Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geçmişten Günümüze Honda Hakkında 22 Gerçek

Honda hem otomotiv hem de motosiklet dünyasında unutulmaz eserlere imza atmıştır. Ancak Japon markanın bilmediğiniz daha fazla özelliği var!
Geçmişten Günümüze Honda Hakkında 22 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bundan çok uzun zaman önce, ülkemizden kilometrelerce uzaktaki Japonya’da, ufak tefek çekik gözlü bir çocuk dünyaya gelmiş. O, yaşıtlarından farklı olarak oyuncak arabalarla oynamak yerine, kendi ürettiği otomobilin bir gün dünya yarış pistlerinde rekorları alt üst ettiğini hayal eder dururmuş. Gençlik yılları da bu hayalin özlemiyle geçmiş. Derken bir gün, herkesin imkansız olarak baktığı Japon çocuğun hayali gerçekleşivermiş. İsmini kimse bilmez belki; ama soyadını herkes aracında gururla taşıyor. Bu çocuk kim mi? Yediden yetmişe hepimizin, sürücü koltuğuna hayranlıkla oturduğu markanın kurucusu Soichiro Honda!

1948 yılında motosiklet üreterek piyasaya giriş yapan Honda, kısa zamanda sektörde ismini duyurmayı başardı. Güçlü ve dayanıklı motosikletler tüketiciden tam not alırken, firmanın kendine olan güveni de yerine geldi. Böylece Soichiro Honda’nın çocukluk hayaline de start verildi ve firma, otomobil dünyasına da adımını attı. Gaz pedalı çekilmişti bir kere! Motosiklet ve arabaları; uçak, robot gibi tasarımlar izledi.

Günümüzün tüm olanaklarından, tasarladığı her türlü araçta sonuna kadar yararlanmayı ilke edinen firma, dünya otomobil ve motor tutkunlarının da ilgi odağı. Ülkemizde de çok sevilen marka, dayanıklı araçları ve ilgi çekici kendine has tarzıyla sürücüleri mest ediyor. Araçlarının en büyük tercih sebeplerinden birisi de kalburüstü pahalı markaların sunduğu konforu, daha ucuz fiyatlara bu markada bulabilmeniz. Kısacası Honda, Batılı ülkelerin, “Asya ve otomobil mi? Haydi oradan!” klişesini yıkan firmalardan biridir. Dilerseniz Honda’nın uzun soluklu serüvenine bir de görsellerimiz eşliğinde göz atalım.

İşte karşınızda başarılı tarihi ve unutulmaz geçmişiyle Honda!

Tüm zamanların en çok satan aracı!

Tüm zamanların en çok satan aracı!Honda Cub’un üretimine başlandığı 1958 yılından itibaren, 60 milyon adetin üzerinde satışı yapılmıştır. Bu rakamın; Ford Model T, Volkswagen Beetle ve Toyota Corolla’nın toplam satış rakamlarının üzerine çıktığı bilinmektedir. Buna ek olarak, Honda Cub’un üretimine hala devam edilmekte ve her yıl yaklaşık 5 milyon Cub’un satışı yapılmaktadır.

Honda’nın çılgın kurucusu Soichiro!

Honda’nın çılgın kurucusu Soichiro!17 Kasım 1906’da dünyaya gelen Soichiro Honda, çocukluğunda peşinden koştuğu Ford Model T’nin, şirketini kurmasındaki en önemli ilham kaynaklarından biri olduğunu söylemiş. Şöyle ki Ford Model T’nin yağı zemine damlamış ve Soichiro yağın kokusuyla adeta büyülenmiş. Sonuçta bir araba garajında çırak olarak çalışmaya başlayan ve sayısız patentin sahibi olan Soichiro, çılgınmış evet; ama yalnızca iş aşkı ve tasarımları konusunda!

Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi

Dünyanın en büyük motosiklet üreticisiBirçok şirket gibi, Honda da işe otomobil üretmekle başlamamıştı. 1946 yılında bir bisiklet üreticisi olan Soichiro, 2. Dünya Savaşı’nda taşınabilir radyolarda jeneratör olarak kullanılmak üzere 50 cc motorlar tasarlatmıştır. Sonuçta, Soichiro bu motorları bisikletlerinde kullanmıştır. 1948 yılında ise Honda imzası taşıyan motoruyla, Model-A olarak adlandırılan aracın tanıtımı yapılmış. 1964 yılına gelindiğinde ise Honda, dünyanın en büyük motosiklet üreticisi olmayı başarmıştı.

Honda’nın ilk dört tekerlekli araçları

Honda’nın ilk dört tekerlekli araçlarıHonda bir motosiklet devi olduktan sonra, sıra otomobil sektörüne adım atmaya gelmişti. Şirket 1962 yılında; S360, S500, T360 isimli 3 modelin Tokyo Motor Show’da örtüsünü kaldırmıştır. Sportif olan S360 ile S500’ün üstü açıkken, T360 ise küçültülmüş bir iş kamyonuydu. Bu 3 araç içerisinde en büyük motora sahip olanı resimde de gördüğünüz S500 modeli olarak belirtilmiş.

Honda’nın adını alan surf rock grubu

Honda’nın adını alan surf rock grubuHonda motosikletleri, 1960’lı yıllarda Amerika da dahil olmak üzere tüm dünyada popüler olmayı başarmıştır. Hatta Los Angeles, Kaliforniya’dan 4 genç, kurdukları surf rock grubunu The Hondelles olarak adlandırmış. Hondalles’in çıkış parçası Little Honda ile büyük başarı yakalayan grup, Amerika’nın müzik listelerinde üst sıralara yükselmiştir. Honda markalı motosikletlerden ilham alınarak yazılan Little Honda, Beach Boys’un üyeleri Brian Wilson ve Mike Love imzası taşımaktadır. Ki bu isimler, daha sonra Lİttle Honda’nın farklı bir versiyonunu kendileri seslendirmiştir.

Formula 1’e katılan ilk Japon takımı!

Formula 1’e katılan ilk Japon takımı!Soichiro, yarış dünyasına girmeyi çok istiyormuş ve Lotus ile birlikte yaptığı çalışma neticesinde hem gövde hem de motorunu tasarladığı RA271 ile 1961 yılında Formula 1’e katılmış. Honda bir sonraki sene Mexican Grand Prix’e katıldığı, Ritchie Ginther’in kullandığı R272 ile ilk galibiyetini elde etmiş.

Soichiro’nun “muscle car” hayranlığı!

Soichiro’nun “muscle car” hayranlığı!Soichiro’nun “muscle car” yani büyük motorlu, performansı yüksek Amerikan arabalarına duyduğu hayranlık, 1969 yılında piyasaya sunulan Honda 1300 Coupe 9’un tasarımında epey etkili olmuş.

En büyük içten yanmalı motor üreticisi

En büyük içten yanmalı motor üreticisiHonda’nın yalnızca otomobiller için değil, tekneler, motosikletler, scooter’ler, çim biçme makineleri, taşınabilir jeneratörler, su pompaları vs. için de içten yanmalı motor tasarladığını söyleyebiliriz. Bu da şirketin, her yıl 14 milyon civarında içten yanmalı motor ürettiği gerçeğini kanıtlamaktadır.

Honda’nın VTEC teknolojisi

Honda’nın VTEC teknolojisiVTEC’in açılımı Variable Valve Timing and Electronic Lift Control olsa da bunun, motorun işlevinin yanında çok da önemli olmadığını belirtmeliyiz. Honda, VTEC teknolojisini ilk kez 1989’da Honda Integra XSi’de kullanmış ve bu tarihten sonra Toyota’dan Porche’ye kadar birçok otomobil üreticisi Honda’nın teknolojisini kullanmaya başlamıştır.

Alman ve İtalyan araçlarına rakip NSX’ler!

Alman ve İtalyan araçlarına rakip NSX’ler!Honda, Alman ve İtalyan araçlarına rakip olarak tasarladığı NSX’i ilk olarak 1999 yılında piyasaya sunmuş ve bu araçlar Kuzey Amerika’da Acura NSX olarak satılmıştır. Honda bu tasarımıyla, hafif alüminyum gövdesi, 250 beygir gücündeki VTEC V6 ortadan motorluyla bir ilke imza atmıştır. Oldukça beğenilen araç, Ferrari 348 kadar hızlı ve Porsche 911 kadar pahalıydı. Diğer taraftan 2005 yılında üretimi durdurulan Honda NSX’in üretimine yeniden başlandığı haberini bilmeyenlere duyuralım.

Hidrojenle çalışan Honda FCX Clarity

Hidrojenle çalışan Honda FCX ClarityHonda’nın hidrojenle çalışan ve egzozundan yalnızca su buharı çıkan FCX Clarity’i mutlaka duymuşsunuzdur. 2008 yılında Güney Kaliforniya, Japonya’nın ve Avrupa’nın bazı bölümlerinde, leasing yöntemi ile müşterilere sunulan otomobilin yeni bir versiyonun 2018 yılına kadar çıkması bekleniyor. Peki, bu aracın neden satışı yapılmamış? Edindiğimiz bilgilere göre bir FXC üretimi yaklaşık 1 milyon doları buluyormuş. Ki bu yeterli bir neden olarak gösterilebilir.

Honda ve Indy 500!

Honda ve Indy 500!Honda’nın 2006 ile 2011 yılları arasında, Indy 500’deki tek motor tedarikçisi olduğunu biliyor muydunuz? Hatırlatalım; 2006, araçlarda tek bir motor arızası olmayan ilk yıl olarak kayıtlara geçmişti ve Honda bu başarısını 2011’e kadar devam ettirdi. Çünkü Honda, Toyota ve Chevrolet gibi motorlarını patlama noktasına gelene kadar güçlendirmeye ihtiyaç duymamış.

Honda’nın en hızlı aracı!

Honda’nın en hızlı aracı!Honda’nın en hızlı aracının Bugatti Veyron kadar hızlı ve Veyron’dan daha pahalı olduğunu biliyor muydunuz? Bu araç, 3.65 milyon dolar değerindeki HA-420 HondaJet olarak karşımıza çıkıyor. Honda’nın bu özel jeti saatte yaklaşık 780 km hız yapabiliyor.

Honda’nın insana benzeyen robot tasarımı

Honda’nın insana benzeyen robot tasarımıBoyu 130 cm, ağırlığı ise 54 kg olan Honda tasarımı ASIMO; yürüyebilen, merdiven çıkabilen, engelliler ya da yaşlılar için bir yardımcı işlevi görebilen insansı bir robottur. ASIMO’nun Amerika Başkanı Barack Obama ile dans ettiğini ve futbol oynadığını hatırlayacaksınızdır.

Honda SUV tasarımı

Honda SUV tasarımıHonda’nın ilk SUV tasarımının 1993 yılında piyasaya sunulan Passport isimli araç olduğunu söyleyebiliriz.

Honda otomobilden daha fazlasını ifade eder!

Honda otomobilden daha fazlasını ifade eder!Honda, sizi bir yerden başka bir yere götürecek araçlar konusunda otomobilden çok daha öteye gitmiştir. Mesela; motosiklet, dağ bisikleti, ATV, tekne, özel jet gibi.

Japonya’nın dev markası!

Japonya’nın dev markası!Honda, 2001 yılında Japonya’nın 2. en büyük otomobil üreticisi olmayı başarmıştır.

Honda motorlu bisikletler!

Honda motorlu bisikletler!Sonuçta, Honda’nın motorlu bisikletleri sayesinde artık pedal çevirmeye ihtiyaç duyulmuyor.

Honda’nın Araştırma ve Geliştirme Bölümü

Honda’nın Araştırma ve Geliştirme BölümüHonda, gelirinin %5’ini araştırma ve geliştirme bölümüne yatırıyormuş. Yani firma bu sayede, otomobil dünyasının devlerinden biri olmuş, diyebiliriz.

Amerika’da üretilen Honda otomobilleri

Amerika’da üretilen Honda otomobilleriAmerikan topraklarında üretilen sayısız Honda olduğunu daha önce duymuş muydunuz?

Honda Airport

Honda AirportHonda’nın Japonya’da Honda Airport isimli bir havaalanı olduğunu biliyor muydunuz?

Honda ve soya fasulyesi?

Honda ve soya fasulyesi?Evet, kulağa biraz tuhaf gelebilir; ama Honda, önemli bir soya fasulyesi ihracatçısı olarak da tanınmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.