Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Evde Yemek Yaparak Para Kazanmak

Evde Yemek Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Her aybaşında, ödenmeyi bekleyen faturalar gözünüzde bir dağ gibi büyüyor, ne yaparsanız yapın bir türlü geçinemiyorsanız, siz de para kazanmanın farklı yöntemlerini düşünmelisiniz. Çünkü simidin bile ateş pahası olduğu bir çağda yaşıyoruz ve kendimize yaşanabilir bir dünya yaratmak istiyorsak, bunun için gereken çabayı göstermemiz gerekiyor. Yani bir kenara çekilip, harçlıksız kalan çocuğunuzun haline üzülmek ya da istediğiniz bir şeyi satın alamayıp karaları bağlamanın, size hiçbir şey kazandırmayacağını artık anlamalısınız. Aslında bu sözüm daha çok ev hanımlarına yönelik. Çünkü bütün gün evde oturup, elde avuçta kalan azıcık parayla pazar masrafını nasıl çıkartacağını düşünenler genel olarak ev hanımlarından oluşuyor. Peki, sevgili ev hanımları, evde oturmak ve işlerinizi bitirdikten sonra gün boyu zap yaparak TV’ye bakmak size ne kazandırıyor?

Elbette, hiçbir şey! Yani sıfıra sıfır elde var yine sıfır! Ama eğer gerçekten istiyorsanız, biraz emek ve sabır sayesinde, kısa süre içerisinde cebinizin para görmesini sağlayabilirsiniz. Şu anda, iyi hoş da nasıl para kazanacağız, diye düşünüyor olmalısınız. Hemen cevaplıyorum. Mesela, yemek yaparak gayet iyi kazanç elde edebilirsiniz. Evet, zaten hali hazırda her gün yaptığınız yemekler, sizin için harika bir kazanç kapısı olabilir. Hatta olabilir de değil, olacaktır. Dünyanın en zengin şefleri arasına girmek için kolları sıvayın hanımlar…

Ülkemizde çalışan kadın sayısı her geçen gün artsa da, çalışmayan ya da çocukları olduğu için düzenli bir işe giremeyen kadın sayısı da epey fazladır. Yani ev hanımları, kadınlar içerisindeki en büyük grubu oluşturmaktadır, diyebilirim. Ve o kadar çok kadının gün boyu neyle vakit geçirdiğini düşündüğümüzde, gerçekten büyük bir işgücünün heba edildiğini anlayabiliriz. Tamam, burada ev hanımları hiçbir şey yapmıyor, demiyorum. Elbette, gün boyu çocuklarla uğraşmak, yemek, temizlik yapmak, hiç de kolay bir iş değildir. Ancak bu işleri belirli bir düzene oturtan kadınların, günün geri kalanında televizyon izleyerek, çarşı pazar dolaşarak veya günlere giderek vakit harcadığını da görmezden gelemeyiz. Bunların yerine, ellerinde olan imkanları kullanmayı seçen ev hanımları ve boş zamanı olan bayanlar ise inanın bana diğerlerinden çok daha mutlu olacaklardır.

Nasıl Yemekler Yaparak Para Kazanılır?

Nasıl Yemekler Yaparak Para Kazanılır?Öncelikle bu işi uzun süreli yapıp yapmayacağınıza karar vermelisiniz. Ayrıca kim için ya da neresi için ev yemeği yapacağınız da düşünmeniz gereken unsurlar arasında olmalı. Yani evet ben yemek yaparak para kazanacağım, demek yeterli olmuyor. Bu iş için plan yapmalı ve plana adım adım uymalısınız. İlaveten; evde yemek yapmak için gerekli izinleri ve ekipmanları, işe başlamadan önce temin etmeniz gerekmektedir. Örneğin; paketleme malzemeleri, süslü tabak çanaklar, güzel görünen servis tepsileri bunlardan bazılarıdır. Bu sayede yemekleriniz müşterilerinizin gözüne çok daha hoş görünecektir. Ne demişler önce göze sonra mideye, değil mi? Peki, yemek yaparak para kazanmak için hangi yolları izleyebilirsiniz? İşte size verebileceğim birkaç parlak fikir:

Cafeler, Restoranlar, Küçük İşletmeler İçin Yemek Yaparak Para Kazanmak

Cafeler, Restoranlar, Küçük İşletmeler İçin Yemek Yaparak Para KazanmakYemek yaparak para kazanmak istiyorsanız, ilk başta tanıdık işletmeleriniz olup olmadığına bakmalısınız. Eğer tanıdıklarınız varsa şanslısınız demektir. Çünkü ilk deneyiminizi tanıdıklarınızla yapmanız, sizi gereksiz stresten kurtaracaktır. Ancak tanıdığınız hiçbir yer yok diye de üzülmeyin. Etrafınıza bırakacağınız haberler, internetten duyuracağınız ilanlar, bastıracağınız broşürler sayesinde önünde sonunda bir anlaşma yaparsınız. Örneğin; küçük bir cafeyle anlaştınız. Ne tarz yemekler istediğini, kaç kişilik olduğunu, bu işin altından kalkıp kalkamayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Daha sonra işler ilerledikçe, belki çevrenizden yardım isteyebilir, ayda binlerce lira kazanan başarılı bir girişimci haline gelebilirsiniz. Emin olun, evde yemek yaparak zengin olan birçok başarılı kadın var. Ve abarttığımı düşünmeyin. Eğer biraz araştırma yaparsanız, dediğimin doğru olduğunu göreceksiniz.

Nişan, Düğün, Sünnet Gibi Özel Günler İçin Yemek Yaparak Para Kazanmak

Nişan, Düğün, Sünnet Gibi Özel Günler İçin Yemek Yaparak Para KazanmakEğer bu işi her gün yapmak istemiyorsanız, özel etkinlikler için yemek yapmak tam da size göre. Mesela, nişan, düğün, doğum günü gibi toplantılar için mis gibi ev yemeği hazırlayabilir, bu işe yalnızca birkaç saatinizi ayırarak küçümsenmeyecek kazançlar elde edebilirsiniz. Yine bu işi yapmak için, isterseniz kendi çevrenizden faydalanabilir, isterseniz de catering şirketleriyle anlaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken birazcık araştırma. Öte yandan, 50-100 kişilik bir yemeği nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız, çevrenizden yardım isteyebileceğinizi hatırlatmak isterim. Örneğin; birkaç arkadaşınızla bir araya gelerek, hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de kısa bir zaman içerisinde para kazanmış olursunuz. Sonuçta o meşhur günlerde saatlerce oturmak için bir araya gelebiliyorsanız, bu iş için de gayet iyi organize olabilirsiniz, değil mi?

Yöresel Yemekler (Sarma, İçli Köfte, Mantı…) Yaparak Para Kazanmak

Yöresel Yemekler (Sarma, İçli Köfte, Mantı...) Yaparak Para KazanmakElinizin maharetine güveniyor ve yöresel yemekler konusunda kendinize rakip tanımıyorsanız, bu işi yapmayı denemelisiniz. Mesela, çok iyi yaprak sarma, içli köfte, mantı, kebap, etli dolma yapıyor olabilirsiniz. Sonuçta bu doğuştan gelen yeteneğinizi neden kullanmayasınız ve o hünerli parmaklarınızı bir para makinesine çevirmeyesiniz, değil mi? Bu iş için de cafeler, restoranlar, iş yerlerini araştırabilirsiniz. Ayrıca sizin yöresel yemekler yapmanız, işletmeler için de epey karlı olacaktır. Örneğin; menüsüne yaprak sarma veya herhangi başka bir yöresel yemek eklemek isteyen bir işletme var. Yalnızca bu işi yapması için bir personel çalıştırması, işletmenin yararına olmayacaktır. Ancak her gün bir tencere dolma sarmanız, hem de mis gibi anne dolması olması, işletmeci için daha ucuza mal olacaktır. Neticede, bir tencere dolma sarmak sizin gibi maharetli bir bayanın ne kadar zamanını alır ki? Ya da birkaç kilo ev mantısı yapmak? Bunlar zaten sizin yıllardır yapıp ustalaştığınız profesyonellik alanlarınıza girmiyor mu?

Kimler Evde Yemek Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Evde Yemek Yaparak Para Kazanabilir?Tabii ki para kazanmak isteyen ev hanımları! Akla gelen ilk cevap bu, biliyorum! Ancak böyle bir kural da yok. Yani evde yemek yaparak para kazananlar yalnızca ev hanımlarıdır diyemeyiz. Çalışmayan bekar bayanlar da bu işi rahatlıkla yapabilecek gruplardan bir tanesidir. Ya da yeterli donanıma sahip öğrenciler de evde yemek yaparak para kazanabilir. Tabii, bu biraz istisnai bir durum olur. Çünkü çoğu öğrencinin tabletlerle beslendiğini biliyoruz. Şaka bir yana, elinde yeterince imkan olan, çok yoğun çalışmayan, ek gelir elde etmek isteyen herkes evde yemek yaparak para kazanabilir. Tabii, bu işin asıl kuralının yemek yapmayı bilmek olduğunu söylemiyorum bile!

Evde Yemek Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Evde Yemek Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Aslına bakarsanız, bu soruyu net olarak cevaplayamayız. Çünkü kaç kişi için yemek yapacağınız, sürekli olup olmaması, kaç çeşit yemek yapacağınız, teslimatın kim tarafından yapılacağı gibi birçok faktör fiyatın değişmesine neden olacaktır. Ancak bunun size getirisi en az 700-800 TL civarında olacaktır. Tabii, işleri büyütüp, kendinize iyi bir isim yaptıktan sonra, bu fiyatlar sizin hayal edemeyeceğiniz tutarlara ulaşabilir. Mesela, siparişler bir süre sonra o kadar artar ki, artık tek başınıza bu işin altından kalkamazsınız. İşte o zaman etrafınızdan başlayarak, takım arkadaşı arayışına başlar, hatta belki küçük bir atölye bile kiralarsınız. İnanın bana, bu dediklerim hayal değil. Yeter ki, bu işi yapmaya cesaretiniz olsun.

Evet, buradan sonrası size düşüyor. Silkelenin ve yemek yaparak nasıl para kazanacağınızı bir düşünün. Gerekli araştırmaları yapın ve o güzel ellerinizden çıkan mis gibi ev yemekleriyle, insanların midesini şenlendirin. Şimdiye kadar yaptığınız yemeklerden çocuklarınız, eşiniz dostunuz ve arkadaşlarınız nasiplendi. Bırakın, biraz da diğerlerinin midesi bayram etsin! Hem üretkenliğinizi arttırın hem de para kazanın. Haydi, daha ne duruyorsunuz? Yapraklar haşlansın, içler hazırlansın!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar