Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yıllara Meydan Okuyan Tarihiyle Dodge Hakkındaki 15 Gerçek

Dodge dediğimiz zaman aklınızda canlanan birkaç bilgi ve görüntü vardır. Ancak birazdan öğrenecekleriniz ünlü marka hakkında daha fazlasını size verecek:
Yıllara Meydan Okuyan Tarihiyle Dodge Hakkındaki 15 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bugün konuğumuz, Amerika Birleşik Devletleri menşeli Dodge! Firmanın 1914 yılında başlayan serüveni, inişli çıkışlı birçok ayrıntıdan sonra günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Aslında Dodge, otomobil sektörüne girmeden önce yedek parça üreten bir kuruluştu. Sadece bu durum bile markanın ne kadar köklü bir geçmişi olduğunu ispatlamaya yeter sanırım. 70’li yıllardan itibaren aile otomobilleri tasarlamaya başlayan firma, serüveni boyunca da birçok kez el değiştirmiştir. Neticede 1914’ten günümüze kadar 4 farklı logoyla karşımıza çıkmıştır.

Ülke olarak biz Dodge’yi daha çok, çerçeve içine alınmış yıldız logolu kırmızı kamyonetleriyle tanıdık. Özellikle 90 yıllarda meşhur olan bu kamyonetler, ticari olarak o yıllarda ve günümüzde birçok kişinin kurtarıcısı olmuştur. Şimdilerde ülkemizin çok fazla tercih etmediği marka hakkında, dünya açısından bakıldığında aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Özellikle Amerika’da, firmanın son model lüks araçlarına ve klasikleşmiş eski modellerine olan ilgi oldukça fazla. Tabi ki bunun bir sebebi var. Ne dersiniz, başarılı çizgisi ve kendine has ikonik tarzıyla yıllara meydan okuyan başarılı markanın tercih sebeplerine ve gizli kalmış gerçeklerine birlikte göz atalım mı?

İşte karşınızda Dodge ve pek fazla bilinmeyen 15 gerçeği:

Dodge Kardeşler tarafından yapılan ilk tasarım neydi?

Dodge Kardeşler tarafından yapılan ilk tasarım neydi?Dodge Kardeşler’in ilk olarak bisiklet üretim işine girdiğini biliyor muydunuz? Kanada, Windsor’da Evans&Dodge Bicycle Company isimli bir şirket kuran kardeşler, bu işte oldukça başarılı da olmuştur. Kardeşler Kanada’yı bisiklet denildiğinde ilk akla gelen yer olduğu için seçmiş olmalı.

Horace Dodge’nin günümüz bisikletlerine katkısı

Horace Dodge’nin günümüz bisikletlerine katkısıHorace Dodge, 1896 yılında evinde tasarladığı kir tutmaz bilyalı rulmanıyla patent hakkı kazanmış ve günümüzün bisikletlerinde kullanılan sistemin temelini tasarlamıştır.

Dodge Kardeşler’den kuzineli soba tasarımı!

Dodge Kardeşler’den kuzineli soba tasarımı!Dodge Kardeşler 1900 yılında bisiklet firmalarını kapattıktan sonra, bir atölye kurmuşlar. İkilinin ilk girişimi, içinde yemek de pişirilen kuzineli soba üretimi olmuş.

Dodge Kardeşler’in ilk seri üretim Amerikan arabalarına yaptığı katkı

Dodge Kardeşler’in ilk seri üretim Amerikan arabalarına yaptığı katkıSoba üretim işinden vazgeçip yedek parça üretmeye başlayan kardeşler, 1910 yılında Ford’un Model T aracında kullanılan motor, aks, şanzıman gibi parçalarını tasarladılar.

Dodge’nin kuruluşu

Dodge’nin kuruluşuHorace ve John Dodge, Kasım 1914’te kendi otomobil firmalarını kurduklarında daha üretime başlamadan insanlardan bayilik teklifi almaya başlamış. Böylece Kardeşler 1916 yılında Amerika’nın en çok satan otomobil markası olmayı başarmışlar.

Dodge Viper

Dodge Viper1990’lı yıllarda ekranlarda görülen ünlü Amerikan TV serisi Viper’de, yine Dodge’nin imzasını görüyoruz. Bu seride yer alan efsane araç Dodge Viper’in suçla mücadelede gizli bir silah olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Viper’in ilk modelinin motoru Lamborghini tarafından tasarlandı

Viper’in ilk modelinin motoru Lamborghini tarafından tasarlandı1991 yılında tasarlanan Viper, 400 beygir gücü ve V10 motoruyla gerçek bir yol canavarıydı. Diğer yandan Dodge Viper’de 1994 yılına kadar havalandırma sistemi kullanılmamış. Kim bilir, belki de böyle havalı bir araca binenlerin havalandırma sistemine ihtiyacı olmayacağı düşünülmüştür.

Dodge Charger ekranlarda The General Lee’den önce görülmüştü.

Dodge Charger ekranlarda The General Lee’den önce görülmüştü.Charger daha önce, Peter Fonda’nın 1969 yapımı filmi Easy Rider ve 1974 yapımı Crazy Mary Dirty Larry’de boy göstermişti.

Dodge’nin ilham verdiği müzisyenler!

Dodge’nin ilham verdiği müzisyenler!Lynyrd Skynyrd “Outta Hell in My Dodge”, Frank Zappa “Joe’s Garage”, Bruce Springsteen “Jungleland, The Promise” ve Dukes of Hazzard’da kullanılan soundtrack gibi şarkılara ilham kaynağı olmuştur.

Dodge “dependability” kelimesinin yaratıcısı mı?

Dodge “dependability” kelimesinin yaratıcısı mı?1914 yılında Dodge’nin halkla ilişkiler bölümünde çalışan Theodore MacManus, “dependable” yani güvenilir kelimesinin sıkıcı olduğuna karar vermiş ve “dependability” kelimesini ortaya atmış. Diğer taraftan Oxford English Dictionary’in yapmış olduğu açıklamaya göre, bu kelime 1901 yılında türetilmiş. Ancak kelime MacManus’un 1914 yılındaki kullanımına kadar çoğu kişi tarafından bilinmiyormuş.

Dodge hangi alanda bir ilke imza attı?

Dodge hangi alanda bir ilke imza attı?Dodge, kış şartlarına hazırlıklı ilk otomobilin üreticisi olarak da bilinmektedir.

20 yıl boyunca kullanılan Dodge logosu “fratzog” kelimesi ile tanımlanıyordu

20 yıl boyunca kullanılan Dodge logosu “fratzog” kelimesi ile tanımlanıyordu1962 ile 1981 yılları arasında kullanılan Dodge logosu, üçgen şeklindeki semboldü. Bu geometrik şekil “fratzog” olarak isimlendirilmişti.

İlk çelik gövdeli otomobil

İlk çelik gövdeli otomobilDodge, 1914 yılında ürettiği otomobiliyle ilk çelik gövdeli aracı üreten marka oldu.

Dodge’nin bayanlar için tasarladığı araç

Dodge’nin bayanlar için tasarladığı araçDodge 1950 yılında bayanlar için tasarladığı otomobiliyle (La Femme) de dikkatleri çekmeyi başardı. Gül goncası desenli döşemesi ve cüzdanı olan aracın satışları yüksek rakamlara ulaşmamış olsa da Dodge bu tasarımıyla da adından söz ettirmeyi başardı.

Teksaslılar için üretilen Dodge

Teksaslılar için üretilen DodgeDodge, 1956 yılında Coronet modelinin yeni versiyonunu tasarlamış ve bu modeli yalnızca Teksas’ta satışa çıkarmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.