Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Üzümü “Japon Yakut Roman”

Japon Yakut Roman üzümü, varlığı milattan önce 5 binli yıllara dayanan, ülkesinde en pahalı gıdalar arasında yer alan bir meyve türü.
Dünyanın En Pahalı Üzümü “Japon Yakut Roman”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tarihçesi MÖ 5000’li yıllara kadar uzanan üzümün bir çeşidi bugün konuğumuz. Sizlere uzun uzadıya üzümün tarihçesini anlatmayacağım; fakat bu meyvenin anavatanının Asya topraklarıyla birlikte, Anadolu olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim. Özellikle Egeliler için bir kültürdür üzüm. Hasadından bakımına kadar, zahmetli bir uğraşın ürünüdür. Sıcak yaz günlerinde kavun ve karpuzun yaveri olarak da tanımlayabiliriz onu. Aslına bakılırsa, zengin ya da yoksul bir dolapta ortak bulabileceğiniz sayılı ürünlerden birisi.

Yeryüzünde üzümün tam tamına 15.000 çeşidi olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Evet, meyveler arasında en fazla çeşide sahip gıdalardan birisidir. Ama bir çeşidi var ki onun yeri, geri kalan tüm çeşitlerinden oldukça özel! Japon Yakut Roman Üzümü, öncelikle bu meyvenin Japonya’nın en pahalı gıdaları arasında bulunduğunu belirtelim. Aslında sadece Japonya’da değil, fiyat etiketiyle dünyanın en pahalı meyveleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Sadece Japonya’nın Ishikawa Prefecture bölgesinde yetiştirilen Japon Yakut Roman Üzümü, bu özelliğiyle de nadir bulunan dünyanın en pahalı meyveleri arasına giriyor. Japon kültürüne göre bu meyveyi yemek bir statü göstergesi. Eski çağlarda sadece soylu kişilerin sofralarında bulunan bu üzüm, bir misafirperverlik göstergesi olarak en seçkin konuklara sunulurdu. Aslında bu gelenek hala devam etmektedir. Peki, bu meyveyi bu kadar özel yapan ne? Gelin birlikte öğrenelim…

İşte karşınızda dünyanın en pahalı üzümü:

Japon Yakut Roman Üzümü

Japon Yakut Roman ÜzümüKırmızı, sarı, siyah… İrili ufaklı, çeşit çeşit olan üzümlerin arasında öyle bir üzüm var ki dünyanın en pahalısı olma unvanını kazanmış. Japon Yakut Roman Üzümü olarak bilinen bu kırmızı renkli, iştah açıcı meyve; Japonya Ishikawa Prefecture’de yetiştiriliyor. Her bir tanesi en az 20 gram ağırlığında olan 26 üzümden oluşan bir Japon Yakut Roman Üzümü salkımı, geçen sene Kanazawa’da yapılan açık artırmada rekor kırarak, 4.000 dolara alıcı buldu.

Japon Yakut Roman Üzümüİçerisindeki şeker oranı en az %18 olan bu lezzetli meyvelerin büyüklüğüne baktığımızda, üzümlerin bir masa tenisi topu kadar olduğunu görüyoruz. Bu yılın Japon Yakut Roman Üzümü’nü en pahalıya satan isim ise, Nikko Hotel’de baş aşçı olarak görev yapan Masayuki Hirai olmuş. İlk kez 2008 yılının Ağustos ayında satılan Japon Yakut Roman Üzümü’nün 700 gramlık salkımı 910 dolara satılmıştı. Yıllar geçtikçe ününü artıran üzümün yalnızca bir salkımı, 2015 yılının Temmuz ayında 8.200 dolara satıldı. Peki, bu üzümler neden bu kadar pahalı biliyor musunuz? Cevap üzümün içeriğindeki standartta saklı. Şeker oranı %18 olmak zorunda olan her bir üzüm, aynı zamanda en az 20 gram ağırlığında ölçülmeli. Bu özelliklerin dışındaki bir yakut üzümünü daha ucuza alabilirsiniz.

Ne dersiniz, dünyanın en pahalı üzümlerinin tadına bakmak sizce de ayrıcalıklı bir keyif olmaz mıydı? Ya da pazardan aldığınız bir salkım üzümle, bu pahalı üzümler arasında bir fark olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.