Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollandalılar ve Kültürleri Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler

Hollandalılar ve kültürleri hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. İşte tuhaf sözleri ve gelenekleri ile Hollandalılar hakkında bilinmeyenler:
Hollandalılar ve Kültürleri Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hollanda, meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. İstanbul ile neredeyse aynı nüfusa sahiptir. Ülke genel olarak; peynirleri, bisikletleri ve yel değirmenleri ile ün kazanmıştır. Ayrıca Holştayn adı verilen inekleri ile de tüm dünyada kendisinden bahsettirmektedir. Hollanda, çok güçlü ekonomiye sahip olmasıyla da bilinir. Özellikle Avrupa ekonomisinde özel bir rol dahi oynamaktadır. Gemicilik, balıkçılık ve ticaret, Hollanda ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörler arasındadır ve daha birçok sektörde kendini göstermiş olması nedeniyle de dünyada en fazla ihracat yapan 10 ülkeden bir tanesidir.

Dünya çapında Hollanda kanı taşıyan 30 milyona yakın insan bulunmaktadır. Dil olarak ise Felemenkçenin Hollanda’da konuşulan lehçesi kullanılmaktadır. Ülke hakkında bu kadar bilgi vermek, sanırım yeterli olsa gerek. Şimdi, biraz daha insanlarına odaklanalım ve Hollandalılardan bahsedelim. Hollandalılar, toplu taşıma araçları ve bisiklet kullanmaları ile tanınırlar. Aynı zamanda ülkede eşcinsel evliliğin ve bazı zararlı maddelerin kullanımının yasal olması, insanların inanılmaz bir derecede dikkatini çekmektedir. Böylelikle turist sayısı da bir hayli fazla olmaktadır. Tabii, bazı gariplikleri de yok değil. Tanıdıkları ile sağ sol ve sağ olacak şekilde üç kez öpüşürler ve şeker yemekten inanılmaz keyif alırlar. Bunların yanı sıra, kuralcı fakat sıcakkanlı insanlar oldukları da söylenebilir.

Hollandalıları kızdırmak pek de zor değildir. Bisiklet kullanan insan sayısı bir hayli fazla olduğundan acemilere pek tahammülleri yoktur. Hele ki uzun süre Hollanda’da kalıp dillerini konuşamamak, onları en çok kızdıran şeyler arasındadır. Randevulara ve verilen sözlere sadık kalmamak da onları çılgına çeviren şeylerden bir tanesidir. Gariplikleri bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Daha fazlası için yazımızın devamına göz atabilirsiniz:

Alışverişlerini İndirimli Yerlerden Yapmaktan Gurur Duyarlar.

Alışverişlerini İndirimli Yerlerden Yapmaktan Gurur Duyarlar.Ülkemizde bile artık böyle bir şey neredeyse kalmadı diyebiliriz. Hemen herkes eşyalarının fiyat etiketiyle övünürken Hollanda’da ise insanlar, aldıklarının ne kadar ucuz olduğu ve çok güzel bir indirim yakaladıklarından bahsederler. Amsterdam başta olmak üzere ülke geneli pahalı olduğu için insanlar, paralarının kıymetini bilirler. Biraz daha şehir dışına çıkıldığı zaman paranın alım gücü arttığı için alışverişlerini direkt merkezden yapmaktan kaçınırlar.

Üniversiteler Yıllık 2 Bin Dolar Civarındadır.

Üniversiteler Yıllık 2 Bin Dolar Civarındadır.Hollanda, öğrencilere her türlü kolaylığı gösterme amacı ile okul fiyatlarını hemen herkes için cazip fiyatlarda tutmak istemektedir. Buna yabancı öğrenci sayısını arttırmak da dahil diyebiliriz. Bu nedenle okul fiyatları, birçok ülkeye göre oldukça uygundur. Tabii, bu fiyat Euro’nun dolara çevrilmiş halidir. Aynı şekilde dolar üzerinden hesaplayacak olursak bir öğrenci hayatını lüks bir şekilde yaşamak isterse en fazla 1000 dolar harcayabilir. Tutumlu olan bir kişiden bahsedecek olursak bu fiyat, 500 dolara kadar da inebilir.

Doğum Günlerinde Ortamda Bulunan Herkes Tebrik Edilir.

Doğum Günlerinde Ortamda Bulunan Herkes Tebrik Edilir.Evet, kulağa ne kadar değişik geldiğinin farkındayım ancak Hollandalılar, doğum günlerinde odanın içerisinde bulunan herkesi kutlarlar. Bunun sebebi olarak ise o insanın hayatında bulundukları için tebrik etme ve aynı şekilde devam etmesi dileklerini sunma olarak gösterilir.

Sözlüklerinde “İnsanların Çektikleri Acılardan Keyif Almak” Anlamını Taşıyan Bir Kelime Vardır.

Sözlüklerinde "İnsanların Çektikleri Acılardan Keyif Almak" Anlamını Taşıyan Bir Kelime Vardır.Leedvermaak, insanların çektikleri acılardan keyif alma anlamı taşımaktadır. Leed, acı çekmek anlamını taşırken, vermaak, eğlence anlamına gelmektedir. Bir arkadaşınız kayıp düştüğünde gülme ihtiyacı hissettiğiniz durumlara benzer anlar için bu kelime kullanılmaktadır. Yani, bir aktivite belirtmek yerine duyguları ifade etmek için kullanılır.

Noel Baba’nın Cüceleri “Zwarte Piet (Siyahi İnsan)” Adı Verilen İnsanlardır.

Noel Baba’nın Cüceleri "Zwarte Piet (Siyahi İnsan)" Adı Verilen İnsanlardır.Hollandalıların Noel Babaları, diğer ülkelerdekinden oldukça farklıdır. Hollandalıların kendilerine özgü Noel Babalarına “Sinterklaas” ismi verilmektedir. Sinterklaas, daha çok Noel Baba ve Papa’nın karışımından meydana gelmiş gibidir. İşin ilginç tarafı ise Sinterklaas’ın yardımcıları, tatlı ufak cüce ve elfler yerine “Zwarte Piet” adını verdikleri siyahi insanlardan oluşmaktadır. Birçok Avrupalı bu davranışı ırkçı bulmakta ve eleştirmektedir. Fakat Hollandalılar bu inanışa inanılmaz derecede bağlılık gösterirler ve Zwarte Piet’lerine laf edilmesine de asla müsaade etmezler.

Kolay Kolay Bahşiş Vermezler.

Kolay Kolay Bahşiş Vermezler.Hollandalılar, bahşişin tamamen hak edilmesi gereken bir şey olduğuna inanırlar. Amerikalıların ne olursa olsun bahşiş isteme özelliklerinin yanlış olduğunu düşünüp bahşişin hak edilmesi gerektiğini savunurlar. Örneğin bir garson, bahşiş alabilmek için ekstradan servis yapmalıdır. Çünkü kimse, yapması gerekenden/ yaptığı işten ekstra bir şey yapmadıkça, o kişiye bahşiş vermeye gerek yoktur.

Evet, en çok merak edilenlerden biri olan “zararlı madde” konusuna gelecek olursak; eğer sokak ortasında zararlı madde kullandığı belli olan bir insan görülürse, onun turist olduğu direkt olarak anlaşılır. İnsanlar kullanmak yasal diye bu konuda aşırılara kaçmamaktadır. Genel olarak Hollandalı insanların çok yakın ve sıcakkanlı oldukları söylenmektedir. Tabii, her ırkta olduğu gibi aralarında iyisi de kötüsü de bulunmaktadır. Nasıl kişilerle karşılaşacağınız, tamamen size kalmış bir olaydır. Toplumun araç kullanmak yerine bisiklet kullanmayı tercih etmesi ise insanların bazı şeylerin ne kadar farkında olduklarını göstermektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın