Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geniş Bir Ailede Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

Geniş bir ailede yaşamak, kimilerine göre işkence kimilerine göre nimettir. Ancak her şeyde olduğu gibi burada da avantajlar ve dezavantajlar vardır!
Geniş Bir Ailede Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sabır ve paylaşma kavramını en iyi bilenler, geniş bir aile içerisinde yaşayanlardır. Çok sayıda insanın bir arada yaşadığı ev, asla sessiz olmaz ve her an bir sorun ortaya çıkabilir. Fakat insanlar, böyle yaşamaya alıştıkları için bu tarz problemlerden etkilenmezler. Olaylara bardağın dolu tarafından bakarlar. Örneğin; sorun olduğunda yardım istenebilecek veya dertlerin paylaşılabileceği elbet bir kişi bulunur. Ayrıca geniş ailede yaşayan her birey, sorunlara çözüm arayan ve sıkıntı içerisinde kalınmasını istemeyen insanlar tarafından büyütülürler.

Kalabalık bir aileyle birlikte yaşadığınızda, her istediğiniz şeyin hemen olmasını bekleyemezsiniz. Çünkü sıranın size gelmesi, epey uzun sürebilir. Olumlu yönlerine bakacak olursak; evinizden neşe eksik olmaz. Sürekli konuşulacak bir şeyler vardır. İlerleyen zamanlarda çocuklarınız olduğunda, tereddüt etmeden onları bırakabileceğiniz kişi sayısı fazladır. Çünkü güvendiğiniz insanlar, sizi olduğunuz kişi haline getirenlerdir. Çekirdek ailede büyüyen çocuklarda görülen problemler, sizde görülmez. Paylaşmayı bilir ve çevrenizdeki insanlardan da aynı şeyi beklersiniz. Kısacası, kalabalık bir aile olmanın tadını başka hiçbir yerde bulamazsınız.

Şimdi dilerseniz, geniş bir ailede yaşamanın avantajları ve dezavantajlarına beraber göz atalım:

Yabancı Bir Ortama Girdiğinizde Parlamayı Bilirsiniz

Yabancı Bir Ortama Girdiğinizde Parlamayı BilirsinizGeniş bir ailede büyümüşseniz, arkadaş ortamlarında kendinizi gösterme konusunda asla sıkıntı çekmezsiniz. Hayatta herkesin başarılı olduğu bir şeyler vardır ancak kalabalık bir ailede bu başarıyı aile büyüklerine göstermek ve takdir edilmeyi beklemek, biraz zordur. İşte tam bu yüzden, sizi diğerlerinden farklı kılan özelliklerinizi nasıl gösterebileceğinizi çok iyi bilirsiniz. Geniş bir ailede yaşamak, kalabalık ortamlarda kendinizi nasıl ön plana çıkarmanız gerektiğini öğrenmenizi sağlayan en etkili yoldur diyebiliriz.

Başkalarına Destek Olma Konusunda Üstünüze Yoktur

Başkalarına Destek Olma Konusunda Üstünüze YokturGün içerisinde aile üyelerinizden bazıları, negatif enerji taşıyabilir. Bunun sebebi; ev içerisinde gerçekleşen bir olay veya kötü geçen bir iş günü olabilir. Ancak birilerinin o insana pozitif enerji vererek, olumlu şeyler düşünmesine yardım etmesi gerekmektedir. Elbet, bir veya iki kere de olsa olumlu konuşmayı” yapacak kişi, siz olmuşsunuzdur. Bu nedenle, insanlara moral verme konusunda profesyonelleşmiş olup, mutlu etme yollarını en iyi şekilde öğrenmişsinizdir.

Fedakarlık Yapmayı Bilirsiniz

Fedakarlık Yapmayı BilirsinizHer gününüz güllük gülistanlık olmayabilir. Zor zamanlar, beraber olmayı ve paylaşmayı öğrenme konusunda büyük adımlar atmayı sağlamaktadır. Örneğin; her istenildiğinde evde et yenmeyebilir veya yeni kıyafetler alınamayabilir. İşte tam da bu zamanlarda, fedakarlık yapar ve şikayet etmeyi aklınızdan bile geçirmezsiniz. Sevdiklerinizle beraber olmak, size fazlasıyla yetmektedir.

Tuvalet Önünde Uzun Kuyruklar Oluşabilir

Tuvalet Önünde Uzun Kuyruklar OluşabilirTabii kalabalık bir aile içerisinde yaşamak, her zaman olumlu şeyleri de beraberinde getirmiyor. Karşılaştığınız en büyük sıkıntı, tuvalet için sıra beklemek olabilir. Evdeki küçük ve büyüklerin hazırlanma sürecinde, her daim bir karmaşa vardır. Bu nedenle tuvaleti ilk kimin kullanacağı tartışması, kalabalık ailelerde oldukça popülerdir.

Masada Her Zaman Bir Kişiye Daha Yer Vardır

Masada Her Zaman Bir Kişiye Daha Yer VardırBüyük bir aile içerisinde yetişmenin en güzel yanı nedir, biliyor musunuz? Masanızda her zaman bir başkası için daha yer olur ve o kişiye, masaya oturduğu andan itibaren ailenin bir parçası olarak davranılır. Yabancılık çekmesine ve sessiz kalmasına müsaade edilmez. Bu durum, yatıya kalacak insanlar için de geçerlidir. Her zaman fazladan bir yatak daha bulunur çünkü kalabalık aileler, çok sayıda insana alıştıkları için misafir ağırlamayı fazlasıyla severler.

Takım Çalışması Sizden Sorulur

Takım Çalışması Sizden SorulurSofra hazırlamalar, bahçe temizliği ve arızalı olan yerleri tamir etme gibi birçok aktivite içerisinde bulunduğunuz için takım çalışması konusunda usta sayılabilirsiniz. İş yükünü nasıl hafifletebileceğinizi ve insanları nasıl yönlendirebileceğinizi bildiğinizden dolayı da hayatınızı zorlanmadan devam ettirebilirsiniz.

Özel Hayat Kavramı Biraz İlginçtir

Özel Hayat Kavramı Biraz İlginçtirKötü geçen bir günün ardından sessiz sakin bir şekilde yalnızca oturup kitap okumak veya müzik dinlemek isteyebilirsiniz. Fakat kalabalık bir aile içerisinde bulunmak ise size bu imkanı pek sunmaz. Moralinizin bozuk olduğu anlaşıldığında ev halkının ilgi ve alakası, tamamen sizin üzerinizde olur. Neye üzüldüğünüzü ve canınızı sıkan şeyin ne olduğunu öğrenmek isterler. Bu nedenle büyük ailelerde yaşayan kişiler, yalnız kalmak istediklerinde evi en son tercih olarak görürler. Hele ki telefon görüşmelerinizde herkesin konuşmaya ortak olması, işten bile değildir.

Kalabalık bir aile içerisinde büyümenin olumlu ve olumsuz yanları mevcuttur. Fakat şöyle bir düşünecek olursanız, pozitif yanları daha ağır basmaktadır. Olumsuz kısımlar içinse birkaç önlem alabilirsiniz. Örneğin; tuvaleti herkesten önce kullanmak için erken kalkabilir, yalnız kalmak istediğinizde ise eve birkaç saat geç giderek kafanızı dinleyebileceğiniz bir yerde oturabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için geniş bir ailede yaşamanın avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı olarak inceledik. Siz de her ne olursa olsun ailenizin kıymetini bilmeli ve birlikte yaşamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu bilmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.