsterseniz bu işi aşama aşama anlatayım ki denek olmak hakkında bilmeniz gerekenleri iyice öğrenin.

İlaç Deneği Olarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

İlaç Deneği Olarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bu işi yapmak için hiçbir deneyiminiz olması gerekmiyor. Ya da sizden herhangi bir lisans diploması veya yabancı dil bilgisi gibi nitelikler istenmiyor. Tabii, bu dediklerimin başvuru aşamasında geçerli olduğunu söyleyeyim. Denek olarak para kazanmak istiyorsanız; yapmanız gereken ilk şey çeşitli üniversitelerin, kliniklerin ya da araştırma merkezlerinin verdiği ilanları takip etmek. Size uygun şehirde bir ilan gördüğünüz zaman buna başvurmak.

İnceleyebilirsiniz:
İnsanların Para Kazandığı 10 Garip Yol

Başvurmak dediysem, öyle CV’nizi alıp adamların kapısını çalacağınızı ve mülakata tabii tutulacağınızı filan düşünmeyin. Öncelikle başvurduğunuz kurum tarafından aranılacak ve çeşitli sorulara tabi tutulacaksınız. Bunlar; sağlık durumunuz, sigara, alkol alışkanlığınızın olup olmaması gibi konularda olacak. Daha sonra eğer araştırma için uygun görülürseniz, birtakım incelemeler için kuruluş tarafından çağrılacaksınız. Burada kan tahlili, EKG, idrar örneği gibi basit testler yapılabilir. Ardından size çalışmayla ilgili bilgi verilir ve denek olmayı kabul ettiğinize dair bir takım belgeler imzalatılır. Belirli protokollerin adından ayrılırsınız ve onlardan haber beklemenizi söylerler. Yani aşamalar genelde bu şekilde ilerlemektedir.

Tüm aşamalardan geçtiniz ve kliniğe yatıyorsunuz. Buradaki kuralların epey sıkı olacağını bilmelisiniz. Mesela dışarıdan hiçbir eşyayı içeriye sokamıyorsunuz. Sigara, alkol ve uyuşturucunun yasak olduğunu söylemiyorum bile! Ayrıca her gün belirlenen yemekleri yiyor ve size söylenildiği kadar su içebiliyorsunuz. Hatta bazı araştırmalarda, adrenalin seviyenizin yükselmemesi için maç izlemeniz bile yasaklanıyor. Bazı deneyler 1 gün sürerken bazıları 3 ay sürebiliyor. Ayrıca bir araştırmaya katıldıktan sonra tekrar denek olmanız için en az iki ay geçmesi gerekiyor.

Öte yandan, yapılan araştırmaların 4 kısımdan oluştuğunu söyleyeyim. Bunlar; 1. 2. 3. 4. faz olarak belirtilebilir. Faz 1‘deki çalışmalar hayvanlarda ve az sayıda sağlıklı gönüllülerde denenirken, Faz 2‘de az sayıda hasta üzerinde deneme yapılıyor. Faz 3‘te ise ilaç çok sayıda hasta üzerinde birçok ülkede denenirken, Faz 4‘te ilacın etkileri sağlık bakanlıklarına bildiriliyor ve sonuçlar tartışılıyor. Bu işin bir diğer yönü de başkalarının sağlığı için hizmet ediyor oluşunuz. Yani bazıları hem para kazanıp hem de bilime hizmet ettiği için bu işi seve seve yapıyor. Tabii, tercih size kalmış.

Kimler İlaç Deneği Olarak Para Kazanabilir?

Kimler İlaç Deneği Olarak Para Kazanabilir?Ülkemizde bu işin ağırlıklı olarak öğrenciler ya da işsizler tarafından tercih edildiğini söyleyebilirim. Tabii, birçok çalışanın da bu yöntemden ek gelir elde ettiğini biliyoruz. Mesela, pek çok memur ilaç deneği olmak için başvuru yapıyor ve araştırma merkezlerine çağırıldıklarında yıllık izinlerini kullanarak, tatilini para kazanarak geçirmiş oluyor. Ya da işlerin yoğun olmadığı dönemlerde gönüllü denek olan sayısız esnaf bulunuyor. Diğer taraftan, deneklerin ağırlıklı olarak erkekler arasından seçiliğini belirteyim. Çünkü kadınlar; anemi, beslenme bozuklukları ve gebelik gibi nedenlerden dolayı çok fazla tercih edilmiyor. Kısacası bu iş ağırlıklı olarak gönüllü erkekler tarafından yapılıyor, diyebilirim.

İlaç Deneği Olarak Ne Kadar Para Kazanılır?

İlaç Deneği Olarak Ne Kadar Para Kazanılır?Bu soruya net bir cevap vermek yanlış olur. Ancak ilaç deneği olarak para kazanmak gerçekten basit bir yöntemidir. Yine de ilaç deneklerinin test başına 300 ila 1000 lira arasında ücret aldığını belirteyim. Ancak yapılacak testin süresi, testi yapan firma, testin ne derece riskli olduğu gibi faktörler bu rakamları yükseltebilir ya da düşürebilir. Yine de şunu bilmelisiniz. Gönüllü denek oldum ve elime azıcık para verdiler, diyen kişi görmeniz pek mümkün değildir. Yani bu işi yapanların çoğu elde ettikleri kazançtan memnun kalmaktadır.

Nihai olarak, ilaç denekliği yaparak para kazanmak hakkında bilmeniz gereken temel hususları öğrenmiş oldunuz. Bundan sonra size düşen, bu işin avantajlarını ve dezavantajlarını hesaba katarak denek olup olmayacağınıza karar vermeniz. Dediğim gibi, kimsenin sizi zincire vurarak zorla bir şey yaptırdığı yok. Denek olmak ya da olmamak! İşte çözmeniz gereken mesele bu!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın