Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Motor Tutkunlarının Efsane Markası Ducati Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Ducati hemen her motor tutkununun hayalindeki tek motordur. Sektörde adını böyle sağlamlaştırmasını sağlayan Ducati hakkında bilgiler listemizde:
Motor Tutkunlarının Efsane Markası Ducati Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazı markalar vardır hani, bağlı bulunduğu sektörü çok iyi tanımasanız da ismi ve cismiyle, kendine sizi aşık etmeyi başarır. Hiçbir özelliğini bilmeseniz de arkadaş sohbetlerinde konudan uzak kalmamak için, atıverirsiniz adını ortaya. İşte, motor dünyası açısından öyle bir markayla karşınızdayız bugün. Ayakları yere basmayan, ruhlarında daima bir çocuk barındıranların markası; Ducati!

Yıllar her sektörde olduğu gibi motor dünyasında da değişim rüzgarları estirdi. Ama Ducati bu rüzgardan daha çok performans ve dayanıklılık yönünde etkilenmiştir. Zira, İtalyan markası rakibi olan Japon firmaları gibi tasarımlarında çok büyük değişikliklere gitmedi. Asıl etkileyici olansa, 2 silindirli motorlarından ödün vermemeleri oldu. Yani Ducati için rahatlıkla tam bir “gelenekçi” yakıştırması yapabiliriz.

Belki de bir Ducati sahibisiniz ve şu an kendinizi sorguluyorsunuz. “Benim motorum ne dünyanın en güçlüsü ne en sağlamı ne de en hızlısı! Peki, nasıl oluyor da bu motor her kontak çevirişimde beni heyecanlandırmayı başarıyor?” Aslında cevap çok basit, siz yollarda süslü gezen ekipmanlardan çok, klasik çizgisinden asla ödün vermeyen Ducati aşığısınız! Bizler de Paratic.com ekibi olarak seneye 90. yaşını kutlayacak olan efsanenin başarılı tarihine ve bilinmeyenlerine bir göz atalım dedik. Dilerseniz şimdi arkanıza yaslanın ve resimler eşliğinde Ducati aşkınızı yaşayın!

İşte karşınızda Ducati hakkında daha önce duymadığınız şaşırtıcı gerçekler:

Ducati’nin motosiklet dışında yaptığı tasarımları biliyor musunuz?

Ducati’nin motosiklet dışında yaptığı tasarımları biliyor musunuz?Yamaha’nın piyano, Honda’nın ise çim biçme makineleri yaptığını daha önce duymuş olabilirsiniz. Peki, Ducati’nin daha önce elektrikli tıraş makineleri ve radyo ürettiğini biliyor muydunuz?

Ducati Cucciolo

Ducati CuccioloKüçük bir motoru olan Cucciolo, 2. Dünya Savaşı’nda Ducati fabrikası bombalandıktan sonra icat edilmişti.

Ducati motosikletlerinin üretim aşaması

Ducati motosikletlerinin üretim aşamasıDucati motosikletleri; İtalya, Bologna’da hala el işçiliği ile üretiliyor. Yani, İtalya’nın bu tasarım harikası, robotlar tarafından değil de usta eller tarafından yapılıyor.

Ducati üretiminde çalışanlar

Ducati üretiminde çalışanlarBologna’da, Borgo Panigale isimli bölgedeki fabrikada çalışanların %30’u kadın. Anlayacağınız, motorun klasik güzelliğindeki başarıda, kadınların da büyük rolü var.

Bologna’daki Ducati fabrikası

Bologna’daki Ducati fabrikasıFirmanın Bologna’daki ünlü fabrikasında iki üretim hattı bulunuyor. Bunlardan biri ABD’de satışa sunulacak motosikletler için, biri de dünyanın diğer yerlerinde satılacak motosikletler için kullanılmaktadır. Kaliforniya motosikletlerinin üretimi bunların içerisinde en zorlu olanıdır. Zira hak verirsiniz ki belirli bir yer için motosiklet üretmek pek de kolay değildir.

Ducati Monster üretimi

Ducati Monster üretimiBir Monster üretimi 88 dakika içerisinde yapılmaktadır.

Ducati’nizi kim üretti, öğrenmek ister miydiniz?

Ducati’nizi kim üretti, öğrenmek ister miydiniz?Evet, iki tekerlekli yol arkadaşınızın yapımcısıyla tanışma fırsatına sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? Ducati ile bu mümkün görünüyor. Çünkü firma, motosiklet üretimini yapan ustaların her birinin ismini kayıt altına alıyor.

Japonya için üretilen Ducati motosikletleri

Japonya için üretilen Ducati motosikletleriJaponya’da satışa çıkartılacak Ducati motosikletlerinin, diğerlerine pek benzemediğini biliyor muydunuz? Şöyle ki bu motosikletlerin sesi tipik Ducati’lerden çok daha az çıkıyor. Ancak mırıltısıyla da olsa yine de çizgisiyle markanın belirgin özelliklerini yansıttığını söyleyebiliriz.

Ducati Superleggera

Ducati SuperleggeraSuperleggera, süper hafif anlamına geliyor olabilir; ancak motosikletin “süper pahalı” olduğunu söyleyemeyiz. Zira yaklaşık 155 kg gelen motosikletin fiyatı, 65.000 dolar olarak belirtilmiş.

Ducati Scrambler

Ducati ScramblerDucati’nin ikonik modeli Scrambler, ilk olarak 1962 yılında Amerika piyasası için tasarlanmış. Daha sonra üzerinde birtakım geliştirmeler yapılarak 1968 yılında İtalya piyasasına sürülen model, markanın en beğenilen tasarımlarından biri olmuştur. Geçen sene Almanya Intermot Motosiklet Fuarı’nda yeni görünümüyle izleyici karşısına çıkan Ducati Scrambler, etkileyici bir tasarıma sahip olduğunu ispatladı. Scrambler’in özellikleri ve fiyatıyla efsanevi bir canlı olan “Tekboynuzu” (Unicorn) andırdığı söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.