Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Konağı

Lüks çatı katları ve villaların da üstünde olan konaklar hayal sınırlarını aşıyor. Listemizde dünyanın en pahalı konakları ve muazzam özellikleri bulunuyor:
Dünyanın En Pahalı 10 Konağı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kim lüks ve ihtişamıyla tarihi bir konakta yaşamak istemez ki? Göz alıcı ihtişamı, farklı tarzda mimarisiyle bu evler her zaman ve her devirde ilgi çekici olmayı başarmıştır. Çoğu sinema filmi ve diziler bu tür konakları ele almış ve setlerini buralara kurmuşlardır.

Konakların en büyük ayrıntısı büyük ve görkemli yapılarıdır. Bu yapıların içinde, çok miktarda geniş oda bulunur. Her oda, orada geçirilen zamanın aynasını yansıtır insanlara. Bu tür konakların örneklerini, ülkemizde de fazlaca görmekteyiz. Tarihi eski olan yapılar bize o devrin yaşantısını anlatmaktadır. Bizler bu yazımızda dünyanın en lüks ve pahalı konaklarına değindik.

NOT: Daha önce sizlerle dünyanın en pahalı evleri hangileri onları incelemiştik. Bu evler ve konakların birbiri ile benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Elbette bu saray yavrularına bir ev demenin basite indirgemek olduğunu düşünebilirsiniz.

İşte özellikleri ve bulunduğu ülkeyle dünyanın en pahalı 10 konağı:

10 Bran Şatosu – Transilvanya

80 Milyon Dolar

Bran Şatosu - TransilvanyaTakma adı “Drakula’nın Şatosu” olan konak, daha çok Bran Şatosu olarak tanınır. Bu muhteşem kale, Eflak ve Transilvanya sınırında yer alır. Bugün kale, bir müze olarak hizmet vermektedir.

Kale popüler bir turizm merkezi olmadan önce, Romen kraliyetinin kullandığı mütevazı bir şatoydu. Kale, 17 odaya sahiptir ve bugünkü sahibi Arşidük Dominic’tir. Dominic, Romanya hükümetine şatoyu 80 milyon dolar fiyatla satmayı teklif etmiştir.

9 Updown Sarayı – İngiltere

139 Milyon Dolar

Updown Sarayı - İngiltereUpdown malikanesi; İngiltere Surrey’de, 58 dönümlük arazide yer almaktadır. Ev aslen 1924 yılında inşa edilmiştir. Ancak büyük bir yangından sonra tadilat geçirmek zorunda kalmıştır. Konak, 24 yatak odası olmak üzere toplamda 103 odaya sahiptir. Bunların yanında konağın, tenis kortu, beş yüzme havuzu, iki şeritli bowling salonu, bir şarap mahzeni, sinema ve garaj alanı vardır. 2005 yılında, Updown Sarayı 138 milyon dolar fiyatıyla dünyanın en pahalı evi unvanını almıştı.

8 Manor Konağı – Kaliforniya

150 Milyon Dolar

Manor Konağı - KaliforniyaSpelling Manor olarak da bilinen Manor, Los Angeles Kaliforniya’da yer alıyor. Lüks ev, başlangıçta televizyon yapımcısı, Aaron Spelling ve ailesi için inşa edilmiştir. Bu abartılı konağın şimdiki sahibi ise Petra Ecclestone’nin kızı Bernie Ecclestone’dir.

Ecclestone evi satın aldığında ev, 150 milyon dolar olarak listelenmişti, ancak evin fiyatı 85 milyon dolarda kaldı. Ev, Amerika Birleşik Devletleri’nde en pahalı konut gayrimenkul listesinde yer aldı. Malikane; 123 oda, spor salonu, bowling salonu, tenis kortu ve havuza sahiptir.

7 Pinnacle Konağı – Montana

155 Milyon Dolar

Pinnacle Konağı - MontanaPinnacle, Montana’da kayak alanında bulunan 155 milyon dolarlık rezidanstır. Güzel ev, elit ve büyük bir semtte yer almaktadır. Evin sahipleri, Edra ve Time Blixseth’dir. Blixseth’ler aynı zamanda lüks bir kayak tesisi olan Yellowstone Club’ının da sahibidir. Ev, zemini ısıtmalı 10 yatak odasına sahiptir.

6 Franchuk Villa – Londra

161 Milyon Dolar

Franchuk Villa - LondraFranchuk Villa, ilk zamanlar kız hazırlık okulu olarak görev yaptı. Fakat bugün Ukraynalı işkadını Elena Franchuk’nın özel mülkü konumundadır. Evin, 161 milyon dolar olduğu bildirildi. 10 odalı, 5 katlı ev; özel sinema odası, sauna, spor salonu ve bir yeraltı yüzme havuzuna sahiptir.

Franchuk Villa, sunabileceği tüm modern olanaklara ek olarak; nadir antika sanat eserleri ve güzel ahşap mobilyalara sahiptir. Aslında evdeki sanatsal eşya ve mobilyalar, Franchuk Villa maliyetinin yarısından fazla olarak hesaplanıyor.

5 Hearst Kalesi – Kaliforniya

165 Milyon Dolar

Hearst Kalesi - KaliforniyaHearst Kalesi aslında gazete patronu William Randolph Hearst için tasarlanmıştır. Ancak Hearst, 1951 yılında öldüğü zaman; Kaliforniya Park Komisyonu kaleyi, Kaliforniya State Park sistemi içine dahil etmek için girişimlerde bulundu. Sonunda Hearst Kalesi, ziyaretçilere açıldı.

Kale, 56 yatak odası, 61 banyo, 19 oturma odası ve 127 dönüm nefes kesen bahçeye sahiptir. Bunlara ilaveten ev, açık ve kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, sinema salonu, bir havaalanı, gece kulübü ve dünyanın en büyük özel hayvanat bahçesine sahiptir.

4 Four Fairfield Pond Konağı – New York

220 Milyon Dolar

Four Fairfield Pond Konağı - New YorkEv, milyarder Ira Rennert‘e aittir. Konak, 63 dönüm arazidedir ve konakta 29 yatak odası ve 39 banyo bulunmaktadır. Ayrıca eğlence için basketbol sahası, bowling salonu ve tenis kortu da vardır. Konak, 150.000 dolar fiyat etiketi ile dünyanın en pahalı sıcak küvetlerinin birine ev sahipliği yapmaktadır. Evin değeri yaklaşık 220 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

3 One Hyde Park Dublex – Londra

225 Milyon Dolar

One Hyde Park Dublex - LondraBir Hyde Park Dublex, Londra’da One Hyde Park Lüks dairesinin en üst katında yer almaktadır. Daire, Hyde Park ve Harrod’ın muhteşem manzarasına sahiptir ve 255 milyon dolara satılmıştır. İki katlı daire; kurşun pencereler, gaz saldırıları ve acil durumda hava temizleyici bir sisteme sahiptir.

2 Leopolda Konağı – Fransa

750 Milyon Dolar

Leopolda Konağı - FransaVilla Leopolda, Fransız Rivierası tarafından yapılan Fransız kasabası Villefranche sur Mer’de bir villadır. Ev, Avrupa’nın en pahalı konağı olarak kayda geçmiştir. Evin, 750 milyon dolar fiyat etiketi vardır. Belçika Kralı II Leopold, 1902 yılında Villa Leopolda’yı yaptırmıştır. Villada, 11 yatak odası ve 14 banyo vardır.

1 Antilia – Hindistan

1 Milyar Dolar

Antilia - HindistanAntilia, Hindistan Bombay’da bulunan bir konuttur. Şu anda 1 milyar dolarlık tahmini değeri ile dünyanın en pahalı konutu olduğu bildirilmiştir. Bina, Hindistan’ın en zengin adamı Mukesh Ambani’e aittir. 27 katlı kule ev, yüzer bahçelere, 3 helikopter pistine ve 6 katlı araba garajına sahiptir. Buna ek olarak ev, gece kulübü ve bir jakuzili sağlık katına sahiptir.

Dünyanın en lüks ve en pahalı konaklarına birlikte göz attık. 123 odalı bir evi hayal edebiliyor musunuz? Düşünmesi bile kafa karıştırıcı. Hele dağınık biri olduğumuzu düşünürsek, 4 odalı bir evde bulamadığımız eşyamızı bula bilmek için sanırım, bir ekibe ihtiyacımız olur diye düşünüyorum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.