Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bedelli Sermaye Artırımı Hisse Senedi Değerini Nasıl Etkiler?

Bedelli Sermaye Artırımı Hisse Senedi Değerini Nasıl Etkiler?
Son Güncelleme: 
Yorum

Şirketin belli bir bedel ile sermayesini artırmaya yönelik, genel kurulun almış olduğu karara bağlı olarak yeni hisse senedi çıkartma işlemine bedelli sermaye artırımı denmektedir. Bu artırım sonucunda şirket kendine kaynak yaratırken, yatırımcının da sahip olduğu hissenin oranı artmaktadır. Bu işlemlerde öncelikle şirketin senedini elinde tutan yatırımcılara öncelik tanınmaktadır. Bunun sebebi rüçhan hakkıdır. Bu hak yatırımcılara öncelik tanınmasını, yeni çıkarılan hisselere ortak olmayı sağlar. Bu anlamda senetlerin değerlerinde değişmeler, oynaklıklar görülmesi yatırımlara yansımaktadır.

Bedelli sermaye artırımları hisselerin değerlerinde baskı kurarak aşağı veya yukarı yönde değişmesine neden olur. Bu baskıların anlaşılması için şirketin hangi amaçla bedelli sermaye artırımına gittiğinin bilinmesi gerekir. Çünkü düşüşler, yükselişler direkt bu konu ile bağlantılıdır. Hisse senedi fiyatları neden düşer ve yükselir bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca bunu etkileyen iç dinamiklerin yanı sıra, dış dinamikler de bulunur. Bu yüzden bedelli sermaye artırımı konusunda detaylı bilgiye sahip olmalısınız ve şirketlerin neden sermaye artışı yaptığını öğrenmelisiniz. Şimdi ise bedelli sermaye artırımının hisse senetlerinin değerine yarattığı etkileri ele almak istiyoruz.

Neden Bedelli Sermaye Artırımı Yapılır?

Neden Bedelli Sermaye Artırımı Yapılır?Bedelli sermaye artırımları çeşitli sebeplerden dolayı yapılmaktadır. Bu sebeplerin her biri yatırımcının alım – satımlarına yön vermektedir. Bu artırım sonucunda yatırımcı belli bir bedel ödeyerek payının artmasını sağlar. Şirketlerin sermayesini artırma nedenleri değişse de katılım mecburi değildir ve katılmadığınız için elinizdeki senetleri de satmanız söz konusu değildir. Bu kararı verirken senedin uzun vadeli getiri oranlarını dikkate almanız gerekiyor. Çünkü artırımdan sonra senedin değerinde düşüş gözükebilir. Bu düşüşlerin kalıcı olup olmadığını anlamak için hisse senetlerinin fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmelisiniz. Her bir faktöre bakarak, değişmelerin hangi yönde yaşanacağına karar vermelisiniz. Biliyorsunuz ki finans piyasalarında fiyatlar esnektir ve kazanç sağlamak için doğru tahminlerde bulunmak önemlidir.

Artırımların zorunlu mu yoksa isteğe bağlı olarak mı yapılacağı konusu yatırımcılar için önemlidir. Çünkü zorunlu artırımlarda şirketin sermayesi TTK’ye göre asgari sermaye tutarının altına düşmüş olabilir. Bu yüzden sermayeyi bu tutara yükseltmek amacıyla bu işlemler zorunlu olarak yapılması gerekiyor olabilir. Her olası durumu gözden geçirmekte fayda vardır. Bu nedenle hisselerin size tanımış olduğu haklardan faydalanarak artırımların ne yüzden yapıldığını öğrenmelisiniz. Buna bağlı olarak senetlerin değerlerindeki dalgalanmaları öngörebilir, avantajlı durumları değerlendirebilir, dezavantaj içeren durumlardan da uzak durabilirsiniz.

İsteğe bağlı bedelli sermaye artırımına gidilmesi, şirketlerin yeni yatırımlar yapacağı veya farklı sektörlere atılacağı ihtimallerini doğurmaktadır. Şöyle ki şirket yeni gayrimenkuller alabilir ve bunların getirilerini yatırımlarında kullanabilir. Şirketin büyümesi senetlerinin değerlenmesi anlamına gelmektedir. Bu amaç doğrultusunda yapılan işlemler kesinlikle faydalıdır. Fakat hisse senetlerinin değeri sadece iç dinamiklerinden değişmez. Bunun dışında arz ve talepte senetlerin değerini etkiler. Bu yüzden sadece artırımların hangi amaçla yapıldığını bilmek, değişen fiyat hareketlerini çoğu zaman doğru olarak yorumlamanızı sağlamaz. Bu faktörü de ele almak yanlış karar vermenizin önüne geçer. Çünkü her bir değişken birbiriyle bağlantılıdır.

Şirketler için önemli olan sermaye artırımları yatırımcılar için de önemlidir. Bazıları bu hususu olumsuz olarak görse de bazıları da olumlu bulmaktadır. Çünkü artırımlar sonucunda senetlerin değerlerinde yaşanan tutarsızlıklar konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için dezavantaj içermektedir. Aksine belli bir deneyimi olan yatırımcılar ise avantajlı pozisyonların sinyalini alabilmektedir. Bu kesinlikle bilgi ve deneyim ile alakalıdır. Buna bağlı olarak ve artırımların nedenleri araştırılarak başarılı yatırımcılar gibi sinyalleri almanız mümkündür. Bunun için aracı kurumlarının sunmuş oldukları eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca senetler için önemli olan alfa ve beta katsayıları hakkında bilgiler edinmelisiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiler için burayı tıklayın. Bilgiler sayesinde katsayıların nasıl yorumlanacağını öğrenebilirsiniz.

Zorunlu bedelli sermaye artırımlarında ise durum biraz daha farklıdır. Yatırımcılara göre isteğe bağlı olarak yapılan artırımlara göre daha olumsuz bir gözle bakılır. Çünkü zorunluluk hisse yatırımcıların ön yargı ile yaklaşmasına neden olur. Bunun sebebi şirketin öz kaynakları, asgari sermaye tutarının altında kalma ihtimalidir. Bu durum şirketin prestijini düşüreceği gibi, hem müşterilerin hem de yatırımcıların güvenini sarsacaktır. Bu nedenle de talep azalacaktır. Talebin azalmasıyla da fiyat seviyeleri aşırı derecede geri çekilme yaşayacaktır. Bu gibi olasılıklar yatırımcılar için olumsuz olarak görülmektedir. Bunun sebebi şirketin durumunun neden gerilediğidir. Bu gerilemenin senetlerin değerinde olumsuz baskı oluşturacağıdır.

Şirketin mali kaynaklarının azalması, borçlarının artması gibi hususlarda zorunlu sermaye artırımı yapılmaktadır. Bu artırımlar kamuoyuna duyurularak yapılır. Bu durumda yatırımcılar zarar edilecek düşüncesine kapıldıkları için direkt senetlere satış emri verirler. Fakat bu geçici bir durum olabilir. Bu yüzden şirketin bilanço kalemleri, kar – fiyat ilişkisi, mali tablolar analizi gözden geçirilmelidir. Böylece belki de yanlış karardan dönmüş olabilirsiniz. Zaman zaman şirketler zor durumlara düşebilmektedir. İyi bir yönetim ve strateji ile bu krizi atlatabilmekte, eskisinden daha güçlü konumlara gelinebilmektedir. Tüm bunları göze alarak alım – satım kararı vermeniz gerekiyor. Bu konuda kazandıracak hisse senetleri hakkındaki bilgileri buradan alabilirsiniz. Fiyatlardaki değişmeleri yorumlayarak doğru zamanları öngörebilir, işlemlerinizi karlı noktalardan gerçekleştirebilirsiniz.

Sermaye Artırımlarının Kısa Vadede Hisse Senetlerine Etkileri Nelerdir?

Sermaye Artırımlarının Kısa Vadede Hisse Senetlerine Etkileri Nelerdir?Borsada kısa vadeli değişmeler genellikle yükseliş değil, düşüş yönündedir. Bunun sebebi yapılan alım – satımların yatırımcılar tarafından öngörülememesi ve piyasanın yapısı ile alakalıdır. Fakat bunu tüm araçlar için söylemek doğru olmayacaktır. Özellikle kendini kanıtlamış, sektörün öncüsü konumunda olan şirketlerde aksi durum mümkündür. Çünkü her zaman için bu şirketlerin talepleri yüksektir. Fakat söz konusu sermaye artırımı olduğunda, fiyatlara olan etkiler şaşabilir. Çünkü artırımların miktarı hisse senedini elinde tutan yatırımcıların bütçesini aşması ya da alım yapılmaya zorunlu tutulması diğer yatırımcılar için olumsuz özellik taşımaktadır. Bu yüzden talepte düşüş yaşanabilmektedir. Hatta satış miktarları artabilmektedir.

Yatırımcılar şirketin ileride performansını artmayacağına ve yapılan sermaye artırımlarının yersiz olduğu düşüncesine kapıldıkları zaman ellerinde bulunan senetlere satış yönünde işlem başlatırlar. Bu senedi almak isteyen kişiler ise satış dalgasının gelmesini çoğu zaman olumsuz yorumlar. Çünkü senetten beklentisini karşılayan kişiler satış yönünde pozisyon başlatırlar. Burada önemli olan uzun vadede senedin performansına doğru karar verebilmektir. Çünkü borsada uzun süreli yatırımların sonucundan yüksek miktarda kazanç elde edilir. Bunun sebebi senetlerin performansının zaman içinde yükselmesidir. Sonuç olarak sermaye artırımlarının kısa vadedeki etkisi genellikle olumsuz yöndedir. Fakat tam anlamıyla bunun avantajlı olup olmadığını anlamak için uzun vadede senetlerin performans ölçümleri yapılmalıdır.

Sermaye Artırımlarının Orta Vadede Hisse Senetlerine Etkileri Nelerdir?

Sermaye Artırımlarının Orta Vadede Hisse Senetlerine Etkileri Nelerdir?Sermaye artırımlarında orta vadeli etki kısa ve uzun zamanlı değişmelere göre daha karışıktır. Bunun sebebi kısa vadeli değişmelerin tam anlamıyla yorumlanamamasıdır. Uzun vadeli değişimlerin ise sonuçları yaklaşık itibariyle tespit edilmiş olmasıdır. Eğer birikimlerinizi orta vadede değerlendirmek istiyorsanız, yapmanız gereken analizleri incelemek olacaktır. Uzmanların analizleri sayesinde değişmeler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Artırımlar sonucunda şirketin hedeflerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği son derece önemlidir. Bu nedenle bu işleme ortak olma kararı almışsanız, her adımı münferit bir şekilde takip etmeniz gerekiyor. Gelişen etkilere bağlı olarak bu yatırımın karlı olup olmayacağını belirleyebilirsiniz.

Şirket hedeflerini gerçekleştirmeye başlamışsa yatırımcıların güveni kazanılır ve yeni yatırımcılar da senetlere ortak olmaya başlar. Böylece senetlerin değerlerinde zaman içinde artışlar yaşanır. Tam tersi hedeflerin gerçekleştirilememesi, üstüne üstlük borçların artması ise şirketin iflas bayrağı çekeceği beklentisini arttırır. Ortaya yayılan söylentiler neticesinde ise yatırımcılar satışları başlatır. Bu nedenle gelişmeleri izlemelisiniz. Genellikle kısa vadeli işlemler riskli olduğu için yatırımcılar orta vadeli yatırımları tercih eder. Bu dönemde zaman içinde yapılan işlemler ise senetlerin değişmesine neden olur. Etkilerin anlaşılması açısından muhakkak ki senetlerin direnç ve destek seviyelerini incelemelisiniz. Bu seviyeler ileri tarihteki değişmeler hakkında sinyaller verir. Alınan sinyaller sayesinde yatırım için doğru karar verebilirsiniz.

Sermaye Artırımlarının Uzun Vadede Hisse Senetlerine Etkileri Nelerdir?

Sermaye Artırımlarının Uzun Vadede Hisse Senetlerine Etkileri Nelerdir?Sermaye artırımları uzun vadede çoğu zaman hisse senetlerinin değerlerine olumlu olarak yansır. Fakat bazı durumlar bu olumlu durumu tam tersi etkiye dönüşebilir. Şirketlerin amaçları doğrultusunda almış olduğu kaynakları doğru yönetememesi ve hedeflerini gerçekleştirememesi buna örnek olarak gösterilebilir. Her şey bir ihtimal doğrultusundadır. Bu nedenle senetlerin ve şirketlerin takibi yapmak gerekir. Böylece ihtimaller üzerinden değil, somut veriler aracılığıyla işlemlerinizi daha doğru bir şekilde yürütürsünüz. Fiyatların varsayım üzerine kurulu olması çoğu yatırımcının finans piyasalarını oyun olarak görmelerine sebebiyet vermektedir. Bu kesinlikle yanlış bir tutumdur. Çünkü doğru yapılan plan ve strateji sonucunda ciddi anlamda kazanç elde edilebilmekte, birikimler değerlendirilebilmektedir. Fakat tam aksine şansa göre yapılan işlemlerde de eldekinden olabilme ihtimali vardır.

Şirketin sermaye artırımı yapması uzun vadeli olarak düşündüğümüzde gerek senetlerin değerlenmesi gerekse de temettü miktarlarının artacağı yönündeki ihtimalleri kuvvetlendirmektedir. Elbette ki bu ihtimaller şirketlerin iç ve dış kaynak yapılarına bakılarak karar verilir. Çünkü bunun tam aksi de mümkündür. Özellikle yeni kurulmuş şirketler hakkında yorum yapılamadığından sermaye artırımına gidilmiş olması olumsuz olarak görülür. Bu yüzden de çoğu yatırımcı tarafından tercih edilmez. Bunun sebebi insanların birikimlerini riske atmadan değerlendirmek istemesidir. Bu nedenle de tanınan, her daim karlılığını katlayan şirketlere yatırım yapılması daha mantıklı ve risksiz görülmektedir. Bu konuda uzun vadeli işlemlerde risklerin zamana yayılması ayrı bir avantajdır. Bu nedenle kısa vadede paraya ihtiyacı olmayanlar için uzun vadede işlemlerin güven içinde yürütülmesi son derece karlıdır.

Sonuç olarak, bedelli sermaye artırımlarının hisse senetlerine olan etkisini kısa, orta ve uzun vadede inceledik. Şirketin sermayesini artırması iç dinamikler ile ilgili bir konudur. Elbette ki bu konu senetlerin değerlerinin değişmesi açısından önemlidir. Fakat tek etki sermaye artırımlarına bakılarak anlaşılmamaktadır. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bazı faktörler daha bulunmaktadır. Bu nedenle her bir faktörü takip etmelisiniz ve birbiriyle bağdaştırarak yorumlamalısınız. Böylece senetlerin ileri zamandaki değişimlerinin yönünü belirleyebilirsiniz. Bunun için analizleri kullanabilirsiniz. Belli bir zaman içinde fiyatlarda yaşanacak olan yükselişleri, geri çekilmeleri belirleyerek işlemlerinizi doğru zamanlarda hedeflerinizi karşılayacağınız noktalardan gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda hem senetler hem de piyasa hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kurumların eğitimlerinden faydalanarak gerekli bilgileri edinebilir, ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte kazanımlara sahip olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu