Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BMW i3 Fotoğrafları ve Detaylı İnceleme

Alman otomotiv devi BMW'nin ilk elektrikli lüks modeli i3 modeli ve Hollanda'da tanıtıldı. İşte beğeni toplayan modelle ilgili dikkat çekici bilgiler:
BMW i3 Fotoğrafları ve Detaylı İnceleme
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Güçlü Alman marka BMW de elektrikli araç üretimine başladı. i3 ve i8 modelleri ile önce Avrupa’da satışa başladı. BMW’nin ilk elektrikli lüks modeli i3 modeli ve Hollanda’da tanıtıldı. Lüks segmentte üretilen elektrikli araba, Borusan Otomotiv’in 30. yıl dönümünde Türkiye’de geçen sene satışa sunuldu.

BMW, i modellerinin projesini 2007 yılından bu yana yürütüyor ve AR-GE çalışmalarının bir ürünü olarak da ilk i3 modelini piyasaya sürdü. Bu model, “dünyanın ilk lüks elektrikli otomobili” olmasıyla öne çıkıyor. 2014 yılı Eylül ayında, 46.100 Euro’dan başlayan fiyatlarla anahtar teslimi fiyatı, Türkiye’ye özel donanım paketiyle satışa başladı.

Yeni BMW i3 tamamen emisyonsuz elektrikli motor sistemine sahip. Normal koşullarda, 130 – 160 km menzile olanak vermektedir. Akıllı ECO PRO ve ECO PRO+ sürüş modları sayesinde, bu menzil 200 kilometreye kadar çıkabiliyor. Range Extender özellikli BMW i3 ile de yaklaşık 340 kilometre menzile ulaşabiliyorsunuz. Range Extender özelliği talep üzerine sunulmaktadır ve menzil artırıcı özelliktedir. Range Extender, bir jeneratörü tahrik eden küçük, oldukça akıcı ve iki silindirli bir benzinli motordur. Lityum iyon bataryanın şarj seviyesi minimum düzeye ulaştığı zaman otomatik olarak devreye girmektedir. Görevi ise bir jeneratör çalıştırarak yüksek gerilim bataryasına enerji sağlamaktır.

Kalkış anıyla birlikte 250Nm tork üreten BMW i3, güvenli bir kalkış sunuyor. Sessiz bir şekilde çalışan otomobil, arkadan itiş özelliği ve dar dönüş çapı sayesinde son derece çeviktir. Range Extender özellikli BMW i3 modelleri 100 kilometreye 7,9 saniyede ulaşmaktadır. eDrive özelliği ile sıfır karbondioksit emisyonuna sahiptir. 100 kilometrede 12,9 kW/sa enerji tüketimi ve 125 kW anlık maksimum performans sunuyor. Boş ağırlığı ise 1.195 kilogramdır. Kesintisiz bir güçle hızlanıyor ve tek pedal hissi, frenleme sırasında kinetik enerji kazanımı sağladığı için öngörülü sürüşe sahiptir.

Özellikle hızlı şarj için opsiyonel AC/DC hızlı şarj fonksiyonu, en uygun çözüm olarak görülüyor. Ev dışı DC hızlı şarj istasyonunda işlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve ardından kullanıma hazır hale geliyor. 360 derece elektrik hizmetleri ile yüksek gerilim bataryası, yol üzerinde şarj istasyonlarından veya evde kolayca şarj etmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmış. ChargeNow özelliği sayesinde yoldayken şarj edilmesi mümkündür. Kişisel ChargeNow kartı ile de BMW i3 aracınızı şarj ederken nakit ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

GCM Yatırım Banner

İşte BMW i3 detaylı incelemesi:

BMW i3 eDrive

BMW i3 eDriveTamamen elektrikli BMW eDrive sistemi ile i3 modeli, hareketsiz durumdan itibaren güçlü bir tork ve etkileyici bir tepki sunuyor. 170 bg (125kW) anlık azami güç ve azami 250 Nm tork üretiyor. Elektrik motorundan gelen güç tek kademeli şanzıman aracılığıyla doğrudan arka tekerleklere aktarılıyor.

BMW i Serisi EfficientDynamics Teknolojisi

BMW i Serisi EfficientDynamics Teknolojisii3 modelinde bulunan BMW eDrive, bu teknolojinin en iyi örneği olarak tanımlanıyor. Enerjisini lityum iyon yüksek gerilim bataryasının üstün performansından alıyor ve hiçbir şekilde lokal karbondioksit emisyonu üretmiyor. Ayrıca BMW EfficientDynamics’in akıllı sürüş modları olan ECO PRO ve ECO PRO+, menzil için verimli enerji yönetimini mümkün kılıyor.

BMW ConnectedDrive Fonksiyonları

BMW ConnectedDrive FonksiyonlarıBu fonksiyonlar sayesinde elektrikli mobiliteyi özellikle basit ve uygun hale getirdiklerini belirtiyorlar. Örnek olarak da navigasyon sisteminin size en yakın şarj istasyonunu gösterdiğini ve rota tarihi verdiğini söylüyorlar.

BMW i Remote Uygulaması

BMW i Remote UygulamasıBu uygulama sayesinde batarya şarj durumu ve elektrikli olarak kat edebileceği menzil gibi verilere erişmenizi sağlıyor. Bu şekilde de şarj işleminin durumu ile ilgili bilgileri uzaktan alabiliyorsunuz.

i3 Kolay Şarj Edebilme

i3 Kolay Şarj EdebilmeBMW i3 otomobilinizle birlikte temin edeceğiniz standart kablo ile normal ev tipi bir prize takarak kolayca şarj edebilirsiniz. Aynı zamanda BMW i Wallbox ile çok daha hızlı bir şekilde şarj imkanı sunuluyor. BMW i Wallbox, BMW Kurulum Hizmeti talebiniz üzerine evinize monte edilebiliyor ve 3 – 6 saatte aracınızın şarj olmasını sağlıyor.

BMW i3 Sıra Dışı Tasarım

BMW i3 Sıra Dışı TasarımAlışık olduğumuz BMW tasarımlarının dışında olan i3, şehirler için uyumlu ve sürdürülebilir bir tasarıma sahip. Her detay amacına uygun olarak optimize edilmiş ve emisyonsuz mobilite gereksinimlerine uyarlanmıştır.

i3 Tasarım Felsefesi

i3 Tasarım FelsefesiBMW i serisi vizyon sahibi bir otomobil olarak tanımlanıyor ve sürdürülebilirliğe yönelik tutarlılıkla karakterize edilen yeni bir premium mobilite anlayışının benimsendiği söyleniyor.

BWM’nin İlham Perisi

BWM’nin İlham Perisii serisi otomobillere ilham verenin, elektrikli otomobilleri geleceğe yönelik tasarımlarla birleştirme arzusu olduğu belirtiliyor. Geleceğe özgün görsellik, hafiflik, güvenlik ve verimlilik kriterlerinin dış ve iç tasarıma yansıtılmış.

BMW i3 Keskin Görünüm

BMW i3 Keskin GörünümKeskin kenarların az kullanımı ile vurgulanmış dış yüzeye sahip ve tek parça dökme gibi görünmektedir. Bu durum ise işlevsel detaylar ile yenilikçi çözümlerle bağlantılı olarak tasarlanmıştır.

i3 Dış Tasarım

i3 Dış TasarımBMW i3 dış tasarımında dinamik ve kompakt orantılar göze çarpar. Bu sayede manevra yeteneği arttırılmıştır. Yandan görünümünde cam tasarımı ve kapı eşikleri dinamik bir form veriyor.

i3 Kolay Park Edebilen Tasarımı

i3 Kolay Park Edebilen TasarımıUzun aks aralığı ile yolcu ferahlığı sağlanırken, ön ve arka kısımdaki kısa dış çıkınlar sayesinde en dar yerlere sorunsuzca park etmeyi sağlıyor.

BMW i3 Jantlar

BMW i3 JantlarBüyük 19 inç jantları ile dönme direncini azalttığı ve aerodinamik detaylarla en üst düzey verimliliği sağladığı belirtiliyor.

BMW i3 Ön Farlar

BMW i3 Ön Farlari serisinin ön görünümü bakıldığında hemen BMW ailesinden olduğunu anlamanızı sağlıyor. Şeffaf led farlar ve U şeklindeki gündüz farları dikkat çekiyor. Alttaki saklama alanının ön kapağı tüm modellerde parlak siyahtır.

BMW i3 Ayırt Edici Ön Görünümü

BMW i3 Ayırt Edici Ön GörünümüAyırt edici hava perdeleri, gelişmiş aerodinamik özelliklerini görsel olarak öne çıkarmaktadır ve bu şekilde sportif görünüm sağlanmıştır.

i3 Arka Tasarım

i3 Arka TasarımOtomobilin işlevsel tasarımı en çok arka kısımda kendini belli eder. Geniş açıklık sayesinde bagaj bölümüne uygun erişim sağlanır. Dikey tavan sütunları sayesinde yolcu bölmesine maksimum alan sağlanır.

BMW i Serisi Arka Farlar

BMW i Serisi Arka FarlarÖn farlara benzer şekilde, bagaj kapağının arka camı içine yerleştirilmiş U şekilli stop lambaları, siyah camın içinden parlamakta ve havada duruyor izlenimi vermektedir.

BMW i3 Bagaj Alanı

BMW i3 Bagaj AlanıŞaşırtıcı bir şekilde büyük bir bagaj hacmine sahiptir ve arka koltukların katlanmasıyla daha da genişlemektedir. Bagaj kapağının açıklan kısmı siyah, homojen bir cam yüzey olarak tasarlanmış. Bu görünüm aynı zamanda ileri teknolojiye sahip bir hava katmaktadır.

BMW i3 LifeDrive Özel Tasarım

BMW i3 LifeDrive Özel TasarımBu özel LifeDrive mimarisi sayesinde otomobilin iç tasarımında bir devrim yaratılmıştır. Enerji deposunun Drive modülünün zeminine yerleştirilmesiyle iç mekanı bölen bir tünel yok. Bu sayede otomobil içinde yer değiştirmek ve diğer kapıdan inmek sorun olmaktan çıkıyor.

i3 Life Modülü

i3 Life ModülüTüm Life modülü iç mekan alanı olarak kullanılabilir. BMW i3 Life modülünün geniş boyutları, yolcuların daha yüksekte oturmasını sağlıyor ve dışarıya yüksekten bakmak mümkün hale geliyor.

BMW i3 Bağımsız Direksiyon Kolonu

BMW i3 Bağımsız Direksiyon KolonuGeleceğe dönük bir tasarım olduğunun kanıtı da bu direksiyon. Gösterge panelinin daha saflaştırılmış tasarımı ile direksiyon kolonu, iç mekana doğru uzanıyor. Direksiyonu çevreleyen parlak katman, sürüş pozisyonunun öne doğru kolayca yönlendirilebilmesini sağlıyor.

i3 Gösterge Paneli

i3 Gösterge PaneliSon derece saflaştırılmış bir gösterge paneli var. Start – stop düğmesi ve vites değiştirme kolu gibi sürüşle ilgili tüm işlevsel elemanları barındırıyor.

BMW i Serisi Vites Değiştirme Kolu

BMW i Serisi Vites Değiştirme KoluVites değiştirme kolu, seçilen sürüş yönünü gösteriyor. Öne ve arkaya doğru ayarlanabilen döner düğme tasarımına sahip. Otomobil düğmenin işaret ettiği yöne doğru hareket ediyor.

BMW i3 Kapılar

BMW i3 KapılarTek parça arka koltuk ve iki bağımsız ön koltuk, birbirine aksi yönlere açılan kapılarla daha çekici bir hale getirilerek, yepyeni bir mekan duygusu yaratılmış.

BMW i Serisi Kapı Panelleri

BMW i Serisi Kapı PanelleriKullanılan KENAF elyafı, doğal kaynakların kolayca fark edilmesini sağlıyor. Pamuk ailesinin bir üyesi olan KENAF, son derece sürdürülebilir özelliklere sahip. Karakteristik elyaf yapısı, BMW i serisinin premium iddiasını vurguladığı belirtiliyor.

BMW i Serisi Koltuk Kumaşları

BMW i Serisi Koltuk KumaşlarıKullanılan kumaşların % 100 oranında geri dönüştürülmüş elyaftan üretildiği biliniyor. Bu da, karbondioksit emisyonunu azaltma potansiyeline sahip başka bir özellik olarak ifade ediliyor.

BMW i3 İç Dünyası

BMW i3 İç DünyasıBMW i3 iç dünyasında 4 farklı seçenek sunuyor. İdeal, parlak ve canlı bir izlenim oluşturmak asıl amaç olarak benimsenmiş. i3’ün iç dünyası; ATELIER, LOFT, LODGE, SUITE seçenekleri ile karşımıza çıkıyor.

BMW i3 ATELIER

BMW i3 ATELIERCanlı bir izlenim veren bu tasarım, “Neutronic” Aragaz Grisi malzeme kombinasyonu ile modern hissini öne çıkarıyor. BMW i serisi mavisi koltuk tabanı ve dikişlerle kontrast yaratılmış. Ayrıca iç çizgileri öne çıkarıyor ve özel bir canlılık katıyor. Siyah saten gümüş vurgu halkasıyla siyah direksiyon, iç tasarımı tamamlıyor.

BMW i3 LOFT

BMW i3 LOFTŞık bir deneyim isteyenlere özel olan LOFT, keyif verici bir iç atmosfer yaratmış. Koltuk ve kapılarda, modern, yumuşak malzeme/Sensatec kombinasyonu “Electronik” Carum Grisi, %100 oranında geri dönüştürülmüş hammaddeden üretilmiş kanvas kumaş ile eşleştirilmiş. Koltuk yüzeyi ve sırt dayamasında özel konumlandırılmış BMW i serisi mavisi ile vurgular bulunuyor. LOFT donanım tipi yenilikçi BMW i serisinin tanecikli yapısıyla parlak bir ön panele sahip. Carum Grisi parlak deri direksiyon, BMW i mavisi ile vurgulanıyor.

BMW i3 LODGE

BMW i3 LODGEBu tasarımın sloganı, “Gelecek Premium”un ta kendisi! Üst düzey kaliteyi doğal bir estetikle birleştiriyor. Parlak yüzeylerle açık ve samimi bir atmosfer yaratılmış. Deri direksiyonda, saten gümüş vurgu bulunuyor. Yün/doğal deri kombinasyonu olan “Solaric” Cassia, iç tasarımın sıcak atmosferini yansıtıyor. Carum Grisi ile de iç mekan aydınlatılıyor. Gösterge paneli deri kaplıdır. İklime göre etkileşen Pikea yünü kullanılmış. Ayrıca sertifikalı sürdürülebilir orman yönetiminden elde edilen büyük gözenekli siyah, kireçlenmiş okaliptus ahşap, iç tasarımı yeniden keşfetmenizi sağlayacak.

BMW i3 SUITE

BMW i3 SUITEBu tasarımda özel odak noktası olarak “Stellaric” Dalbergia Kahverengisi ve doğal deri kombinasyonunun kalitesidir. Kapı panellerindeki deri yüzeyler kol dayaması olarak kullanılabilir ve geniş ahşap dekoratif yüzeyler, detaylandırıcı olarak nitelendiriliyor. Vernikli tek parça malzeme kullanımı ile tüm yüzeye ayrıcalıklı ve şık bir görünüm verilmiş.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.