Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Yatırım Fonu Alım – Satımı Nasıl ve Nerede Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu Alım – Satımı Nasıl ve Nerede Yapılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa yatırım fonları ülkemizde yatırım amaçlı çeşitliliği sağlayan güvenilir araçlardır. Aynı zamanda etf olarak da bilinirler. Bugün pek çok bireysel ve kurumsal kimlikle fon alım – satımında bulunan yatırımcılar vardır. Bu da pazarın likitidesini arttırır ve kısa sürede değişen fiyat farklarına bağlı olarak kazanç elde edilmesini sağlar. Bu konuda elbette ki borsa yatırım fonları hakkında belli bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Çünkü fonların içerisinde çeşitli sayıda araçlar bulunur. Daha çok menkul kıymetlerin payı geniş olsa da hazine bonoları, tahviller ve değerli görülen altın da portföyün konusu kapsamındadır. Bu nedenle iyi bir fon yönetimi yapabilmeniz için belirli bir seviyenin üzerinde tecrübeniz olmalıdır.

Portföyünüzü canlı tutmak ve geleceğe dair planlarınızı gerçekleştirebilmek için para kazanmak istiyorsanız, kesinlikle borsa yatırım fonları güvenilir araçlardır. Ayrıca maliyet açısından da diğer araçlara göre daha düşük komisyon ücretleri ile alınıp satılırlar. Üstelik fonlar aracılığıyla bir tane araca değil, birden fazla enstrümana yatırım yaparsınız. Bunu borsa endekslerine benzetebiliriz. Borsa endeksi nedir, yatırımı nasıl yapılır öğrenmek için buraya tıklayın. Çünkü biliyorsunuz ki endekslerin içerisinde dünyaca ünlü olan şirketlerin, farklı sektörlere ait hisse senetleri bulunmaktadır. Buna göre yatırım araçlarının performanslarının ortalaması alınarak endeksin yükselmesi veya düşmesi yatırımcıların kar/zarar etmesine neden olur. Borsa yatırım fonlarında da bir nevi aynı işlemler yapılır.

Yabancı borsalar veya ülkemiz borsası üzerinden borsa yatırım fonu alım – satımı yapabileceği gibi, bankalar aracılığıyla da fonlara yatırım yapabilirsiniz. Çünkü Türkiye’de işlem gören çoğu fonun kurucusu ve portföy yöneticisi konumunda olan bankalardır. SPK’ye tabii olarak fonlarını borsa aracılığıyla halka arz ederler. Katılma belgesi ile istediğiniz fona yatırım yapabilirsiniz. Katılma belgelerini, hisse senedi gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki bir şirkete ortak olmanız için payınızı belgeleyen kıymetli evrağa ihtiyacınız varsa, borsa yatırım fonlarında da katılma belgesine ihtiyacınız vardır. İşlemlerinizi bu belgeye sahip olan kurum veya kuruluşların üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle seçeceğiniz kurumun bu belgeye sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Borsa Yatırım Fonu Alım – Satımı Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu Alım – Satımı Nasıl Yapılır?Borsa yatırım fonlarının fiyatları belli bir endekse bağlı olarak değişir. Örneğin; IST30 borsa yatırım fonuna yatırım yapacaksanız, Dow Jones Türkiye endeksini takip etmeniz gerekir. Bu fonun içerisinde piyasada en yüksek değere sahip olan 6 bankanın hisse senedi bulunur. Hisse senedi alım – satımı nasıl yapılır, bilgi almak için tıklayın. Kurucusu Finansbank AŞ’dir. BIST’te (BNKTR.F) işlem kodu üzerinden alınıp satılır. Her fonun büyüklüğü ve getirisi ayrıdır. Bu nedenle beklentinizi karşılayacak olanları belirlemelisiniz. Özellikle altın fonlarına yoğun bir talep vardır. Çünkü yatırımcılar artık işlemlerini fiziki değil, fiziki olmayan şekillerde güven içinde değerlendirmek istiyor. Bunun için de altın borsa yatırım fonlarını tercih ediyorlar.

Şimdi, borsa yatırım fonu nasıl alınır ve satılır ayrı başlıklar altında inceleyelim:

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?Borsa yatırım fonu alabilmeniz için katılım belgesine sahip olan aracı kurumu seçimi yaparak, yatırım hesabı açtırmalısınız. Borsaya nasıl girilir, ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için tıklayın. Paranızı açtırdığınız hesabın içinde güvenle saklayabilirsiniz. Bu konuda öncelikle karar vermeniz gereken konu borsa mı, yoksa direkt bankalar üzerinden mi alım – satımlarınızı sürdüreceğinizdir. İkisi arasında pek bir farklılık yoktur. Çünkü borsada da işlemlerinizi banka veya özel şirketler aracılığıyla gerçekleştirirsiniz. Direkt piyasaya emrinizi iletemezsiniz. Bu nedenle borsada alım – satım faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz için aracı kurumu seçimi yapmanız şarttır. Seçtiğiniz aracı kurumunun sağlamış olduğu borsa platformu üzerinden, online olarak borsa yatırım fonlarını alıp – satabilirsiniz.

İstediğiniz fonu işlem platformundan seçerek, alım yapmayı düşündüğünüz pay miktarı belirleyerek emir vermelisiniz. Verdiğiniz emri kurumunuz düzenleyerek borsanın sistemine işler. Böylece alıcı ve satıcı fiziken bir araya gelmeden paylar birbirine eşleştiği takdirde alım işleminiz gerçekleştirilir. Böylelikle ödediğiniz tutar satıcının hesabına yansıtılırken, karşı tarafta fonu sizin hesabınıza transfer eder. Biliyorsunuz ki borsada para kazanmanın mantığı, değerlenecek araçlara yatırım yapmaktır. Böylece aradaki fiyat farkından kazanç sağlanır. Bu nedenle yatırım yapacağınız fonunun içinde bulunacak araçların performanslarının yükseleceğinden, fonların değeri artacağından emin olarak alım işleminde bulunmalısınız.

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Satılır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Satılır?Borsa yatırım fonunun satış işlemleri alımda yapıldığı gibi gerçekleşir. Elinizde bulunan fona pay tutarını girerek satış emri verirsiniz. Böylece likit yapıya sahip olan piyasada işlemleriniz kısa süre içerisinde yapılır. Fonu satarken değer kazanmışsa kar, kaybetmişse de zarar edersiniz. Bu yüzden doğru zamanı yakalayabilmeniz önemlidir. Bu konuda endekslerin performanslarını takip etmelisiniz. Borsa takibi nasıl yapılır, ayrıntılı bilgilere bu yazı sayesinde ulaşabilirsiniz. Analizlerini yapmalısınız. Geçmiş dönemlere bakarak, gelecekte fiyatların düşüş mü yükseliş mi yaşayacağını belli bir tecrübeye sahip olduktan sonra kolaylıkla anlayabilirsiniz. Böylelikle borsa piyasası aracılığıyla hedeflediğiniz miktarlara ulaşabilirsiniz.

Piyasanın durumu ister yükselsin ister düşsün, fonu elinizden çıkartarak nakde çevirebilirsiniz. Bu nedenle çoğu yatırımcı kısa sürede paraya çevrildiği için borsa yatırım fonlarına yönelir. İşlemlerinizi piyasanın aktif saatleri içerisinde aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirirsiniz. Yaptığınız işlemler için belli bir komisyon ücreti ödersiniz. Bu yüzden aracı kurumu ile irtibata geçerek komisyon ücretinin ne olduğunu önceden öğrenmelisiniz. İşlemlerinizi seans saatleri dışında verdiğinizde bir sonraki gün emriniz piyasaya iletilir. Hisse senetlerinde olduğu gibi ödemeler (T+2) gün içerisinde hesabınıza yansıtılır.

Borsa Yatırım Fonu Alım – Satımı Nerede Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu Alım – Satımı Nerede Yapılır?Borsa yatırım fonlarının alım – satımı bankalar ve borsalar üzerinden fiziki olmayan şekillerde gerçekleştirilir. Bankanın veya borsanın işlem saatleri arasında emirler kabul görür. Piyasa fiyatı üzerinden yatırımlar yapılır. Hem fonun performansı hem de yatırımcıların talepleri doğrultusunda fiyat belirlenir. Bu fiyatları işlem platformu üzerinde 15 saniyede bir izleyebilirsiniz. Buna göre avantajlı gördüğünüz fona yatırım yaparak, para kazanabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan borsa yatırım fonlarına yatırım yapmak istemiyorsanız, dünyaca ünlü borsalar aracılığıyla da işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Nasdaq, Shanghai, Hong Kong, NYSE, Shenzhen gibi borsaların üzerinden yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu borsalar aracılığıyla MSCI, Barclays, Stoxx, S&P, Markit, Dow Jones gibi dünyaca tanınan borsa yatırım fonlarına yatırım yapabilirsiniz. Bunun için aracı kurumunuzun yabancı borsalarla iletişim halinde olması gerekir. Türkiye’deki kurumların hepsinin yurt dışı borsaları ile bağlantısı yoktur. Bu nedenle seçiminizi yaparken iyi bir araştırma yapmalısınız. SPK’nin internet sitesi üzerinden daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak; güvence arayışındaysanız, risk almak istemiyorsanız, borsa yatırım fonları şüphesiz ki en iyi alternatiflerden biridir. Fonların alım – satımları katılım belgesine sahip olan aracı kurumları vasıtasıyla gerçekleşir. Bu sayede diğer araçlara nazaran daha düşük komisyon ücreti ödersiniz. Ayrıca tek araca yatırım yapacağınıza birden fazla enstrümana yatırım yaptığınız için yüksek getirilere sahip olursunuz. Bu konuda hem borsa piyasası hem de işlem gören fonlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Takiplerini anlık olarak etkili bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Buna bağlı olarak kar getirecek zamanları yakalar, fonları belirleyerek paranızı ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar