Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binalara Tırmanmak için Örümcek Tarafından Isırılmanıza Gerek Yok!

Teknolojinin gelmiş olduğu noktada 'düz duvara tırmanmak' deyimi gerçek oluyor. İşte The Personal Vacuum Assisted Climber eldiven mucizesi:
Binalara Tırmanmak için Örümcek Tarafından Isırılmanıza Gerek Yok!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Örümcek Adam filmini izledikten sonra, insanların en büyük arzularından bir tanesi duvarlara tırmanabilme olmuştur. Ne kadar havalı olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? En yüksek binaların tepelerine ulaşabilir ve manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Hatta, kadrolu olarak süper kahramanlığa dahi başlayabilirsiniz. Ancak bizim ülkemizde kullanım amaçlarının biraz daha farklı olacağını düşünüyorum. Örneğin; anahtar unutulduğunda pencereden içeri girmek veya bazı insanların odasının camına giderek gözetlemek tarzında şeylerle karşılaşılabilir.

The Personal Vacuum Assisted Climber (PVAC) adı verilen eldiven, başlarında Dr. Steve Hansen’in olduğu 15 kişilik bir ekip tarafından Utah Üniversitesinde, ordu projeleri için hayata geçirilmiştir. Bu mükemmel icat, askerlerin 27 metre boyunca, hiçbir sıkıntı çıkmadan tırmanmalarını sağlamaktadır. Eldivenler, 2 emiş gücü yüksek eldiven ve destek sisteminden oluşmaktadır.

Aletin nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız aşağıdan videosuna ulaşabilirsiniz.

Videoda da gördüğünüz üzere eldivenlerin bağlı olduğu destek sistemi dediğimiz kısım, askerin sırtında bulunan ve evlerimizdeki süpürgeden pek bir farkı olmayan tüpler tarafından vakum gücü sağlamaktadır. Ayaklarındaki aparata bakacak olursanız; tüm yükün kollara verilmek istemediğini görebilirsiniz. Eldivenler ile duvara sabit kalma sağlanırken ayaklardaki aparat ile de ağırlığınızı kaldırabilme ve daha hızlı çıkma şansı elde edebilirsiniz.

Böyle bir çalışmanın 2012 yılında hayata geçirildiğini düşünecek olursak, halen daha üzerinde çalışılan bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde araştırmacıların hedefi, bu sistemi yalnızca eldivenden oluşturabilmektir. Çünkü videoda da gördüğünüz üzere, askeri operasyonlarda kullanılması için biraz fazla sesli ve bunun yanı sıra tırmanışta da askerin birkaç problem yaşamasına sebebiyet veriyor. Askeri operasyonlarda faydalı bir işe kullanabilecek olması bir kenara, yanlış ellere geçtiğinde ise çok tehlikeli bir silah haline gelebilir. Bakalım ilerleyen zamanlarda daha neler göreceğiz.

Evet, 2012 senesine göre gayet güzel bir çalışma da olsa, günümüz teknolojisi ile senkronize edildiğinde ortaya çok daha başarılı bir vakumlu eldiven çıkabilir. Yazımda da bahsettiğim gibi, askeriyede kullanmak için fazla ses çıkartıyor ve yükseğe çıkarken de problemlerle karşılaştırabiliyor. Ancak günümüzde, bu konu hakkında araştırmalar devam ediyor. Bilim insanlarının öncelikli hedefi, sistemi görsel olarak düzenlemek. Yani sırttaki “süpürge makinesinden” kurtulup, yalnızca eldivenlerden oluşturmaya çalışmaktır. Önümüzdeki günlerde eldivenlerin ne hale geleceğini görebiliriz sanırım.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.