Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Değerli 15 Mezarı

Dünyanın En Değerli 15 Mezarı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Öldüğümüzde nereye gideceğiz? Ruhumuz başka bir enerji formu olarak mı hayat bulacak? Ya da vücudumuzla birlikte mi ölecek? Her halükarda bazı insanlar bu dünyaya kendilerine ait bir iz veya bir kalıntı bırakmak için pahalı mezarlara yatırım yapmaya hazırlar. Bazı insanlar, inançlarından dolayı bir ruh taşıdıklarını ve bu ruhun onlar vefat ettikten sonra şimdikine benzer bir hayatta var olacağını düşünüyorlar. İşte tam da bu nedenle, “öbür dünyada” da ferah içerisinde yaşamak için böylesi değerli mezarlar inşa ettiriyorlar.

Diğer bir taraftan, bu durumun aksine inananlar ise bu dünyadan ayrıldıklarında çoğunlukla onurlandırılmak için böylesi değerli mezarlar inşa ettirilir. Pahalı mezarlardan lüks mozolelere, bu yapıların tümü genellikle önemli insanların vefat etmeden önce yaşadıkları hayatın önemini vurgulamak ve bu mühim insanları anabilmek için meydana getirilmişlerdir.

Bu nedenle bizler de yüzyıl boyunca inşa edilen en değerli mezarları sizler için araştırdık. Sizlere sunmuş olduğumuz listede yer alan bazı mezarlar yüzyıldan da öteye, tarih öncesine dek dayanıyorlar. Elbette ki listemizde yer alması gereken başka mezarlar ya da mozoleler de olabilir. Ancak pahalarıyla ilgili herhangi bir kanıt olmadığından bu mezarları listemize eklemedik. Ayrıca listemizde yer alan rakamların da tahmini fiyatlar olduğundan da söz etmeden geçmeyelim.

Şimdi dilerseniz seçmiş olduğumuz bu değerli mezarların kimlere ait olduğuna ve hangi lüks özellikleri bünyelerinde barındırdıklarına birlikte bir göz atalım. Eğer sizlerin de aklına gelen ve listemizde yer almayan böylesi değerli ve pahalı yapılar varsa, yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

İşte huzurlarınızda dünyanın en değerli mezarları:

15 Mao Zedong’un Kristal Tabutu

500 Bin Dolar

Mao Zedong'un Kristal TabutuÇin Komünist Partisi’nin kurucusu olan Mao Zedong, 1945 yılında hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra yakın bir tarihte ise Çin Halk Cumhuriyeti, Mao’yu anmak adına son istirahatını gerçekleştireceği bir mozole inşa etti. Vücudunun yakılmasını istemesine rağmen, mumyalanarak korunma altına alındı. Şimdi ise Mao’nun bedeni, Pekin’in ünlü bölgelerinden biri olan Tiananmen Meydanı’nın ortasındaki mozolede sergileniyor. Eğer Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek olursanız, bu ünlü ismin bedenini, çevre koşullarına karşı birçok testten geçen 608. fabrika tasarımı kristal tabutta görebilirsiniz.

14 Bahaullah Mabedi

1 Milyon Dolar

Bahaullah MabediBahaullah, dünyanın en güçlü dinlerinden biri olan Bahailik’in kurucusu. 1892 yılında Bahai Mabedi’nde ölen Bahaullah’ın bedeni, mabedin hemen yanındaki küçük bir odaya gömüldü. Bu mezarlığın etrafı güzel bir bahçe ve Acem halılarıyla çevrelendi. Vefatının üzerinden çok geçmeden Bahaullah’ın mezarı, Bahailer için en kutsal yer haline geldi. Bahaullah’ın mezarı mabedin kuzeydoğusunda yer alırken, bu yapının merkez kısmı ise ziyaretçilerin konaklayabilmeleri için hizmet veriyor. İsrail, Akka’da bulunan bu mabet resmi bir yapı olmasa da, Bahailer için oldukça önemli bir merkezdir.

13 Newgrange Mezarlığı

1.5 Milyon Dolar

Newgrange MezarlığıZiyaretçilerini şaşırtan dünyanın en popüler turistik yerleri arasında yer alan Stonehenge gibi tarih öncesi bir anıt olan Newgrange Mezarlığı’nın, M.Ö 3200 yılında Taş Devri’nde inşa edildiğine inanılıyor. Bu mezarlık dünyada sadece birkaç tane kalan Neolitik yapılardan bir tanesidir. İrlanda’nın Boyne Vadisi’nde bulunan bu tarihi mezarlık aslında oldukça karmaşık bir mimariye sahip. Yapıda bulunan her anıt Neolitik dönemdeki tarım topluluğundan izler taşıyor olsa da bu özellik en çok o dönemde inşa edilen mezarlıkta gözlemleniyor. Newgrange Mezarlığı aslında, altındaki odalara geçiş sağlayan 85 metre çapında bir höyük olarak meydana getirilmiş. Yerel tarihe göre, bu yapı sadece basit bir mezardan ibaret değil. Aslında atalarının da ruhlarına ev sahipliği yapan devasa bir anıttır. 13.5 metre yüksekliğindeki bu mezar temel olarak kayalardan yapılmış olup, birçok yerine Antik İrlanda’nın Megalitik sanatı kazınmıştır.

12 Stanford Mozolesi

2.3 Milyon Dolar

Stanford MozolesiAmerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi enstitülerden biri olan Stanford Üniversitesi’ni daha önce duymuş olabilirsiniz. Ancak kampüsün kuzeydoğusunda üniversitenin kurucusuna ve ailesine ait bir anıtın yer aldığını biliyor muydunuz? Leland Stanford, 1863 yılında Kaliforniya Valisi idi. 1884 yılında, henüz 15 yaşında olan oğlu tifodan hayatını kaybettiğinde, vali küçük oğlunu onurlandırabilmek için hayatını adamış. Eşine Kaliforniyalı çocukların, kendi çocukları olduğunu söyleyen Stanford, vakit kaybetmeden bir üniversite kurmaya karar vermiş. Stanford Üniversitesi’nin gerçek adı aslında tam olarak Leland Stanford Junior Üniversitesi olarak tarihte geçmektedir. Şimdi ise Leland Stanford’un ve eşinin bedeni, oğullarının yanında, Stanford kampüsünün içerisindeki bu ihtişamlı mozolede bulunuyor.

11 Toprak Askerler

10 Milyon Dolar

Toprak Askerlerİsimlerin ve tarihlerin üzerine oyulduğu bir mezar taşı Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki bu yapıyı gördükten sonra sizlere oldukça sıradan bir anıt olarak gelebilir. Çin’in ilk imparatoru, Qin Shi Huang’ın (Çin Şi Huang) kalıntılarının yer aldığı bu enteresan mezarlık terrakotta ya da toprak askerler tarafından korunuyor. Binlerce taştan oyularak gerçek askerler şekli verilmiş bu heykellerin, imparatoru öbür dünyada koruyacaklarına inanılıyor. 8 binin üzerinde heykelin yer aldığı bu yapı MÖ 210 tarihinde Çin’in Şensi (Shaanxi) topraklarında inşa edilmiş. İmparatorun etrafında bulunan binlerce heykel sadece askerlerden oluşmuyor. Ayrıca müzisyenlerin ve yetkililerin de yer aldığı bu eşsiz mezar, 1974 yılında bir çiftçi tarafından keşfedildi.

10 Lenin’in Mozolesi

15 Milyon Dolar

Lenin'in MozolesiMao Zedong, mumyalanmış tek dünya lideri değil. Gezegende birkaç etkili liderin de bedenleri mumyalanmış halde saklanıyor ve Rusya’nın Vladimir Lenin’i de bu önderlerden bir tanesi. Dünyanın ve Rusya’nın en önemli liderlerinden biri olan Lenin, 1924 yılında hayata gözlerini yumdu. O zamandan beri Rus milletvekilleri Lenin’in bedeninin ilk günki gibi korunabilmesi için her yıl yaklaşık olarak 200 bin dolar ödüyorlar. Rusya’nın bu önemli isminin mumyalanmış bedenini Moskova, Kızıl Meydan’da bulunan mozolenin içerisinde görebilirsiniz. Moskova’da yer alan bu mozole ilk olarak ahşaptan inşa edildi. 1930 yılında ise daha iyi korunaklı bir yapı haline getirildi. Alexey Shchusev, Frantsuz ve Yakovlev adında üç mimarın işbirliği yaparak meydana getirdikleri bu etkileyici anıt, mermer, porfir ve granit gibi malzemeler içeriyor. İçerisinde bulunan Lenin’in mezarı ise Karelya’nın Shoksha köyündeki kırmızı renkteki madenden oluşturulmuş.

9 Westmister Abbey

18.5 Milyon Dolar

Westmister AbbeyWestminster Abbey, aslında Londra’da bulunan bir kilisedir. Ancak Ortaçağ’dan bu yana, keşişler ve aristokratlar başta olmak üzere manastır ile ilişkisi bulunan insanlar için kutsal bir yapı haline gelmiştir. 13. yüzyılda monarşi için de kutsal bir mabet halini alan Westmister Abbey, Isaac Newton ve Charles Darwin gibi bilim adamlarının yanı sıra İngiliz hanedan üyelerinin de ebedi istirahat yeri olmuştur. Fakat 1906 yılından beri manastırda yer olmadığı için vefat edenlerin sadece küllerinin saklanılmasına izin veriliyor.

8 Kraliyet Mozolesi – Frogmore

20 Milyon Dolar

Kraliyet Mozolesi - Frogmore1906’dan bu yana sadece küllerin saklanılmasına izin veren manastırdan sonraki durağımız, Frogmore’daki Kraliyet Mozolesi.Temelde lüks mozoleler ve mezarlarla donatılmış 13.5 hektarlık özel bahçelerden oluşan bu anıt, bölgenin en büyük yapısı olarak kabul görmektedir. Kraliçe Victoria ve Prens Albert’ın gömülü olduğu bu mozolenin inşasına 1861 yılında başlanıldı. Anıtın dikilmesi sadece bir yıl sürmüş olsa da dekorasyonunun tamamlanması tamı tamına on yıl aldı.

7 Hümayun Türbesi

50 Milyon Dolar

Hümayun TürbesiHümayun; Hindistan, Delhi’deki Babür İmparatoruydu. 1556 yılındaki ölümünden sadece 9 yıl sonra oğlu tarafından böylesi eşsiz bir yapı inşa ettirildi. İranlı mimar Mirek Mirza Giyas tarafından tasarlanan Hümayun Türbesi’nin o zamanlar 1.5 milyon dolara inşa edildiği tahmin ediliyor. 1.2 hektarlık bu mezar moloz taşlardan ve kırmızı kumtaşından meydana getirilmiştir ve bu tarz malzemeler ilk kez Hümayun Türbesi’nin yapımında kullanılmıştır.

6 Lincoln’un Mezarı

70 Milyon Dolar

Lincoln'un MezarıABD’nin 16. devlet başkanı olan Abraham Lincoln, 1865 yılında uğradığı bir suikast sonucu hayata gözlerini yumdu. Lincol’un mezarı resmi olarak ilk kez 1915 yılında Illinois, Springfield’daki Oak Ridge Mezarlığı’na inşa edildi. 5 hektarlık geniş bir alanın merkezine yerleştirilen bu mezarın dikdörtgen şeklindeki kabanı 36 metre yüksekliğindeki bir obelisk ve yarım daire şeklindeki bir giriş yolu ile örtülüdür. Girişin ön kısmında ise Lincoln’un yüzünün yer aldığı bir heykel bulunuyor. Heykelin burun kısmı, yüzün geri kalan bölgelerine göre daha parlak bir yapıya sahip. Bu nedenle de Lincoln’un mezarını ziyaret eden insanlar kendilerine iyi şans getirdiğine inandıkları için heykelin burnuna dokunmadan geçmiyorlar.

5 Mümtaz Mahal’in Mezarı

75 Milyon Dolar

Mümtaz Mahal'in MezarıMümtaz Mahal’in Mezarı ya da bilindik adıyla Tac Mahal, Hümayun’un Mezarı’yla benzer özelliklere sahip olsa da daha büyük ve daha popüler bir anıttır. Hindistan’ın Agra şehrinde bulunan Yamuna Nehri’nin güney kıyısına inşa edilen bu yapı Şah Cihan tarafından 1632 yılında son eşi Mümtaz Mahal için inşa ettirilmiştir. 17 hektarlık bir alanın kalbine yerleştirilmiş olan bu anıtta Mümtaz Mahal’in mezarının yanı sıra cami ve misafir evleri de bulunuyor. Beyaz mermerden oluşturulan bu eşsiz mezar, aynı Hümayun’un anıtı gibi büyük kemerler ve kubbelere sahip kare şeklinde bir yapıdır.

4 Pantheon – Paris

100 Milyon Dolar

Pantheon - ParisTartışmasız dünyanın en popüler Pantheon’u, Roma’nın göbeğine konumlandırılmış olanıdır. Ancak Fransa’daki Pantheon’a baktığımızda, bu yapının seçkin Fransız vatandaşların kalıntılarına ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz. Kral XV. Louis tarafından inşasına 1757 yılında başlatılan bu yapının oluşumunda, Jacques-Germain Soufflot ve Guillaume Rondelet adında iki mimar görev aldı. Fakat ulusun finansal sıkıntılarından dolayı bu etkileyici anıtın inşası en az 30 yılda tamamlandı. Başlangıçta St. Genevieve’in emanetlerine ev sahipliği yapan bir kilise olarak desteklenen 85 metre genişliğe, 110 metre uzunluğa ve 83 metre yüksekliğe sahip olan Pantheoun, mermer ve kayalardan meydana getirilmiştir.

3 Nintoku’nun Mezarı

300 Milyon Dolar

Nintoku'nun MezarıNintoku’nun Mezarı, Japonya’nın en büyük ve dünyanın üçüncü büyük mezarıdır. Japonya’nın Osaka şehrinde yer alan bu anıt mezara bölgede insanlar “Kofun” adını vermişler. İnsan yapımı, ada şeklindeki bu megalitik mezar Japonya’nın 16. imparatoru Nintoku için 313 ila 399 yılında inşa edilmiş. Tamı tamına 142 yaşında vefat ettiğine inanılan bu Japon imparatorun mezarı hendeklerle çevrelenmiş bir adanın içerisinde bulunuyor. 486 metre uzunluğunda, 307 metre genişliğinde ve 35.8 metre yüksekliğindeki bu anıtın sadece ön kısımdaki ibadethanesini ziyaret edebilirsiniz.

2 Krallar Vadisi

750 Milyon Dolar

Krallar Vadisi1922 yılında “Çocuk Kral” olarak da bilinen Tutankamon’un mezarı Mısır’daki Theban Tepeleri’nde keşfedilmişti. Bilindik adıyla Krallar ve Firavunlar Vadisi’nde bugüne kadar 63 mezar bulundu. Fakat içlerinden en popüler olanı Kral Tutankamon’un, MÖ 1323 yılındaki vefatından sonra oluşturulan anıt mezarıydı. Mezarının bulunduğu bölgenin etrafında binlerce antika ve döneme ait eser yer alıyor. Bölmenin bünyesinde barındırmış olduğu güzelliklerden biri ise dünyanın en pahalı dini öğeleri içerisinde yer alan Firavun Tutankamon’un Ölüm Maskesi’dir.

1 Keops Piramidi

5 Milyar Dolar

Keops PiramidiDünyanın en pahalı mezarı olarak karşımıza bir piramit geliyor. 6.5 milyon ton taşın yer aldığı Giza, Firavun Khufu, Keops ya da Büyük Piramit, MÖ 2589 yılında Mısır hükümdarı Khufu için yapıldı. Bu piramit ayrıca dünyanın en büyük mezarıdır. 230 metre uzunluğunda ve her bir yanı 150 metre yüksekliğinde olan Keops Piramidi, Dünyanın 7 Harikası’ndan biridir. Toplamda 2.3 milyon taşın bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu yapı halen daha gizemini korumaktadır. Uzaylılar tarafından ya da sihir kullanılarak yapıldığına inanılan bu anıt mezar günümüz teknolojisinin bile çözemediği sırları bünyesinde barındırıyor.

Dünyanın en pahalı mezarları ya da anıtları “kefenin cebi yok” ya da “dünya malı dünyada kalır” sözlerinin kanıtı niteliğinde olsalar da inşa edildikleri insanların isimlerinin sonsuza dek yaşamasını sağlayacaklardır. Eşsiz bir mimari ile oluşturulan ve geneli oldukça eski bir tarihe tanıklık eden bu eşsiz mezarlara, hayran olmamak elde değil. Peki, gelelim sorumuza. Listemizde yer alan dünyanın en pahalı ve en lüks mezarlarından hangilerini yerinde görmek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın