Yatırım yapmaya başla!

Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Paranın değerinin gittikçe düştüğü şu günlerde, insanlar kazanç elde etmek için her türlü yöntemi değerlendiriyor. Çünkü daha iyi yaşam standartlarına kavuşmak, kazancınızın artması ile doğru orantılı olarak mümkün hale geliyor. Ek gelir elde etmek isteyen kişilerin başvurduğu en klişe yöntemlerden birisi de hiç şüphesiz bebek ve çocuk bakıcılığı yapmaktır.

Aslına bakarsanız, uzun yıllardır geçerli olan bebek bakıcılığı, son zamanlarda çok daha fazla aranılan ve başvurulan iş gruplarından biri haline geldi. Zira evinde oturup, ömrünün büyük bir bölümünü çocuk bakmaya ayıran “standart ve ideal kadın” modeli, çok eskilerde kaldı. İyi ki de öyle oldu! Sonuçta evde oturup çocuğuna bakmak, artık iyi bir anne olmak için yeterli değil. Bunun yerine daha fazla kazanç elde etmek için çalışmak, çocuğunun geleceğini güvence altına almak, bir annenin öncelikleri arasında olmalı.

Her neyse, konumuza dönecek olursak, bebek bakıcılığı tam da “alan razı, veren razı” dedirtecek bir iş, diye düşünüyorum. Bu şekilde, anneler iş hayatlarından mahrum kalmazken, para kazanmak isteyenlere de yeni bir kazanç kapısı açılmış oluyor. Gelelim, bu para kazanma yöntemi hakkında bilmeniz gereken detaylara.

Artık erkeklerle kadınların yaptığı işler arasında uçurumlar olmasa da, bazı işlerin hala cinsiyetçi olduğunu biliyoruz. Mesela bu para kazanma yöntemi, tam bir kadın işi. Çünkü kendi çocuklarıyla bile zar zor ilgilenen erkeklerin, başkalarının çocuklarının bakımıyla ilgilenmelerini beklemek “yersiz” bir tutum olur. Tabii, istisnai durumlar da söz konusudur! Ancak erkek bebek bakıcısı örneğini, ülkemizde görmemiz neredeyse imkansız.

Kısacası bebek bakıcılığı, kadınlara göredir; çünkü onlar erkeklere göre çok daha sevecen, sabırlı, sorumluluk sahibi ve anaç olurlar. Yani tam da mesleğin gerektirdiği özelliklere sahipler! Ayrıca bu işin ekstra sabır, tecrübe ve yetenek gerektirmesi, bebek bakıcılarının neden kadın olduğunu yeterince açıklamaktadır.

Çocuk ve Bebek Bakıcılığı Nerelerde Yapılabilir?

Çocuk ve Bebek Bakıcılığı Nerelerde Yapılabilir?Ülkemizde epey iyi kazançlar vaat eden çocuk bakıcılığı birçok farklı yaş ve meslek grubu tarafından tercih edilmektedir. Bebek ve çocuk bakıcılığını ister kendi evinizde ister bebeğine bakacağınız ailenin evinde yapabilirsiniz. Bunların yanında evinizi birkaç tane çocuğa bakacak duruma getirip mini bir kreş bile açabilirsiniz. Gelelim, bebek bakıcılığı nerelerde yapılabilir gibi diğer detaylara:

Kendi Evinizde Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Kendi Evinizde Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para KazanmakEvet, bebek bakıcılığı yaparak para kazanmanın bir avantajı da isterseniz evinizde çalışabilecek olmanızdır. Tabii, burada çocuğuna bakacağınız aileyle anlaşmanız gerekmektedir. Çünkü bazı aileler bakıcılarının kendi evine gelmesini isterken, bazıları çocuğunu bakıcısının evine götürmekten şikayetçi olmaz. Diğer taraftan, çoğu bakıcı, çocuğa kendi evinde bakmak ister. Aslına bakarsanız bu gayet mantıklı bir yaklaşımdır. Sonuçta kadın bildiği bir ortamda çocuk için çok daha faydalı olabilir. Mesela; çocuğu mahallesindeki parka götürebilir, ona çok daha hızlı bir şekilde yemek hazırlayabilir veya tanıdığı insanların çocuklarıyla arkadaşlık yapmasını sağlayabilir. Ancak bunun için, bakıcının evinin ve mahallesinin uygun şartları sağlaması gerekmektedir. Mesela; ev, çocuk için uygun mu, evde kaç kişi yaşıyor, evler arasındaki mesafe ne kadar gibi… Tüm bunlar, aile ile bakıcının arasında konuşulması gereken konular arasındadır.

Eğer kendi evinizde bakıcılık yapmak için anlaştıysanız, evinizde bazı değişiklikler yapmalısınız. Örneğin; tehlikeli eşyaları ortadan kaldırmalı, prizlere koruyucu kapaklar almalı, ısı ayarını uygun hale getirmeli ve onun için bir oyun alanı yaratmalısınız. Ama şunu bilin ki, kendi evinizde bakıcılık yapıyorsanız, şanslı olanlar arasındasınız.

Dışarıda Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Dışarıda Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para KazanmakHerkes bebek bakıcılığını kendi evinde yapacak kadar şanslı değil. Bazıları anlaştığı ailenin evine giderek çocuk bakım işini yapıyor. Çünkü çoğu aile, çocuğuna kendi evinde bakılmasını istiyor. Bu, çocuğun alıştığı düzenden ayrılmaması, ailenin evinin zaten uygun durumda olması, sabahın erken saatlerinde çocuğun uyandırılmaması gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Ayrıca kimse sabahın erken saatinde çocuğu alıp önce bakıcıya bırakmayı sonra işe gitmeyi tercih etmez. Bu sürekli bir hal alınca, hem çocuk hem de aile için epey yorucu olmaktadır. İşte bu yüzden bakıcının, ailenin evine gitmesi daha makul olarak görülmektedir. Ayrıca bu ev hanımları için pek tatmin edici olmasa bile, öğrenciler, bekarlar gibi gruplar için oldukça avantajlıdır. Sonuçta öğrenci ya da bekar evlerinin bir çocuk için uygun olmadığını hepimiz tahmin edebiliriz. Bunun en basit örneği, çocuğun ne yiyeceğidir. Sanırım hiçbir aile evladının hazır çorba ve makarna türevleriyle beslenmesini istemez!

Dışarıda çocuk bakmanın bir diğer avantajı da her gün evde oturmaktan sıkılmış kişiler yararınadır. Çünkü bu kişiler başkasının evine gittikleri için bir anlamda dışarıya çıkmış olacaklar ve kendilerini çok daha iyi hissedeceklerdir.

Evinizi Kreşe Çevirerek Para Kazanmak

Evinizi Kreşe Çevirerek Para KazanmakEvet, bebek bakıcılığı işini biraz daha büyütmek istiyorsanız; evinizi kreşe çevirmeyi düşünebilirsiniz. Ama öncelikle birden fazla çocukla ilgilenebilecek yeterliliğe sahip misiniz, bunu hesaba katmalısınız. Çünkü bir çocuğa bakmak ile 3 çocuğa bakmak arasında, dağlar kadar fark vardır. Tabii sorumluluğunuz ve baktığınız çocuk sayısı arttıkça, kazancınız da aynı orantıda artacaktır. Tüm bunları hesaba kattıktan sonra, evinizi kreşe çevirmek için ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Eğer çok fazla sayıda çocuğun bakımını üstlenmeyecekseniz, bunu evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Çocuklar için uygun oyun alanı, uyku alanı ve diğer düzenlemeleri yaparak, evinizi sevimli bir yuva haline dönüştürmeniz çok kolay olacaktır. Tabii, ileride bu işi büyütmeyi düşünürseniz, başka bir daire kiralayabilir, personel alabilir ve sevimli afacanlarınıza burada bakabilirsiniz. Eğer bu işi yapmayı kafaya koyduysanız, ilgili yerlere ilanınızı bırakabilir, aileler için sunumlar yapabilirsiniz. Tabii, özel kreş açmak için gereken belgeleri ve evrakları hazırlamış olmanız gerektiğini de ekleyelim.

Kimler Çocuk ve Bebek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Çocuk ve Bebek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanabilir?Bebek ve çocuk bakıcılığının hangi cinsiyetin işi olduğunda hemfikiriz, yani bunu hallettik. Peki, tüm kadınlar bebek bakıcılığı yapabilir mi? Elbette, hayır! Mesela bu iş standart şartlar altında çalışan kadınların kullanabileceği basit bir ek gelir yöntemi değildir. Ancak ev hanımları, çocuk bakıcılığı yapmak için biçilmiş kaftandır. Hele de çocuğu olan ev hanımları, bu konuda tecrübeli oldukları için, çalışan kadınların ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Sonuçta bir anneyi en iyi başka bir anne anlayabilir. Ve eğer bir çocuk büyüttüyse, başka bir çocuğu büyütürken nelerle karşılaşabileceğini diğerlerine göre çok daha iyi bilir. Yani burada mektepli değil, alaylı olan bebek bakıcıları, kesinlikle akla ilk gelen seçenekler arasındadır.

Yalnızca çocuğu olan bayanlar bebek bakıcılığı yapıyor da diyemeyiz. Çocuğu olmayan ama bu konuda tecrübesi olan (yeğenlerine, kardeşlerine bakmış) ev hanımları da bebek bakıcılığı yapmaktadır. Öte yandan, “illa ki tecrübeli mi olmam lazım,” diye düşünüyorsanız da hemen şunu belirteyim. Burada tecrübeden asıl önemli olan, bir çocuğun bakımının sorumluluğunu üstlenebilecek olmanız ve çocuklarla vakit geçirmeyi sevmeniz!

Zaten aileler de bakıcı seçimini yaparken, tecrübeden daha çok, kişinin güvenilirliğine ve çocuklarıyla olan iletişimine önem vermektedir. Tabii, henüz 2 aylık bir bebeği hiç tecrübesi olmayan bir bakıcıya bırakamazsınız. Ancak 2 yaş üstü çocuklarda, tecrübenin pek bir önemi kalmayacaktır. Artık önemli olan, çocukla eğlenceli vakit geçirebilmeniz ve onun temel ihtiyaçlarını eksiksiz olarak yerine getirmenizdir.

Ev hanımlarının haricinde öğrenciler de bebek bakıcılığı için oldukça uygun görünen gruplardan biridir. Öğrenciler de genel olarak tecrübesiz sınıfına dahil olduğundan, 2 yaş üstü çocuklar onlar için uygun olacaktır. İlaveten; öğrencilerin genç ve enerji dolu olmaları, bu işte onlara avantaj sağlayacaktır. Sonuçta bebek bakıcılığı işi öyle oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz bir iş değildir. Karşınızda, yerinde durabilme yeteneğini henüz kazanmamış ve her şeyi merak eden küçük bir birey durmaktadır. Ve bu bireye bakabilmek, yeterli sevginin ve enerjinin bulunması durumunda gerektiği gibi yapılabilir.

Öğrencilerin haricinde, emekli olmuş kadınların da bebek bakıcılığı yaptığını görüyoruz. Ki zaten yıllarca çalıştıktan sonra emekli olduğunda boşluğa düşmemek için insan kendisine yeni bir uğraş bulmalı. Ayrıca bir çocuğun size vereceği enerjinin etkisi, görmezden gelinemez düzeydedir. Yani emekli olmuş bayanlar, evde boş boş oturup, aptal kutusuna bakmak yerine, bebek bakıcılığı yaparlarsa hem eğlenceli vakit geçirmiş hem de para kazanmış olurlar.

Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Aslına bakarsanız, bebek bakıcılığı ücretleri için net şu kadardır diyemem. Ancak minimum kazancınızın 750-800 TL civarında olacağını söyleyebilirim. Çünkü bebek bakım ücretleri, çalışma saatine, bakılacak çocuk sayısına, mekan ve aile gibi koşullara göre değişmektedir. Genellikle saat başı olarak hesaplanan ücretler, saati 5 liradan başlamakta ve 30 liraya kadar yükselmektedir. Örneğin; saati 10 liradan anlaştıysanız ve sadece hafta içi olmak üzere günde 8 saat çalışıyorsanız, haftalık kazancınız 400 TL olacaktır. Bunun da ayda 1600 lira yaptığını ve kazanç olarak asgari ücretin bile üzerine çıktığını görüyoruz.

Diğer taraftan, bebek bakıcılarına sigorta yaptırmanın artık zorunlu tutulduğunu da belirteyim. İlaveten; bu işi yarı zamanlı olarak yapsanız bile, tatmin edici ücretler elde edersiniz. Mesela, öğrenciler! Evde boş boş oturup TV izlemek yerine haftada 10-15 saatlerini bu işe ayırsalar, aylık kazançları en az 500-600 TL civarında olur. Ki bu hiç de kötü bir rakam değil! Ayrıca bir çocukla eğlenceli vakit geçirmek, bazılarının üstüne para vereceği bir durum! Yani hem eğlenmek hem de para kazanmak istiyorsanız, bebek bakıcılığı işini ciddi ciddi düşünmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ek Gelir - Ek İş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum