Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Harley Davidson Hakkında Öğrenmeniz Gereken 15 İlginç Bilgi

Ünlü motosiklet markası Harley Davidson şirketi, iki iyi çocukluk arkadaşı tarafından kurularak, ilk modelini 1909 yılında piyasaya sürdü.
Harley Davidson Hakkında Öğrenmeniz Gereken 15 İlginç Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, sayfamızda yer verdiğimiz dünyaca ünlü arabalar, spor otomobiller vs. ile ilgili bunca yazımızdan sonra, sevgili motor tutkunlarını da düşünerek, Harley Davidson hayranlarının mutlaka okuması gereken bir yazı derledik bugün sizlere. Ancak dilerseniz daha önce, bu önemli marka hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. Dünyanın en iyi motosiklet markalarından biri olan Harley Davidson, hiç şüphesiz büyük fan kitlesine sahip bir şirkettir. 1903 yılında William Harley ve Arthur Davidson’un kurmuş olduğu bu şirketin ismi, iki ortağın birisinin adını diğerinin de soyadını alarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca Amerika’nın ve dünyanın en büyük motor üreticisi olan ünlü şirket, ürettiği modelleriyle insanların bu alanda tek tercih ettikleri marka olmayı başarmıştır.

Oldukça hızlı araçlar üreten şirket, işte bu özelliğinden dolayı polis merkezlerine üretim yapması için sıklıkla tercih edilen marka olmuştur. Harley Davidson motosikletlerinin sahip olduğu güçlü motor sistemleri ve kaliteli tasarımları sayesinde, marka hemen hemen tüm dünyadaki motor severlerin kalbinde taht kurmuş, adeta vazgeçilemez bir marka durumuna gelmiştir. İsterseniz, lafı daha fazla uzatmayalım ve bir an önce sabırsızlıkla beklediğiniz yazımıza başlayalım.

İşte bir Harley Davidson aşığının kesinlikle öğrenmesi gereken 15 şaşırtıcı bilgi:

İlk Harley Davidson motosikleti aslında bir bisikletti.

İlk Harley Davidson motosikleti aslında bir bisikletti.1903 yılında derme çatma bir barakada tamamlanmış olan ilk Harley Davidson motosikleti, oldukça güçsüz bir motora sahip bisiklet niteliği taşıyordu. Zira, bu araç hafif yokuşlu olan yollarda bile pedalları çevrilmeden ilerleyemiyordu.

Şirket iki iyi çocukluk arkadaşı tarafından kuruldu.

Şirket iki iyi çocukluk arkadaşı tarafından kuruldu.Şirketin kurucuları olan William S. Harley ve Arthur Davidson 2 iyi çocukluk arkadaşıydı ve bu yola beraber çıkan arkadaşlar, kararlı adımlarla ilerleyerek muazzam bir başarıya sahip oldular.

Harley Davidson şirketinin ilk çalışanının işe başladığı tarih 1905 yılıydı.

Harley Davidson şirketinin ilk çalışanının işe başladığı tarih 1905 yılıydı.1905, şirket için oldukça önem taşıyan bir yıl oldu. Zira, şirket 1905’te ilk defa birini işe aldı ve şirketin ilk kazandıkları motosiklet yarışı da yine bu yılda yapıldı.

Bir ikon olmuş V-twin modeli, 1909 yılında piyasaya sunuldu.

Bir ikon olmuş V-twin modeli, 1909 yılında piyasaya sunuldu.Harley Davidson’u diğer motosiklet şirketleri arasından öne çıkaran ikonik V-twin modeli, 1909 yılında piyasaya sunuldu.

Harley Davidson motosikletleri, 1. Dünya Savaşı sırasında askeri güçler tarafından kullanıldı.

Harley Davidson motosikletleri, 1. Dünya Savaşı sırasında askeri güçler tarafından kullanıldı.Yaklaşık olarak 20.000 Harley Davidson motosikleti, savaş sırasında Amerikan hükümeti tarafından kullanıldı.

Harley Davidson motosikletlerinin belli başlı 5 serisi bulunuyor.

Harley Davidson motosikletlerinin belli başlı 5 serisi bulunuyor.Uzun tarihi boyunca Harley Davidson bazı büyük değişimler geçirmiş olsa da bugün şirketin Softails, Touring models, Dynas, Sportsers ve Revolution olmak üzere 5 seri çeşidi bulunmaktadır.

Harley Davidson şirketinin kendine ait bir müzesi, restoranı ve fan kulübü bulunuyor.

Harley Davidson şirketinin kendine ait bir müzesi, restoranı ve fan kulübü bulunuyor.Yalnızca basit bir motosiklet üreticisi olmayan şirketin, uzun tarihinin anılarını kapsayan bir müzesi, bir restoranı ve bir de fan kulübü bulunuyor.

Harley Davidson 2010 yılında uzun atlama rekorunu kırdı.

Harley Davidson 2010 yılında uzun atlama rekorunu kırdı.Amerikalı motosiklet göstericisi Seth Enslow, 2010 yılında yeni bir dünya rekoruna imza attı. Harley Davidson motoruyla tam 56 m uzun atlama yapan Amerikalı, 1999 yılında beri kırılamayan Enslow Bubba Blackwell’in rekorunu alt etmeyi başardı.

Harley Davidson’un kendine has bir kıyafet serisi var.

Harley Davidson’un kendine has bir kıyafet serisi var.Eğer sıkı bir Harley Davidson hayranı olduğunuzu düşünüyorsanız, sizin de mutlaka bir Harley Davidson deri ceketiniz vardır diye düşünüyorum. Zira markanın kendine has olan kıyafet serisinde, bebekler için bile olan, Harley Davidson yazılı kıyafetler bulunuyor.

The Indian Motorcycle şirketi, Harley Davidson’un ezeli rakiplerinden birisidir.

The Indian Motorcycle şirketi, Harley Davidson’un ezeli rakiplerinden birisidir.Aralarında amansız bir rekabet olan Harley Davidson ve Indian Motorcycle şirketinin mücadelesi, Hintli şirketin 1953’teki bunalımda iflas etmesiyle nihai bir sonuca ulaşmıştır.

Harley Davidson motorunun ilk kullanıldığı sinema filmi Easy Rider’dır.

Harley Davidson motorunun ilk kullanıldığı sinema filmi Easy Rider’dır.1969 yılında çekilen, motosiklet kültürünün yasaklanması ile ilgili olan filmde, ilk defa bir Harley Davidson motoru kullanılmıştır.

Forbes’un kurucusu da büyük bir Harley Davidson hayranıdır.

Forbes’un kurucusu da büyük bir Harley Davidson hayranıdır.Forbes’un kurucusu Malcolm Forbes da bir Harley Davidson hayranı olmasına rağmen, ünlü isim bir Harley Davidson motoruna ilk defa 40 yaşındayken binmiştir.

Dünyadaki en pahalı Harley Davidson motosikletini biliyor musunuz?

Dünyadaki en pahalı Harley Davidson motosikletini biliyor musunuz?Şimdiye kadar üretilmiş en pahalı Harley Davidson motosikleti 40.000 dolar değerindeki The CVO Ultra Classic Electra Glide olup, araçtan yalnızca 4.200 adet üretilmiştir.

Harley Davidson motorlu bir scooter üretmiştir.

Harley Davidson motorlu bir scooter üretmiştir.Harley Davidson’un sadece kocaman ve gösterişli motosikletler ürettiğini düşünüyorsanız, üzgünüm ama çok yanılıyorsunuz. Çünkü şirket, motorlu bir scooter olan küçük ve oldukça şirin olan bir aracında üreticiliğini yapmıştır.

Harley Davidson logosu, kullanılmaya başlandıktan bir sene sonra patent almıştır.

Harley Davidson logosu, kullanılmaya başlandıktan bir sene sonra patent almıştır.Harley Davidson’un ünlü logosu 1911 yılında patent almış olmasına rağmen, logo aslında bir sene önce kullanılmaya başlanmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın