Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cennetten Bir Köşe: Dünyanın En Lüks 10 Bahçesi

Ruhunuzu dinlendiren, kendinizi bir tablonun ya da masal aleminin içinde hissedeceğiniz bahçeler var. Biz de onlardan en iyilerini derledik.
Cennetten Bir Köşe: Dünyanın En Lüks 10 Bahçesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yavaş yavaş yaza doğru ilerlediğimiz şu günlerde çiçekler, açelyalar, güller, laleler büyüleyici kokularıyla baharın en derin güzelliklerini sergiliyor. Egzotik balıklarla dolu havuzlar ve havuzların üzerinde eşsiz bir görüntüyle akan şelaleler, çizdiğimiz güzel resmin diğer bir yarısını oluşturuyor. Ruhunuzu dinlendiren aklınıza gelebilecek her şey tablomuzu tamamlıyor. Haklısınız, resmimizin ismi cennetten bir köşe! Fakat bu bir ütopya değil, dünyada gerçek anlamda tablomuzdan hatta ondan da güzel yerler mevcut.

Eski uygarlıklarda bahçeler oldukça önemli bir yer tutardı. Buraların bakımı ve dizaynı için oldukça emek harcanırdı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden getirilen mis kokulu bitkiler, eşsiz madenlerle süslenir, paha biçilemez havuzlar görenleri kendine hayran bırakırdı. Sanırım hepimizin aklına Babil’in Asma Bahçeleri gelmiştir. Aslına bakılırsa sadece Babilliler değil, bu yaklaşım eski medeniyetlerin hemen hemen hepsinde gözlenirdi. Topkapı sarayının bahçesindeki eğlenceleri ya da Eski Roma İmparatorluğu’nun saray avlusunda düzenlenen şölenleri bir yerlerden duymuşuzdur. Günümüzde bu yaklaşım, şehirleşme ile birlikte biraz değişse de hala mevcut. Hatta bazı tarihi bahçeler yıllara meydan okuyarak günümüze kadar gelmiş. Sizler için oluşturduğumuz listede ise her biri cennetten bir köşe olan dünyanın en güzel bahçelerini bulacaksınız.

İşte karşınızda cennetten bir köşeyi anımsatan dünyanın en lüks 10 bahçesi:

10 Yuyuan Bahçe – Çin

Yuyuan Bahçe - Çin1368 ile 1644 arasında Çin’de hüküm süren Ming Hanedanı döneminde inşa edilen Yuyuan, büyük olasılıkla 1550 yıllarında geliştirilmiştir. Yuyuan Bahçesi, Ferah Bahçe anlamına gelir ve kesinlikle adını tam anlamıyla yansıtır. Geleneksel Çin tarzı bahçe Koi balık havuzları, muhteşem çeşmeler, geleneksel Çin ejderha motifleri, masif duvarlar, köprüler, kapı, eğlence merkezleri, ağaçlar ve kayalar ile görsel bir şölen sunmaktadır.

9 Suan Nong Nooch Bahçeleri – Tayland

Suan Nong Nooch Bahçeleri - Tayland1954 yılında, 600 dönüm arazi üzerine yapılan Suan Nong Nooch Bahçeleri, bugün bir meyve plantasyon yapımı niyeti ile Bayan Nongnooch ve Sayın Pisist tarafından satın alındı. Ancak, Bayan Nongnooch 1980 yılında süs çiçekleri ve bitkilerle dolu olan bu tropik bahçeyi halka açmaya karar verdi.

Nong Nooch bahçeleri, palmiye ağaçları ve Tayland Orkidesi gibi endemik türlere ev sahipliği yapıyor. Nefes kesen Papatya bahçeleri; geleneksel Thai evleri, ziyafet salonları, villalar, restoranlar, yüzme havuzları ve rengarenk açan çiçekler ile tamamlanıyor. Bahçede aynı zamanda yıl boyunca fil şovları ve Thai kültürel gösterileri dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

8 Butchart Bahçeleri – British Columbia

Butchart Bahçeleri - British ColumbiaButchart Bahçeleri, önceden çimento şirketi tarafından kullanılan bir taş ocağı idi. 1904 yılında Portland Çimento sahibinin eşi Jenny Butchart, 55 dönüm araziye 700’den fazla türde ağaç ve bitki dikti. Böylece enfes bir bahçeye dönüşen alan günümüze kadar ulaştı.

Butchart dünyanın en ünlü bahçelerinden biri olan Victoria yakınlarındaki British Columbia Vancouver Adası’nda yer almaktadır. Nefes kesen manzarasında her bahar açan 300.000’den fazla çiçek ve görsel bir ziyafet sunan şelale vardır. Burası dünyanın en eski süs bahçelerinden biri olarak tanımlanmaktadır.

7 Keukenhof Bahçeleri – Hollanda

Keukenhof Bahçeleri - HollandaAvrupa Bahçesi olarak da bilinen Keukenhof, Amsterdam yakınlarında yer alır. Burası, dünyanın en büyük çiçek bahçesi ve dünyanın en güzel bahar bahçesi olarak kabul edilir. Bahçe, 7 milyondan fazla lale, sümbül ve nergis gibi fantastik çiçeklere ev sahipliği yapmaktadır.

Hollanda’da en popüler turisttik alanlarından biri olan bahçenin en popüler ürünü Baba Yaga denilen muhteşem Rus siyah lalesidir. Bahçede 100 adet sanat eseri, 7 adet ilham bahçesi bulunuyor. Eşsiz mekanda her yıl mart ve mayıs ayları 13 çiçek gösterisi düzenleniyor. Bahçeler boyunca restoran ve kafeteryalar vardır. Ayrıca ziyaretçiler tekne turları ile de gezebilir.

6 Hillwood Evi Müze ve Bahçeler – Washington

Hillwood Evi Müze ve Bahçeler - WashingtonGeneral Foods’un kurucusu Marjorie Merriwether Post, bir zamanlar dünyanın en zengin kadınıydı. Marjorie, muazzam bahçe ile çevrili 40 odalı bir “Gürcü Konağı” inşa ettirdi. Merkezinde taş fenerler, pagoda, kaya havuzu ve Amerikan tarzı bir dokunuş ile harmanlanmış bir Japon bahçesi vardır. 13 dönüm arazi yolu boyunca düzenlenen 10’dan fazla bahçe görülmeye değerdir. Ziyaretçiler onun ölümünden sonra büyük şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzakta bir ikindi çayı için mükemmel bir yer ve sakin bir ortam için burayı tercih ediyor.

5 Kozmik Spekülasyon Bahçesi – İskoçya

Kozmik Spekülasyon Bahçesi - İskoçyaAdından da anlaşılacağı gibi, Kozmik Spekülasyon Bahçesi matematik ve fenin güzel bir buluşmasıdır. Bu bahçe sayılar, geometri ve simetri denge ile eşsiz güzelliği elde etmek için kullanılmıştır. Ayrıca bahçeye süs gölleri, çiçekler ve ağaçlar mükemmel şekilde yerleştirilmiştir.

Bahçede çok sayıda çelik tasarım, satranç tahtası bulunan sokaklar ve garip geometrik şekillerle dolu bitkiler ayrı bir hava katar. Bahçe Alice’in Harikalar kitabından ödünç alınmış gibi görünüyor. Kamuya sadece yılda bir gün açık olan bahçeden dünyanın başka hiçbir yerinde bulamazsınız.

4 Jardin Majorelle – Fas

Jardin Majorelle - FasMavinin tüm tonlarına sahip Jardin Majorelle listedeki diğer bahçelerden oldukça farklıdır. 1920 yılında Fransız ressam Jacques Majorelle tarafından tasarlanan Fas, Marrakesh’deki güzel bahçeyi bitirmek 40 yıldan fazla sürmüştür. Günümüzde ise ünlü moda tasarımcısı Yves Saint Laurent, bu görkemli bahçenin gurur sahibidir.

Fas’ta en popüler turistik yerlerden biri olan görkemli bahçe, mermer, nilüferler ile lotus çiçekleri, yollar, muz ağaçları, dere, çok sayıda açan çiçek, havuzlar, kaktüsler gibi geniş bir koleksiyona sahip. Bahçede, Kuzey Afrika endemik türü olan 15’den fazla kuş bulunuyor. Ressam özel bir gölge için bahçede Kobalt mavisi kullanmıştır.

3 Shalimar Bahçe – Pakistan

Shalimar Bahçe - PakistanPakistan Lahore’daki Shalimar Bahçesi 17. yüzyılda Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. Geleneksel Fars bahçesi, Güney Asya’nın o devirdeki lüks ve zenginliğini gösteriyor. Bahçe inşaatı 1641 yılında başladı ve bir yıl içinde tamamlandı. Bir dikdörtgen paralel kenar şeklinde bahçe, birbiri üstünde 4-5 metre yükseltilmiş 3 seviyeli teras üzerine kurulmuştur.

Yüksek tuğla duvarlarla çevrili bahçenin 80 dönümlük Büyük Mermer Cascade’si en etkileyici alanı olarak göze çarpıyor. Bahçe toplamda 410 çeşme ve 5 su şelalesine sahiptir. Bahçede yaz eğlence merkezleri, uyku odaları, imparatorun ailesinin odaları, büyük bir salon, bir hamam, minareler ve dinlenme yeri var. Shalimar Bahçesi 1981 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldı.

2 Kew Bahçeleri – İngiltere

Kew Bahçeleri - İngiltereLondra’ya sadece 16 kilometre uzaklıktaki 326 dönüm arazi üzerinde bulunan Kew Bahçeleri’nin tarihi oldukça eskilere dayanır. Ayrıca Kraliyet Botanik Bahçeleri olarak bilinen güzel mekan, 1759 yılında batı Londra, Richmond’daki Kral George III’ün annesi Prenses Augusta tarafından geliştirilmeye başlandı.

Seralar bu bahçelerin merkezinde bulunmaktadır. Temperate House dünyanın en büyük serasıyken, Bonsai House da 150 yaşından fazla yaşlı ağaçla gurur duyar. Ayrıca lüks ev, bambu ağaçları, vanilya orkideye ev sahipliği yapar. Kew Bahçeleri boyunca 50.000’den fazla bitki türü vardır.

1 Versay Bahçeleri – Fransa

Versay Bahçeleri - Fransa17. yüzyılda Fransa’nın en ünlü mimarı Andre Le Notre tarafından tasarlanan Versay Bahçeleri, Paris’in güneybatısında güzel bir alanda yer alıyor. Bahçenin yapına, sarayı daha çekici ve zengin hale getirmek için Kral Louis XIV’ün emriyle 1661 yılında başlandı. Versay Sarayı’nın etrafındaki bataklıkları doldurmak ve kurutmak için 1.000 ‘den işçi çalıştı. Ve Fransa’nın her yerinden binlerce ağaç taşındı. 250 dönümlük arazi üzerindeki bahçede çiçekler, heykeller, süs gölleri, labirent gezintisi ve gondol sürmek için bir kanal bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü bahçesinin 20 yıl önceki yenileme planı, 50 milyon dolar tahmini bütçe ile 1991 yılında başladı. Versay Bahçeleri’ni inşa etmenin bugünkü maliyeti ise 800 milyon dolarla ifade ediliyor.

Cennetin küçük bir köşesine yaptığımız yolculukları gördünüz. Bahçe ve havuz, bu ikili nedendir bilemem ama düşüncesi bile insanı her zaman mutlu edici duygulara ulaştırmaya yetiyor. Hatta evlerle ilgili kurulan hayallerin çoğu ikisi olmadan olmaz. Ben favori bahçenizi merak ediyorum, acaba hangi bahçemizi daha çok beğendiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.