Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Tehlikeli ve Yıkıcı 10 Cruise Füzesi

Ülkelerin en önemli silah güçlerinden olan füzeler oldukça yıkıcı sonuçlar vermektedir. Videoda dünyanın en iyi 10 cruise füzesini görüyorsunuz;
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Füzeler ülkelerin en önemli silah güçlerinden biridir. Depolarında sıvı yakıt kullanarak hareket eden füzeler uzun ve kısa menzilli hedeflere hızlıca hareket edebilirler.

İsabet ettikleri bölgede büyük tahribata yol açan füzeler orduların sıklıkla kullandığı saldırı yöntemlerindendir. Hazırladığımız videoda dünyanın en iyi 10 cruise füzesinin etkileyici görüntülerine tanık olacaksınız.

Cruise füzeleri alçak irtifada çok hızlı ilerleyerek radara yakalanmadan hedeflerini vurabilmektedir. Kullandıkları motor ve yakıt sayesinde çok uzak mesafedeki hedeflere, kısa sürede ulaşıp vurabilirler. Patlayıcı başlık bulunduran füzeler her hedef için kullanılabilirler. Hatta bu füzelerin bir kısmında nükleer başlık kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Füze ve Bomba İşlemeyen Dünya Üzerindeki En Güvenli Zırhlı Araçlar

Fırlatılmaları ile birlikte çıkardıkları sesler, füzelerin ne kadar güçlü motorlar ile fırlatıldığını gösteriyor. Yüzlerce kilo ağırlıkta olan cruise füzeleri, 400-500 km mesafeleri bile tam isabetle vurabilmektedir. Saatte binlerce km hızla hareket edebilen füzeler aynı zamanda uzaktan kontrol edilebilmektedir.

Pek çok farklı türü olan cruise füzeleri, kullanım alanlarına göre birbirlerinden ayrılmaktadır. Atıldıkları yer, menzilleri ve büyüklüklerine göre farklı türlere ayrılmış olan cruise füzeleri hedef vurmada sıklıkla kullanılmaktadır. Füzelerin fırlatılış anına tanık olurken kalkışlarının ve seyirlerinin adeta bir savaş uçağını andırdığı hissediliyor.

Listedeki füzeler arasında Türk yapımı, Tubitak tarafından geliştirilmiş SOM füzesine tanık oluyoruz. 600 kilo ağırlığında yerli yapım füzenin etkili menzili 250 km. Videoda Amerikan yapımı Tomahawk gibi ismine kulak aşinası olunan füzelerin fırlatma performansını da izliyoruz.

Tavsiye Ederiz: Dünyanın En Tehlikeli Ağır Bombardıman Uçakları

Videoda dünyanın en iyi füzesi olarak, Rusya – Hindistan ortak yapımı Brahmos füzesi karşımıza geliyor. 3 ton ağırlığında olan dev füze, ses hızından yaklaşık 3 kat hızlı hareket edebiliyor. Kara, deniz, hava, ve denizaltından olmak üzere her ortamdan ateşlenebilen füze, 500 km mesafedeki hedefi başarıyla vurabiliyor.

Gelişen silah teknolojileriyle beraber, geleneksel muharebelerin yerini modern savaşlara bıraktığı görülüyor. Bu savaşlarda cephe muharebesinden ziyade tank, top bombardıman ve füzelerin etkinliği belirleyici rol oynuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.