Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Füze ve Bomba İşlemeyen Dünya Üzerindeki En Güvenli Zırhlı Araçlar

HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Araçlarda zırh kelimesini duyduğumuz zaman, aklımıza direkt otomobilin içinde yer alan ve mutlak suretle korunması gereken kişi gelir. Devlet görevlileri başta olmak üzere kişisel olarak da zırhlı araç yaptırabilmek mümkündür. Gerekli işlemler bittikten sonra içinde güvende olabileceğiniz alanlara dönüşüyorlar. Yapım maliyetleri sizin ne yaptırmak istediğiniz ile ilgilidir. (Dünyanın en pahalı zırhlı araçlarına buradan ulaşabilirsiniz.)

Araçların içinde güvenliğinizi sağlayacak önlemlerin alınması için “b” seviyesi koruma yöntemlerinden birini seçmeniz gerekiyor. Özelliklerine bağlı olarak en düşükten yüksek koruma seviyesine kadar tercih edebileceğiniz seçenekler mevcuttur. Bu araçlarda en yüksek koruma seviyesi B10’dur. Zırhlı araçların hep askeri alanlarda kullanıldığı düşünürüz. Fakat yukarıda da dediğim gibi kişisel olarak zırhlı araç yaptırabiliriz.

Banka araçları, tanklar, ZPT’ler ve ZMA gibi başında “Z” harfi bulunan araçlarda zırhlıdır. Zırhlanan araçların en büyük özelliği, dışarıdan bu durumun fark edilmemesidir. Kaportaya veya cama uygulanan zırhlar hiçbir şekilde belli olmuyor. Videomuzda dünyanın en iyi zırhlanan otomobilleri yer alıyor.

Şimdi sizlere yapılan zırh uygulamalarının seviyelerini detaylı bir şekilde anlatalım:

Zırhlanan Araçlara Ne Gibi İşlemler Uygulanır?

Zırhlanan Araçlara Ne Gibi İşlemler Uygulanır?Bu araçlar, ülke normlarına göre en uygun şekilde zırhlanır. Marka ve model bu işlemler için önemli değildir. Sadece istediğimiz zırh versiyonunun, aracımıza uygunluğu ölçülür. Bir araca zırh yapılması, sadece zırh malzemelerinin uygulanmasıyla bitmiyor! Kilogram olarak da büyük artış gösteren araçlara, taşıyabileceği şekilde yeniden işlemler uygulanıyor. Örnek verecek olursak;

GCM Yatırım Banner

Aracınızın motor hacmi 1.6 litre olduğunu düşünelim. Bu araca yüksek seviyelerde zırh yaptırmak istediğinizi düşünelim. Burada önemli olan otomobilinizin motor hacmidir. Çünkü motor hacminin, zırh maddelerini taşıyabilmesi gerekiyor. Taşıyamasa bile uygulanabilir ama bu ekstra ağırlık anlamına gelmektedir. Tabii araç koruma zırhını düşünüyorsak zaten önemli bir kişiyizdir ve de zenginizdir.

Yüksek hacimli bir motora sahip olması gereken araç, eğer ki taşıyabileceği güçte ise geri kalan iyileştirme işlemlerine tabi tutuluyor. İlk başta zırh ağırlığı, aracın nerelerine yüklenmesi gerekiyor ona karar veriliyor. Buna göre de değiştirilmesi gereken parçalar varsa ona göre değiştiriliyor. Genellikle güçlü veya güçlendirilmiş amortisör tercih ediliyor. Daha sonra sıra helezon yaylarına ve aracın fren sistemine geliyor. Burada da diskler değiştiriliyor. Tüm bu işlemlerden sonra bütün zırhlı araçlarda olduğu gibi aracınıza otomatik yangın söndürme sistemleri ekleniyor.

Aküleriniz çıkartılarak yüksek voltajlı veya ekstra akü takviyesi yapılıyor. Aracın stratejik noktalarına yani ön kaputa, egzoza, varsa cam tavana veya sunroofa zırhlar takılıyor. Aynı şekilde aracın önden alabilecek saldırılara karşı korunması için de radyatör ekipmanına da zırh giydiriliyor. Bunun yanı sıra tahmin edersiniz ki benzin deposu ve lastiklere de zırh uygulanıyor. Böylece olası durma ve patlamalara karşı önlem alınmış oluyor. Dış tarafa yapılan uygulamalar bitti zannediyorsanız biraz daha var!

Önemli noktalar bittikten sonra ikinci aşamaya geçiliyor. Ayna ve ışık gruplarına işlemler yapılıyor. Ön farlara yapılan zırhlar ile olası kurşunlama ve bombalara karşı önlemler alınıyor. Bu sayede karanlık havalarda ışıksız kalmamanız sağlanıyor. Aynı şekilde arka stop gruplarına da zırh işlemleri uygulanıyor. Son olarak dış ayna arkalarına zırh malzemesi yerleştiriliyor.

Birinci Seviye Zırh B2

Birinci Seviye Zırh B2Ağırlıklı olarak en zayıf koruma yeri camlara yapılan bir uygulamadır. Standart olan camların üzerine ya kaplama yapılıyor yada çıkartılıp ağır ver kalın camlar ile değiştiriliyor. Aslında bu üretimin temeli B2 seviye dediğimiz en sağlam maddelerden yapılmış plakalardır. Cam koruması istediğimiz zaman yaklaşık 9mm’lik şeffaf malzeme ile kaplanıyor. Kurşunların aracın içine girmemesini, sekmesini sağlıyor.

İkinci Seviye Zırh B7

İkinci Seviye Zırh B7Biraz daha güvende olmak istiyorum derseniz de, uygulama seviyesi B7’ye yükseltiliyor. Oldukça yüksek mukavemetli plakalar, aracın pandizot kısımlarına döşenerek roket atar ve bombalara karşı korunuyor. Araç zırhlanması gerçekten detaylı ve zor bir işlemdir.

Sonuçta yaptıran kişinin korunmaya ihtiyacı vardır. 50 x 50 plakalar uygun şekilde kesiliyor. Ardından uygulanacak bölgeye montaj ediliyor. B7 zırh uygulamasından sonra roket ve bomba saldırılarının dışında, kısa menzilli füze atışlarına karşı aracınız korunuyor. Uygulamanın profesyonel ustaların ellerinde şekillenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Üçüncü Seviye Zırh B10

Üçüncü Seviye Zırh B10B10 zırh seviyesi, güvenliğin en üst noktalarda tutulduğu koruma sistemidir. B2 ve B7 zırhlarının uygulanıp, bunların üzerine daha farklı işlemlerin yapılarak güvenliğin daha da arttırılmasıdır. Erimeyen Alumina balistik zırh plakalarına, yüksek teknoloji uygulanıyor. Her türlü tehditlere karşı araç korunaklı yapıya büründürülüyor. Tekrar söylemek isterim ki kesinlikle bu işlemler kolay değil!

Aracın iç aksamlarını komple sökülüyor ve işlemler için hazırlanıyor. Aracın en zayıf yerleri, korunaksız bölgeleri tespit edilerek, o bölgelere zırh uygulaması yapılıyor. B10’un diğer seviyelerden farkları; aracın altı kısmınada zırh uygulaması yapılmasıdır. Alt kısıma yerleştirilen bomba gibi maddeler patlatılsa dahi ölme riskleri yok denecek kadar en aza indiriliyor.

B10 zırhına sahip olan otomobillere bayıltıcı veya ölümcül gaz atmaları durumunda, sensörler alarm veriyor. Dış dünya ile ilişki saniyeler içerisinde kesiliyor. Bu seviyedeki zırhlı araçlara yapılan saldırılar ne boyutta olursa olsun, kaporta veya motoruna ne denli ağır silahlar ile hasar görürse görsün, şoför bayılmadığı sürece araç çalışmaya devam ediyor. Oradan uzaklaşmanıza bu sayede imkan tanınıyor.

Videoda izlediğimiz gibi zırhlı araçların iç aksamlarından dış aksamlarına kadar en spesifik noktaları korunma altına alınmış. Özellikle Toyota Land Cruiser aracının maruz kaldığı tavan ve taban bombalamasından sonra en az hasarla çıktığını görüyoruz. Sevgili okurlarımız tekrar yineliyorum, bu araçlar insan vücudunda oluşabilecek yaranlanmaları minimum seviyeye indirmektedir. Kurşun atıldığı zaman çoğunlukla yaranlanma olmazken, bomba ve yakın mesafe füzeler atıldığında yaralanmalar görülebiliyor. Bu uygulamaya maruz kalan araçların ayrıca ağırlıkları aşırı derece artıyor. Zırhla kaplanan dünyanın en sağlam arabaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.