Yatırım yapmaya başla!

Günün Hangi Saatinde Ne Amaçla Kredi Kartı Kullanıyoruz?

Günün Hangi Saatinde Ne Amaçla Kredi Kartı Kullanıyoruz?

Kredi kartınızı hangi sıklıkla kullanıyorsunuz? Peki, en çok hangi harcamalarınız için kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Kredi kartları genellikle taksit gibi çeşitli imkanlardan faydalanmak için kullanıyor. Kredi kartı başvuru yaparken de sorumsuz harcamalardan uzak durulacağı, yalnızca ihtiyaç olan ürün için taksit imkanından faydalanılacak düşünülür. Ama ipin ucu mutlaka kaçar ve alışveriş tutkusu nedeniyle kartın limiti kısa sürede dolar. Sonrasında da ödeme planlarında büyük değişiklikler olur, giderleriniz boyunuzu aşmaya ve çeşitli para sıkıntılarıyla uğraşmaya başlarsınız. Kredi kartı kullanımında yapılan hatalar, sonrasında ciddi maddi problemler doğurmaktadır.

Ülkemizde kredi kartı kullanımını azaltmak için çeşitli uygulamalar yapıldı. Örneğin bazı tüketimlerde taksite imkan verildi ve taksit sayısı da maksimum 9 ile sınırlandırıldı. Bu uygulamayla kredi kartı kullanım miktarının ve borçluların sayısının azaldığı da bilinmektedir. Kredi kartı kullanımı ile ilgili olarak birçok araştırma yapılıyor. Özellikle kart kullanım alışkanlıkları üzerine yapılan araştırmalar, ilginç sonuçlar doğuruyor.

Kredi kartı kullanım alışkanlıkları üzerine yapılan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Günün hangi saatinde, hangi amaçla kredi kartı kullanıldığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. İşte günün hangi saatinde, en çok hangi amaçla kredi kartı kullandığımız ve sonuçları:

06:00 – 08:00 Arası Kredi Kartı Kullanımı

06:00 – 08:00 Arası Kredi Kartı KullanımıKredi kartı kullanıcılarının güne yakıt alarak başladığı biliniyor. Mesai başlangıç saatinden önce akaryakıt istasyonlarına uğrayan kredi kartı kullanıcıları ortalama işlem başına 122 lira ödeme yapıyor.

08:00 – 12:00 Arası Kredi Kartı Kullanımı

08:00 – 12:00 Arası Kredi Kartı KullanımıGünün öğleden önceki saatlerinde kredi kartı kullanıcıları genellikle hizmet sektörü ödemeleri için harcama yapıyor. Ağırlıklı olarak vergi ve kamu ödemeleri yapan tüketiciler ortama 192 lira ödemeyi kredi kartlarından gerçekleştiriyor.

12:00 – 14:00 Arası Kredi Kartı Kullanımı

12:00 – 14:00 Arası Kredi Kartı KullanımıÖğle arası olarak tabir ettiğimiz 12:00 – 14:00 saatleri arasında genellikle gıda ve yiyecek harcamaları için kredi kartı kullanılıyor. Bu alanda yapılan harcamalarda ortalama 114 lira kredi kartıyla ödeniyor.

14:00 – 17:00 Arası Kredi Kartı Kullanımı

14:00 – 17:00 Arası Kredi Kartı KullanımıGünün ikinci yarısının ilk saatlerinde, kredi kartımızı yine hizmet ödemeleri için kullanıyoruz. Bu saat aralığında vergi, kamu ve bireysel emeklilik gibi ödemeler, kredi kartı ile gerçekleştiriliyor. Ortalama 180 liranın bu saatlerde hizmet ödemesi için kullanıyoruz.

17:00 – 19:00 Arası Kredi Kartı Kullanımı

17:00 – 19:00 Arası Kredi Kartı KullanımıGün sonu ve mesai bitimi saatlerini kapsayan bu zaman aralığında ise giyim, ayakkabı, aksesuar gibi alışverişler için kredi kartı kullanılıyor. Bu saatlerde alışveriş merkezlerinde kredi kartı kullanımının oldukça yoğun olduğu bilinmesine rağmen ortalama ödeme miktarı 82 lira seviyesinde.

19:00 – 21:00 Arası Kredi Kartı Kullanımı

19:00 – 21:00 Arası Kredi Kartı KullanımıBu saatler genellikle çalışan kişilerin evlerine ulaşmaları ve yemeklerini yedikleri saatleri olarak biliniyor. Bu nedenle de market alışverişlerinin bu saatlerde yoğun olduğunu görüyoruz. Kredi kartı ile 19:00 – 21:00 saatleri arasında ortalama 50 liralık harcama yapılıyor.

21:00 – 23:00 Arası Kredi Kartı Kullanımı

Akşam yemekleri, yemek sonrası dışarıda vakit geçirme gibi aktivitelerin yapıldığı bu saatlerde de genellikle restoran harcamaları dikkat çekiyor. Kredi kartı ile bu saatler arasında ortalama 58 lira civarında bir harcama söz konusudur.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Galeriler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum