Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asırlık Tarihiyle Aston Martin ve Hakkında Duyulmamış 9 Şaşırtıcı Gerçek

İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin köklü tarihi ve zarif tasarımlarıyla her zaman gözde olmuştur. İşte Aston Martin hakkında daha önce duyulmamış gerçekler:
Asırlık Tarihiyle Aston Martin ve Hakkında Duyulmamış 9 Şaşırtıcı Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eğer bugün otomobil sektöründe İngiliz’lerin de bir söz hakkı varsa, kuşku yok ki bu durumu sağlayan en büyük paylardan biri Aston Martin’e aittir. Kurulduğu tarihten bugüne kadar geleneklerinden ödün vermeyen firma, tamamen el işçiliğiyle üretilen lüks araçlarıyla dikkat çeker. Hatta öyle ki Aston Martin bu durumu belli etmek için, son olarak işlem yapan işçinin ismini, bir nişane olarak o araca kazır. Bu sebeple, sağlamlığı ve kaliteli malzemesiyle dikkat çeken otomobillerin hepsi aslında birer sanat eseridir. Ayrıca firmanın geleneklerinden biri de araçlarda kullanılan plastik malzeme karşıtlığıdır. Aston Martin logosu taşıyan hiçbir aracın fabrika çıkışında plastik malzeme göremezsiniz!

Böylesine bir gelenekçi yapıya sahip marka, elbette her başarı öyküsünde gözleneceği gibi oldukça değişik süreçlerden geçti. Ama ilginçtir ki markanın tarihi, bir sinema filmi olan James Bond ile değişti. Tabi ki firma bundan önce de tanınıyordu; ama filmle birlikte popülerliği zirveye ulaştı. James Bond filminde kullanılan araçlar, reklama ihtiyaç kalmadan binlerce kişi tarafın sipariş edildi. Hatta öyle ki firma, geçtiğimiz günlerde bu filme özel, James Bond’un En Yeni Lüks Aston Martin Modeli konseptiyle yeni DB10 modelini görücüye çıkardı.

Günümüzde en lüks markalar arasında gösterilen Aston Martin, tabi ki birçok otomobil tutkununun hayallerini süslüyor. Belki sizin de! Tamam ama tutkunu olduğunuz bu marka hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Bence bu yazıyı inceledikten sonra eksik birçok şeyin olduğunu fark edeceksiniz.

İşte karşınızda İngilizlerin dev markası Aston Martin hakkında duymadıklarınız, bilmedikleriniz, görmedikleriniz:

İlk üretilen Aston Martin otomobilinin ismi nereden geliyor?

İlk üretilen Aston Martin otomobilinin ismi nereden geliyor?1915 yılında üretilen ilk Aston Martin modelinin, Coal Scuttle olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Coal Scuttle, kömür kovası anlamına gelmektedir. Aslında otomobilin şekli bir kömür kovasına benzetildiği için bu şekilde adlandırılmıştır. Bununla birlikte, 4 silindirli 1.5 litre hacimli motora sahip olan 3 kişilik araba, 1. Dünya Savaşı’ndan önce üretilen tek Aston Martin modeli olarak da biliniyor.

Aston Tepesi

Aston TepesiLionel Martin ve Robert Bamford, kendi arabalarını satmaya Singer ismini verdikleri şirketleri ile başlamışlar. Lionel Martin, Aston Clinton yakınlarında bulunan Aston Tepesi’nde yarışmaya başlamış. Çift en sonunda kendi otomobillerini üretmeye karar vererek, Aston Martin’i kurmuş. Diğer taraftan, Aston Tepesi artık otomobil yarışlarında kullanılmıyor olsa da bölge günümüzün en popüler dağ bisikleti pistlerinden biri olarak bilinmektedir.

Aston Martin logosunun ilham kaynağı?

Aston Martin logosunun ilham kaynağı?Aston Martin logosundaki kanatların bir kuşa ait olduğunu düşünüyorsanız, üzgünüm ama çok yanılıyorsunuz. Çünkü logodaki kanatlar bir bok böceğinden ilham alınarak tasarlanmış. Bunun hikayesi ise şu şekilde. S.C.H. Davis hem bir yarış sürücüsü hem de Eski Mısır bilimcisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Aston Martin’in logosunu yeniden tasarlayan isim, eski Mısır’da güneş tanrısını simgelediği düşünülen bok böceğini firmanın logosunda kullanmaya karar vermiş.

Aston Martin’in DB serisi

Aston Martin’in DB serisiGünümüzün lüks modellerinden biri olan Aston Martin DB9’UN kökeni, 1950 yılında üretilen DB2’ye kadar geri gitmektedir. Şöyle ki DB modellerinin ismi David Brown’un baş harflerini ifade etmektedir. Ki David Brown’un 1974 yılında Aston Martin’i satın olan kişi olduğunu söyleyebiliriz.

Aston Martin’in 102 yıllık tarihi

Aston Martin’in 102 yıllık tarihiAston Martin 1913 yılında kurulduktan sonra, pek çok farklı isim tarafından sahiplenilen bir şirket olmuştur. Lionel Martin ve Robert Bamford şirketin ilk kurucularıdır. Fakat bu iki girişimci şirketi 1926 yılında bir grup yatırımcıya sattıktan sonra, Aston Martin sayısız ismin boyunduruğu altına girmiştir. Bunlar; 1947 yılında David Brown, 1972 yılında Company Developments LTD, ardından Peter Sprague ve George Minden, 1981 yılında Victor Gauntlett, 1987 yılında Ford, 2006 yılında David Richards’ın yönettiği bir konsorsiyum.

James Bond’un Aston Martin’leri!

James Bond’un Aston Martin’leri!James Bond’un Aston Martin marka otomobilini ilk olarak 1964 yapımı Goldfinger’de görmüştük. Tam 9 tane James Bond filminde Aston Martin modelleri kullanılmıştır. Bunların 5 tanesinde DB5 modeli, diğerlerinde ise DBS, VS Vantage Volante, V12 Vanguish ve DBS V12 görülüyor.

James Bond’un kullandığı orijinal DB5 nerede?

James Bond’un kullandığı orijinal DB5 nerede?Altın Parmak’taki silahlandırılmış DB5 modelinin şu an nerede olduğu bilinmiyor. Şöyle ki otomobil 1986 yılında yapılan açık artırmada 250.000 dolara satılmış; ancak 1997 yılında Boca Raton’dan çalınmıştır.

Aston Martin modelleri ne kadar dayanıklı?

Aston Martin modelleri ne kadar dayanıklı?Şimdiye kadar üretilen Aston Martin modellerinden %90’ının hala yollarda olduğunu biliyor muydunuz? 65.000 adetin üzerinde olduğu tahmin edilen üretim rakamlarına bakılırsa, bu oran oldukça başarılı görünüyor, değil mi?

Aston Martin One-77

Aston Martin One-77Aston Marin’in en hızlı aracı olarak ünlenen One-77 modeli üretiminin, ne kadar uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu biliyor muydunuz? Şöyle ki bir tane One-77’nin üretimi için 2700 saat ve 1.9 milyon dolar harcanıyormuş. Karbon fiber gövde tasarımı, 7.3 litrelik V12 motoru ile 750 beygir gücündeki bu araç, 0-100 km saate sadece 3.5 saniyede çıkabiliyor. Bu otomobillerden şimdiye kadar yalnızca 77 adet üretildiğini de bilgilerimize ekleyelim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın