Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Broadway Müzikali

Müzikaller herkes tarafından bilinmeyen sanatsal aktivitelerdir. Bu yazıda en yüksek bütçeli 10 Broadway müzikali hakkında kısa bilgiler edineceksiniz.
Dünyanın En Pahalı 10 Broadway Müzikali
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

New York gezisi, Broadway’in parlak ışıklarını görmeden bitemez elbette. İmkanınız varsa, ömrünüzde bir kere Broadway Müzikali’ne gitmelisiniz. Bu muhteşem organizasyonda tiyatro severlerin tutkusunu karşılamak için muhteşem müzikaller sergilenmektedir. Broadway Müzikalleri; müzik, kostüm, fantastik bir set ve harika hikayelerden oluşuyor. Peki, Broadway Müzikali’nde bulunmak ne kadara mal olur, hiç düşündünüz mü?

Her sahnede ortaya bir filmin konulduğunu düşünün… Öncelikle bu müzikaller gerçekten çok yüksek bütçelidir. Müzikal çalışmaları bittikten sonra da reklam için oldukça fazla para harcanması gerekiyor. Hatta bütçenin yaklaşık % 19’u reklam için harcanıyor. Sigorta, oyuncuların ücretleri ve sahne malzemeleri de bütçenin % 17’sini kapsıyor. Bütçenin küçük bir kısmını ifade etse de; tasarımcı, yönetmen, oyun yazarı gibi çalışanların ücretlerini hesaba katılmaktadır. Haftalık çalışmalar ise müzikalin tamamı için planlanan bütçeden ayrı bir ücrete sahiptir.

2014 yılında, bir müzikal üretmek için ortalama maliyet yaklaşık 10 milyon dolardı. Bir müzikalin oluşma aşamalarını gördükten sonra, belki de neden bu kadar pahalı bütçeyle yapıldığına hak vereceksiniz.

Şimdi sizlerle “En Yüksek Bütçeyle Hazırlanmış 10 Müzikale” hep birlikte göz atacağız:

10 Aladdin

14 Milyon Dolar

Aladdin14 milyon $ toplam bütçesi ile Aladdin son derece başarılı bir müzikaldir. Bu yüksek bütçeye rağmen, Disney gibi saygın bir şirketin, masrafların her kuruşunu mümkün olduğu ölçüde karşıladığından emin olabilirsiniz. Sadece bir kaç hafta Broadway’de baş gösterimi olan Aladdin için yorumlar oldukça iyi ve başarılı bir müzikal olduğunu kanıtlıyor.

9 Operadaki Hayalet

14.2 Milyon Dolar

Operadaki HayaletTüm zamanların en uzun soluklu Broadway müzikali olan Operadaki Hayalet, Andrew Lloyd Webber’in 1988’den bu yana sahnelenen müzikalidir. Bu müzikali, “The Phantom of the Opera” orijinal ismiyle de biliyoruz.

New York ya da Las Vegas’ta yaşıyorsanız kesinlikle bu müzikali izlemelisiniz. “All I Ask of You”, “The Title Song”, “The Phantom”,” Christine ve Raoul” müzikalin en bilinen şarkılarındandır.

8 Dance of the Vampires

15.2 Milyon Dolar

Dance of the VampiresListenin 8. en büyük bütçeli müzikali Dance of the Vampires’dir. Aynı zamanda Broadway tarihinin en büyük bombalarından biri olarak kabul edilir.

Korkusuz Vampirler olarak da adlandırılan müzikalde hayalet rolünde Michael Crawford oynadı. 15.200.000 $ bütçeli sahne gösterisi, sadece beş hafta sonra kapandı.

7 Tarzan

16 Milyon Dolar

TarzanBüyük bütçeli müzikaller arasında olan Tarzan, 16 milyon dolar maliyetindedir. 1999 yılında çekilen animasyon filminden uyarlanarak sahneye aktarılmıştır. Broadway müzikali, pop yıldızı ve besteci Phil Collins tarafından yazılmıştır. Müzikalin çok uzun soluklu olacağı tahmin ediliyordu, ancak iki yıl sonra kapandı.

6 Little Mermaid

16.6 Milyon Dolar

Little Mermaid6. sırada olan müzikal, Ariel Flounder’ın sualtı dünyasını anlatıyor ve karakterler, Disney’in küçük denizkızları olarak adlandırılıyor. Ocak 2008 yılında açılan müzikalin yaklaşık 16.600.000 $ bütçesi vardır.

Müzikal, Menken ve Glenn Slater’ın bestelediği şarkı ile yeni melodilere sahiptir. Ancak, akılda kalıcı melodilere ve özenli kostümlere rağmen, gösteri yaklaşık bir buçuk yıl sonra kapanmıştır.

5 Wicked

16.9 Milyon Dolar

Wicked“Oz Büyücüsü” gibi hep akıllarda kalacak olan müzikal, Stephen Schwartz ve Winnie Holzman için büyük bir kumar oldu.

16.9 milyon dolarlık bir bütçe ile Wicked, beğeni toplayan ve tüm zamanların en sevilen müzikallerden biri olarak kabul edilir.

4 Güzel ve Çirkin

17.4 Milyon Dolar

Güzel ve ÇirkinDisney, müzikal tiyatro girişimine cesaret ettiği zaman; Güzel ve Çirkin, tiyatronun bel kemiği konumundaydı.

17.400.000 $ değerinde bir bütçe ile 1994 yılında Broadway’de açıldı. Müzikal, 13 yıl boyunca Broadway’de gösterimde kaldı ve 2007 yılında gösterime giren Little Mermaid’ten sonra kapandı.

3 Aslan Kral

27.5 Milyon Dolar

Aslan KralTüm zamanların en pahalı üç müzikalinden biri, Disney’in Aslan Kralı’dır. Ayrıntılı seti, çekici kostümleri ve fantastik müzikali ile Aslan Kral, 27.500.000 $ net bütçe ile ilk kez 1997 yılında gösterime girdi.

Aslan Kral, zamanında Operadaki Hayalet’i tahtından indirdi ve tüm zamanların en yüksek gişe hasılatı elde eden Broadway müzikali oldu. 1 milyar $ dolar gelir getiren Broadway Müzikali, muhtemelen uzun yıllar daha gösterimde olacaktır.

2 Shrek

27.6 Milyon Dolar

ShrekFilmiyle, herkesin sevdiği yeşil dev Shrek’in sahne uyarlamasıdır. Shrek Müzikali, 27.600.000 $ bütçe ile Aralık 2008 tarihinde Broadway’de gösterilmeye başladı.

Büyük bir izleyici kitlesi olsa da, popüler karakterin sahne uyarlaması uzun sürmedi. Beklenen başarı gelmeyince, kayıplarının bir kısmını geri kazanmak için turne yapılmasına karar verildi.

1 Spiderman: Turn off the Dark

79 Milyon Dolar

Spiderman: Turn off the DarkTarihinin en yüksek harcama yapılan Broadway Müzikali, bir örümcek adam hakkında yazılan hikayedir.
Müzikal, 75 milyon $ bütçeyle Haziran 2011’de açıldı. Müzik ve şarkı sözleri, U2’nun Bono’su tarafından yapılmasına rağmen, gösteri çok da başarılı olamadı. Müzikal, 60 milyon dolar kaybı ile 2014 yılında kapandı.

Tiyatro ile müziğin sahnede buluşmasıdır Broadway… Sergilenen eserlerin filmini, tiyatrosunu ya da çizgi efektlerini izlemişizdir elbette. Fakat bu eserleri Broadway penceresinden izlemek ve dinlemek doyumsuz bir zevk olsa gerek. Bir müzikalin sizi kendi diyarlarına alıp götürmesini ister miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın