Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arabalar için Düşünülmüş Dünyanın En İyi Far Silecekleri!

80'li ve 90'lı yıllarda gördüğümüz ve sonradan firmalarca araçlardan kaldırılan far sileceklerinin, otomobillere koyulmuş en ilginç hallerini sizlere listeledik!
Arabalar için Düşünülmüş Dünyanın En İyi Far Silecekleri!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Günümüzde far sileceklerinin yok olmaya yüz tutmuş olduğunu dememiz mümkün. Otomotivin aslına bakarsak insan sağlığı için yaptığı güzel hareketlerden birisi. Belki çok basit bir şey gibi gelebilir ancak farların karanlık ortamları aydınlattığını ve görüş sağladığını düşündüğümüzde daha mantıklı gelecektir.

80’lerde ve 90’larda yaygın olarak araçlara koyulan far yıkama ve silecek haznelerini artık, sadece xenon farlı araçlarda zorunlu olarak görüyoruz. O da sadece yıkama amaçlı! Neden her arabada yok diye düşündüğümüzde akla gelen ilk şey şirketlerin bunun için ayrı bir maliyet olarak görmesi geliyor. Yaptığımız liste de belki de hiç görmediğiniz şekillere sahip farklı markaların far sileceklerini sıraladık. İşte dünyanın en iyi düşünülmüş araç aydınlatma yıkama mekanizmaları;

1 Saab 99

Saab 991968-1984 yılları arasında üretimi yapılan Saab 99‘ların gerçekten ilgi çekici bir aydınlatma yıkama sistemi var. Günümüz standartlarına baktığımızda o senelerde 99’un far yıkaması için zekice hareketler yapılmış.

Alüminyum bir çerçeve içerisinde duran farlar, ızgara kısmından yatay bir hareketle çıkan kol sayesinde kirli yüzeyin hepsi temizleniyor. Suyun verildiği delik ise hemen o kolun üzerinde. Videodan daha detaylı da bakabilirsiniz.

GCM Yatırım Banner

2 Mercedes W123-124 E Serisi

Mercedes W123-124 E SerisiMuhtemelen başlığımızı okuduğunuzda aklınıza ilk bu otomobil gelmiştir. İkonik ve halen daha gönüllerde yeri olan W123-124′ler de her bir farı için sileceklere sahip.

Ters L şeklinde monte edilen kolların alt kısmına yerleştirilen su atma bölümü sayesinde, sürücü ön camı yıkama kararı ile eş zamanlı farlarını da yıkamış oluyor.

3 Volvo 240 Serisi

Volvo 240 SerisiGörünüşü bile kemik kadar sağlam duran 240’lara, her güvenlik elemanlarının öncüsü Volvo far yıkama sistemi kurmuş olsa da, aslında bu, Saab’tan esinlenilen bir çalışma.

Kare ve büyük bir far yapısına sahip 240’ların silecek kolları yukarı/aşağı hareket şeklinde çalışıyor. Çamurlar ve tozlar birkaç saniyede kaybolacak!

4 BMW E30 3 Serisi

BMW E30 3 SerisiBelki bizler bir dönem görmüşüzdür diyebileceğimiz E30’un far yıkaması, en ilginç dizaynı olanlardan. Bu aracın diğerlerinden farkı, yuvarlak 4’lü far kümesine sahip olması.

BMW’de işin kolayını bularak yıkama kolunu ikiye bölerek iki farın ortasına gelecek şekilde yerleştirmiş. Videoyu izlediğinizde “dans” figürleriyle far yıkamanın nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

5 Jaguar XJ-S

Jaguar XJ-SListemizde ilerlerken sizlere lüks bir İngiliz aracının mekanizmasından bahsetmek istedik. 1975-1996 yılları arasında üretilen XJ-S Serisi‘nin far yıkaması, ızgaranın altından geçirilen krom bir çubuğa bağlanmış. İhtiyaç halinde de güçlü silecekler, kapalı olan görüş açınızı itinayla açacak.

6 Volvo S60

Volvo S60Volvo’nun listenin ikinci ve model yelpazesinde yeni olan S60’la devam ediyoruz. 21. yüzyıl modeli olan S60’ın ilginç ve kibar duran bir far temizleme sistemi var.

O zamanlar için rakipleri ayrı bir çubukta basınçlı su fırlatırken, Volvo bunu mini sileceğin içerisinde düşünerek, daha verimli bir iş yapmaya çalışmış.

7 Range Rover

Range RoverSUV dünyasının premium yüzü Range Rover’ında L322 jenerasyonunda kullanılan far yıkama mekanizması ilgimizi çekti. Ayrıca son kez markanın silecekli farlarını takan bu Vogue’nin farları dikdörtgen şekillerinde.

İngiliz firmanın büyük far haznesinin altına yerleştirdiği silecek kolu, ilk başta belli olmuyor. Aydınlatmanın alt kavisli kısmına yerleştirilen su gönderme sistemi, mercekli kısmın önünü rahatça temizleyebiliyor.

8 FSO Polski Fiat 125p

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==FSO’yu kısaca anlatmamız gerekirse; Varşova merkezli olan bu şirket, Fiat modellerini Polski Fiat adı altında lisanlarını alarak, kendi ülkesinde satmıştır. 125’in far temizlemesine en tuhaf da diyebilirsiniz en iyi düşünülmüş de!

Bize göre en iyi düşünülmüş far yıkamalı Polski Fiat 125‘te. Yuvarlak farların etrafına verilen metal çerçeveye montelenen silecekler, daire şeklinde hareketle garantili bir yıkama sağlıyor.

9 Lada Niva

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Far yıkamalı Niva’lar Avrupa ülkelerine gönderildiği için Türkiye ve çevre ülkelere AvtoVaz tarafından ihraç edilmedi. Ucuz ama en işlevsel SUV araçların başında gelen Niva‘nın estetiği bozmayan bir far yıkama ekipmanına sahip. Çok bir mühendislik gerektirmeyen yıkama kolları ızgara kısmına monteli duruyor. Ve özellikle bu araç için far yıkama özelliği arazide sıçrayan çamurları engelleyecektir.

9 farklı araçla bitirdiğimiz listemizde bizim en çok beğendiğimiz ve diğerlerine göre faklı olan Polski Fiat 125’in far yıkama grubu. Onun ardından da BMW E30 3 Serisi‘nin farklı ve düşünülmüş duruyor. Peki eskiden farları temizlemek için yapılan sileceklerden en çok hangi modelinki sizin dikkatinizi çekti?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.