Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Efsanenin Öyküsü Chevrolet Camaro Hakkında Bilinmeyen 14 Gerçek

1911 yılından beri hayatımızda olan ve her birimizi kendine hayran bırakan Camaro hakkında daha önce hiç duymadığınız özellikleri öğrenmeye hazır olun!
Bir Efsanenin Öyküsü Chevrolet Camaro Hakkında Bilinmeyen 14 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bugün sizlerle 1911 yılından beri hayatımızda var olan bir efsanenin sürücü koltuğuna oturacağız. Amerika Birleşik Devletleri menşeli Chevrolet, kurucusu Louis’in soyadından ismini almıştır. Firma, başarılı tarihi boyunca birçok farklı süreçten geçti. Çok sayıda sahip değiştiren Chevrolet, en sonunda ABD’nin dev kuruluşu Genaral Motors’un himayesine girmiştir. Tabi ki bu durum hem GMC’yi hem de Chevrolet özelinde markanın tarihini etkilemiştir. Bu tarihten sonra Chevrolet, ürettiği birbirinden lüks, konforlu ve güçlü araçlarıyla otomobil severlerin gönlünde taht kurmuştur. Bu modellerden biri de kuşku yok ki Camaro!

İlk defa 1967 yılında piyasaya sürülen Camaro, firmanın gelmiş geçmiş en güçlü modeli olma özelliğine sahip. Hatta öyle ki Camaro, ilk yıllarında gücü itibariyle diğer otomobil markalarına da örnek olmuş ve firmalar Camaro’yu örnek alarak otomobiller üretmiş. Otomobil dünyasına hakim olanlar aşinadır, marka özelinde üretilen bir model vardır ki o, firma için oldukça özel bir yere sahiptir. İşte Camaro da Chevrolet için bunu ifade ediyor. Hatta Chevrolet, Camaro’dan sonra ürettiği bütün modellere, bu otomobili onurlandırmak için “C” ile başlayan bir isim vermiş. İşte bugün biz de sizlerle, Chevrolet için büyük öneme sahip Camaro modeline ve onun başarılarla dolu serüvenine göz atacağız.

İşte karşınızda bilinmeyenleriyle Chevrolet Camaro!

Chevrolet Camaro’nun ilk ismi!

Chevrolet Camaro’nun ilk ismi!Aslında bu model Camaro ismini almadan önce, araç için Panther ve daha birçok farklı isim düşünülmüştü. 2000’den fazla olan önerilerin içerisinden Panther kelimesi seçilerek, bizim Camaro olarak tanıdığımız araç 1966 yılında piyasaya sürülmüştü.

GM’nin düzenlediği basın toplantısı ve Camaro

GM’nin düzenlediği basın toplantısı ve CamaroGM, 28 Haziran 1966 yılında düzenlediği basın toplantısıyla tarihe geçmiş. Çünkü firmanın, Chevrolet modeli isminin artık Panther değil de Camaro olduğunu açıklamak için yaptığı girişim, o zamana kadar yapılan en dikkat çekici telekonferans olmuş. Şöyle ki Amerika’nın 14 şehrinde, otellerde toplanan basın mensuplarıyla, ilk defa bu kadar büyük ölçekli bir telekonferans düzenlenmiş.

Camaro isminin anlamı

Camaro isminin anlamıFirma, 1966 yılında Camaro ismini dünyayla paylaştığında, bu kelimenin ne anlama geldiği hakkında çeşitli görüşler ortaya atıldı. Örneğin bunlardan bir tanesi, Camaro’nun Fransızcada argo bir deyim olan camaraderie’yi temsil ettiğidir. Camaraderie ise arkadaşlık, samimiyet gibi anlamlara gelmektedir. Camaro hakkında yapılan bir diğer tanım ise “Mustang’ları yiyen hayvan” anlamıyla karşımıza çıkıyor.

Camaro’dan hemen önceki tasarım

Camaro’dan hemen önceki tasarımAşağıda gördüğünüz resim, Camaro’nun çıkış tarihi olan Mart 1966’dan yalnızca 3 ay önce tasarlanmış modelin resmi. Bunun da Chevy’in station wagon türü olduğunu söylesek, yanılmış olmayız sanırım.

2. nesil Camaro

2. nesil CamaroCamaro’nun tasarım ekibi birkaç sene sonra modelin ikinci neslini piyasaya sundu. Bu modelin, Firebird’e epey benzediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Camaro motorları

Camaro motorlarıBu efsanevi model piyasaya sunulduğunda, tam 7 adet farklı motor seçeneği bulunuyormuş.

Sunulan Camaro seçenekleri

Sunulan Camaro seçenekleriCamaro müşterileri arasında yalnızca 602 kişi, V8 tipli Z/28 Special Performance Package (Özel Performans Paketi) siparişi vermiştir. Bu seçenek, ilk başlarda SSCA yarış modeli olarak tasarlanmış.

Camaro Z/28

Camaro Z/28General Motors’un mühendisi ve yöneticisi Pete Estesi, üstü açık olmayan hemen her arabadan nefret ediyormuş. Bu yüzden, Camaro’nun Z/28 paketiyle yeniden tasarlanmasına karar vermiş. Sonuçta Camaro Z/28’in doğuşu işte bu şekilde olmuş.

SSCA Trans-Am serisinin lideri

SSCA Trans-Am serisinin lideriCamaro tasarlandıktan çok kısa bir süre sonra, SSCA Trans-Am serisinde kayda değer başarılara imza atmıştır.

1969 Copo Camaro

1969 Copo CamaroChevrolet’in 7 litrelik motoru tamamıyla ayrıcalıklı bir tasarımdı. Bu modelden çok az sayıda üretilmiş olup, büyük hacimli motoru sayesinde fiyatı iki katına çıkan COPO ya da Central Office Production Order modelleri genel olarak profesyonel yarışçılar tarafından satın alınmıştır.

2. nesil Camaro ve Ferrari arasındaki benzerlik

2. nesil Camaro ve Ferrari arasındaki benzerlikEvet, 2. nesil Camaro’nun, 60’lı yılların beğenilen modeli Ferrari Lusso 250 GT’den temel alınarak tasarlandığını söyleyebiliriz.

International Race of Champions ve Camaro

International Race of Champions ve Camaro1975 ile 1989 yılları arasında International Race of Champions’a damgasını vuran araç Camaro modelleri olmuştur. Camaro’nun 1985 yılında tanıttığı IROC-Z uyarlaması da Kuzey Amerika’da yapılan otomobil yarışının ismini simgelemektedir.

Neiman Marcus Edition Camaro

Neiman Marcus Edition Camaro2011 yılında satışa sunulan sınırlı üretim Neiman Marcus Edition, 75.000 dolarlık fiyatıyla deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satıldı.

Şimdiki Z/28 modelinin ağırlığı hususunda takıntılı olan mühendisler

Şimdiki Z/28 modelinin ağırlığı hususunda takıntılı olan mühendislerEvet, Z/28’in ağırlığı konusunda o kadar takıntılı çalışmışlar ki şaşırmamak elde değil. Bunların arasında aracın arka camlarından 0.3 mm azaltıldığını, arka koltuk dolgu malzemelerinden bir miktar alındığını söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.